Psikiyatriste gidemiyorum intiharın eşiğindeyim

Ayyy bu fobi ile hamile kaldığını hayal edemiyorum 😬 bir an evvel psikiyatri veya psikoloğa git canım, kim bilir bilinç altında neler var bunu tetikleyen. Ben de kusmayı sevmem kusarken nevrim dönüyor ama fobim yok çok şükür. Bi de hamilelik, hastalık dışında insanlar genelde çok kusmaz bu fobi nasıl gelişmiş sende çok ilginç. Geçmiş olsun diyorum. Ama tedavi olabileceğine eminim, sadece iyi bir doktor bulmak önemli
Ayy hamile kalacağıma öleyim 😂😂
Bir de bebek kusarsa oturup ağlarım herhalde tanrım neden ben diye 😂
Teşekkür ederim tedavi olmam gerektiğini biliyorum.Doktor bulmaya çalışacağım.
Bende nasıl gelişti bilmiyorum kendimi bildim bileli var,nasıl böyle ilerledi derseniz onu da bilmiyorum ama asıl sebebi travmatik kusma tecrübeleri bence.
2 yıl önce kustum en son,havalar sıcaktı derse gitmiştim.Dönerken avmde yemek yedim.Dönünce terlemiştim tabii hava sıcak ve ben yürüyerek dönüyorum.O terlemeyle sıcaklıkla aldım soğuk birkaç bardak suyu kafama hızlıca diktim birden,midem ağrıdı birdenbire.Birazdan geçer çok yüklendim ondandır dedim geçmedi.Soda falan içtim annem bir şeyler hazırladı verdi,soda rahatlatır gibi oldu ama yine de geçmedi.Gece iyice ağrı yanma arttı bulantı başladı annem lansor verdi ama nafile.O gece 4-5 kere kustum hem de az buz değil.
Ertesi gün biraz ishal de vardı yanlış hatırlamıyorsam.O suyu öyle içtim diye mi oldu,yemekten mi zehirlendim hâlâ bilmiyorum.Ama artık öyle kıtlıktan çıkmış gibi su içmiyorum :) Kumpirin adı bile geçince sövmeye başlıyorum.
O gün izlediğim bir dizi vardı şu an devam etmek istiyorum ama ona bile devam edemiyorum,inanılır gibi değil,değil mi ? :)

yanlış hatırlamıyor isem zaten hiç kusmamıştın

yani kusup da rahatsız olma durumun yok ya kusarsam kaygın var

olağan şartlarda insan kendini kusturur da senin için zor

midenin kötü olduğuna inandığın bir zamanda mümkünse evde güveneceğin birisi varken dene ama

boğazını uyarıp öğürme refleksi ile kusarsın da senin için zor olabilir

bazıları tuzlu su içer kusar vs

ben çok kusan bir insan değilim o nedenle bilmiyorum
Hayatım boyunca değil tabii ki ama bu fobi bu kadar ilerlediğinden beri hiç kusmadım henüz.Umarım kusmam da.En azından iyileşene kadar,ya da kusarak mı iyileşirim acaba ?

Tam 7 aydır gece gündüz kusuyorum, hamilelikten ziyade normal zamanlarda da başım ağrır kusarim yada strese girer kusarim, ilk hamilegimden önce bende çok korkardım. Regl olduğum zamanlar sürünürdüm korkudan gidip kusamazdim. Ama hamilelikle birlikte alıştım ve gerçekten rahatladım. Tedavi ilaç kısmını gerçekten bilmiyorum ama bi kez kussan bi görsen bu korkularının kendine eziyet etmekten başka bisey olmadığını görürsün inşallah
Teşekkürler.
Siz şimdi hiç korkmuyor musunuz ? Hiç art arda çok kez kustuğunuz oldu mu ? Öyle bir kere 2-3 öğürmeyle bitmiyor işte bazen bende :KK43:

Teşekkürler.
Siz şimdi hiç korkmuyor musunuz ? Hiç art arda çok kez kustuğunuz oldu mu ? Öyle bir kere 2-3 öğürmeyle bitmiyor işte bazen bende :KK43:
Hiç korkmuyorum inan ki kussam da rahatlasam diye bekliyorum, hergun mutlaka 3 4 kez kusuyorum, ilk zamanlar tabi 7/24 kustum, rahatlaman için söylemiyorum gerçekten korkacak bisey yok, yemek yiyip kusmak daha rahatlatıcı ve ben ac karnına kusuyorum bunu bile sana korkmaman için söylüyorum

Hiç korkmuyorum inan ki kussam da rahatlasam diye bekliyorum, hergun mutlaka 3 4 kez kusuyorum, ilk zamanlar tabi 7/24 kustum, rahatlaman için söylemiyorum gerçekten korkacak bisey yok, yemek yiyip kusmak daha rahatlatıcı ve ben ac karnına kusuyorum bunu bile sana korkmaman için söylüyorum
Ben de tam tersine aç karnına olunca daha az korkuyorum 😂😂 Daha az çıkıyor çünkü o zaman.
Teşekkür ederim yardımınız için.Gerçekten :)

Benim de kusma fobim var ama hafif boyutta. Her midem ağrıdığında migrenim tuttuğunda kusacağım diye panikliyorum. Son 10 yılda iki kere başıma geldi ikisi de dün gibi aklımda. Mental sağlık fiziksel sağlık kadar önemlidir. İlaç kullanma konusunda da anksiyete yaşıyorsanız kullanmadan önce tek başınıza tekrar bir doktora gidin. Malesef her doktor yeterince ilgilenemiyor. Terapi sürecinde doğru psikolog ve psikiyatrı bulabilmek çok önemli. Bu süreçte birçok psikolog psikiyatr değiştirmeniz gerekebilir. Pes etmeyin bunlar tedavi edilebilir hastalıklar. En önemlisi sizin iyileşebileceğinize inanmanız. Şu an imkansız geliyor olsa bile fikrinizi açık tutun. Görüşmelere biriyle gitseniz bile odaya yalnız girin. Eğer gidemeyeceğiniz bir durumdaysanız online terapi de olabilir bence. En azından sizi dinleyip beraber bir yol haritası çizebilirsiniz online devam edilmese bile.

Benim çok daha hafif fobim olmasına rağmen kustuktan sonra kriz geçirip iki üç gün kendime gelemiyorum. Mental sorunları yaşamayan birinin anlaması çok zor. Özellikle konu sahibi için travmatik olabilir. Terapi sürecinde belli bir yol katedildikten sonra tabii ki korkunun üzerine gitmek iyi gelebilir ama bu durumda faydası olacağını sanmıyorum.
Ben hiç kriz geçirdim mi bilmiyorum,sanmam ama olmadı hiç 2-3 gün kendime gelememe durumu.
Evet ya mental hastalık o kadar zor ki bir arkadaşıma anlatsam da ciddiye almıyor.

Ben de zamanında çok ağır anksiyete ile mücadele etmiştim. Ara ara hala geliyor. Benim de bir fobim üstünden gelişmişti bu durum ve tüm hayatımı etkiliyordu. Doktora gittiğimde bana da redepra verdi, ve ilacı almaya başladıktan kısa bir süre sonra anksiyetemin azaldığını gördüm. 1 aylık bir kullanımdan sonra yaşadığın panik ataklar tamamen kesildi, daha iyi hissetmeye başladım. Doktorumun da tavsiyesiyle biraz daha kullanıp ilacı bıraktım. Malesef bu kadar ağır bir anksiyete ve takıntılı olma durumundan ilaçsız kurtulmanız çok zor. İlk adım o ilacı içmekte. Zaten bir içseniz rahatlayıp çok da güzel uyursunuz. Biraz kendinizle mücadele edin insan durup dururken kusar mı allah aşkına? Hem kussanız ne olacak? Kusar geçersiniz sizin canınızı yakacak size zarar verecek bir şey değil ki kusmak. Korkular mantıklı olduğu sürece iyidir, ama sizinki mantık çerçevesinde değil malesef. İlk olarak o ilacı için, eğer her gece kötü oluyorsanız her gece için. Sonrasında rahatlayacaksınız zaten.

Bir yerde okudum dalga mı geçmiş bilmiyorum ama kusarken akciğerine su kaçıp ölen varmış,kusarken bayılan vs.
Ayy fenalık geçiriyorum.Keşke şu mideyi ameliyatla aldırıp şu fobiden tamamen kurtulabilsem.Ama yok işte kaçamıyorsun.Fobinin bile zoru bende ya,bari klostrofobim falan olsaydı
Şunu düşün bı kere oluce hepimiz. Ya ölürsem diye düşünerek hayat geçmez. O zaman ya araba çarparsa diye sokağa çıkmayalim . Terapi alın . Ama kendi kafanda biter bu iş. Ben iyi olucam diceksin. Kimseye bişey olmazsa bana da olmaz de. Kendini milyonda bir olcak şeyler için üzme. Sıradan ol.

Ben de zamanında çok ağır anksiyete ile mücadele etmiştim. Ara ara hala geliyor. Benim de bir fobim üstünden gelişmişti bu durum ve tüm hayatımı etkiliyordu. Doktora gittiğimde bana da redepra verdi, ve ilacı almaya başladıktan kısa bir süre sonra anksiyetemin azaldığını gördüm. 1 aylık bir kullanımdan sonra yaşadığın panik ataklar tamamen kesildi, daha iyi hissetmeye başladım. Doktorumun da tavsiyesiyle biraz daha kullanıp ilacı bıraktım. Malesef bu kadar ağır bir anksiyete ve takıntılı olma durumundan ilaçsız kurtulmanız çok zor. İlk adım o ilacı içmekte. Zaten bir içseniz rahatlayıp çok da güzel uyursunuz. Biraz kendinizle mücadele edin insan durup dururken kusar mı allah aşkına? Hem kussanız ne olacak? Kusar geçersiniz sizin canınızı yakacak size zarar verecek bir şey değil ki kusmak. Korkular mantıklı olduğu sürece iyidir, ama sizinki mantık çerçevesinde değil malesef. İlk olarak o ilacı için, eğer her gece kötü oluyorsanız her gece için. Sonrasında rahatlayacaksınız zaten.
Peki teşekkürler.Ya uykumda kusarsam ya da birden bulantıyla uyanır hazırlıksız yakalanırım korkuma rağmen içeyim mi sizce ?
Bu arada özel değilse sizin fobiniz neydi ?

Biliyorum daha ciddi bir şey beklediniz.Üzgünüm.Ama lütfen okumaya devam edin.Bence buna değer.
Bende kusma fobisi var,öyle rezil bir fobi ki bu,anksiyete okb depresyon yeme bozukluğu panik atak germafobi hatta agorafobi...Her gün yeni bir mental sorun ekliyor yaşamınıza.
Annem bende bir haller olduğunu anladı ve tanıdık bir psikiyatriste götürdü.Ben konuşurken o da odadan çıkmadı hiç rahat anlatamadım.Psikiyatrist uyku için bir ilaç yazıp yolladı max 15 dk durduk içeride.
Uyku için verdiği ilacı da uykuda midem bulanırsa ve ilaç etkisiyle uyanamayıp uykuda kusarsam veya boğulursam diye düşünüp içmedim hiç.Ve kusma korkusu sebebiyle olan panik ataklarım iyice arttı.
Annem fobimi az çok biliyor ama ciddiye almıyor,aksine sürekli balık tavuk gibi tüketmekte çok zorlandığım gıdaları pişiriyor.Bunlar daha yapılmadan önce bile strese giriyorum ben.Hem korona hem de beni anlamamasından dolayı tekrar psikiyatriste de gidemiyorum.Online terapi almak istiyorum,bilgisi ve önerisi olan varsa yazsın lütfen.
Bu fobi hayatımı mahvediyor,derslerimi,tüm aktivitelerimi aksatıyor.Seyahate çıkmaktan,hatta bazen sokağa çıkmaktan bile çok korkuyorum.Kusma eylemini çok rahat yapabilen insanlara özeniyorum.Ya da kusmayı en fazla biraz karın ağrılı ishal gibi görenlere.
Ne yaşadım,neden bundan bu kadar korkuyorum bilmiyorum ama kendimi bildim bileli kusmaktan korkarım.Ama artık fobim iyice ilerleyip tavan yaptı.Sürekli yeni önlemler geliştiriyorum.Paranoyak oldum dizanteri kolera norovirüs vs kaparım diye korkuyorum evde.
Bugün de sabah peynir yedim,6 saat sonra balık yedim hamsi.Deniz kıyısı olan yerde değiliz balık çok çok taze değildir.Ondan da 3 saat kadar sonra Nutella ve ekmek yedim.Acaba bir şey olur mu diye yine korktum ama iyiydim,şimdi midemden sesler geliyor gaz çıkarıyorum,bulantım yok ama psikolojik olarak berbat bir haldeyim 1-2 kere öğürdüm.Bu gece yine uyumayacağım galiba.Zaten çoğu gece geç uyuyorum çünkü fobi geceleri azıtıp bana atak geçirttiriyor.
Bu fobi beni içten tüketiyor,inanın göründüğü kadar basit değil.Böyle yaşanmıyor.Tek istediğim şey mental ve fiziksel sağlık.Artık ölmek de istemiyorum yaşamak da.Ama bu fobi beni gerçekten intiharın eşiğine getirdi.Yetmezmiş gibi annemler zorla yemek yediriyor.Diş fırçalamaktan banyoda ağzımı çalkalamaktan bile korkuyorum şebeke suyu kullanıyoruz acaba mikrop var mıdır iyi klorlanmış mıdır diye.
Ne yapmalıyım ben,benzer şeyler yaşayıp da iyileşen ya da kusmanın kötü olmadığını bana iddia edebilecek biri var mı ? Online psikiyatrist önerebilecek var mı bari ?
Oh be yazmak iyi geldi.Umarım birileri okur da daha da iyi olur.
cok gecmis olsun
Ben online terapi aldim iki kez ama memnun kalmadım. Konuda açtım buraya hatta. Görüntülü görüşme 140 tl. 45 dakika sürüyor.
Bugün bir merkezi aradim yüzyüze görüşme icin 250 lira dediler o da 45 dakika.
Yüzyüze daha sağlıklı bence. Eger bütçen müsaitse yüzyüze terapi almalısın.

İyide insan surekli kusmazki verilen ilaci bile icmemissiniz sanki hersey her an sizi kusturacak gibi dusunuyosunuz cok sacma hastaysan kusarsin saglikli insan neden kussun. Ay bu takintilari hicbir zaman anlayamiycam

Gerekirse kredi çek o psikiyatriste git ve uzman bir insandan yardım al, intihar etmek nedir yapma sakın
İşte insan inanamıyor ben de çok korkarım intihar,ölüm gibi şeylerden ama bu fobi içerden zaten öldürüyor beni.Böyle yaşam olacağına hiç olmasın diyor insan.
Ama uzmanla mutlaka yalnız görüşeceğim.

Nasıl yani kusun bi kere nasıl bişey olduğunu görün belki geçer o zaman, çok tuhaf bi durum

Nasıl yani kusun bi kere nasıl bişey olduğunu görün belki geçer o zaman, çok tuhaf bi durum
Hayatımda hiç kusmamış biri değilim en son 2 kere önce kustum hem de bayağı(yukarıda da bahsettim)
Detayları çok hatırlamıyorum ama.Yani o günün detaylarını çok net hatırlıyorum ama kusma anını o kadar değil.
Tuhaf mı ? Yani siz şimdi hiç korkmuyor musunuz bu durumdan ?

Hayatımda hiç kusmamış biri değilim en son 2 kere önce kustum hem de bayağı(yukarıda da bahsettim)
Detayları çok hatırlamıyorum ama.Yani o günün detaylarını çok net hatırlıyorum ama kusma anını o kadar değil.
Tuhaf mı ? Yani siz şimdi hiç korkmuyor musunuz bu durumdan ?
Tamam işte yaşamışsınız ve geçmiş, bişey olmuş olsa o zaman olurdu korkulcak bişey olmadığını gördünüz, kusmaktan neden korkiyim canım🙄 gebeliğimin ilk üç ayı lavaboda geçti benim, öğürmeyle kusmayla, bak yaşıyorum ve sağlamım😐

Aslında her fobisi olan insan diğer insanların bunu yaşamamasına şaşırıyo sanırım, bende de böcek fobisi var ama öyle böyle değil yani o an ölebilirim o derece, ve korkmayanlara çok şaşırıyorum mesela😑 aslında normal olan onlarınki

Peki teşekkürler.Ya uykumda kusarsam ya da birden bulantıyla uyanır hazırlıksız yakalanırım korkuma rağmen içeyim mi sizce ?
Bu arada özel değilse sizin fobiniz neydi ?
İçin tabi ki, zaten ilacı bir kaç gün düzenli içtikten sonra bu korkunuz da hafifler hiç rahatsızlık hissetmeden içersiniz diye düşünüyorum. Zaten normalde uykunuzda kusma ihtimaliniz ne kadarsa bu ilacı içince de o kadar. Arada hiçbir fark yok. Ben genel olarak ölümden inanılmaz korkuyordum. Sürekli düşündüğüm tek şey buydu. Ama ilaç tedavisi ve zamanla çok daha iyiyim şu an hayatım normale döndü diyebilirim :) siz de umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz. Burda püf nokta hasta olduğunuz için böyle hissettiğinizi kendinize hatırlatmakta.

X