Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Şimdi bizdede çogu kelime net degil yani ekmek için etteh dio mesela sadece anne baba babanne annaanne dede mama gibi basit gelimeler çok net . Ama kelimelere çok yakın şeyler söylemeye başladı şükür . Biz haftanın 3 günü dil 1 gün özel egitim alıyoruz. Biz öyle istedik , bize dil iin acele etmeyin dediler ama biz dil konuşuna daha çok önem veriyoruz. özel egitimi evde biz ve kreşte hocaları ilede yapabiliyor. Bizim raporumuz var ancak o kısım biraz karışık yani biz raporu zorla aldırdık gibi bişey olduki gittigimiz heryer çocuga haksızlık yapmışsınız diyor ama iyi olsun onuda sildircez allahın izniyle. Bizimkinde aşırı mırıldanma yok ablası çok konuşuruz ama oglum öyle degil ama yerinde bir istedigi olunca konuşur aslında bizim sıkıntımız çizgisel takibi var ve çok titiz . Bu aralar ıslak yere basmıo mesela zorla bastırmaya çalışıyoruz , hava yagmurluysa büyük sıkıntı

günaydın hanımlar oğluma carlson balık yağı aldık ama 4-10 yaş arası çocuklarda kullanımı yazıyor 2 yaşında kullanılmazmı? kafam karıştı eczacıyada danışmadık sonradan farkettik sizler veriyormusunuz?

Benim verdigim cogu vitaminde ve balik yaginda 4 yas yaziyor. Hatta doktorlarin verdiklerinde bile. Bir sikinti olmaz. Tatli kasigi ile gunde bir kere verirsin. Ben de korka korka veriyodum doktora sormustum.

Benim verdigim cogu vitaminde ve balik yaginda 4 yas yaziyor. Hatta doktorlarin verdiklerinde bile. Bir sikinti olmaz. Tatli kasigi ile gunde bir kere verirsin. Ben de korka korka veriyodum doktora sormustum.
teşekkür ederim canım tatlı kaşığını doldurmadan verdim ;-)

Korkma benim oğlum da oyuna dalınca bakmıyor yahu vallla korkma yine takip et ama bir ismine bakmaması kıstas olmasın maşallah yazdıklarnZi okuyorum ama gelişimi önde bir bebek bence.siz inki
Teşekkür ederim bugün bir buçukta doktora gidicez bakalım artık Allahtan hayırlısı.

Benim genel bir sorum olacak ;
Bu tanısı kalkan çocuklar , tamamen iyileşiyorlarmı yoksa sadece otizm tanısı kalkıyor ama başka sıkıntılar devam ediyormu . Yani aslında sorumun sebebi çok duyuyorum etraftan tanısı kalktı diye ama bu sanki biraz reklam gibi yani egitim kurumları yapıyor genelde. Kalktı ama çocuk yaşıtları ile aynı seviyede bi sıkıntı yok gibimi yoksa sadece otizm yanısı kalktı ama gelişimsel gerilik vs. devam ediyormu .

Cnm soyle ki kendi fikrimdir bu zaten son zamanlarda cocuklara koyulan a tipik oztizm ygb yada konusma gecikmesinden konuyor tum gecikmeler yada olumsuz davranislar bu yelpaze altinda toplaniyor yani sonradan cocugum otizmden kurtdu atlattik cocugum konusmaya basladi diyen aileler in cocuklari kendi cabalariyla bu en onemlisi birde ozel egitimle aradaki acigi kapatiyorlar durum bundan ibaret

Haklısınız , ayrıca a tipik tanısı çok kolay veriliyor ve sonrasında çocuga iyileşti deniyor ama aslında belkide tanı en baştan yanlıştı . Tabii bunu kabul etmek yerine iyileşti diyorlar.

Merhabalar
Tanisi kalkan cocuklarin bir farkliligi devam ediyor. Fakat bu farklilik artik onun kisilik ozelligi gibi drgerlendiriliyo. Asosyal falan gibi.

Arkadaşlar birde rapor sorulmuştu sanki. Geçmişte rapor alıp ve eğitimle çocuğunu iyi bir seviyeye getiren bir tanidigimizla az önce konuştum. Geçmişte aldığımız raporlar falan bilgisayarda çıkıyor dedi. Çocuk devlet okulunda biraz hırpalanmış oyuzden özele verdik dedi keşke özele söylemeseydin geçmişi dedim önyargılı yaklaşırlar gibisinden ama ordada sistemde gorundugu için mecbur anlattım dedi. Herşey hem devlet okulunda hem özelde gorunuyor dedi.

Ben internetten otizm tanısı kalkmış bir kaç ailenin röportajını dinlemiştim.Raporu 7 ayda kalkmış ve tamamen normal demişti ve sınıfının en başarılı öğrencisiymiş.Bence çocuktan çocuğa değişiyor.Kendinizi şartlandırmayın illa bişey kalacak diye.

Nasıl hırpalamışlar anlamadım.Neden şikayetçi olmamışlar?Her çocuğun hakkı olduğu gibi bu tür çocuklarında hakkı normal eğitim almak.Rapor görünürsede görünsün ayrıca.Raporu öcü gibi bişey görüyorlar.Ben çocuğumun iyileşmesine bakarım.Rapor önüme çıkarsada çıksın.Allah iyi insanlarla karşılaştırsın bizi kimin ne olacağı belli mi olur.Hiç beddua sevmem ama bu tür çocukları dışlayanlar umarım kendileride yaşarlar bu durumu...

Bu cocuk kaynastirma ögrencisi olarak baslamissa gorunur ama ilkokuldan once tani kalkmissa gorunmuyor. Arkadasimin kizi var ilkokulda su an otizm yok sadece takintilari var doktora goturmus obsesif demisler ilacla duzelir demis doktor. Ogretmeni de okulda ne gecmisteki otizmini ne de su an ki rahatsizligini bilmiyor.
Ve aynen raporun bilinmesi benimde umrumda degil iyilessin yeter sorun cikartan oylede cikarir boylede. Nice otizmli basarili kisi var hayata tutunsunlar yeter.

Son düzenleme:
Ne guzel seyler dusunuyorsunuz arkadaslar.
Ah yeter ki raporu kalkacak seviyeye gelse.
Ama malesef benim boyle bi umudum yok
Allah cocuklarimizi muvaffak etsin bu hayatta.

Arkadaşlar geçmişte sorulmuştu. Buna istinaden yazdım. Demekki tanısı okuldan sonra kalkmış. Çocuk okulda hırpalaniyor hemde dalga gecmisler. Çünkü annesi otizm anlamında birşey yok ama milletin çocuğu şeytan gibi diyor, benim oğlum çok saf kalıyor onlara göre diyor. Çok dayak yiyor diye ağlıyor kadın. Oyuzden ozele vermis, hani öğrenci az daha rahat eder gibisinden. özelde de sürekli ağlayıp, kavga ediyormuş. Oyuzden sanırım okul anneye çocuğunuzu alın tarzında konuşmuş. Geri devlete dönücez galiba dedi. Çok yıprandı kadın. Nebiliym onunla konuşunca çok canım sıkıldı. Keşke hiç konusmasaydim. Hayat boyu hep birşey kalıyor dedi, birsuru şey dedi, ruhum daraldı. Şimdi bebeği var 1 yaşında nasıl komut alıyor diyo, şimdi bunun aldığı komutu abisi 4,5 yaşında almaya başladı diyor. Ama otizmli oğlu bana göre gayet normal yani okulda neden kavga ettiğini en başından anlat bana sözcüğünü algılayıp anlatacak kadar hatta aşırı konuşkan bir çocuk. İnsan canlısı ama yaşıtları çok acımasız davranıyor demekki.

Niye böyle düşünüyorsun cnm sakın umutsuzluğa kapılma allahın mucizeleri bitmez bir bakarsın bu sıkıntılı günlerin sonunda yüce rabbim vermiş selametını

.

lütfen üzülmeyin neler olmuyor ki hayatta. Olmaz dediğimizi bir bakıyoruz Allah olduruyor. İnancınızı kaybetmeyin. Biz varız sizin gibi anneler olarak. Yalnız değilsiniz. Şöyle düşüyorum ben sanki oğlum hayatı boyunca farklı olsa ne olacak. Tamam zorlanıcaz belki hayatımızda çok şey değişecek ama bir gün bile onu sevmekten vazgeçmicez. O benim her zaman bembeyaz oğlum olarak kalacak. Umudunuzu yitirmeyin. Ne hikayeler gördük okuduk otizmle ilgili. Bitki gibi olacak denilen çocuğun neler yapabildiği gördü bu gözler. Bence bizim durumumuzda doğru yol haritası şu. Sonuca odaklanmaktan ziyade. Beklentileri azar azar yavaş yavaş tutmak. Örnek veriyorum ilk başta çocuğun sesler çıkarmasını teşvik etmek. Ardından herhangi bir kelimeyi söylemesini beklemek. Gittiğimiz merkezde harika bir özel eğitimcimiz var. Allah ondan razı olsun. Görüş açımı değiştirdi adam resmen. Geçen hafta renkleri bilmiyordu oğlum sanki hiç öğrenmeyecek gibiydi sonra bir mucize oldu. Öğrendi.beklentilerimi ufak tutunca ben de mutlu olmaya başladım. Sonuca odaklanmanın buradaki her anneye zarar verdiğini gördüm. İçinizden geçeni ve dileklerinizi biliyorum çünkü ben de sizin gibi bir anneyim. Aynı şeyleri tüm kalbimle ben de hissediyorum. Lakin üzüldüğümüz zaman çocuğumuza faydalı olamıyoruz. Küçük beklentiler=mutluluk. Ben haritayı bunun üzerine çizdim.

Niye böyle düşünüyorsun cnm sakın umutsuzluğa kapılma allahın mucizeleri bitmez bir bakarsın bu sıkıntılı günlerin sonunda yüce rabbim vermiş selametını

Ben umutsuz degilim arkadaslar. Sukur yavas da olsa ilerliyor oglum.
Sadece tanisini kaldiracak kadar normale donecegine inanmiyorum o kadar.
Olmasa da olur. Canlari sag olsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…