pcos ve adet

Evet bende pcos sorunu yaşayanlardan biriyim. 12 yaşında ilk adetimi olduktan sonra bugune kdr her zaman(ilaç almadığım takdirde) adet düzensizliğim oldu. Bunun dışında cilt yağlanması,akne,tüylenme,kilo gibi problemlerim yok.Son 1 senedir tedavi oluyorum. Tedavime cyclo.............. isimli ilaçla başladım. Kullandığım sürece regl oldum. Akabinde tedavime Farl..al isimli ilaçla devam ediyorum. Aslında bu ilacı eskiden kafama göre de içerdim. Bu ay ilacı son adetimin 21. gununde içmeye başlayarak 6 gün içtim ve sonuç olarak normal bildiğim bir adet yerine, bol akıntı içerisinde pembe-kırmızı damlacıklar şeklinde bir adet oluyorum. Bunun adı adet ise eğer. Ben çok sıkıldım bu durumdan. Aynı zamanda hipotiroidi de mevcut. 24 yaşında bi insan olarak babaannemin içtiği ilaç sayısı kadar ilaç içmekten çok sıkıldım.He bide Parlo..l adlı prolaktin yüksekliğii için kullanılan ilaç var ki ona hiç girmek istemiyorum.Hekimim evlendiğin zaman ovulasyon için bişiler yapacağız şimdi takma kafana diyor. Pcos tedavisi sadece bebek içinmidir? Ben bunu anlamadım.

Peki ben ya evlenmezsem hiç? ya da Erken menapoza girersem? ya da depresifliğim bitmezse?

Umarım cevap verirsiniz. Çok teşekkürler

merhaba doktor bey
ben de diğer arkadaşlar gibi polikistik overliyim
24 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim 1,5 senedir tedavi görüyorum doktorum yumurta takibi yapılmasına karar verdi 2 ay klomen kullandım 15 aralıktan beri metformin kullanıyorum ilk ay yumurta oluşmadığı için işlem yapılmadı ikinci ay adetimin 14. gününde 4 adet 14 mm yumurta oluştu 2 gün sonra tekrar gittim hiçbir gelişme olmadığı için yine işlem yapılmadı.
benim asıl sorum şu son 1-2 haftadır aşırı şekilde tatlı yeme isteğim var ve angel olamayıp o 2 günlük süre içinde tatlı yemeyi biraz abarttım yumurtaların gelişmesinin durmasında tatlı yememin bi etkisi var mıdır? bu tedaviye ne kadar devam edilmesi uygun doktorum 6 ay dedi metformin en fazla ne kadar kullanılabilir. 1.58 boyunda 56-57 kilo arasındayım ve asıl yağlanma bel ve karın bölgemde metforminin zayıflamaya etkisini duymuştum yediklerime çok dikkat etmeme rağmen yaklaşık 2 aydır hiç kilo vermedim benim ve eşimin diğer tahlillerimiz normal
şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum

merhabalar.ben 16 yaşındyım.yaklaşık 4 sene önce adet olmaya başladım.ve adetlerim düzenliydi.fakat vücudumda tüylenme vardı.doktora gittiğimde polikistik over olduğumu söyledi.fakat ne kilolu bir insanım,nede adet düzensizliğim var.sadece sivilcelerim vardı ve onlarda yavaş yavaş geçiyor.sizden bu konuda bilgi almak istiyorum.tesekkürler.

merhaba Doktor bey,

2003 yılından bu yana pco hastasıyım.zaman zaman adetim düzene girdi zaman zaman bozuldu.cycloprogynova adlı ilacı kullandım ve 2 yıl kadar bir süre ilaçsız adet gördüm ama şu an yine bozuldu.LH değerim yüksek çıkıyor.diğerleri normal.şu an cyclo progynova tekrardan kullanıyorum 2 ay kullanıp hormon tahlillerim tekrar yapılacak.doktorum diane 35 e baişlayıp başlamayacağımıza o zaman karar veririz demişti.ben kendi doktoruma söylemeyi unuttum size sormak istiyorum tahlillerim yapıldıktan 2 ay sonra evleniyorum ve bebek istiyoruz.dolayısıyla diane 35 doğum kontrol hapı olduğu için onu kullanamam.bu faktörleri gözönüne alırsak benim için nasıl bir tedaviye başlanmalı?siz olsanız ne önerirdiniz?ve diğer bir sorum pco hastalarının doğal yöntemlerle hamile kalma şansı yüzde kaçtır?cevap için teşekkür ederim...

Merhaba,
Ben Pcos u olduğumdan şüpheleniyorum, yani bütün belirtileri taşıyorum ve bunun için test yaptırmak istiyorum.
Ancak yurtdışında yaşıyorum ve burda test yaptırma imkanım yok ne yazıkki, Türkiyeye tatile geldiğim zaman yaptırabilirim ki sorum da bununla ilgili.
Bu hormon testi belli bir gün de mi yapılıyor ve benim doğum kontrol hapı kullanıyor olmam sonuçları etkiler mi? Test yaptırmadan önce hapı bırakmış olmam gerekir mi , gerekirse ne kadar süre önce?
Bu benim için çok önemli çünkü kimseden yardım alamıyorum ve izin tarihimi buna göre ayarlamam gerekiyor..
bana yardımcı olabilecek kimse varsa lütfen cevabınız esirgemeyin..
Teşekkür ederimm..

ben 17 yaşındayım pcosluyum.ve aşırı tüylenmem var. 8 aydır gynelle kullanıyordum.
7. ayda adetimde bi azalma oldu ve 8. ayda 7 günlük aradan sonra adet göremedim.
2 gün lekenmem oldu.
neden adet göremedim ?

Son düzenleme:
merhabalar.ben 16 yaşındyım.yaklaşık 4 sene önce adet olmaya başladım.ve adetlerim düzenliydi.fakat vücudumda tüylenme vardı.doktora gittiğimde polikistik over olduğumu söyledi.fakat ne kilolu bir insanım,nede adet düzensizliğim var.sadece sivilcelerim vardı ve onlarda yavaş yavaş geçiyor.sizden bu konuda bilgi almak istiyorum.tesekkürler.

Merhaba LittLe_Lady,

Polikistik over hastalığı sık karşılaştığımız bir hastalıktır ve her bayanda aynı özellikleri göstermez. Kimilerinde adet düzensizliklerine kilo ya da tüylenme eşlik ederken, kimilerinde sadece adet düzensizliği görebiliriz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

merhaba Doktor bey,

2003 yılından bu yana pco hastasıyım.zaman zaman adetim düzene girdi zaman zaman bozuldu.cycloprogynova adlı ilacı kullandım ve 2 yıl kadar bir süre ilaçsız adet gördüm ama şu an yine bozuldu.LH değerim yüksek çıkıyor.diğerleri normal.şu an cyclo progynova tekrardan kullanıyorum 2 ay kullanıp hormon tahlillerim tekrar yapılacak.doktorum diane 35 e baişlayıp başlamayacağımıza o zaman karar veririz demişti.ben kendi doktoruma söylemeyi unuttum size sormak istiyorum tahlillerim yapıldıktan 2 ay sonra evleniyorum ve bebek istiyoruz.dolayısıyla diane 35 doğum kontrol hapı olduğu için onu kullanamam.bu faktörleri gözönüne alırsak benim için nasıl bir tedaviye başlanmalı?siz olsanız ne önerirdiniz?ve diğer bir sorum pco hastalarının doğal yöntemlerle hamile kalma şansı yüzde kaçtır?cevap için teşekkür ederim...

Merhaba civ_civ1,

Polikistik over hastalığı, doktor eşliğinde iyi bir planlama dahilinde kontrol altında tutulursa, çoğu zaman avantaja dönüştürülebilen bir durumdur. Bunu da en iyi tüp bebek merkezlerinde bu konuda uzmanlaşmış doktorlarımızla başarabilirsiniz. Korkmayınız, doğru ve etkili bir planlama ile gebelik elde edebilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Osman bey merhaba,

ben pko.luyum. bebek tedavisine başlamak için 2 hafta önce doktora gittim. en son üç ay önce adet olmuştum, doktor adet olabilmem için bana ''duphaston'' diye bir ilaç verdi. bu ilacı 5 gün süreyle sabah akşam 1 tane kullanmamı söyledi ve ben de öyle yaptım. ilacı bıraktığımdan itibaren 8 gün geçti ama hala adet olmadım. daha önce birkaç kez farlutal kullanmıştım ama ilacı bitirdikten 3-4 gün sonra adet olmuştum.

öğrenmek istediğim acaba benmi yanlış kullandım yoksa adet olmam için bana yanlış bi ilaç mı verildi.

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba özlem147,

Kullanım biçiminiz doğru, buna rağmen kanamanız olmadı ise doktorunuza başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba,
Ben Pcos u olduğumdan şüpheleniyorum, yani bütün belirtileri taşıyorum ve bunun için test yaptırmak istiyorum.
Ancak yurtdışında yaşıyorum ve burda test yaptırma imkanım yok ne yazıkki, Türkiyeye tatile geldiğim zaman yaptırabilirim ki sorum da bununla ilgili.
Bu hormon testi belli bir gün de mi yapılıyor ve benim doğum kontrol hapı kullanıyor olmam sonuçları etkiler mi? Test yaptırmadan önce hapı bırakmış olmam gerekir mi , gerekirse ne kadar süre önce?
Bu benim için çok önemli çünkü kimseden yardım alamıyorum ve izin tarihimi buna göre ayarlamam gerekiyor..
bana yardımcı olabilecek kimse varsa lütfen cevabınız esirgemeyin..
Teşekkür ederimm..

Merhaba DMDMDM ,

Adetinizin 3. Günü tahlillerinizi yaptırmak için uygundur. İlaç kullanırken de yapılabilir. Ancak, yine de tahlilden daha değerli olanın ultrason ile yumurtalıklarınızın görüntülenmesi ve doğru yorumlanması olduğunu söylemeliyim. Bu değerlendirme için herhangi bir günü de seçebilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba doktor bey
ben de diğer arkadaşlar gibi polikistik overliyim
24 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim 1,5 senedir tedavi görüyorum doktorum yumurta takibi yapılmasına karar verdi 2 ay klomen kullandım 15 aralıktan beri metformin kullanıyorum ilk ay yumurta oluşmadığı için işlem yapılmadı ikinci ay adetimin 14. gününde 4 adet 14 mm yumurta oluştu 2 gün sonra tekrar gittim hiçbir gelişme olmadığı için yine işlem yapılmadı.
benim asıl sorum şu son 1-2 haftadır aşırı şekilde tatlı yeme isteğim var ve angel olamayıp o 2 günlük süre içinde tatlı yemeyi biraz abarttım yumurtaların gelişmesinin durmasında tatlı yememin bi etkisi var mıdır? bu tedaviye ne kadar devam edilmesi uygun doktorum 6 ay dedi metformin en fazla ne kadar kullanılabilir. 1.58 boyunda 56-57 kilo arasındayım ve asıl yağlanma bel ve karın bölgemde metforminin zayıflamaya etkisini duymuştum yediklerime çok dikkat etmeme rağmen yaklaşık 2 aydır hiç kilo vermedim benim ve eşimin diğer tahlillerimiz normal
şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum

Merhaba leblebisekeri,

Eşinizin bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı-hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız. Bu sonuçları da benimle paylaşırsanız daha sağlıklı bir yönlendirme yapabileceğimi düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba hocam;
ben 3,5 yıldır evliyim.
ergenlik dönemimden itibaren sürekli olarak adet düzensizliği sorunu yaşadım.
genç kızlık dönemimde diane 35 kullandım.
evlendikten sonra bebek istemiyle önce klomen bi süre sonra klomifen sitrata yanıtsız tedaviyle puregon pen iğnelerine geçtim.
ergenlik dönemimden itibaren sürekli olarakta kilo problemim oldu.
hormon değerleri normal ama iştahım çok açık. bel bölgesinden kilo alıyorum. ve malesef kullandığım ilaçlar iğnede dahi olsa yumurtam zor oluşuyor.
2 kez başarısız aşılama geçirdim.
4 ay süresince puregon pen kullandığım için dr.um artık kullanmamın anlamsız olduğu düşüncesiyle tüp bebeğe geçmemi önerdi.
fakat halen devam eden bir kilo sorunum var bunu aşamıyorum.
şuan 110 kilo yum boyum 1,56

şimdilik merkez araştırması yapıyoruz. bu arada kilo vermem lazım. adtelerim düzene girsin diye buaralar pek popüler olan hayıt bitkisi çayından içiyorum.
şimdi ben tüp bebeğe başlasam ortalama kaç kilo vermem gerekir acaba?
kendime bir hedef bellirlemek istiyorum.
birde merkezinizin fiyatları konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

şimdiden teşekürler../arzu

Son düzenleme:
Evet bende pcos sorunu yaşayanlardan biriyim. 12 yaşında ilk adetimi olduktan sonra bugune kdr her zaman(ilaç almadığım takdirde) adet düzensizliğim oldu. Bunun dışında cilt yağlanması,akne,tüylenme,kilo gibi problemlerim yok.Son 1 senedir tedavi oluyorum. Tedavime cyclo.............. isimli ilaçla başladım. Kullandığım sürece regl oldum. Akabinde tedavime Farl..al isimli ilaçla devam ediyorum. Aslında bu ilacı eskiden kafama göre de içerdim. Bu ay ilacı son adetimin 21. gununde içmeye başlayarak 6 gün içtim ve sonuç olarak normal bildiğim bir adet yerine, bol akıntı içerisinde pembe-kırmızı damlacıklar şeklinde bir adet oluyorum. Bunun adı adet ise eğer. Ben çok sıkıldım bu durumdan. Aynı zamanda hipotiroidi de mevcut. 24 yaşında bi insan olarak babaannemin içtiği ilaç sayısı kadar ilaç içmekten çok sıkıldım.He bide Parlo..l adlı prolaktin yüksekliğii için kullanılan ilaç var ki ona hiç girmek istemiyorum.Hekimim evlendiğin zaman ovulasyon için bişiler yapacağız şimdi takma kafana diyor. Pcos tedavisi sadece bebek içinmidir? Ben bunu anlamadım.

Peki ben ya evlenmezsem hiç? ya da Erken menapoza girersem? ya da depresifliğim bitmezse?

Umarım cevap verirsiniz. Çok teşekkürler

Merhaba elunelune,

Aldığınız tedavi sadece çocuk sahibi olmanız için değildir, adet düzeni için de gerekebilir. cyloprogynova ya da farlutal kullanmanız erken menopoza girmenize neden olmaz, aksine bu ilaçları kullananlar daha geç menopoza girebilirler. Bu nedenle depresyona girmeyiniz, endişelenmeyiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba,

ilk defa görüyorum başlığı çok teşekkür ederim öncelikle; Düzenli adet görüyorum pılikistik over hastasıyım kilom normal hatta zayıfa yakınım,sivilcelenme yok kıllanma az var, daha önce 5 cm çapında ovarial kistim vardı tedavisiyle kayboldu.

1. düzenli adet görmem düzenli yumurtlama olduğu anlamına gelirmi

2.daha önceden olan 5 cm olan kist hamileliğe engel teşkil etmiş olabilirmi, 1.5 yıldır bebek istiyoruz hormon sonuçlarım normal çıldı

Merhaba zuzumkuzum,

Düzenli adet görüyor olmanız, ultrasonla teyid etmedikçe, düzenli yumurta üretiyorsunuz anlamına gelmemektedir. Eğer sizde kist veya kistler varsa, bunlar yumurtlamayı dolayısıyla da gebe kalmanızı olumsuz biçimde etkileyebilirler. Eşinizin de sperm sayı-hareket ve morfolojisinin bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında incelenmesini sağlayınız, o analizin de sonuçlarını paylaşırsanız size önerilerim olabilir. En doğrusu eşinizle birlikte sizi kapsamlı ve bütüncül değerlendirecek bir tüp bebek merkezine başvurunuz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam;
ben 3,5 yıldır evliyim.
ergenlik dönemimden itibaren sürekli olarak adet düzensizliği sorunu yaşadım.
genç kızlık dönemimde diane 35 kullandım.
evlendikten sonra bebek istemiyle önce klomen bi süre sonra klomifen sitrata yanıtsız tedaviyle puregon pen iğnelerine geçtim.
ergenlik dönemimden itibaren sürekli olarakta kilo problemim oldu.
hormon değerleri normal ama iştahım çok açık. bel bölgesinden kilo alıyorum. ve malesef kullandığım ilaçlar iğnede dahi olsa yumurtam zor oluşuyor.
2 kez başarısız aşılama geçirdim.
4 ay süresince puregon pen kullandığım için dr.um artık kullanmamın anlamsız olduğu düşüncesiyle tüp bebeğe geçmemi önerdi.
fakat halen devam eden bir kilo sorunum var bunu aşamıyorum.
şuan 110 kilo yum boyum 1,56

şimdilik merkez araştırması yapıyoruz. bu arada kilo vermem lazım. adtelerim düzene girsin diye buaralar pek popüler olan hayıt bitkisi çayından içiyorum.
şimdi ben tüp bebeğe başlasam ortalama kaç kilo vermem gerekir acaba?
kendime bir hedef bellirlemek istiyorum.
birde merkezinizin fiyatları konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

şimdiden teşekürler../arzu

hocam yanlış kişiye cevap verdiniz benim sorum şuyduşutarafagitti

Son düzenleme:
hacam merhaba; bende polikistik over var bekarlığımda adet düzensizliği görüyordum doktora gittim ama kız olduğum için bi işlem yapamayacagını söylemişti bana doğum kontrol hapı kullamamı söylemişti bir yıl boyunca her ay kullandım ondan sonra evlendim suanda 2 bucuk senelik evliyim ve çok aşırı kilo alıyorum doktor tadavisi gördüm 3 ay gonophage kullandım yumurtlama oluyo ama çocuk olmadı tedaviyi bıraktım şimdi tekrar tedaviye başlamak için gittim ama doktor beni azarlayıp zayıflayıpda gelmemi istedi eşimin sperm testi yapıldı hersey normal demişlerdi boyum 1.56 kilom 84 benim ne yapmam gerekiyor beni aydınlatırmısınız çok teşekkür ederim

Merhaba elunelune,

Aldığınız tedavi sadece çocuk sahibi olmanız için değildir, adet düzeni için de gerekebilir. cyloprogynova ya da farlutal kullanmanız erken menopoza girmenize neden olmaz, aksine bu ilaçları kullananlar daha geç menopoza girebilirler. Bu nedenle depresyona girmeyiniz, endişelenmeyiniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Teşekkürler,saygılar

hacam merhaba; bende polikistik over var bekarlığımda adet düzensizliği görüyordum doktora gittim ama kız olduğum için bi işlem yapamayacagını söylemişti bana doğum kontrol hapı kullamamı söylemişti bir yıl boyunca her ay kullandım ondan sonra evlendim suanda 2 bucuk senelik evliyim ve çok aşırı kilo alıyorum doktor tadavisi gördüm 3 ay gonophage kullandım yumurtlama oluyo ama çocuk olmadı tedaviyi bıraktım şimdi tekrar tedaviye başlamak için gittim ama doktor beni azarlayıp zayıflayıpda gelmemi istedi eşimin sperm testi yapıldı hersey normal demişlerdi boyum 1.56 kilom 84 benim ne yapmam gerekiyor beni aydınlatırmısınız çok teşekkür ederim
merhaba Tuba_Pehlivan;
Vücut kitle indeksiniz 30'un üzerinde olduğundan, yani vücut ağırlığınız boyunuza göre değerlendirildiğinde fazla olduğundan doktorunuz endişelenmiş olabilir. Bir miktar diyet ve yürüyüşler yaparak kilo vermeye çalışmanız, hem genel sağlığınız hem de çocuk sahibi olmaya yönelik girişimleriniz sırasında sıkıntı yaşamamanız açısından önemli olacaktır. Bu arada, eşinizin sperm testine normal dendiğini belirtmişsiniz, ancak çok sık yaşadığımız bir yanılgıyı ortadan kaldırmak için hatırlatmakta yarar görüyorum. Bu sperm testinin yapılırken, bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuvarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı, hareket ve morfolojisinin incelenmiş olduğuna ve doğru yorumlandığına emin olunuz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:

hocam yanlış kişiye cevap verdiniz benim sorum şuyduşutarafagitti

merhaba zuzumkuzum;

Size çizdiğiniz yeni tedavi yolunda başarılar dilerim, umarım güzel haberlerinizi de burada paylaşırız. Size önerim, öncelikle kabul görmüş referans merkez haline gelmiş bir tüp bebek merkezine başvurunuz. Merkez kararı verirken de dikkat etmeniz gereken nokta ücretler değil, merkezin başarı oranları, hem klinik ve hem de laboratuarın çalışanlarının tecrübeli olmalarıdır. En ucuz ya da en pahalı diye yapılan seçimler doğru seçimler olmaz. Karar verdiğiniz tüp bebek merkezi, sizi tüp bebek ilaçlarını da bilen tecrübeli bir diyetisyene yönlendirecektir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

X