Psikolojik olarak evliliğe hazır olmamak

Bunları evli insanlar da yapıyor, yaşam alanınıza izin verdiğiniz kadar müdahale edebilir eşiniz, ya da sizin hayat felsefenize uygun biriyse evlenirsiniz. O kadar tü kaka bir kurum değil evlilik, önemli olan size göre doğru insan olduğuna emin olabilmek. Evlenmek istemiyorsanız da karşınızdaki insana uygun bir dille açıklayın bunu.

6 yıldır berabersin diye evlenmek zorunda değilsin ki. Evlendikten sonra çocuk ne zaman, ikinci çocuk ne zaman diye soracaklar o zamanda baskı hissedip çocuk mu yapacaksın. Bosver sen milleti
Hazır değilsen hazır değilsindir ki evlilik başlı başına bazı sorumluluklarla geliyor. 1 yıl falan deyip sevgilini oyalama al karşına hissettiklerini düşüncelerini söyle.

ben olsam ben de 26da evlenmek istemezdim. o yasta evlenen arkadaşlarımin 33uyle benim 33um arasinda cidden dünya fark var. hayatta takildigimiz seyler, is cikisi yaptıklarımız, kaygilarimiz vs o kadar farkli ki.
evlilik sorumluluk demek - bir süre sonra bebek demek.
ha burada yazan gibi evliligi evlilik gibi degil sevgiliyle ev arkadasligi gibi yasayan - kendi basina arkadaşlarıyla italyaya gittiğini yazan arkadas gibi evlilikler var midir? tabii ki de vardir. ben de kendi evliligimi boyle planliyorum. cocugu babasi alsin iki arkadasiyla daga ciksin falan bebek sirtcantasiyla. boyle hayallerimiz var.
gecenlerde kitapcida bir kitap bulduk. bisikletle dunya turu yapanlara birkac sayfa ayiriyordu. pek cok insan bebegiyle, kopegi hatta kedisiyle boyle bir seyahate cikmis mesela. görünce hosumuza gitti, sayfalari karistirdikca ne kadar fazla kisinin ailesiyle bunu yaptığını görmüş olduk, biraz istişare ettik ve yakin bir gelecekte bilmedigimiz bir ulkeye gidip 1 aylik pedallama hayali kurduk. sonra kendimizi test etmek icin bu yaz likya yolunda yürüyelim, eger 1 hafta bunu basarir ve zevk alirsak onu da yapariz diye planladik.
yani benim gozumde evlilik isten eve gelip yemek yaptigin - arkadaslarinla gorusemedigin bir sey degil ama yine de bence erken diyorum 26 - hele ki hazir degilsen..hele ki cevrendeki insanlarin cümlelerini kulagina takan insansan.
ha 30a kadar evlenmeyelim desen o sistem yürür mu?
bence sizde yurumez. çünkü 10 senelik sevgililik olmaz. soylerken bile komik geliyor "10 senedir sevgiliyiz" cumlesi. ayni evde yasasaniz neyse ama 10 sene gunduz görüşüp aksam aile evlerine donmek cidden yuruyecek bir sistem degil. kaldi ki sizin olayi herkes biliyor ve konusuyor. bir sure sonra evlenmek istemeyen sen olsan bile tum cevrenden "oyalaniyor" imasi göreceksin.
erkek arkadasin evlilige hevesli, belki de o senin gibi aile evinde yasayan sorumsuz cocuk olmak istemiyor - insanlarin saygi duydugu , sorumluluk sahibi, kendi kurallarinin gectigi kendi evinde karisiyla yasayan, duzenlj cinsel hayati olan bir hayat istiyor. hayatjndaki kadinla bir tatil plan yapinca "ailem izin vermez" cumlesini duymak istemiyor.
e boyle bir durumda adamin yillarini calmak adama haksizlik. kaldi ki sana yapılan baski bu adama da yapılacak.
en iyisi yollari ayirmak

Biz resmen beraber büyüdük. Ben de çok değiştim sevgilim de. Zaman zaman en kötü huylarımızın ortaya çıkmasına yol açtık ama o huylar ortaya çıkmadan törpülenemezdi. Beraber büyüdük ve geliştik. Şimdi mesela akşam kedimizi de yanımıza alıp üstümüze bir battaniye atıp beraber dizi izlemekten konuşuyoruz. Bu beni o kadar mutlu ediyor ki. Sonra aile mevzuları vs açılıyor yine strese giriyorum. Sanırım en büyük hatam olayları sadece kendi istediğim gibi ilerlerse makul görüyor olmam. Yurtdışında yaşama kararı alsam onun da kocamam sorumlulukları ve yükleri olacak. Kendimi içinde olmaktan çok mutlu olduğum bu kabuktan çıkarmazsam değişim ister evlilik ister başka bir yolla olsun en sonunda ben mutsuz olacağım. Belki de bir terapistle görüşmem gerekiyordur

Mesela sizin anlatımınız ve planlarınız benim etrafımda gördüğüm çift ve evlilik örneklerinden çok farklı. Kendinizi yaşama ve keşfetme fırsatınız olmuş, dahası bunu yapmak için fedakarlık yapmaktan çekinmemişsiniz. Söyledikleriniz çok kıymetli, umarım sizin kadar cesur olabilirim.

Önceki mesajınızı alıntılamamışım ama katılıyorum yazdıklarınıza ay baksanıza yalnızlığını ve konfor alanını sevmeyen çok varmış
Ahahhah valla pes kendini ifade etmek için dil seçiminin ironi içerdiği çok belliydi aslında

Bizim ilişki vizyonsuzluğumuz derken sizinle aynı görüşte olmayan yorum sahiplerini dahil ediyorsunuz sanırım? Şöyle tane tane anlatayım;

1) 2 günlükcüğüne kızarkadaşınızla Roma’ya gitmenizi, çok büyük örnek olarak verdiğinize, bunu büyük gördüğünüze, ortak çocuğunuzu da anca bu kadar babasına “kilitleyebildiğinize” göre kendiniz de o kadar vizyonlu bir ilişkide değilsiniz maalesef canım.

2) Kendi ağzınızla en fazla bu kadar özgür olabiliyorum yazmışsınız ki konu sahibinin endişelerinden biri bu ama farkında değilsiniz.

3) ne kadar vizyonlu birini bulursanız bulun, yetişkin bir kadın olarak evli & çocuklu bir hayatla, bekar bir hayatın sorumluluğunun aynı olduğunu iddia etmezsiniz sanırım?

Yaşınız çok genç, yetişkin dünyasıyla yeni tanışıyorsunuz, çok şey değişecek hayatınızda / düşüncelerinizde, ailelerin işin içine girmesi bile her şeyi değiştirebilir, bekleyin bence.

Yani diyorsunuz ki evli & çocuklu bir hayatla, bekar bir hayatın sınır alanı aynı? Kimi bulduğundan bağımsız bu mümkün değil ki? Evlilik illa kötü olmak zorunda değil haklısınız ama ortak bir yaşam alanından bahsediyoruz, dediğiniz gibi olsa izin verdiğimiz kadar yaşam alanında olsa iyi olurdu da evliliğin doğası buna aykırı bence..

Hakaretinize kılıf uydurmayın. Ailesiyle yaşayanlara sorumsuz diyorsunuz, geri zekalıyı da bilişsel olarak kullanmıyorsanız geriye tek seçenek hakaret anlamı kalıyor.

Konunuza dönecek olursak da siz zaten evlenmeyin. Sizde evlilik sorumluluğu gelişmemiş pek.

Aranızdaki uyum ve dostluk çok kıymetli. Hiçbir şey sevginizden dostluğunuzdan önemli değil. Hazır hissedene kadar resmiyeti erteleyin. Terapi çok iyi bi fikir. Orda bi şeyler açığa çıkabilir.

iste unideki cok sevdigim cocukla evlensem ya da 25 yasindaki cok sevdigim cocukla evlensem bu dusuncelerin sadece hayal olarak kaldigi bir evliligim olurdu muhtemelen. cunku ne ben mental olarak hazirdim ne de hayatımdaki insanlar buna uygundu. ama evlenmedim - kavga etmeden / aramizda bir sorun yokken sirf is ciddi yerlere gidiyor diye vakitlice ayrildim yoluma baktim. kimsenin evlen imalarini umursamadim - ki onlar da bir sure sonra ben takmayinca sustu- , kendi parami kazandim, biriktirdim, kendi basima seyahatlere cikip o ozguveni kazandim, gencligimi doya doya yasadim - en sonunda da benden daha cesur, şamanlarla medeniyetten uzakta da kalan, afrika uzakdogu yetimhanelerinde de gönüllülük yapan, daglara da tırmanan kendime gore birini buldum. simdi hayalimdeki gelecekte bir evlilik var.
ama bu durumda olmasaydim sirf seviyorum ve iyi insan diye hazir olamdan evlenseydim hep aklimda "acaba hayatim nasil olurdu" dusuncesi olurdu. yasayamadigim gencligim her mutsuz olduğumda bana hesap sorardi çünkü kendimi tanıyorum.
sen de iyi düşün iyi karar ver. eger cidden istemiyorsan hazir degilsen kimsenin lafi icin devam etme. cunku o insanlar evlensen cocuk baskisi yapacaklar - kendi isteginle yapmasan bile sorunlusun gibi davranacaklar- ailen zirt pirt torun diyecek bu sefer de ona kotu hissedeceksin. bu baski bitmeyecek yani.
evlensen ama hazir olmadığın icin mutsuz olsan bosansan bu sefer simdi evlen diyenler evlenmis bosanmis diyecek, baski daha da artacak vs vs
en guzeli konusan insanlari bozmak.
ve niyetinde evlilik yoksa sevgilinle yollarını ayirmak.
merak etme insan kalbi tek kullanimlik degil. sen de o da baska asklar bulup yeniden cok mutlu olursunu

Ya sana mı sorucam allah aşkına evlenip evlenmeyeceğimi. Benim muhatabım ne dediğimi gayet anlayabilen (düşündüğün kadar zor değil) ve dönem dönem benimle aynı kaygıları yaşayan kadınlar. Nezaketimi bozmayayım diyorum ama o kadar negatif kadınlar yazdı ki kendi muhtemel evliliğimi unutup onlar için stres olmaya başladım. Rica ediyorum hakaret ettiğimi düşünüyorsan Muneye falan yaz banlasın. Öf

Çok teşekkür ederim. Önceliğim kesinlikle hayırlısıyla yüksek lisansı bitirip bir an önce doktoraya başlamak. Bunu da hayatın genel akışını 20lerin ortasında evlenip devamında çocuk yapmakla kısıtlayan, benimle aynı düşünmeyen -ki bu bir sorun değil, herkesin koşulları ve görüşleri farklı olabilir- insanların baskıları yüzünden arka plana atmayı düşünmüyorum.

Bunları evli insanlar da yapıyor, yaşam alanıza izin verdiğiniz kadar müdahale edebilir eşiniz, ya da sizin hayat felsefenize uygun biriyse evlenirsiniz. O kadar tü kaka bir kurum değil evlilik, önemli olan size göre doğru insan olduğuna emin olabilmek. Evlenmek istemiyorsanız da karşınızdaki insana uygun bir dille açıklayın bunu
Tercih meselesi zaten, herkes evlenmek zorunda değil.

Mesele sadece sorumluk değil. Statünün değişmesi. Evin küçük kızıyken birden evli bir kadın olmak. Soyismin değişmesi. Bir hayatın tümüyle değişmesi
Her ne kadar konu altında yazılan yorumlara verdiğiniz cevapları üslupsuz bulsam da sizi anladım, kızım da erkek arkadaşıyla 5 yıl flört etti, kendisi için doğru insan olduğuna ikna olduktan sonra evlilik kararı aldılar nişan yaptık, sevgililik dönemi, nişan dönemi bir şekilde laylaylom geçti ama iş nikah tarihi belirlemeye gelince strese girdi.
Kızım tek çocuk, haliyle anne babanın tüm sevgisi ilgisi onda, her anlamda rahat da bir yaşamı var, evde kimse ona bir kısıtlama getirmez, şu kaşığı al şuraya koy demez, giyimi kuşamı gezmesi vs karışanı yok, o yüzden aynı sizin gibi duygusal iniş çıkışlar yaşadı.

Bizimle olan sevgi bağı kopacakmış gibi hislere kapıldı, babasının soyadına verdiği duygusal anlamların yok olacağından korktu, konuşarak davranışlarımızla söylediklerimizi pekiştirerek içini rahatlattık, kızım henüz birkaç günlük evli, mutlu mu evet çok mutlu ama balayından dönünce hayatın ve evliliğin sorumluluğu altına gireceğim diyerek panikliyor da bir yandan :))

Evlilik kararı alan genç kadınların yaşadığı bocalamayı yaşıyorsunuz bence, erkek arkadaşınız sizin için doğru insansa zamanla bu gelgitleriniz bitecektir

Bilmem evlilik de zor keşke her kadının güzel mesleği ve kendine ait dayalı döşeli evi olsada orada yaşayıp sonra canı isterse evlense.Kime gerizekalı dediğinizi bende anlamadım.Evlilik sonsuz birşey değil ne isterse canınız onu yapın

Ben seni anladım. Benim de bir iki kız arkadaşım var senin gibi böyle bir hayat sürdürmekten mutlular. Evin küçük prensesi pembe genç odası bütün hobileri resim çizmek müzik dinlemek kitap okumak gezmek sanatla uğraşmak , hiç evlenmek gibi bir hevesleri olmadı sevgili bile aramadılar biz öğretmeniz onlar ikisi ev arkadaşıydı hatta. Ben sürüden ayrılıp aşık olup evlendim ama cidden evliliği ben de sevememiştim erkek egemen bir kurum bi de biz özgür yetişmişiz maddi kaygı da yok. Boşandık biz sebebi bu değildi ama benim evliliğe alışamamam beni çok kötü etkilemişti. Günümüzde zaten evli bir kadın olmak bence ağır bir yük, erkekler genelde sorumsuz bencil aileci vs. Tabi güzel evlilikler de var bunlar ayrı . Evlilik biraz şans işi kumar yani. Ben Şuan yalnız yaşıyorum yaşım 29. Tabi boşandıktan sonra eskisi gibi hayalleri olan bir genç kız olamadım. Fırtınadan sağ çıktım sadece. Evlilik zor ya. Bence evlenme Şuan sen kendini hazır hissetmiyorsan çünkü ağır bir travma yaratabilir bambaşka bir hayatın olacak herşeyin değişecek bunları bilmelisin. Ama şu da var hayat hep şimdiki hali gibi gitmeyecek akıp giden bir hayat bu.

Benim güzel bir mesleğim var , ev de aldım dayadım döşedim yine mutsuzum ya. Tabi bunları boşandıktan sonra aldım . Fırtınadan geçtikten sonra eski ben olamadım. Aslında biten evlilikler aşklarda biz eski eşi özlemiyoruz yıkılan hayallerimizi özlüyoruz galiba. Hani yeniden evlenirim tabii ki zamanla ama o heves kalmamış gibi

Daha güzeli olur sartlariniz çok insana göre iyi uyumlu olacağınız bir insan var kaderde belki ondan bu ilk evlilik bitti genelde öyle oluyor umarım bunlar gelsin başınıza Aykadargüzel

Daha güzeli olur sartlariniz çok insana göre iyi uyumlu olacağınız bir insan var kaderde belki ondan bu ilk evlilik bitti genelde öyle oluyor umarım bunlar gelsin başınıza Aykadargüzel
Ben de öyle düşünüyorum çünkü en ufak bir maddi kaygımız yoktu. İkimizde meslekte başarılı iki insandık . Fiziksel olarak birbirimize uyumluyduk ama o aşırı aileci olduğu için ayrıldık. Yani temel sorun aslında önceliği olmamamdı gerisi hikaye hep. Değersiz hissettiği yerde duramıyor insan. Sevdiğinden gelen bir ihaneti kaldıramıyor insan. Şimdi 4 sene oldu hayatıma o gireli , çıkalı da 1 sene oldu. Ayrıldıktan sonra ev aldım dayalı döşeli benim hayalimde bu bir evimin olması ama nedense hiç sevinemedim. Sanki herşey buruk.

Eeee biraz erteleyin o zaman konu sahibesi\ kacmiyorsun ya ... Valla seni cok akilli gordum, isten geliyorsun ayagini uzatiyorsun anacigin yemegini koyuyor En iyisini yapiyorsun kostur kostur evlenip ne yapacaksin, yemegi camasiri bulasigi KV KP dirdiri b.k mu vardi evlendim dersin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…