panik bozuklukla uğraşırken anne olunabilir mi ???

nasilolacak777

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2022
11
8
26
hanımlar merhaba. ben 2016 dan beri panik bozuklukla mücadele ediyorum. bir yıl kadar prozac kullandıktan sonra tedaviyi bitirdik. uzun zamandır gayet iyiydim. 2021 ağustosta evlendim.aynı zamanda okuldan mezun da oldum. tüm hayat düzenim alt üst oldu. kışa doğru o kadar çok grip oldum ki annemlerin evinin dışında kendimi güvensiz ve sürekli kaygı halinde hissediyordum. düşünün eşime aşığım yıllar üstüne evlendik. ama o dönem ben annemlerde kalayım haftada bir eve gelirim olur mu diye ağlıyordum. her panik atağımda annem ya da babamı arardım eskiden sanırım ordan kaldı onlara olan bu aşırı güvenim. neyse 2021 ekim ayında prozağa geri döndük. evden çıkamayacak duruma gelmiştim,toplu taşımalarda dizlerim titriyor,nefesim kesiliyor her yanımdan ter fışkırıyordu. 6-7 ay içinde çoğu sorunum geçti. şu an gayet iyiyim. panik atakları gayet güzel ve tek başıma yönetmeyi öğrendim. artık kimseyi aramıyorum :) faaakaaatt müthiş bir sağlık anksiyetem var. çocukluğumdan beri böyle ve bu değişmiyor maalesef. son bir aydır bebek istemeye başladık eşimle. prozağı bırakmak hiç istemiyorum. çünkü ister istemez ona olan bir güvenim var. ama hamilelik ve bir bebiş de çookkk istiyorum. yapabilir miyim yapamaz mıyım hiçbir fikrim yok. hem heyecanlı hem de çok kaygılıyım. pcos um da var. öyle hemen hamile kalabileceğimi zaten sanmıyorum ama yine de korunmaya devam ediyoruz. siz yerimde olsanız ne yapardınız

Merhaba geçmiş olsun.. sizi tebrik ederim panik halınızı kontrol etmeyi öğrenmişsiniz bu güzel birşey, elbette bebek demek başka bir hayat demek panik atak vs gibi rahatsızlıklara sahib olmamasına rağmen bir çok insan bebek yapmak istedikleri zaman endişelenir ki siz daha hassas olduğunuzu düşünüyorsunuz haklı olarak tabi.

Belki bir piskolojik destek almanız gerekebilir bebek yapmaya karar verdiğinizde, şuda mümkün belkide bebek sizin tüm korkularınızı giderecek belkide tamamen değişeceksiniz çocuğunuzla ilgilenmekten panik olmaya veya ankiseyete için bir sebebe vakit olmayacak kafanız hep meşgul olacak. Kim bilir sizin için bir dönüm noktası olabilir Annelik ☺️

İlacınızı doz düşürerek biraktiracak doktor muhtemelen. O yüzden ilacı bırakmadan hamile kalmayın derim. Yoksunluk+gebelik hormonları çok zorlar.

Lütfen bunu bir psikolog ile konusun.. bebek konusunu.. çünkü bende psikolojik sorunlarimi cozmeden gebelik planladim.. yani anksiyete bozukluğu vardi ve tedaviyi niyeyse istemedim ilac kullanmadim.. güya kendimce kabullenmedim.. hamile kaldim.. herşey güzel gidiyordu dogum yaptim ve saglikliydik bebegimle ben.. ama sonrasında dogum sonrası depresyona yakalandim şiddetli bir şekilde.. lütfen bir psikolog ile görüşün bebek konusunu.. ben çok pişmanım... Bebegimle korkulu gecen 6 ayim oldu... Ben dikkat etmedim ama siz ne olur dikkat edin..

Lütfen bunu bir psikolog ile konusun.. bebek konusunu.. çünkü bende psikolojik sorunlarimi cozmeden gebelik planladim.. yani anksiyete bozukluğu vardi ve tedaviyi niyeyse istemedim ilac kullanmadim.. güya kendimce kabullenmedim.. hamile kaldim.. herşey güzel gidiyordu dogum yaptim ve saglikliydik bebegimle ben.. ama sonrasında dogum sonrası depresyona yakalandim şiddetli bir şekilde.. lütfen bir psikolog ile görüşün bebek konusunu.. ben çok pişmanım... Bebegimle korkulu gecen 6 ayim oldu... Ben dikkat etmedim ama siz ne olur dikkat edin..
merhaba cevabınız ve içtenliğiniz için çok çok teşekkür ederim ☺️ ben zaten psikoloğum 🥹 maalesef terzi misali kendime etkim minimal düzeyde 😩

İlacınızı doz düşürerek biraktiracak doktor muhtemelen. O yüzden ilacı bırakmadan hamile kalmayın derim. Yoksunluk+gebelik hormonları çok zorlar.
çok teşekkür ederim ☺️
Merhaba geçmiş olsun.. sizi tebrik ederim panik halınızı kontrol etmeyi öğrenmişsiniz bu güzel birşey, elbette bebek demek başka bir hayat demek panik atak vs gibi rahatsızlıklara sahib olmamasına rağmen bir çok insan bebek yapmak istedikleri zaman endişelenir ki siz daha hassas olduğunuzu düşünüyorsunuz haklı olarak tabi.

Belki bir piskolojik destek almanız gerekebilir bebek yapmaya karar verdiğinizde, şuda mümkün belkide bebek sizin tüm korkularınızı giderecek belkide tamamen değişeceksiniz çocuğunuzla ilgilenmekten panik olmaya veya ankiseyete için bir sebebe vakit olmayacak kafanız hep meşgul olacak. Kim bilir sizin için bir dönüm noktası olabilir Annelik ☺️
yaaa çok teşekkür ederim rabbim inşallah nasip eder ☺️

inşallah çok teşekkür ederim ☺️ sizin de bebişinizle up uzun çok güzel bir ömrünüz olsun inşallah
Coookk teşekkür ederim... Psikolog oldugunuz için söylüyorum.. doğum sonrası depresyon atlatip ikinci cocugumuda kucagima aldim.. ve ilk cocugumda 5 yil gebelik olmamıştı.. çikolata kistim vardi.. cok şükür inandim ve basardim rabbimin izniyle.. ki bilirsiniz.. doğum sonrası depresyon atlatip ikinci cocuga cesaret zir oluyor.. ve ben onuda astim elhamdülillah rabbimin izniyle.. rabbim bekletmeden istediğiniz zaman ve sizin için en doğru zamanda bir evlat nasip etsin size🤲🤗

Coookk teşekkür ederim... Psikolog oldugunuz için söylüyorum.. doğum sonrası depresyon atlatip ikinci cocugumuda kucagima aldim.. ve ilk cocugumda 5 yil gebelik olmamıştı.. çikolata kistim vardi.. cok şükür inandim ve basardim rabbimin izniyle.. ki bilirsiniz.. doğum sonrası depresyon atlatip ikinci cocuga cesaret zir oluyor.. ve ben onuda astim elhamdülillah rabbimin izniyle.. rabbim bekletmeden istediğiniz zaman ve sizin için en doğru zamanda bir evlat nasip etsin size🤲🤗
yaaağağağağ harika çok sevindim adınıza. annelik ne mucize bişey böyle 🥹🥰 duanıza çok teşekkür ederim inşallah rabbim en iyisini bilendir

X