Pkolular buraya,hamile kalamayanlar ve kalanlar tedavi sürecimizi paylaşalım.

kızlar merhaba, nasıslınız? bazı arkadaşlar bilir 4 ay önce kimyasal gebelik gçeirdim ilk adetimi ocak 15 te oldum şimdi 4 gün vr adetime ama 2 gündü fena bi mide bulantım var gece başlıyor özellikle gece kasıklarımda ağrı var. ümitlenmek istemiyorum ama sizce olabilir mii?? lütfen yardım eidn..

inşallah hadi canım hayırlı haberlerini bekliyoruz

kızlar,
ben 2 sene önce endometriozis ameliyatı oldum (açık ameliyat) kistlerim temizlendi tüplerimin tıkalı olduğu söylendi.Sonra tüp bebek için rapor almaya uğraşırken rahim filmi istendi çektirincede açık olduğunu öğrendik.şimdi bi tüp bebek merkezine gittik.fsh değerinin lh dan yüksek olması gerektiğini ama benimkinin düşük olduğunu söyledi.yani lh değerim daha yüksek.bu sebeple pko olabileceğimi söyledi.sürekli düzenli olan adetlerimde 2 aydır bozuldu.adet olamıyorum.geçen ay söktürücüyle oldum bu ay hala olmadım.doktorum laparoskopi öneriyo.hem pko yu düzeltmek için hemde tüpleri düzeltmek için.çünkü tüplerin açık olması demek işlevini yerine getiriyor demek değilmiş.ameliyattan ve kistlerden dolayı şekli bozulmuş olabilir dedi.bide bi şeker ilacı varmış bu pko hastalarına ii geliyormuş.onuda kullanıcam sanırım.ama laparoskopi konusunda karar veremedim.sizce olmalımıyım?bide pkolu hastalara bakıyorumda çoğunda ya yumurta hiç oluşmuyo yada çok geç büyüyo bendeyse kendiliğinden 2-3 yumurta olup fazla büyüyo.acaba bendeki başka bişeymi?bilgisi olan varmı?

ben de pkoluydum ama herşeyim noormaldi.endometrıozis başlangıcı(ağrılı adetlerim ve ağrılı ilişkim olduğu için) olabilir dediler ve laparoskopi oldum.hiç bi şeyim yokmuş.sadece tüpüm hafif eğriymiş düzeltip çıkmışlar.ki bu bile engel değilmiş aslında.asla laparoskopiyi önermem belli bi rahatsızlığın yoksa ameliyat zaten iç kanama yaptığı için yapışıklığa neden oluyor bu da ayrı bi dert oluyor.dr uma pkos için müdahalede bulundunuzmu ddim hayır zaten seninkiler önemsenmeyecek boyutta demişlerdi bana.şeker lacını ben de kullanacam herhalde ama ameliyat dışında herşeyi dene ondan sonra gerekirse yaptır bence.allah acil şifalar bebişler versin hepimize....sağlıcakla...

ben kokuyorum bu ameliyattan bi arkadaşım oldu sezeryan kadar acı çekti ileşme sürecide çok uzun sürdü heryeri morarıktı onun etide çok morarır yani ameliyetta çok kötü şişliyolar gb gerekmedikçe yaptırma doktorum bi seçenek olarak sundu bana ama gerek yok sen daha yirmi yaşındasın dedi yani erteledim çok gerekirse ilerde yaptırırım

ama ben zaten 30 yaşındayım ve daha önce endometriozis ameliyatı oldum.ve doktorum bana en kısa zamanda hamile kalmam gerektiğini söyledi.hatta geç bile kalmışım.çünkü ameliyat olalı 2 sene oldu bu endometrioziste ilk 1 sene hamile kalınması gerekiyormuş yoksa yavaş yavaş tekrarlarmış endometriozis.o yüzden benim vakit kaybedecek zamanım yok biran evvel bişeyler yapmam lazım.tüplerimin durumunuda bilmediğim için laparoskopi olmam gerekiyor.çünkü 4.evre endometriozisten ameliyat oldum ve tüplerimin hasar gördüğünü her doktor söylüyo.rahim filmi çektirdim açık çıktı ama açık olması işlevini yerine getiriyor demek değilmiş.tüplerin bazı hareketleri varmış mesela yumurtayı yakalayabilmesi gerekiyormuş ama benimki o görevi yerine getiremiyo olabilirmiş yapışıklıklardan dolayı.işte laparoskopide onları düzelteceklermiş.ve düzeltirlerse normal yollardan hamile kalabilirmişim.yani ben aslında pkodan dolayı değil daha çok tüplerimden dolayı bu laparoskopiyi olmak istiyorum.sadece pko olsaydım ilaçla tedaviyi denerdim ama değil.

bende 1bucuk yıllık evliyım.cocugum yok.bebiş istiyorum.1 bucuk yıl olmadı .gecen doktora gittim pko var dedi.3mm ve 4mm yumurtalıkların etrafında.internetden arastırıyorum pko hastalıgı hakkında bilgi ediniyorum adet düzenzisligi yok,kıllanma yok kilo yok.her sey normal.kafamda şüphe uyandı.en kısa zamanda bi da gitcem doktora.pko hastası olupda hamile olan var mı.yardımcı olursanız sevinirim.

slm cnm öncelikle gecmis olsun pko kisiye göre degisik sekillerde seyir ediyor galiba bende bikac ay önce ögrendim pko oldugumu bendede hic belirtisi yok nezamandir var bende bilmiyorum ama benim 7 yasinda bir oglum var oglumdan sonrada tam 5 düsügüm var bunlarin nedeni olarak gösteriliyor pko yani ben hamile kalabiliyorum cnm ama bebeklerim karnimda ölüyor bunuda yeni anladi doktorlar allahim kimseye vermesin simdi seker ilaci kullaniyorum bunu 2 ay ictikten onra hamile kalabilecekmisim sansimin yüksek oldugunu söyledi doktorum tabi hersey allahtan ins birdaha yasamam ayni acilari rabbim seninde kucagini bos koymasin cnm

Merhabalar herkese

Bende polikistik over hastasıymışım, yeni öğrendim bugün. Bebeğimiz olmuyordu, adet düzensizliğim vardı. 3-4 doktora gittim fakat yumurtlama sorununuz var deyip sadece adet düzenleyici verdiler ya da yumurta klomen tarzı ilaçlar (onlarla da büyümedi zaten). Ardından tüp bebek yapmaya kara verdik ve bugün bir merkeze gittik eşimle. Şuan belli olan tanı sadece polikistik over. Eşimin sperm analizi, kan tahlillerim ve yarın çektireceğim rahim filminin sonucu yarın belli olacak. 2 gün sonra anca doktorumla görüşebilirim. Umarım sadece bu kadarla kalır sorunumuz :Saruboceq:

Genelde herkes bir şeker ilacından bahsetmiş, merak ettim ne olduğunu söylerseniz sevinirim. Doktora da sormak istiyorum gerek var mı diye. Ve bir de yardımcı tedaviler var mı uyguladığınız veya yediğiniz içtiğiniz yiyecekler, içecekler vs? Hani kürler falan mirmirmirmir

Teşekkürler herkese

inşallah başka bişi çıkmaz bu yeterli bi sorun zaten canım inşallah hemen hamiş kalırsın
soğan kürü incir kürü var canım maranki yada saraçoğlunun sitesine gir ordan öğrenip yapabilirsin soğan suyu çok etkili kaç yaşındasın hemen tüp bebek düşündünüz canım kaç senelik evlisin bide benim yaşım küçük diğer tedavilere geçemiyorum devlet karşılamadığı için ama yaşın varsa aşılama veya tüp bebek daha kesin canım çünkü senelerdir klomen çatlatma iğnesi kullandım olmadı bi geçen ay tuttu oda düştü malesef ama kısmet inşallah olucak bigün sabırlı olmalısın hep olucak de moralini bozma moral çok önemli kib inşallah başka kötü haber çıkmaz :1hug:

Teşekkürler cevabın için.

Bugün de rahim filmi çekildi, biri tıkalı diğeri zar zor açılmış. Kan tahlili sonuçlarını da yarın görecek doktorum. sormuşsun yaşımı ve evlilik süremi, 3 yıllık evliyim 1 yıldır olmuyor bebeğimiz ve 30 yaşındayım. Erken sayılabilir ama beklememizin de anlamı yok, hele ki bu kadar sorun çıkmışken. Tüp bebek diye ısrar etmiştim ilk gittiğimde doktora ama polikistik over isen sadece gerek yok şimdilik tüp bebeğe ama tüplerde bir sorun varsa deneriz istediğin gibi demişti. Ve var tüplerde sorun da.... Bakalım yarın belli olur ne olup olmayacağı artık, hayırlısı. Sen de kendine iyi bak, hoşçakal....

gelişmeleri yazarsın canım hemen olsunda inşllah ben 18de evlendim 2bucuk yıl oldu 21yaşıma yeni gidim hep istedim hastalığpımı evliliğimin ilk aylarında öğrendim ve araştırınca olmaz die hemn istedim ama olmadı işte sende tedavini sıkı tut canım daha olcakta ikinciyida yaparsın yada tüp yaparsın ikiz olur biri kız biri erkek ne güzel ya allahım yaşım otuz olsa keşke ben hemen tüp yaparım eşimde doktorumda karşılar daha yaşın kaç diolar ama banane istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:umursamaz:

Yaşın neden engelmiş ki? Kullanılacak ilaçlar nedeniyle hormonların düzeni değişir diye mi acaba?

Ben bu gün kontrole gittim, tahlillerimin ve rahim filmimin sonucunu görüşmek için. Rahim filmim de yanlışlık olmuş, kanalın biri tıkalı demişlerdi meğerse değilmiş sadece zor açılmış ama açılmış nihayetinde. :dance: Şeker ilacı verdi ve corasprin. Ayrıca adetin 3. günü 5 gün kullanmam için de klomen. Yumurtlama tedavisinde ısrar etti doktor, ben tüp tüp diye tepinmeme rağmen. :umursamaz: Ama gerek yok bunlarla halletmeye çalışırız dedi, bakalım kısmet artık. Yumurtalar büyüyünce de aşılama yapılacak. Ne hissedeceğimi şaşırdım, ne üzgünüm ne mutlu. Sadece doktora emanet ettim kendimi onu biliyorum. İnşallah herşey olması gerektiği gibi gelişir de kavuşurum kuzuma ben de.:Saruboceq:

Peki sana ne gibi bir tedavi uygulanıyor? Yaşın yüzünden tedavide mi yok yoksa, anlatır mısın biraz :uhm:

canımben evlendim 18 yaşındaydım bikaç ay sonra hem adet düzensizliği hemde korunmak için doktora gittim doktor kistlerim olduğunu yasmin kullanmamı söyledi 1ay onu kullandım korunma ilacı o. sonra internetten araştırdım korktum çocuğum olmucak die bide 2buçuk ay adet olmamıştım başka bi doktora gittim polikilinikte oda ödümüzü patlattı kistin çok büyümüş hemen ameliyet dedi bizde hemen en iyi doktoru araştırdık erkek falan demedim ona gittim oda daha yaşımın çok küçük olduğunu pko hastası olduğumu bu tür kistlerin hep olacağını anlattı ve ameliyata gerek yok kendini çözmüş 2gün sonra adet olursun ve o kisti atarsın dedi ve iki gün sonra adet oldum ameliyet olmadım yani sonra anladımki o kistler benim kaderim hep olucaklar sonra bisüre denedik gene olmadı başka bi doktora gittim bayan olsun diye 3kez birer ay arayla klomen ve çatlatma iğnesi kullandım olmadı doktor başka tedaviye geçebiliriz ama yani aşılamaya devlet 23 yaşından önce karşılamaz dedi bende doktor işine ara verdim işe başladım kreşte öğretmenlik yapıyorum ehliyet kursuna yazılşldım gündüz okulda gece kursta ev işi bulaşık yalaşık yemek derken bikaç ay kendimi doktora gitmeden tuttum sonra beni ameliyettankurtaran erkek doktoruma gitmeye başladım geçen aydan beri. şimdi onunla tedavi oluyorum. geçen ay klomen kullandım sadece ve hamile kaldım ama çok küçüktü adet günümden bi gün sonra kanamam geldi ve tutunamadı düştü bide dedem ölmüştü annem sıcak suyla yanmıştı tam onbeşgün eşimi görmemiştim bile yani o anlamda:) sadece doktorumdediği şanslı 3günde beraber olmuştuk ve tutmuş i,şte neyse bu ay ara verin dedi ama biz genede çalışıyoruz durmak yok belki olur ateş ölçme yöntemiyle yumurtlama günümü bulmaya çalışıyorum:) bu doktorumda aşılamaya geçebiliriz ama devlet karşılamaz dedi ve yaşım çok küçük dedi hiç gerk yok böle yumurtlama takipleriyle deneyelim dedi zati geçen ayda böle tuttuya artık hayttta yaptırmaz ne doktorum ne eşim bana kalsa hemen tüp yaparım sanki onla hemen olcak gb gelio allahın takdiri yani anlıcan küçük olmakta iyi deil keşke 23 olsaydım yaaaaaaaaaaaaaa(((

Canım baya sıkıntılı dönemler de geçirmişsin hem başın sağolsun hem de annene geçmiş olsun. Doktoruna güveniyorsan tedavini başka bir yerde sil baştan yaptırma, aynı kişiyle devam et bence. Ve yumurtan geliştiğine, çatlatma iğnesi yapıldığına, üstüne bir de hamile kalabildiğine göre herşey iyi devam ediyor. Şanslısın.... Benim yumurtam o klomenlere de cevap verememişti, haliyle çatlatma iğnesi de yalan olmuştu. Ama illa da aşılama diyorsan devletin karşıladığı yöntemle değil de özel olarak yaptır. Fiyatı benim gittiğim merkezde 1 milyardı. Yani durumunuz uygunsa tabi. Sen de çalışıyormuşsun ya onun için söyledim. Ama gerek yok dediklerine göre dinle bence doktorunu. Bende inat etmiştim tüp olsun diye, hatta yalvarıyordum para falan umurumda değil yapın hamile kalayım diye tutturmuştum. Ama bununla da kesin olmuyormuş ki. Öncesindeki tedaviler sıra sıra yapıldıkça şansın daha yüksek olur dedi doktorum. Çünkü her cevap vermeyen tedavide sorunu bulur ve çözeriz ama tüp de sonuç negatif olunca ancak anlayabiliriz, bu da hem ümit kırıcı hem yorucu hemde maddi anlamda sıkıntı yaratır demişti. Bakalım ben kendimi onlara emanet ettim ne derlerse yapıyorum. Ateş ölçme veya yumurtlama takip kitlerini de kullanmıyorum, saldım gitti kaydirigubbakcemile3 Düzenli ilişkimiz var ne fazla ne az, gün hesaplaması falan da yapmadığımız için kendiliğinden gelişiyor her şey öbür türlü stres yaratıyorum kendime. Sende bunu denemeye çalış canım, nihayetinde şansın yüksek. Biraz sabır...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…