Pisi pisine işten mi çıkarılacağım?

meredithgrey

2013-2022’de vivelamour ve 2022’deki felidaee’yim.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2013
13.435
31.575
Herkese merhabalar. Kendimi Pazartesi günü çok saçma bir durum içinde buldum, halen sonuçlanmadı ve hem çok öfkeleniyorum hem de üzgün, endişeliyim. Ben özel bir firmada Üst Düzey Asistanım, yaklaşık 4,5 senedir buradayım. Tamamen üst düzeylerle irtibat halindeyim ve bir yandan da extra işlerim de var. Yönetim Kurulu Başkanına bağlıyız, arada amirim var ve ben onların asistanıyım.

Bu sene için iyileştirme istedim ve beklediğim orandan düşük geldiğini görünce amirime ve YKB’na mail gönderdim. Bilemiyor olabileceklerini, hatta bilmedikleri bana yüklenen bazı extraları yazdım kalem kalem. Bu durumun beni üzdüğünü belirttim. Bir süre sessizlik oldu ardından amirim beni arayarak buna nasıl cürret ettiğimi, ona gerizekalı ve beceriksiz muamelesi yaptığımı, iş ahlakımın olmadığını ve benim gibi birisini departmanında istemediğini söyledi. Ben de ona iş ahlakıma lütfen dil uzatmayın ben hep disiplinle, namusumla ve edebimle çalıştım, departmanda ne olaylar oldu hepsinden haberiniz var beni günah keçisi ilan etmeyin dedim.

Bana seni başka departmana vereceğim dedi ben de bizim iş olarak sizinle ortak çalışmamız lazım o zaman çıkartın haklarımı verip dedim, bir şey demedi.

İk’daki bir arkadaşım ceo’nun mailime “not alalım orana bakalım yeniden” dediğini söyledi. Yani YKB tarafında bir sorun yok ama amirim bunu yediremedi.

Beni başka bir fabrikaya göndermeyi teklif edebilirmiş, eğer red edersem istifa etmem gerekir ve haklarımı alamazmışım. Ben bırakmak istemiyorum paramı haliyle. Zaten saçma sapan bir duruma düştüm bari hakkımı alayım.

Ya da beni mobbing yaparak alakam olmayan bir departmana verecekler, bilmiyorum ve bekliyorum.

Şu an yasak olduğundan direkt çıkartamaz ama iş kanunu hakkında bilgisi olanlar yardım edebilir mi bana? Önüme ne seçenekler gelebilir ve ben ne yapmalıyım?

Seni çıkaramazlar 17 mayısa kadar işçi çıkarımları durduruldu.
Eğer çok senden kurtulmak istiyorlarsa ikale yoluyla sözleşmenizi karşılıklı fesih edersiniz.
Sende haklarını alırsın, onlar da senin iş görme borcundan dolayı her türlü sorumluluklarını yerine getirirler.
Başka departman tavsiye etmem.
Hem iş yönünden hem de ruhsal yönden kim uğraşır onunla.
İşe iade vs gibi davaları da tavsiye etmem.
Bir işten çıkarılıyorsa, ikinciden hayır gelmiyor.
Ama şunu tavsiye ederim.
İstifa etmeyeceksen her türlü süründürmeni ve bu konuyla ilgili davaları açmanı isterim.

Yardımcı da olurum

mobbingi ispatlayabilirsen bu da var ama daha alt konuma verirse seni sen haklı fesihe gidebilirsin

ik’daki arkadaşım şu an ikale de yasak dedi, bizde zaten genel olarak ikale yapılıyor işe iade davası ile uğraşmamak için. Ama şu an yapılır mı? Başka departman ben de istemem ki, herkesin bir işi, uzmanlık alanı var. İstifa da etmem bir kuruş almadan, ama almam mümkün olur mu işte?

Amirinle yazili mesajlar,mobing e giriyor,yer degidikligini kabul etmek zorunda degilsin hakkini istemissin,
Cikaramazlar,orta yolu bulup ayrilirsiniz en kotu ihtimal

Beni arayarak söyledi, yazmadı malesef. Şu an mobbing için elimde hiç kanıt yok, zaten bence daha mobbinge başlamadılar bile. Bu fragman.

O zaman haklarımı alabilir miyim?
yönetici asistanıyım diyorsun bir araştır daha alt kademe ne oluyor. ona göre sana kağıt imzalatmaları gerek imzaladığın taktirde 23. koddan çıkışını verirler. oda senin kıdem tazminatını ve işten çıktıktan sonra işsizlik maaşı almanı sağlar. ama istifa etme sakın hani derler sen istifa et hakkını ödeyeceğiz vs hesabına çekmeden sakın ıslak imzalı istifa dilekçeni yazma. benim çıkışımı vereceklerdi kıdem hakkım yoktu 4 aydır orada çalışıyordum işsizlik maaşı alayım diye 23 koddan gösterdiler çıkışımı

Danıştığım avukat da öyle dedi sakın imza atma dedi. Atmam elbette güvenip.

Bizde de var böyle bir tip
Kendisiyle görüşüp maaşımda haksızlık olduğunu belirttim
Üst yönetimle görüş dedi. Görüştüm.
Sonra üst yönetime beni ezip size gelmiş, benim haberim yok, beni ezenle çalışmam çıkarın işten demiş.
Üst yönetim de bana patladı.
Ha noldu? Yasalar çerçevesinde çatır çatır hak ettiğim maaşı aldım. İşten de çıkarılmadım. Karşısına geçip çalışmaya da devam ediyorum.

Hakkını isteyince bazılarına inme iniyor. Bir tuhaf oluyorlar. Had bildirmeye çalışıyor. Çok değişik kafalar bunlar. Kaba tabirle onlara giren çıkan ne acaba?

0.1 kuruş bile olsa hakkınızı asla bırakmayın. Sakın istifa etmeyin, mobinge boyun eğmeyin. Mobing içerikli iş verirse yazılı vermesini talep edin. Emin olun tek değilsiniz. A dan z ye tüm firmalarda var bu çapsızlar.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

Hocam siz üniversitede değil miydiniz? Oradaki maaşları devlet belirlemiyor mu?

Beni arayarak söyledi, yazmadı malesef. Şu an mobbing için elimde hiç kanıt yok, zaten bence daha mobbinge başlamadılar bile. Bu fragman.
Kurumsal firma mı? Böyle şeylerle uğraşmıyorlar genelde.
Kafanızda çok kurmayın. Ben zamanında beni şuraya sürecekler, şunu yapacaklar, böyle mobbing uygulayacaklar diye ecel terleri dökerken iki gün sonra kıdem ve ihbarımı alarak çıktım.

Hocam siz üniversitede değil miydiniz? Oradaki maaşları devlet belirlemiyor mu?

Ünideyim ama devlet olmadığı için a diyor b diyor c diyor istediğini yapıyor. Nasılsa şikayet eden yok. Şikayet edip anında ücretsiz izne gönderilen var. Nasılsa pandemi döneminde yasalar buna da izin veriyor.

Yönetim kurulu başkanına maaş hakkında mail göndermek bana çok cesaretli bir hareket gibi geldi ama özel sektörü bilmediğim için olabilir.
Yanı adam ykb ...çalışan maaşları konusu onun önüne cikarilacak basit bir konu mu bilmiyorum.
Bizde mesela amirini atlatarak herhangi bir konuda başvuru yaparsan ceza alma ihtimali var.

Bunu bilmiyordum. Vakıf üniversiteleri de en az devletteki muadil kadro kadar maaş verecek diye haberler çıkmıştı.

Onun ağzından çıkıyor zam oranları bizde. Her konuda en son takdir onda.

ücretsiz izine çıkarıp istifa et diyorlar ve normalde çıkarsalar ödeyecekleri paranın biraz daha altında bir rakamla anlaşmaya varıyorlar.

keşke önce ykb ile bire bir görüşüp düzelme olmaması halinde mail atsaymışsınız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…