Pkolular buraya,hamile kalamayanlar ve kalanlar tedavi sürecimizi paylaşalım.

PKOS’ta erken belirti: Dişeti hastalığı

Yine Hacettepe Üniversitesi’nde aynı ekip tarafından Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Bölümü’yle ortaklaşa gerçekleştirilen bir başka çalışmada, Polikistik Over Sendromu (PKOS) hastalarında dişeti hastalığı riskinin arttığı gösterildi. Yaş ortalamaları 23 olan 25 PKOS hastası ile 27 sağlıklı kadın, periodontal hastalık durumu konusunda klinik ve laboratuvar değerlendirmeler açısından karşılaştırıldı. PKOS hastalarında erken bulgular olarak kabul edilen dişeti sıvısında artış ve yüksek oranda dişeti iltihabı saptandı. Çalışmanın sonuçları 2011 yılında Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin resmi yayın organı olan “Fertility and Sterility” Dergisi’nde yayımlandı.

Read more: Doğurganlığı etkileyen hastalık PKO | Kadın ve Doğum | Sağlık Ekibi Hastalık Bilgileri

merhaba.evlendikten 1 yıl sonra adetlerim 1-2 ay düzensizleşmişti.doktora gittim ultrason ve hormon tahlili sonucunda pko olduğum söylendi.doktor progestan hapını düzenli kullan dedi.hap sayesinde düzenli adet oldum ama bacaklarımda göğüs aramda sırtımda sivilceler çıkmıştı,10 kilo almıştım.hapı bırakınca adetlerim düzensizleşiyordu ve bu durum canımı sıkıyordu.sürekli hap içmek istemiyordum.daha ne kadar ilaçla adet olacaktım.doktora gittim.doğum kontrol hapı verdi bir de kilo vermelisin dedi.doğum kontrol hapını almadım direk kilo vermeye yöneldim.tam 8 kilo verdiğimde adetim düzenleşti artık 30 günde bir adet oluyordum.2 ay düzenli adet olunca doktora gittim.ultrasonla alttan baktı.hiç kist yok pko görüntüsü yok rahmin tertemiz deyince nasıl sevindim rahatladım anlatamam.doktor hormon tahlili yaptırmaya gerek yok dedi.yumurtlaman vardır dedi.evet var çünkü yumurtlama gününde o uzayan yapışkan elastik akıntımı farkedebiliyorum.bu arada 34 beden oldum.sağlıkla kalın

hayallerim yıkıldı gitti
bu dert beni benden etti

toplum baskısı.çocuğu olmayan evli bir kadın olmak o kadar zormuş ki.herkesin baskısı, soruları,imaları.
artık siz çocuk yapmasını bilmiyorsunuz demeye getirenler ,taktik verenler bile oluyor.

çok sevindim arkadaşım.ben de kilo veriyorum ama biraz yavaş.sağolsun eşim on dakikada bir meyve, ayran mayran getiriyor ve yemem içmem için zorluyor bu da rejimimi bozuyor biraz.ama 10 kilom kaldı.verebilirsem çok mutlu olacağım.

AYNI
o kadar aynı ki duygularımız
hayal kırıklıklarımız
bekleyişlerimiz o kadar uzun ki
o kadar aynı ki gözyaşlarımız
büyük bir hasretle analara bakışımız
boğazımızda sanki bir taş
o kadar aynı ki kabuslarımız

bu şiirimi sizlere armağan ediyorum.inşallah allah hepimize güzel bebecikler nasip edecek.

Allahım sen tüm evlat isteyenlerin kucaklarını boş bırakma...bizlere sabır ver,sabırla bebeklerimizi kucağımıza alacağımız günü nasip eyle....

Bana da doktor pko teşhisi koydu. Yakın zamanda da tedaviye başlayacağım. Tedavi gören arkadaşlar, kullandığınız hormon ilaçları kilo aldırdı mı?yada kıllanma sivilce vs. Sorunlarla karşılaştınız mı. Tedavinin kilo verdireceğini söyledi doktor ama tecrübe eden arkadaşlardan bire bir duymak istedim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim

kilo aldırmadı ben de.ya da tüylenmede olmadı.fakat herkesin bünyesi yapısı hormonal değerleri faklı.bilemem.doktorla iyice konuş bence.

İyigeceler arkadaşlar nasılsınız?Kadir geceniz şimdiden mübarek olsun dualarımız kabul olsun inşallah

bende pkoluyum. 1.5 yıllık evliyim ve deli gibi çocuk istiyoruz. tabi hayırlısıyla. 5-6 ay devlet hastanesine gittim ve malesef her gittiğimde farklı doktora muayene olmak zorunda kaldım. zaman kaybı oldu benm için her defasında hormon testinden öteye gidemedik. 1 ay önce özel bir dra gittim yani tedaviye yeni başladım sayılır. progestanla başladım. şimdi reglimin 2. günü. 5. günü klomene başlayacağım. ama kafam karıştı. klomenle birlikte çatlatma iğnesinin vurulması mı gerekiyor. dr öyle demedi. klomen bittikten 2 gün sonra ilişkiye başlayın dedi. tecrübeli arkadaşlar cvp verin lütfen.

canım ben 5.gün başlıyordum klomene sonra 13.gün doktora gidip ultrasona baktırıyordum.yumurta var mı yok mu.ne kadar büyümüş bakıp çatlatma iğnesi veriyordu.çatlatma iğnesinden 36 saat sonra sabah altı gece 12 ilişki gerekiyor.
tabi senin doktor ne demek istemiş bilemem.tavsiyem doktoru anlayamadığında tekrar sor.kafanda soru işareti kalmasın.boşuna mı para veriyoruz.

çok teşekkür ederim. peki çatlatma iğnesini yumurtanın durumuna göre mi vuruyor. yani çatlamışsa vurmuyor mu. hiç bu durumdan bahsetmedi

valla iğnenin adı zaten çatlatma iğnesi.yumurta belli bir büyüklüğe gelince veriyordu.fakat son gidişimde neden çocuk olmuyor dediğimde çünkü hsg iyi çıktı kilo verdim eşimde sorun yok adet oluyorum falan dediğimde takıntı yapma dedi.ben de yumurta çatlamıyor mu dediğimde adet olduğuna göre çatlıyor dedi.
teknik biraz bilmiyorum ama öyle dedi.dediğim gibi biliyorum hep mümkün olmuyor.bazen utanıyor soramıyoruz bazen anlayamıyoruz.bazen doktor yoğun oluyor geçiştiriyor ama yine de bol bol sor doktora.benim doktorum o açıdan çok iyi sınırsız cevap veriyor.çok iyi.sadece hormon testi istememişti benden hiç ve o aklıma takılmıştı.fakat her ay ultrasona bakıyordu ve yumurtlama olduğu için gerek görmedi galiba.
anlamadığını mutlaka sor.
hayırlısı canım.inanın her gün hepimiz için dua ediyorum.bazen isyankarlığım tutsa da allah bize yardım edecek biliyorum.bu da bizim imtihanımız.

Allah razı olsun. okadar doktor değiştirdim ki hiç bir dra güvenmiyorum, özel bile olsa. bir çok kişinin tavsiyesi ile gittim ama kafam karışıyor. beklememin, tedavimin boşa gitmesini istemiyorum. o yüzden soracağım. böyle paylaşımların olması da çok güzel. bilinçleniyorsun bir bakıma. Rabbim herkesin gönlüne göre versin. "ol" desin ve olsun inşallah. sağlıklı, hayırlı bebeklerimiz gelsin.

mrb kızlar nasılsınz görüşmeyeli takip ediyorum sizi sürekli hala güzel hbr yokk kimseden...hayırlısı olsun ne diyeyimm.. beni sorarsanız iyi olmaya çalışıyorm işte Allaha hamd olsun.. bi aralar çok kötüydüm şu arkadaşımın hamileliğinden sonra koptu herşey.. durmadan ağlıyodm kimseyle konuşmuyodm 10 gün fln sürdü... eşim saolsun çok destek oldu iyiyim biraz daha.. işten çıktıydı eşim bgn işe başladı çok şükür bebeğimde gelse hayırlısıyla çok iyi olcak ama daha zamanı gelmedi demekki... geçen zeynep kamildeki doktora gittim özel muaynanesine 190 tl verdim içim hala acıyo zaten paramız yok bide bi sürü para aldı bişide yapmadı hee pcolusun dedi aşılama yapcaz dedi.. sanki bilmiyodukk 1000 tl istedi iğneli aşılamaya.. çok moralim bozuldu çıktık ordan eşim üzülme ayarlarız dedi.... neyse arkadaşımın bi doktoru varmış kadın doğumcu üniversitede ders veriyomuşş.. yaşlı bi kadın. aradım arkadaşımı kullandığım ilaçları yazdırdm sor bakalım o ne dicek dedim. sormuş oda aşılama yaptrmasın parasını çöpe atar aşılama gereksiz bi işlem demiş acelle etmesin adetin 3. günü bana gelsin demiş.. gel dedi de oda özel hastanede 120 tl muayne ücreti bide bana uzak nasıl gidip gelcem btn günn... ayyyy öle karıştıki kafam kızlar sormayınn.. hee o doktor dedi iğnelere para vermiyim diyosan rapor çıkartalım oda 2 3 ay sürer dedi benm uğraşcak dermanın kalmadı artık. yoruldum git gel yapamam... bilmiyorm napıcamm.. bnm yumurtalarım klomene cvp veriyo nie iğne dedi ki bu doktor. bi diğeride aşılamaya gereksiz dio.. eşim de dio bi kerede iğneyle aşılama yaptıralım dio..

hee bide bu ay incir havuş kürü yapıyorum eşimede keçiboynuzu kürü.. inşallah bu ay gelir bebişim aşılama yaptrmaya gerek kalmmaz..

baharcım tedavin hayırlı olsun canm bebeğin tez zamanda gelsin uğraştrmasın seni..
haksever Allah sana dayanma gücü sabır versin seni kendime çok benzetiyorum. sen başladın tüp bebeğe ben cesaret edemiyorum..RAbbim yardımcımz olsun..
burcucum aşılaman tutar canm inşallah hayırlısıyla moral olursun bize güzel haberlerini bekliyorumm
giz ablam sen nasılsın neler yapıyosun bende senn gibi olabilsem keşke.. Allah daha iyi etsin seni
neyaz sende yoksun hçç sen nasılsın tedavin ne aşamada sen ne yapmayı düşünüyosun
yeni gelen arkadaşlar hepiniz hoşgeldiniz inşallah en kısa zamanda gelir bebeğinz bizim gibi çok uğraşmayın..

hepinizi öpüyorum kızlar Allah yar ve yardımcımz olsun.. bize dayanma gücü versin.ALLAH İbrahim a.s'ın zekeriyya a.s'ın eşlerinin vücudunu nasıl çocuk doğurmaya elverişli kıldıysa bizlerin vücudunuda çocuk doğurmaya el verişli kılar inşallahh AMİN
uuzun oldu hakkınızı helal edin kendinize iyi bakınn

canım inşallah en kısa zamanda gelir bebişin gönlünde hangi tedaviden gitmek istiyorsa ona git evet maddi manevi çok yıprandık artık
ben son iki üç aydır dr gitmedim hiç biraz kafam rahatlasın istedim benden sonra evlenenler daha yeni evlenenler bile var onlar bile hamile ama rabbim bilir işte ne diyelim etraf bıraksa aslında ben iyi olacağım moral verecem kendime çocuksuz yaşamaya beynimi alıştırmaya çalışacam ama haber gönderenlerimi ararsın kızıyorum artık ona da haaa elinden tutup dr götürecem sanki ben gitmeyi bilmiyomda sağolsunlar yardım etmeye çalışıyorlar bana kırmızı tut yiyordum geçen elinle yeme çocuğa bişey olur diyenler seni rüyamda gördüm hamilemisin diyenler artık bunun üzerine muhabbetler etrafımda bakiyorumda işte ben evlendikten sonra hamile kalanların çocukları bile kocaman oldu bazen onlara bakıp dalip gidiyom işte benim de olsa bu kadar olacaktı diye
bende iltihapla uğnaşıp duruyom işte canım iltihapım çok fazla su gibi akıyo sürekli yapılo bunu bünye niye yapıyo anlamadım
kendine iyi bak öptüm

merhaba. yazını okudum, ve kendimi gördüm. cevre baskısı. canını sıkma, hepimiz aynı durumdayız. belki çevre etkilemese bizim de kafamız rahat edecek ve stres yapmayacağız. ama ne mümkün. stres dahada tetikliyor. tedavini ol ve Rabbime dua et. asla umudunu yitirme, dua et yeter Rabbim "ol" der ve olur. iltihabın akması iyi bir sey bence demekki vücudunda tutmuyorsun. arkadaşımın ablasının 8 yıl çocuğu olmamış. meğer tüpleri tıkalıymış iltihaptan dolayı. doktorun biri çocuğun olmaz demiş kesinlikle. ama o pes etmedi başka dra tedavi oldu. ve şimdi 2 kızı var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…