Pkolu Hanımların paylaşım alanı...

Hz. Zekeriya''nın Duaları Kuran''ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya''nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemiş olan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah''tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah''a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: "Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana kendi katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl." (Meryem Suresi, 3-6)
Orada Zekeriya Rabbine dua etti: "Rabbim, bana katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin" dedi. (Al-i İmran Suresi, 38 )

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: "Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, sen mirasçıların en hayırlısısın." (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya''nın Allah''a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya''nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya''yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)
(Allah buyurdu:) "Ey Zekeriya, şüphesiz biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; biz bundan önce ona hiçbir adaş kılmamışız." (Meryem Suresi, 7)

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: "Allah, sana Yahya''yı müjdeler. O, Allah''tan olan bir kelimeyi (İsa''yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir Peygamberdir." (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah''ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O''na Allah''ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah''ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah''ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya''ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir.

canım bende dün araştırdım internetten bu türkçesi sanırım.Bu değildi, başka bir topikte görmüştüm arapça kısa bir dua onu bulabilirsem kopyalayım buraya.Yada bak internetten Hz.Zekeriya'nın duası arapça diye yaz bakalım çıkacakmı?

bu değilmi cvr yazsa barı bize bende bakayım canıj bulursak yazalım dırek bu dua cıkıyorr yazınca ama tekrar bakalım

Sanırım bu canım.Cvr okumuş duayı yazar hangi dua olduğunu Cvrde.

Dua bu kopyaladım:

Kale rabbi heb li min ledünke zürriyyeten tayyibeten inneke semiuddua'.

Bu okunması gereken duaları buldum internetten.Aşağıya kopyalıyorum aynen.

Çocuk sahibi olmak için yapılacak dualar aşağıdaki konumuzda

Ali imran suresi 35. ayet-

İmran'ın karısı: "Rabbim, karnımdakini tam hür olarak sana adadım, benden kabul buyur, şüphesiz sen işitensin, bilensin." demişti....

(İz kaletimraetü ımrane rabbi innı nezertü leke ma fı batnı muharranan fe tekabbel minnı inneke entes semıul alım)

Ali imran süresi 38. ayet

38- Orada Zekeriyya, Rabbine dua etti: "Rabbim! Bana katından hayırlı bir nesil ver. Şüphesiz sen, duayı hakkıyle işitensin" dedi..

(Hünalike dea zekeriyya rabbeh kale rabbi heb lı mil ledünke zürriyyeten tayyibeh inneke semıud düa')

Ali imran suresi 40. ayet

40- Zekeriyya: "Ey Rabbim, benim nasıl oğlum olabilir? Bana ihtiyarlık gelip çattı, karım ise kısırdır." dedi. Allah: "Öyledir, fakat Allah dilediğini yapar." buyurdu.

(Kale rabbi enna yekunü lı ğulamüv ve kad beleğaniyel kiberu vemraetı akır kale kezalikellahü yef'alü ma yeşa')

Meryem suresi 9. ayet

(Allah yahut Cebrail ona şöyle) dedi: "Dediğin gibidir, (fakat) Rabbin buyurdu ki, bu işi yapmak bana kolaydır. Nitekim bundan önce seni yarattım. Halbuki sen hiçbir şey değildin."

(Kale kezalik kale rabbüke hüve aleyye heyyinüv ve kad halaktüke min kablü ve lem tekü şey'a)

Meryem suresi 10 ayet

Zekeriyya şöyle dedi: "Rabbim! Bana alâmet ver." Allah: "Senin alâmetin, sapasağlam olduğun halde, üç gün, üç gece insanlarla konuşamaz hale gelmendir." buyurdu.

(Kale rabbic'al lı ayeh kale ayetüke ella tükellimen nase selase leyalin seviyya)

Kasas suresi 12. ayet

Biz (annesine geri vermezden) daha önce, onun süt analarının sütünü kabulüne müsade etmedik. Bunun üzerine ablası, "Size, onun bakımını sizin namınıza üstlenecek, hem de ona iyi davranacak bir aile göstereyim mi?" dedi.

(Ve harramna aleyhil meradıa min kablü fe kalet hel edüllüküm ala ehli beytiy yekfülunehu leküm ve hüm lehu nasıhun)

Kasas suresi 13. ayet

Böylelikle biz onu, gözü aydın olsun, gam çekmesin ve Allah'ın vaadinin gerçek olduğunu bilsin, diye anasına geri verdik. Fakat yine de pek çoğu (bunu) bilmezler.

(Fe radednahü ila ümmihı key tekarra aynühaa ve la tahzene ve li ta'leme enne va'dellahi hakkuv ve lakinne ekserahüm la ya'lemun)

Fatır suresi 11. ayet

Hem Allah sizi bir topraktan, sonra bir damla sudan yarattı. Sonra sizi çiftler kıldı. O'nun bilgisi olmadan ne bir dişi hamile olur, ne doğurur. Kendisine ömür verilenin de ömrünün uzatılması da, ömründen kısaltılması da mutlaka bir kitapta yazılıdır. Şüphe yok ki bu, Allah'a göre kolaydır.

(Vallahü halekaküm min türabin sümme min nutfetin sümme cealeküm ezvaca ve ma tahmilü min ünsa ve la tedau illa bi ılmih ve ma tahmilü min ünsa la tedau illa bi ılmih ve ma yüammeru min müammeriv ve la yünkasu min umurihı illa fı kitab inne zalike alellahi yesır)

Saffat suresi 100. ayet

"Ey Rabbim! Bana salihlerden (bir oğul) ihsan et!"

(Rabbi heb lı mines salihıyn)

Fussilet suresi 47. ayet

Kıyamet zamanını bilmek ancak Allah'a havale edilir. Onun bilgisi dışında hiçbir meyve kabuğundan çıkmaz, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz. Allah onlara: "Bana koştuğunuz ortaklarım nerede?" diye seslendiği gün, onlar: "Senin ortağın olduğuna dair bizden hiçbir şahit olmadığını sana arz ederiz." derler.

(İleyhi yüraddü ılmüs saah ve ma tahrucü min semeratüm min ekmamiha ve ma tahmilü min ünsa ve la tedau illa biılmih ve yevme yünadıhim eyne şürakaı kalu azennake ma minna min şehıd)

Şura suresi 49. ayet

Göklerin ve yerin hükümranlığı yalnız Allah'a aittir. O dilediğini yaratır, dilediğine kız çocuk, dilediğine de erkek çocuk bahşeder.

(Lillahi mülküs semavati vel ard yahlüku ma yeşa' yehebü li mey yeşaü inasev ve yehebü li mey yeşaüz zükur)

Şura suresi 50. ayet

Yahut Allah onları erkek ve kız olmak üzere çift verir, dilediğini de kısır yapar. Şüphesiz ki O her şeyi bilir. O'nun her şeye gücü yeter.

(Ev yüzevvicühüm zükranev ve inasa ve yec'alü mey yeşaü akıyma innehu alımün kadır)

Zariat suresi 29. ayet

Bunun üzerine karısı (Sâre) bir çığlık atarak geldi ve elini yüzüne vurarak: "Ben kısır bir kocakarıyım, nasıl çocuğum olur?" dedi.

(Fe akbeletimraetuhu fi sarratin fe sakket vecheha ve kalet acuzun akıym)

Zariat Suresi 30. ayet

Misafir melekler: "Evet bu böyledir. Rabbin böyle buyurdu. Gerçekten O hüküm ve hikmet sahibidir. Herşeyi hakkıyla bilir." dediler.

(Kalu kezaliki kale rabbuk innehu huvel hakimul alim)

İnşeallah bu mübarek ayetleri (Arapçasını) ezberleyerek 5 vakit Namazlarınızın içinde okursak umulur ki Allahu Teala (c.c.) evladı olmayanlar için bir evlat nasib eder.

hepimiz zaman zaman karamsarlaşıyoruz bu çok normal canım ben mesela duygusal şarkıların tümünde duygulanıyorum bazen gözlerim doluyor.... bunlar normal ama bir yandan da içim rahat biliyorumki bebeklerimiz er ya da geç senin de dediğin gibi gelecekler... umutsuzluk hiç güzel bişey değil.... her durumda umut olmalı insanın içinde...

ben de kaç kere öyle ümitlenmiştim olmamıştı ama herşeyde hayır vardır... belki önümüzdeki ay gelecek bebeğin ve sürpriz olacak sana canım.... daha tedavin yeni başladı sayılır acele etme.... hepimizi güzel günler bekliyor yılmadan mücadele ediyoruz elbette kazanacağız :))

önemli değil bicimcim ne demek Allah senden de razı olsun biliyorsun bu ay tahlil yaptıracağım diye kendiliğinden gelmesini bekliyorum ama hala yok :2: 29. güne geçtim :2:

kendiliğin gelecek olan adet normal yumurtlayanlarda 35 güne kadar normal bizlerde de 38-40 güne kadar gecikme normalmiş canım doktora sormuştum bunu endişe etme sıkıntı verecek elbet ama göğüslerinde hassasiyet varsa en büyük belirtisi yakındır adetinin gelmesi....

normalde de olmazki öyle hassaiyet sadece azıcık sancı oluur bende.. biraz ağrı var ama sanırım soğuktan olsa gerek.. bicim şuan bahara cevap yazacağım da sana da danışayım.. ben bekar olduğum için duphastonu 15. gününde başlıyorum.. baharın bebek düşüncesi de var o hangi gün başlasın 15-18 günler başlanabiliniyor ya ondan sana da danışayım dedim..

bahar canım yukarıda bicime de sordum bakalım senin için hangi gün en uygunu olur .. ben bekar old için o kadar gününü önemsemiyorum.. evet canım bu ay kendiliğinden olmasını bekliyorum tahlil vereceğim .. 29 . güne geçtim umarım fazla beklemem..

günaydın canım evet ben açıyorum topiği fırsat buldukça yazıyorum işte :) nasılsın

iyiyim canım bi de şu kırmızılar gelse daha iyi olacak...

gelmedi canım ama dün akşam idrar testi negatif çıktı ((( belki erken yaptım,bilmiyorum artık.hepimiz için hayırlısı olsun canım yaaa :)))

Evet canım bende baktım daha sonra çoğunun bebeği olmuş demekki hepimiz için bir zaman var.Zamanı gelince olur inşallah hepimizinde
Günaydın canım:)

genelde okuyorum böyle umutsuz olan insanların yazışmalarına bakıyorum çoğunun bebekleri olmuş inşallah bizimde olacak benim her nekadar sürem çok kısalsada Allah büyüktür 40ından sonra bile doğuran var dimi ama :)

iyiyim işte bende napıyım canım bizim buralar kışın çok sakin sıkılıp duruyorum :) bebek mevzusunu düşünmemeye çalışıyorum canım elimden geldiğince genelde elimden pek gelmiyor ama
bugün yeniden başladım dualara bakalım Allah büyüktür ...

benim duygusal şarkı dinlememe bile gerek yok durup dururken ağlama potansiyeline sahibim :)
ya tatlım herzaman umutsuzluk yok merak etme ara ara oluyor hepimiz için umudum var hepimiz bir gün bebeklerimizi alıcaz inşallah kucağımızaa

gelmedi canım ama dün akşam idrar testi negatif çıktı ((( belki erken yaptım,bilmiyorum artık.hepimiz için hayırlısı olsun canım yaaa :)))
ümitsiz olma bakayım hemen bak hala ümidin var gelmemiş işte kırmızıların ne güzel.. bu ay ilaç kullandığın halde hemde.. ağrı falan var mı ya da canının ekşili bir şeyler istiyor mu ?

aynen canım umutlarımız hep olacak dualra devam

cvr
nasılsın şeker nasıl gidiyor hamilelik...

Son düzenleme:

canım belimde ve kasıklarımda ara ara ağrılar oluyor.ekşi isteğim yok.artık pazartesiye kadar olmazsam kan testi yaptırıcam.hayırlısı hakkımızda :))))))

canım hımm o zaman ilacı içerken azcık hassasiyet oluyordur sende bakalım bu ay nasıl olacak senin adetin...bu ay kendi haline bırakmıştın de mi bende merak ediyorum durumunu....
bahar ın yumurtlamasını bekleyip duphaston ya da progestan içmesi gerekli.... demekki onunda benim gibi yumurtlaması gecikiyor mesela ben 25-26. günlerde yumurtluyorum ben duphaston içecek olsam 27. günümü beklemeliyim yani herkesin yumurtlama günü değişiyor....
ben kendimi metformin sayesinde takip eder oldum öncesinde hiç belli değildi yumurtlama günlerim....

bahar canım sen tahmini siklusunun kaçıncı günlerinde yumurtladığını biliyor musun?

Son düzenleme:
canım teşekkürler okuyalım bizdee allah kabul eder inş.dualarımızı
Rica ederim canım amin canım inşallah
İnşallah canım bakalım hayırlısı herşeyinYeşilede sordum sanada sorayım canım.Yeşil duphaston önermişti adetim gelsin diye sabah akşam 5 gün duphaston içtim birkaçgün sonrada adetim geldi dün gece adet oldum.Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim duphastonu nasıl kullanıcam canım?:44:İnşallah hepimizin olucak bebekleri
Canım benim çok teşekkürler bakalım Bicim gelirse bir fikir verir oda.Sağolun hepinizCanım normalde bile adet 28 35 gün arası bence çok geçmiş değil gelir inşallah.Sen bu ay söktürücü kullandınmı yoksa kendiliğindenmi gelicek?İnşallah kendiliğinden olur canım söktürücüye gerek kalmaz

Canım tabii umutsuz olunca hayatın anlamı olmazki en azından şu yönden sevinebiliriz pko kısır anlamında değil tedaviyle bebek sahibi olacağımız anlamına geliyor fakat biz stres yaptığımız için kendi kendimize yapıyoruz bazende biraz rahat olup umutla beklemekte fayda var.İnşallah canım gün gelicek inşallah burdan bebeklerimizin naptıklarını yazışacağız bu sefer

Canım hoşgeldin Bilmiyorum ben canım ya nezaman yumurtladığımı anlamıyorum bile napmam lazım

canım yukarda da yazdım sana şimdi adet 1. gününden itibaren kendini takip edeceksin metformin ve sporla yumurtan gelişecek ama bizlerde geç gelişiyor istersen 20. gününde ultrasona da girebilirsin ya da kendini takip edersin yumurta çatladıktan sonra hafif kasıkta sızı ya da göğüste belirgin gerilme ve ağrı oluyor işte o zaman anlarsınki çatlamış... ve kendiliğinden adet olacaksın demektirki ilaca gerek yok... bu belirtiler yoksa anlaki çatlamamış... o zaman ilaca başlarsın geç içmeye başlarsan sabah1 akşam 1 tane 5 gün yapabilirsin ama erkenden 17. günümde içeceğim bu defa dersen en az 8-9 gün sabah 1 akşam 1 içmelisin...

Son düzenleme:
Canım hoşgeldin Bilmiyorum ben canım ya nezaman yumurtladığımı anlamıyorum bile napmam lazım

ovuluasyon testleri var canım belirtilerden anlayamıyorsan 20. gününden itibaren onlardan alıp yapabilirsin....
ya da 27. gününde falan kandan ya da idrardan progesteron baktırabilirsin...

Canım ultrasonda ne için baktırıcam?Kendiliğimden anlayabilsem çünkü rahim filmide çektirmeyi düşünüyorum hem ultrason hem o biraz masraflı olur.Ben 17 sinde başlasam bir sakıncası olurmu sağlığım için.Çünkü ben hiç anlamıyorum yumurtlama olup olmadığını.Geç içmeye başlarsan derken ne zaman sonra yani?İçtikten sonra gebe değilsem adet geliyor değilmi?Hamile kalırsam zararı olmaz duphastonun değilmi canım?Kusura bakma ilk defa kullandığım için soruyorum canım.Çok sağolun

ovuluasyon testleri var canım belirtilerden anlayamıyorsan 20. gününden itibaren onlardan alıp yapabilirsin....
ya da 27. gününde falan kandan ya da idrardan progesteron baktırabilirsin...

Yumurtlama günleri adetin 20.gününden sonramı oluyor?Ovulasyon testini kendimiz yapabiliyoruz sanırım.Kandan idrardan progesteron için nerden baktırabilirim?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…