Psikiyatriste gidemiyorum intiharın eşiğindeyim

Okuyunca tuhaf gelse de herkesin bir diğerine tuhaf gelen takıntıları var. Kusmaktan bende korkarım ama o eylemi yaşamaktan değil sonradan nefes yolumda bıraktığı kokudan hoşlanmam. Bu can yakan bir olay değil. Öncelikle bunu düşün, korkularının üstüne gidersen yenersin denir. Kendini sıkmasan salsan gözünde büyüttüğün kadar bir şey olmadığını göreceksin.

Misal bazı bebekler çok fazla kusar. Can yakan bir şey olsa onlar dayanamazdı, öyle düşün. Henüz dönemeyen bir iki aylık bebekler kusunca boğazına gitmesin diye yan yatırılır, onun dışında uykunda kusamazsın mutlaka uyanırsın, boğazına da kaçmaz korkma. Bu fobinden kurtulana kadar çift yastık kullan, yatağının yanında leğen falan bulundur o belki güven verir sana. Lavaboya yetişemem korkun varsa.

Mutlaka terapi al, ilk gittiğin psikolog odaya anneni de almakla çok yanlış yapmış. Kızım bir dönem sınav stresi için terapi aldı. Odaya hiç bir zaman alınmadım. 15 dk lık terapide olmaz zaten, ilk kez duyuyorum. Güvendiğin bir psikolog yada psikaytra git ve tedavisine de uyum göster. Başka şekilde ilerleme gösteremezsin.

Bir süre Redepra kullandım, en hafif uyku ilaçlarından biriymiş doktorumun söylediğine göre. Uyku ilaçlarını filmlerden/dizilerden gördüğümüz gibi sanıyoruz ama hiç öyle değil. Sadece uykuya geçiş sürecini kolaylaştırıyor, herhangi bir durumda normalde nasıl uyanıyorsan aynen öyle uyanıyorsun. Okb ve anksiyetinin üstesinden gelebilmiş biri olarak söylüyorum; endişelerini anlıyorum ama üstesinden gelmek istiyorsan ufak ufak adımlar atmalısın

Bir şey daha söyleyeyim mesela yeğenimin arabaya binince midesi bulanır. Her yolculukta mutlaka araba uygun bir yere çekilir biraz hava alır yada benzinlik ararız. Bebekliğinden bu yana böyle, bir kaç kez araba yıkatmışlığım bile var :)).
Artık oda alıştı, yanında poşet taşır arkada sessiz sessiz görür işini. Can yakan yada fiziken zorlayıcı bir eylem olsa çocuk haliyle o sessizlikle halledemezdi eminim.

Çok teşekkür ederim.
Bilmiyorum zaten oda kalabalıktı 2-3 psikiyatrist vardı perdenin arkasında da başka bir psikiyatrist diğer hastayla görüşüyordu.
Bu arada kusunca boğazda koku falan olmuyor en fazla acı tat kalıyor ki o da yeterince kusup bitirdiyseniz geçiyor.Korkmayın yani ondan :) Kusma anından çok korkuyorum ben de,bir de aşırı kötü olan bulantıdan.O da kusar mıyım tedirginliği yüzünden iyice berbat bir hal alıyor.

O ilacı içmekle mi başlayayım yani ?

Aa çok ilginç,kaç yaşında yeğeniniz ?

Canım çok geçmiş olsun Esra Ezmeci diye bir psikolog var bu tarz travmalar ile ilgili çalışmaları var istersen bir araştır, belki bu korkuyu tetikleyen altta yatan bişey vardır onu bulmak lazım

Bende migren var canım, koku hassasiyetim üst seviye oluyor ataklarda. O yüzden yaşıyorum belki de.
2-3 psikiyatris aynı oda da hiç duymadım. O hasta rahat olamaz ki o zaman.

Online yapabilir miyim bu işi ? Ve kaç para ödemem gerekir tahmini olarak ? Devlet hastanesine gitmek istemiyorum 5 dk konuşup ilaç yazıp yolluyorlar.Bana terapi de lazım sadece ilaç değil.

üniversite hastanesine gidersen durumun heyette değerlendirilir ve muhtemelen terapiye uygun görülürsün terapilerine üniversite hastanesine devam edersin. Ne kadar etkili olur bilmiyorum tabi.
Annenle beraber gittiğiniz psikyatr anneni odadan nasıl çıkarmaz ya çok enteresan.

Gittiğim yer zaten üniversite hastanesiydi

Gittiğim yer zaten üniversite hastanesiydi

ben çok daha basit bir şey için gitmiştim bence. Yani o dönem hayatımı zorlaştıran bir şeydi. Ama ne bileyim bu çok daha ciddi geldi bana. Heyete çıkarmıştı beni doktor. Sonra da terapiye başladım.
Tanıdık psikyatrist olduğu için saçmalamış gibi geldi bana sizinki. Sen evden çık yalnız git. Kontrole falan çağırmadı mı?

Gittiğiniz üniversite hastanesi küçük bir ilde miydi?

Numarasını verdi kötü olursan ara yine konuşuruz bir şey olmasa da durumunu bildirebilirsin artık annene gerek yok kendin haber verebilirsin dedi ama sonra tayini çıktı başka bir şehre gitti şu an burada değil

tamam başka doktorla devam et o halde annensiz git ve kendini burada ifade ettiğin gibi et

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…