plasenta previa totalis veee Zeynep 'imin gelişi

ssule84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2010
247
14
16. haftada söyledi doktorum plasenta previa totalis olduğunu yani plasentanın rahmi tam kapattığını o zamnlar hiç önemsemedim düzelir diye düşündüm. 24. haftada hiç düzelmediğini duyunca bu durumu araştırmaya ve dikkatli olmaya başladım...
ve 26. haftada öğle arası iş yerindeyken kahverengi akıntım oldu. dr umun söylediği gibi hemen hastaneye koştuk.önce yoğun bakıma aldılar. hiç hastanede yatmamış biri olarak o geceyi kabus gibi geçirdim. sabah normal odaya alındım ve 2 gün sonra taburcu oldum. 1 ay rapor verdiler. raporun bitiminde işe başlayamadan kasılmalarla tekrar hastaneye gittik. 31 haftalıkken doğum kasılmalarım başlamıştı. minik kuzum çok aceleciydi... hastaneye yatış o yatışş, drum ilaçla kanamam olmazsa bebeğimi 37. haftaya kadar tutacağını söylüyordu. ama benim minik kuzum 35 + 4 e kadar bekledi. aldığım bütün ilaçlara rağmen kasılmalarım bitmiyordu.
ve bir cumartesi sabahı saat 11 de sezeryana girdik. hamile olduğumu öğrendiğim andan beri normal doğum istiyordum. ama plasenta previa nedeniyle bu bebeğimin ve benim ölmem demekti. epidural anestezi olsa bari dedim. ameliyatın riskli olması rahmin alınma tehlikesi olduğu için o da olmadı. o soğuk ameliyathaneye 11 de girdim. kendime geldiğimde saat 13 olmuştu. bebeğim yanımda yoktu ben yoğun bakımdaydım ve ne eşim ne annem kimse yoktu. zor bir ameliyat geçirmiştim çok şükür rahmim kurtulmuştu.bebeğimden ayrı onu koklayamadan sesini duyamadan bir gece geçirdim. yavrum da yenidoğan yoğun bakımda tek başınaydı. druma ertesi gün bebeğimi görmek istediğimi söyledim. tekerlekli sandalye ile götürdüler kuzumun yanına küvödeki bebğime dokunamadım. ben yanına gidince sıçradı yavrum. 5 dk izin verdiler görmeme. pazartesi günü normal odaya aldılar beni
veee büyük buluşma... akşama doğru kuzucuğumu getirdiler yanıma. minick elleri mis kokusuyla zeynep'im yanımdaydı.

canım senin için çok çok çok sevindim.Allah yavrunla uzun ömürler versin size inşallah.maalesef ben ve oğluşum senin kadar şanslı olamadık.başlığı okuyunca heyecanlandım çünkü ben de plasenta previa totalis geçirdim.ne yazıkki 27. haftada yoğun kanamayla sezeryanla doğum yaptım bebeğim 3 gün yaşadı.hikayem uzun da kısaca yazıyorum.tanı 4 aylıkken renkli doplerde kondu,profa gitmeye başladım.herşey yolunda giderken 27.haftada kahverengi leke oldu azıcık,dr endişelenme yarın gel dedi,nstye girdim,progestan ve magnesyum verdi yolladı.ertesi sabah kızımı okula yolculadım yatağa uzanmamla ılık ılık aktığını hissettim bi de ne göreyim tabi kıpkırmızı kan!eşimi aradım hemen cerrahpaşaya koştuk.profum ordaydı kanaman olunca oraya gel doğumunu da orda yapçam demişti.çok korktum devlet hastanesine ilk kez gidiyordum.hastaneye yatmaya diye gittiğimi zannederken daha odama yeni yerleşmişken lavaboda daha şiddetli kanama başladı acilen ameliyata aldılar herşey kabus gibiydi sonrası da.çok kanamam oldu 8 ünite kan verdiler rahmimi neredeyse alıyolarmış son anda kanama durunca bırakıp kapamışlar.1 gece yoğun bakımda kaldım sorasında çok sancım oldu mahvoldum.kendimle ilgilenmekten bebek yoğun bakım odasına gidip bebişimi göremedim iyiki de görememişim 3 gün sora cennet kuşu oldu yavrum.sonrası malum...seni üzmek,keyfini kaçırmak değil niyetim..çünkü hikayeni okuyunca içime su serpildi biraz...üzerinden 4 ay geçti ve tedirgin olsam da tekrar hamilelik düşünüyorum.bazen vazgeçiyorum..karışık duygular..aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum..sen hangi hastanedeydin doktorun kimdi?yazarsan sevinirim umarım istanbuldasındır.seninle sohbet etmeyi çok isterim.bu benim 2.hamileliğimdi,10 yaşında bi kızım var ve kardeşi olsun istiyorum(biraz geç kalmış olsam da)

çok üzüldüm canım. senin de dediğin gibi yavrun cennet kuşu olmuş. şefaatçin hazır. malesef istanbulda değilim eskişehirde ömer tarık yalçın isimli bir prof. yaptırdı doğumu. hastanede kaldığım 31 gün boyuca benden önce 3 - 4 previalı daha bebek sahibi oldu. biraz erken doğanlar vardı ama hepsi de sağlıklıydı. benim ilk gebeliğimdi ve dr un dediğine göre hiçbir risk faktörü yokmuş previa için ama şans eseri olmuş senin dedi. her zaman alnımıza yazılanı yaşıyoruz umudunu yitirme belki tekrar aynı sorun olsa bile sonucu iyi olabilir. yine bizim hastanede 25. haftada 650 gr doğan bebek hastaneden taburcu oldu şimdi 4 aylık küçücük ama sağlıklı. allah yardımcın olsun. içini ferah tut.

güzel dileklerin için çok teşekkür ederim canım..aynı şehirde olmadığımıza üzüldüm bu arada eşim de Eskişehirli çok güzel bi şehirmiş ben gitmedim henüz.içimi ferah tutmaya çalışsam da bazı doktorlar hiç te iç açıcı konuşmuyorlar ne yazıkki..gerçi Allahtan başka kimse en iyisini bilemez ordinaryus prof olsa bile :)...herşey kader demin nette okudum 22 haftalık doğup ta yaşayan bebek varmış.allah kuluna alacak nefes yazdıysa herşey bahane veya vesile.tam tevekkül edip öyle yaşamak lazım ama gel de bana anlat işte..beni en çok hamilelikte yatağa mahkum olma düşüncesi geriyor.kızım bana çok düşkün,çok hassas..eğer yatmam gerekirse eli kolum bağlı ona kim bakacak kimseyi esir etmek istemiyorum.çünkü annemler hamile kalmama karşı.kimseye yük olmak istemiyorum doğrusu.yataktan hiç kalkmayıp tuvaletini başkasının yardımıyla yapma düşüncesi rezalet.sen hastanede bu şekilde mi yattın?kanaman olmuşmuydu?hemşireler nasıldı?ben sezeryandan sora normal odada 3 gün kalıp taburcu oldum,hemşirelerin çoğu uyuzdu,ilgisiz,buzdolabı gibiydi öküzler.tabi o an çok halsiz olduğumdan laf edemedim çok soraları hatırladıkça sinir oldum bi daha oraya adım atmak istemiyorum.ama hamilelikte doğum öncesi hastanede yatmam gerekirse özel hastanenin onca masrafını nasıl karşılarız bilmiyorum.of of of..başını şişirdim lütfen mazur gör.kafam çok karışık.antidepresan alıyorum. şu anda böyleysem kimbilir kullanmasam ne halde olurdum.

canım ben plasenta previa yı çok erken öğrenmeme rağmen ilk 6 ay gezdim tozdum çok rahat bir hamilelik yaşadım. 26. haftada kahverengi lekeyi gördüğüm anda hastaneye koştum. hiç gecikmedik. senin dr un 1 - 2 gün bekletmişti galiba. sonra 31 ile 35. haftalar tıp fakültesi hastanesinde yattım. hastane çok eski özel oda günlük 50 liraydı. 3 kişilik odalarda kaldım. hemşireler iyiydi hatta yoğun bakım hemşirelerinin çoğu işleri çok yoğun olmasına rağmen melek gibiydiler. Düşün yoğun bakımda 6 kadın çoğu senin gibi hamile, telefon yok yakınlarından hiç haber alamıyorsun. oyalanacak hiç bir şey yok böyle bir ortamda bir hemşire sabah kahvaltıda bütün hamilelere poğaça ısmarladı. kendi odalarında hazırladığı çaylardan servis ederdi bize. allah razı olsun öyle bi yerde 1 bardak çay 1 güler yüz bütün sıkıntısını alıyor insanın. doğumdan sonra 2 gece 3 gece özel odada kaldım.
benim şansım doğuma kadar hiç kanamam olmamasıydı. eğer doktorlara karşı çıkıp ben o kadar hastanede yatmam deseydim yavrum daha erken dünyaya gelecekti.

dua etmekten başka elden birşey gelmez ve tekrar hamile kalırsan % 80 ihtimal plasenta previa olmayacak.tabi nasip. ailenin görüşlerini önemse. allah sana bir evlat bağışlamış ya hiç o duyguyu yaşayamasaydın.
sonuçta dünya hayatı çok kısa istediğin şey için hep dua et ama kendini harap etme. allah yardımcın olsun. rabbim gönlünün muradını versin.

Rabbim hepimizin muratlarımızı verir inşallah..ben de 27 haftama kadar aynen senin gibiydim sora olan oldu salak doktorum bekletti.aslında kelli felli doktor ama işte kaderde olunca ihmalkarlığı tuttu adamın herhalde.şeyi merak ettim kahverengi lekeyi görüp hastaneye gittiğinde neler oldu hemen yatmadın heralde çünkü 26 haftayla 31 hafta arasında baya zaman var.o arayı evde yatarak mı geçirdin?evet senin şansın hiç kanaman olmaması çünkü previada hem de totaliste 35. haftaya kadar gelebilmek mucize gibi bişey sanırım.maşallah.ben de cerrahpaşadaydım.1 gece yoğun bakımda kaldım.yoğun bakım gayet hijyen ve güzeldi,hemşireler de iyiydi Allah için.ama servise çıkınca işler değişti anacım.2 gece de özel odada kaldım geceliği 40tl.hemşirelerin çoğu uyuzdu hele bi tanesi antibiyotik için geldi bi ara ağzında sakız cak cak çiğniyo salak,,kollarımda açılmadık damar yolu kalmamış heryeri mosmor,damarlarım ince ve belli olmuyo,hemşireler de damar yolu açmaya sinir oluyolardı.önceki açılan damar yolu bazen tıkanıyordu,gene aynı şey olmuş kız da farketmemiş antibiyotik deri altına gelmiş ben de anlamadım çünkü çok gaz sancım vardı,uykusuzdum,üzgündüm falan neyse bi baktım kolum davul gibi olmuş.annem hemen kızı çağırdı aptal bana çıkıştı niye ilacı kapatmıyosunuz diye.moron.ben ne biliyim ilacı kapatmayı hemşire olan sensin öküz.bebeğim gitmiş perişanım gözüm görmüyorduki hiçbişeyi.bi yandan sonda,bi yandan diren,bi yandan çıkaramadığım korkunç gaz,bi yandan evladımın kayıbı,dikişlerin acısı....öfff..neyse geldi geçti işte.Allah bunu aratacak başka dert vermesin dimi şekerim?amin..:)))

26. haftada Nst çektiler hafif kasılmalarım vardı. o gece yoğun bakıma aldılar. nidilat verdiler belki bilirsin çok çarpıntı yapan bir ilaç. sabaha kadar aç bıraktılar bana söylememişlerdi ama meğer ameliyata hazırlıyorlarmış beni. sabaha kasılmalar azalınca normal odaya çıktım. 2 gün de normal odada izlediler sonra taburcu oldum. nidilatı evde de kullanmaya devam ettim. artık 31. haftaya gelince nidilat yetmez oldu demekki kasılmalar çoğaldı. prepar diye damardan verilen bir ilaç var hastanede kaldığım sürece onu verdiler. kasılmalar arttıkça ilacın dozunu yükselttiler. doğumdan önceki gün hem en yüksek dozdan prepar aldım hem nidilatı iki iki aldım ama kasılmalarım hiç azalmadı.

damar meselesini hiç sorma 3,5 ay geçti hala izlerini taşıyorum.

çok zor günlerdi geçti çok şükür. en son söylediğin duaya amin diyorum.

kardeşime de bu teşhis kondu fakat dokuz eylül ünv. bu teşhise rağmen heyet raporu vermiyor (sıkıştırıyorlarmış... kurallarmışşş.. sanki sahte bişi yapıyoz) İzmir de bu konuyla alakalı tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mı??

Canım prof.dr.yakup erata'yı çok duyuyorum böyle bir problem olduğu için sanırım prof.tercih edersiniz..dokuz eylüldeymiş kendisi ve aynı zamanda muayenehanesi var sanırım orda bakıyordur hastalarına..en son sağlık ocağında bir teyzeyle karşılaşmıştım biraz sohbet ettik kızının ve kendinin doktoru olarak tavsiye etmişti kızının riskli bir hamilelik geçirdiğini ve çok memnun olduklarını söylemişti.tabi bunlar duyduklarım ben şahsen gitmedim bir araştır istersen...

Banada 20 haftalık hamileyken plesenta pirevya teşhisi konuldu doğum öncesi Doğum sırasında ve doğum sonrasında şiddetli kanamalar yaşıyabileceğim ve hatta ramimin alınabileceği ve riskin çok yüksek olduğu söylendi ve dedikleri oldu 24 haftada sancıyla birlikte kanama başladı ve durmadı acil ameliyata alındım 970gr 30cm oğlum doğdu kanama durmasını ve plesenta rahme yapıştığı için rahmim alındı 35 ünite kan ve kan ürünü verildi ölümden döndüm 32 yaşında rahmimi kaybettim 2 buçuk ay oldu oğlum hala hastanede tarifsiz acılar yaşadım

Son düzenleme:
Banada 20 haftalık hamileyken plesenta pirevya teşhisi konuldu doğum öncesi Doğum sırasında ve doğum sonrasında şiddetli kanamalar yaşıyabileceğim ve hatta ramimin alınabileceği ve riskin çok yüksek olduğu söylendi ve dedikleri oldu 24 haftada sancıyla birlikte kanama başladı ve durmadı acil ameliyata alındım 970gr 30cm oğlum doğdu kanama durmasını ve plesenta rahme yapıştığı için rahmim alındı 35 ünite kan ve kan ürünü verildi ölümden döndüm 32 yaşında rahmimi kaybettim 2 buçuk ay oldu oğlum hala hastanede tarifsiz acılar yaşadım

çokk kötüyümm nolurr bana da ümit verinn bende de plasenta previa varr doktorumm da bana sezaryende kanama sonucunda ölümm bilee olabilir dedii çokk kötüyümm böyle bir durumu yaşayıpta sonucu nasıl olabilir

Cnm ayni yukarda yazdigin durumdayim...
Aglama krizleri geliyor gebeligin verdigi hassasiyette de var ...
Banada bugun plesanta previa totalis teshisi kondu...
ALLAHA şükürler olsun rahme yapismamis...
35. Haftadan sonra sezeryan dediler...
Bir igne yapacaklatmis kafam yerinde degil hatırlamıyorum simdi...
Nasil gecti dogumun ?

Kuzumu sağlıkla kucağıma aldım çok şükür. 36+4 de kanama nedeniyle doğum yaptım. Çok şükür kuzum iyi . Sadece benim ameliyatım biraz sıkıntılı geçmişti çünkü yapışık da çıktı ama benim için hiçbir önemi yok inan. Ameliyatta Rahim alındı ama bu herkes olacak diye değil sakın olumsuz düşünmeyin benim için önemli değil artık çocuk da düşünmüyorum hem zaten daha 22. Haftadaymışsın 30 lu haftalara kadar da düzeldiğini biliyorum inşallah senin düzelir. Sakın olumsuz düşünme ben yanlış yaptım gerçekten şimdi keşke öyle yapmasaydım da hamileliğimin keyfine bakaydım diyorum kendine dikkat et bol bol dinlen ve bol bol dua et tekrardan dediğim gibi sakın benim gibi olma sen keyfine bak Allah ın izniyle hiçbir şey olmayacak. O iğne de ciğer geliştirici iğnedir. Sağlıklı güzel bir doğumun olur inşallah

Amin cnm....
Güzel dualarin icin ALLAH razi olsun...
Cenabi Hak guzel kizini size bagislasin saglikli hayirli evlat olsun insaallah...

Plasenta previa olup doğum sonrası sıkıntı yaşayan var mı peki aranızda?

Merhaba neredeyse sizinle aynı şeyleri yaşamışız eğer sorun olmazsa sizinle dertleşmek isterim

Bende Detaylı ultrasonda öğrendim previayı aynı Şeyler banada anlatıldı ve 36+6da Planlı şekilde sezeryan oldum benim sezeryanım tam 5 saat sürmüş yapışıklık nedeniyle kanama durmamış ve mecburen rahmimi almışlar şükür bebeğim iyi bende iyiyim 34 Yaşında rahmim alınmış oldu bazen kendimi eksik hissediyorum her ay şikayet ettiğim regl ti Özler oldum Buda bizim kaderimizmiş şükür bebişlerimiz iyi benim üzüldüğüm diğer konu karnımdaki sezeryan kesisini dikine yapmışlar gördükçe kendimi daha kötü hissediyorum. Bu arada sizin kaç ay oldu benim 2 ay oldu hala Sıkıntılar var özellikle tuvalet yaparken

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…