Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Aa çok güzel kaç yaşında. Çok ümitsizim ben bizde yeme problemide var yutma.iletişim halinde konuşuyomu
Temmuzda 4 olacak. Konuşma var. İsteklerini söyler. 3 yaşında da tuvalet eğitimini denemiştim. Ama algıları kapalıydı.Konuşamıyordu. Öğrenemedi. Kelimeler çoğalınca bir daha deneyelim dedim. Kreşte çocuklarla tuvalete götürdü öğretmeni ondan sonra öğrendi. 1 ay kadardır uğraşıyoruz. Daha yeni düzene girdi. Yeme problemi bizde de vardı. Çok yemek seçerdi.1 aydır bazı sulu yemekleri yiyor.

N kadar güzel sizin adınıza sevindim.Su sıralar ben çok ümitsizim.Duzelmeyecek hiçbirsey sanki...Parka çıkarıyorum salıncakta sallaniyor ama diğer çocuklardan farklı ellerine bakıyor bazen.Olmadik zamanlarda ağlıyor ya da gülüyor Algisi ne zaman açılacak ya da açılır mı supheliyim...

Bizim ilerleme 3 yaşından sonra başladı. Geçen yaz etrafıyla ilgilenmezdi. 3,5 yaşında basit komutları alıyordu. Parkta benim kızım da farklı. İnşallah yaşıtlarına yetiştikleri uyum sağladıkları günleri de görürüz.

Umudunuzu kaybetmeyin. Geç öğreniyor, yavaş ilerliyor bizim çocuklarımız. Algısı da açılacaktır inşallah. Ara sıra hepimiz iniş çıkış yaşıyoruz. Bizde de çok oluyor. İnsanız Allah sağlık versin bize de çocuklarımıza da. Eğitimle kendilerine yetecek hale gelecek inşallah çocuklarımız.

Bazen ağlamaktan başka birşey yapamıyorum

Lütfen yardım edin benim kızım 2 buçuk yaşında çok telefona magruz kaldı 6 aylikti hep telefon verildi babaannesi hep verdi hiç kendi isteklerini söylemeden biz verdik hiç komut vermedik sürekli şarkı söylüyor mazen şarkıyı mirildaniyor yani hep hayatının çocuk şarkıları dan ibaret olduğunu düşünüyor 1 buçuk ay önce göz teması kısıtlıydı ismine fazla yanıt vermiyordu kreşe verdik 1 buçuk ay oldu göz teması arttı ismine daha çok yanıt verdi bazen göz göze 1 dakika bile ayırmadan bakisiyoruz komutları yeni yeni ver al ogretiyorum ogrendide kapıyı actirmayi ogretiyorum geliyor elini uzatıyor beraber açıyoruz dönen şeylere ilgisi pek yok oyuncaklariyla anlamlı oynar bebeğiyle oynamaz sadece müzik çalıyor diye çalmaya calisir takıntısı yok sarılmayı sakalasmayi çok sever opulmekten rahatsızlık duymaz bazen dalıyor kısa süreli çocuklarla biraz ilgilenir öğrenmeyi çok seviyor öğretmek istediğim şeyi kucağıma oturur elime verir öğret der isticegi şeyi işaret eder dışarda dolaşmayı çok sever sizce otizm bulguları varmıdır bide ceee bay bya yapar artık psikolojim çok bozuldu varmı yokmu diye lütfen

Çocuk şarkısını söyleyince hiç göz tamasini kaçırmaz 1 den 10 kadar sayar ezberi çok iyi kızdığım zaman beni anlıyor gözümün içine bakıyor konuşması biraz var topu bize getirir havaya at oyna der kardeşi olduğundan belli bu hareketleri yapıyor kardeşini çok kiskaniyor yada bizemi öyle geliyor bilemiyorum kardeşiyle hiç ilgilenmez kardeşi agladiginda ağlar eline vurarak bazen lütfen yardım edin cevabınızı bekliyorum

Arkadaslar ya bir soru takildi aklima bilgisi olan cevaplasin lutfen simdi otizm evladi olan bir annenin tekrar cocugunun otizm olma ihtimali var bu sayet ilk cocugunuz ise bu dahada artiyormus ihtimal bizzat doktor bize dedi bana mantiksiz geldi nedense ama doktor dediye peki tekrar otizm olabilecek cocugun cesiti hep aynimi olur farklimi olur Erken Cocukluk Otizmli bir cocuga dahip annenin diger cocugu Asperges sendromu olabilirmi ?

Özelden bana yazarmisiniz

Size bir kac sorum var

asperger otizm kabul edilmiyor denmisti son degisikliklerle.evet ne yazik ki sonraki cocuklarda risk artiyor .

Evet artiyor ama cesidi hep aynimi kaliyor oglum kanner diger oglum baska cesit olabilirmi
aslinda otizm cesidi diye bir sey yok artik.atipigi falan kaldirdilar herkese sadece otizm deniyor.dsm 5 kriterleri bu sekildeymis. kanneri ozel bilemem ama bir tanidigin bir cocugu hafif digeri cok agir otizmli

aslinda otizm cesidi diye bir sey yok artik.atipigi falan kaldirdilar herkese sadece otizm deniyor.dsm 5 kriterleri bu sekildeymis. kanneri ozel bilemem ama bir tanidigin bir cocugu hafif digeri cok agir otizmli
Bizimki agira giriyor o zaman kanner agir atipi hafif otizm cercevesinde ama cesidin bile ismi farkli oldugu icin ayiriyorlar hatta bu cesidin 10 na kadar dereceis var o zaman biz kannerin iyi derecesindeyiz diyebilirim

Herseyimizmi ayni meger 2 mizinde cocugu ayni cesit otizm

olmaz olurmu fark varki ayirmislar kötü olanida var iyi olanda kötü olanda mesela rett sendromu down sendromu bunlarin caresi yok kanner sendromuda aslinda ömür boyu caresi yok gibi dursada iyi bir egitim ve zihinsel engeli olmadikca hayata kazandirila biliniyor yani cesit cok onemli aradaki fark cok onemli buda umutlanma icin önemli sen genel olarak diyorsun ama bu bizim cok önemli oysa.

hayir iste ayrilmiyormus artik doktor soyledi.tani alan herkes otizm hafif agir diye gitmesi ayri mesele tabi ki.kimin agir kimin hafif gitcegini ongormek de cok zor sanirim

Sizin cocugunuz ne durumda eskilerden hicbiri yazmiyor artik

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…