pcos ve adet

Doktor bey merhaba benim adet düzensizliğim vardı 2008 den itibaran değişik ilaçlar kullandım 6 ay boyunca ilaç sayesinde düzenli adet gördüm daha sonra ilacı bıraktım ama adetlerim yine düzenliydi.Ocak ve şubat aylarında adet olmadın dün doktora gittim erken menepoz dediyumurta rezervelerim bitmiş ve klomen verdi 3 aylık (buarada çucuk istiyoruz).
Doktor bey şimdi ben bu ilcı kullandığım zaman düzenli adet görürsem yumurta rezervelerimde çoğalma olurmu? yani çocuk sahibi olabilirmiyim?Benim durumumdaki hastalara çocuğu olabilmesi için nasıl bir tedavi uygulanması lazım?

TEŞEKKÜR EDERİM

Merhaba gülnur,

Anlattıklarınızdan anlaşıldığı kadarı ile, sizin durumunuzda Klomen kullanmanız çok anlamlı olmaz. Size önerim, bir an önce bir tüp bebek merkezine başvurarak, sizin ve eşinizin gerçek durumunuzun aydınlatılmasını, teşhis ve tedavi planlamanızın yapılmasını sağlamanızdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

doktor bey cevabınız için teşekkür ederim

Son düzenleme:
Merhaba doktor bey bişey sormak istiyorum gittigim doktor bana 30 mart ta gel parça alıcaz dedi ve birgün yatıcakmışım yumurtlama varmı yokmu die bu işlemin adı nedir ve acı verirmi ne kadar sürer ve ne zaman ayaga kalkarım teşekkürler...

Merhaba mawwi35,

Sizin için en doğru olanın, muayenehane ortamında değil, eşinizle birlikte bir bütün olarak değerlendirilebileceğiniz kabul görmüş bir tüp bebek merkezine başvurmanız olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

ben 1 ay once dr a gıttım pko var dedı ama hemen ertesı gun baska bır dra daha gıttım hormon testı yapıldı ve hersey normal cıktı yanı bu dr da test sonucları hastalıgı dogrulamıyor dedı hangısıne ınanacagımı bılmıyorum ama ultrason resmı ınternette gordugum pko resmının aynısıydı.ultrasonamı hormon testı sonuclarınavı guvenmem gerekıyor

Merhaba RELAX,

Tanıyı koymada ve doğrulamada öncelik ultrasonografik görünümdedir. Sizin durumunuz için, hormonal düzeye yani klinik laboratuarla ölçülen değerlere henüz durum yansımamış diyebiliriz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Dr. bey merhaba.
ben 21 yaşındayım 1 sene önce pko ve hipoglisemi teşhisi konuldu. 1 sene boyunca glukofen, diane 35 ve aldactone kullandım, tedavi gereği fazla olan 23 kilomu verdim. aralık ayında tedavinin bir senesi doldu ve diane35 i bıraktım. o zamandan beri periyodum 15-20 gün arası gecikiyor. kadın doğum doktoruna gittim ve ultrasonda hala kistlerimin olduğu göründü. tekrar diane 35 e başlamalı mıyım? ilerde hamilelik oluşabilmesi için bu kistlerin tamamen yok olması mı gerekir yoksa kistler varken de hamile kalınabilir mi? cevaplarsanız çok memnun olurum.. teşekkürler..

Son düzenleme:
Dr bey,
4.5 yillik evliyim normal yollarla hic hamile kalmadim.
benim adetim gayet duzenli 28 gunluk sycle,fakat bir kac senedir farkediyorum(daha once farketmemistim)yilda 1 veya 2 kereye mahsus adetin 15 veya 17gunu tekrar adet goruyorum,fakat normal adet 5 gun suruyorsa bu 4 gun suruyor rengi hissi hep ayni,bu sene yine ayni durum oldu , bu yeni adet bittiginde tam 28 gun sonra normal adet oldum yani 1cycle icersinde iki kere adet oldum,Dr yumurlaliklar uzerine mikro kistler tespit etti,ilac verdi ve dedigim gibi 28 gun sonra adet oldum
bilginize prolaktin seviyesi cok yuksek,86,104,ancak Parlodel kullaninca kontrol altina alinabiliyor-hypophise bolgeside hic sorun yok(IRM cekildi-fransizcasi boyle sizde farklidir)
Testesteron duzeyi normal ve killanma yok
fazla kilom var 12 kilo kadar ama
bu bilgiler isiginda acaba bende PCO varmi
Saygilarla

Merhaba mge,
Polikistik over hastalığı maalesef geçmez ve doğuştandır. Gebeliği sağlamak için kistlerin tamamen yokolması gerekli değildir. Polikistik over hastalığı olan bayanlar da elbette gebe kalabilir. Size önerim, eşinizle birlikte bütüncül olarak eksiksiz incelenebilmeniz için kabul görmüş bir tüp bebek merkezinin takibine giriniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Dr. bey merhaba.
ben 21 yaşındayım 1 sene önce pko ve hipoglisemi teşhisi konuldu. 1 sene boyunca glukofen, diane 35 ve aldactone kullandım, tedavi gereği fazla olan 23 kilomu verdim. aralık ayında tedavinin bir senesi doldu ve diane35 i bıraktım. o zamandan beri periyodum 15-20 gün arası gecikiyor. kadın doğum doktoruna gittim ve ultrasonda hala kistlerimin olduğu göründü. tekrar diane 35 e başlamalı mıyım? ilerde hamilelik oluşabilmesi için bu kistlerin tamamen yok olması mı gerekir yoksa kistler varken de hamile kalınabilir mi? cevaplarsanız çok memnun olurum.. teşekkürler..

Merhaba mge,
Polikistik over hastalığı maalesef geçmez ve doğuştandır. Gebeliği sağlamak için kistlerin tamamen yokolması gerekli değildir. Polikistik over hastalığı olan bayanlar da elbette gebe kalabilir. Size önerim, eşinizle birlikte bütüncül olarak eksiksiz incelenebilmeniz için kabul görmüş bir tüp bebek merkezinin takibine giriniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba hocam benim sormak istediğim şu ben evlenmeden 6 ay önce polikistik over hastası olduğumu yumurtalarımın kistleşttiğini öğrendim doktorum tedavisiz çocuğumun olmayacağını söyledi ama evlendikten sonra başka bir kadın doğum uzmanına gittim ve çocuğumun olması için bi sorunum olmadığı söyledi eşimden dolayı 1 tüp bebek denememiz oldu ve tutmadı tüp bebekten 2 ay sonra 40 gün arayla adet oldum ve doktoruma polikistik over olabilir mi dedim oda bana olabilir yumurtalarında kistlenmeler var çatlamamış yumurtan var dedi ve adet düzenleyici verdi 2 ay kullansan yeter dedi benim sorum şu ben polikistik over hastasımıyım değilmiyim tedavisiz çocuğum olurmu yoksa tedavimi görmem gerekir teşekkürler

Merhaba melek23,

Anlattıklarınıza bakılırsa, sizde polikistik over dediğimiz durum söz konusu gibi görünüyor, ancak polikistik overin varlığı esas olarak gebeliğe engel bir durum değildir. Aldığınız negatif sonucun gerçek neden veya nedenlerinin ortaya konması gerekli. Özellikle immunolojik yapınızın ortaya konmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhaba doktor bey...pkos hastasıyım bende.
ama size başka bir sorum olacak;en son şubat 28 de adet oldum.martın 25inde hamile olmadıgıma emin olmak için kan testi yaptırdım ve negatifti...yaptırdım çünkü grip olmuştum ve ilaç kullanmam gerekiyordu...testi yaptırdıgımın ertesi günü regl oldum sandım ama sadece 1 gün sürdü..çok da az dı...
şimdi reglim 8 gün geçmiş durumda...sizce 10 gün önce yaptırdıgım kan testinde çıkmama durumu olabilir mi?şuanda tekrardan yaptırayım mı sizce?

Merhaba DerinSu,

Size önerim testi tekrarlamanızdır. Sonucu ben de merakla bekliyorum, bildirirseniz sevinirim.Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba DerinSu,

Size önerim testi tekrarlamanızdır. Sonucu ben de merakla bekliyorum, bildirirseniz sevinirim.Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Çok teşekkür ederim doktor bey...Size göre de hala bir ümit oldugunu bilmek çok güzel:))Yarın inşallah tekrarlayacagım..inanın çok istiyorum pozitif olmasını...tekrardan çok teşekkür ederim...a.s.

doktor bey merhaba,
ben de pco'luyum. ilk adet olduğumdan beri adetlerim düzensizdi. birkaçkez hormon testi yaptırdığımda testesteron hormonu haricinde diğer tüm hormonlarım normaldi. bu arada 4 yıllık evliyim. en son bebek tedavisi için doktora gittiğimde tüm testlerim yapıldı(testesteron ölçümü hariç) tüm hormonlarım normal çıktı. rahim filmimde kanallarım açık çıktı. eşimin sperm testinde 27 milyon %60 hareketli çıktı. bu arada 1 yıl öncesine kadar 2-3 ayda bir adet olurken son 1 yıl içinde yanlızca 2 defa adet oldum.
sonuç olarak doktor eşimin hareketli sperm sayısını arttırmak için klomen ilacını, bana da yumurtlamayı düzenleyecek glukofen ilacını verdi. günde 2 defa kullanıyorum.

bu verilere göre hamile kalmam zor olurmu ve testesteron testini tekrar yaptırmalımıyım? ayrıca glukofene başladığımdan beri çok fazla beyaz akıntı oluyor. bazen rahatsız edici düzeyde. bunun için ne yapmam gerekir?

Merhaba özlem147,

Anlatmış olduğunuz sperm analizinin parametreleri eksik. Size önerim, tecrübeli bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı, hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız. O sonucu benimle paylaşırsanız size daha fazla yardımcı olabilirim. Bahsettiğiniz akıntı için de vakit kaybetmeden muayene olunuz, muayenede akıntının kaynağına, miktarına, rengine ve kıvamına bakılarak uygun bir tedavi verilecektir. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

doktor@mayatupbebek.com.tr

osman bey merhaba...testi yaptıktan sonra size de haber vermemi istemiştiniz...yaptım ve ilk etabta birşey belirmedi...saatlar sonra baktıgımda bir gölge çıktı testte...ama hala adet olmadım..doktorum da benden rahim filmi bekliyor..şuanda çektiremiyorum..mecburen adet olmayı bekliyorum...söktürücü de kullanmak istemiyorum...bu testide pozitif olarak degerlendiremiyorum...
kan testi en iyi çözüm..biraz daha bekleyip kan testi yaptıracagım..hayırlı günler.

X