Psikiyatriste gidemiyorum intiharın eşiğindeyim

Yazmadı,ayrıca rahat anlatamadığım için çok iyi anlamadı da galiba beni
Ya o nasil psikiyatrist merak ettim kac tane psikiyatriste gittin annem birlikte gittim hepsi tek görusmek istedi annemin disari cikmasini istedi. Cogu da ben annemle görusun isterseniz dedigimde annemle görüştü kac yasindasiniz bu arada.

Mutlaka yüz yüze bir uzmanla görüşüp fobilerinize çözüm bulmanız lazım, çift maske ve toplu taşımaya bineceğiniz için siperlik takın, yanınıza da 1-2 saatte bir değiştireceğiniz kadar maske alın, çantanıza da ıslak mendille dezenfektan atın gidin doktora.

@Niloyatospikk 'e katılıyorum, netten hastalık araştırmayın, zaten fobileri olan birisiniz, nette okuyacağınız her belirtiyi bende de var diyerek yaşama riskiniz yüksek, tavuk ve balığı zehirlenip kusmaktan korktuğunuz için yemek istemiyorsunuz sanırım, bir arkadaşımın annesi de mantar yemekten korkuyor, çok eskiden mantardan zehirlenmiş, o yüzden asla mantar yemez, bir kere dışarıda yediği bir yemeğin içinde mantar var sanmış, psikolojik olarak zehirlenmenin tüm belirtilerini göstermiş, gerçekten zehirlendiğini sanıp hastaneye kaldırmışlar, aslında yediği yemekte mantar yokmuş.

Kusma fobinize uzman desteği yanısıra sizde çözümler üretmeye çalışın, mesela sırt üstü yatmazsanız ciğerinize kaçmaz, karın ağrısı olduğunda yüzü koyun yatmak iyi geliyor ve ayakları sıcak tutmak.

Kendinize telkinlerde de bulunabilirsiniz, kusmanızı gerektiren bir şey olmadığını, rahatlamanız gerektiğini söyleyin kendinize, paniklerseniz derin derin nefesler alıp verin, iyi ve sağlıklı olduğunuzu tekrar edin.

Mesela güzelce duş alın, bir Melisa veya papatya çayı için, sakinleştirici relax müzikler var 1-2 saatlik videolar şeklinde onları dinleyin, özellikle gece yatmadan evvel duş+bitki çayı+relax müzik üçlüsünü yaparsanız faydasını göreceksiniz, gece duş almak hem yorgunluğu alıyor, hem gevşemenizi sağlıyor, bitki çayı stresinizi alır, sakinleştirir ve uyumanıza katkı sağlar özellikle Melisa ve Papatya çayını tavsiye ederim, relax müzik de kafanızı dağıtmanıza, sakinleşmenize yardımcı olur, uzandığınız yerde sakin müzikler dinlerken kapatın gözünüzü, sadece müziğe odaklanın, bir süre sonra uykunuz gelmeye başlar.

Uzman yardımı şart ama siz de fobinizden kurtulmak için çabalamalısınız.

Geçmiş olsun.
Mune Mune abla konu sahibinin gorustu psikiyatrist tuhaf degil mi annesine disari cikin hasta ile tek görusmem lazim demeliydi.

Uyku esnasında kusma bebekler için tehlikelidir.henuz cok küçük oldukları için kendilerini kurtaramazlar.sen bebek değilsin canim.kusmanin senin için hiçbir tehlikesi yok.ilacini iç ve mis gibi uyu.

Ayy hamile kalacağıma öleyim 😂😂
Bir de bebek kusarsa oturup ağlarım herhalde tanrım neden ben diye 😂
Teşekkür ederim tedavi olmam gerektiğini biliyorum.Doktor bulmaya çalışacağım.
Bende nasıl gelişti bilmiyorum kendimi bildim bileli var,nasıl böyle ilerledi derseniz onu da bilmiyorum ama asıl sebebi travmatik kusma tecrübeleri bence.
2 yıl önce kustum en son,havalar sıcaktı derse gitmiştim.Dönerken avmde yemek yedim.Dönünce terlemiştim tabii hava sıcak ve ben yürüyerek dönüyorum.O terlemeyle sıcaklıkla aldım soğuk birkaç bardak suyu kafama hızlıca diktim birden,midem ağrıdı birdenbire.Birazdan geçer çok yüklendim ondandır dedim geçmedi.Soda falan içtim annem bir şeyler hazırladı verdi,soda rahatlatır gibi oldu ama yine de geçmedi.Gece iyice ağrı yanma arttı bulantı başladı annem lansor verdi ama nafile.O gece 4-5 kere kustum hem de az buz değil.
Ertesi gün biraz ishal de vardı yanlış hatırlamıyorsam.O suyu öyle içtim diye mi oldu,yemekten mi zehirlendim hâlâ bilmiyorum.Ama artık öyle kıtlıktan çıkmış gibi su içmiyorum :) Kumpirin adı bile geçince sövmeye başlıyorum.
O gün izlediğim bir dizi vardı şu an devam etmek istiyorum ama ona bile devam edemiyorum,inanılır gibi değil,değil mi ? :)
Kıyamam yaa muhtemelen zehirlennişsin ama kesin bu fobinin altında yatan başka bir sebep vardır. Tabi uzman bir psikolog daha iyi çözer bunu.

Bu korku hastalığı yani vesvese. Çağın hastalığı. Sadece sizde yok. Bir kişi boğulmaktan korkarmis, ne yaptılarsa bu korku geçmemiş. Bilge biri, bu kişiyi denize atıp cikarmalarini söylemiş. Denize atılan kişi boğulma korkusunu sadece düşünce olarak değil, bizzat yaşayınca korkusu geçmiş, çünkü en kötüsünü görmüş.
Yani siz de sokakta en fazla kusarsiniz... Ne olacak ki? Herkesin başına gelebilir bu. Otobüste kusanlari görmediniz mi hiç? En fazla iyy diyen olacaktır.
Ben okulun bahçesinde kustum, lise ogrencisiyken tuvalet bulamayıp sokakta altıma kaçırdım sırıl şırıl. Gülenler oldu, bende fobi gelisti falan. Umursamazsaniz geçer, cok dusunurseniz geç geçer.
Bir teyze anlatmıştı, sokakta bayılıp düşüyormuş. Hiç korkmuyor muydun dedim, yoo Allah'in dediği olur dedi :) tabii ki Allah'ın dediği olur da yani korkmadan yaşayan rahat yaşıyor. Fare yüreğiyle yaşayan sıkıntı çekiyor.
En fazla kussan ne olur yani? Kimsenin başına gelmemiş mi? Halter kaldırırken canlı yayında altına yapan insanlar var. İnsani şeyler bunlar

Bir de bu kusma durumunun cok farklı sebepleri olabilir. Cocukken zorla yemek yedirilmesinden tutun, sizi rahatsız eden bir görüntü ses olay vs kusma veya mide bulantısı tepkisi oluşturabilir. Beynimizin içindeki limbik bölge deniyor galiba, rahatsızlik veren her şeye ilginç tepkiler çıkarabiliyor

Bir de bu kusma durumunun cok farklı sebepleri olabilir. Cocukken zorla yemek yedirilmesinden tutun, sizi rahatsız eden bir görüntü ses olay vs kusma veya mide bulantısı tepkisi oluşturabilir. Beynimizin içindeki limbik bölge deniyor galiba, rahatsızlik veren her şeye ilginç tepkiler çıkarabiliyor
Çok ilginç,belki de öyle bir şeydir.Çünkü normalde canım çok tatlı değildir.Her ay şiddetli regl sancısı çekerim bazen duvarları bile yumruklarım ve tüm gün tüm gece sürer ama ondan bile zerre etkilenmem.İlacı bile inatla içmem dayanabilirim diye.

Bu korku hastalığı yani vesvese. Çağın hastalığı. Sadece sizde yok. Bir kişi boğulmaktan korkarmis, ne yaptılarsa bu korku geçmemiş. Bilge biri, bu kişiyi denize atıp cikarmalarini söylemiş. Denize atılan kişi boğulma korkusunu sadece düşünce olarak değil, bizzat yaşayınca korkusu geçmiş, çünkü en kötüsünü görmüş.
Yani siz de sokakta en fazla kusarsiniz... Ne olacak ki? Herkesin başına gelebilir bu. Otobüste kusanlari görmediniz mi hiç? En fazla iyy diyen olacaktır.
Ben okulun bahçesinde kustum, lise ogrencisiyken tuvalet bulamayıp sokakta altıma kaçırdım sırıl şırıl. Gülenler oldu, bende fobi gelisti falan. Umursamazsaniz geçer, cok dusunurseniz geç geçer.
Bir teyze anlatmıştı, sokakta bayılıp düşüyormuş. Hiç korkmuyor muydun dedim, yoo Allah'in dediği olur dedi :) tabii ki Allah'ın dediği olur da yani korkmadan yaşayan rahat yaşıyor. Fare yüreğiyle yaşayan sıkıntı çekiyor.
En fazla kussan ne olur yani? Kimsenin başına gelmemiş mi? Halter kaldırırken canlı yayında altına yapan insanlar var. İnsani şeyler bunlar
Yok yanlış anladınız ben kusmanın kendisinden korkuyorum,sadece bir yerde kusup rezil olmak değil yani olay.

Neden kustun iki yıl önce?
Bilmiyorum ki,avmde yemek yedim hava sıcaktı eve yürüyerek döndüm döndüğümde bayağı sıcaklamıştım biraz da terlemiştim aldım soğuk suyu 2-3 bardak diktim kafaya hızlıca,bitirdiğim an mide ağrısı başladı kramplar girdi aşırı şiddetli değildi ama rahatsız ediciydi çok önemsemedim çok yüklendim suyla ondandır geçer dedim.Soda falan içtim biraz rahatlatır gibi oldu gaz çıkardım ama rahatlayamadım.Gece de iyice şiddetlendi bulantılar başladı ve 4-5 kere bayağı bir kustum o gece.Sonra da ishal başladı herhalde ama tam emin değilim.
Yemekten mi zehirlendim suyu öyle içtim diye mi oldu anlamadım.
Ama 2-3 bardak soğuk su içti diye de o kadar çok nasıl kusar ki insan.

Biliyorum daha ciddi bir şey beklediniz.Üzgünüm.Ama lütfen okumaya devam edin.Bence buna değer.
Bende kusma fobisi var,öyle rezil bir fobi ki bu,anksiyete okb depresyon yeme bozukluğu panik atak germafobi hatta agorafobi...Her gün yeni bir mental sorun ekliyor yaşamınıza.
Annem bende bir haller olduğunu anladı ve tanıdık bir psikiyatriste götürdü.Ben konuşurken o da odadan çıkmadı hiç rahat anlatamadım.Psikiyatrist uyku için bir ilaç yazıp yolladı max 15 dk durduk içeride.
Uyku için verdiği ilacı da uykuda midem bulanırsa ve ilaç etkisiyle uyanamayıp uykuda kusarsam veya boğulursam diye düşünüp içmedim hiç.Ve kusma korkusu sebebiyle olan panik ataklarım iyice arttı.
Annem fobimi az çok biliyor ama ciddiye almıyor,aksine sürekli balık tavuk gibi tüketmekte çok zorlandığım gıdaları pişiriyor.Bunlar daha yapılmadan önce bile strese giriyorum ben.Hem korona hem de beni anlamamasından dolayı tekrar psikiyatriste de gidemiyorum.Online terapi almak istiyorum,bilgisi ve önerisi olan varsa yazsın lütfen.
Bu fobi hayatımı mahvediyor,derslerimi,tüm aktivitelerimi aksatıyor.Seyahate çıkmaktan,hatta bazen sokağa çıkmaktan bile çok korkuyorum.Kusma eylemini çok rahat yapabilen insanlara özeniyorum.Ya da kusmayı en fazla biraz karın ağrılı ishal gibi görenlere.
Ne yaşadım,neden bundan bu kadar korkuyorum bilmiyorum ama kendimi bildim bileli kusmaktan korkarım.Ama artık fobim iyice ilerleyip tavan yaptı.Sürekli yeni önlemler geliştiriyorum.Paranoyak oldum dizanteri kolera norovirüs vs kaparım diye korkuyorum evde.
Bugün de sabah peynir yedim,6 saat sonra balık yedim hamsi.Deniz kıyısı olan yerde değiliz balık çok çok taze değildir.Ondan da 3 saat kadar sonra Nutella ve ekmek yedim.Acaba bir şey olur mu diye yine korktum ama iyiydim,şimdi midemden sesler geliyor gaz çıkarıyorum,bulantım yok ama psikolojik olarak berbat bir haldeyim 1-2 kere öğürdüm.Bu gece yine uyumayacağım galiba.Zaten çoğu gece geç uyuyorum çünkü fobi geceleri azıtıp bana atak geçirttiriyor.
Bu fobi beni içten tüketiyor,inanın göründüğü kadar basit değil.Böyle yaşanmıyor.Tek istediğim şey mental ve fiziksel sağlık.Artık ölmek de istemiyorum yaşamak da.Ama bu fobi beni gerçekten intiharın eşiğine getirdi.Yetmezmiş gibi annemler zorla yemek yediriyor.Diş fırçalamaktan banyoda ağzımı çalkalamaktan bile korkuyorum şebeke suyu kullanıyoruz acaba mikrop var mıdır iyi klorlanmış mıdır diye.
Ne yapmalıyım ben,benzer şeyler yaşayıp da iyileşen ya da kusmanın kötü olmadığını bana iddia edebilecek biri var mı ? Online psikiyatrist önerebilecek var mı bari ?
Oh be yazmak iyi geldi.Umarım birileri okur da daha da iyi olur.
Maskeni tak kos hastaneye bence cok buyuk sorun var.

X