Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bende bağırsak ve metobolizma için Yeşil alan actirmistim. Hasan Önal a gidebilmek için fakat randevu alabilmek ne mümkün . Bir de ne kadar doğruluk payı var bilemiyorum ama sanırım Hasan Önal hastaneye istifa dilekçesini sunmuş :KK43: Birde bu akşam sosyal medyaya bakarken Veliler için seminer gördüm ama 13 ekimde duyurulmuş seminer 23 ekimde Formu doldurdum ama sanırım geç kaldım . Bahcelievlerde Dikkat toplama zeka oyunu evde neler yapabiliriz vs. hakkinda seminer varmis . Takip etmeye başlayacağım . Umarım yine böyle seminerlere denk gelirim . Gördüğüm linkleri sizlerede paylaşacağım sakıncası olurmu bilmiyorum. Ama bu tarz seminerler ailelere katkı bence artmalı ki çocuğumuz için neler yapabiliriz daha çok bilinclenebiliriz .

Bende bağırsak ve metobolizma için Yeşil alan actirmistim. Hasan Önal a gidebilmek için fakat randevu alabilmek ne mümkün . Bir de ne kadar doğruluk payı var bilemiyorum ama sanırım Hasan Önal hastaneye istifa dilekçesini sunmuş :KK43: Birde bu akşam sosyal medyaya bakarken Veliler için seminer gördüm ama 13 ekimde duyurulmuş seminer 23 ekimde Formu doldurdum ama sanırım geç kaldım . Bahcelievlerde Dikkat toplama zeka oyunu evde neler yapabiliriz vs. hakkinda seminer varmis . Takip etmeye başlayacağım . Umarım yine böyle seminerlere denk gelirim . Gördüğüm linkleri sizlerede paylaşacağım sakıncası olurmu bilmiyorum. Ama bu tarz seminerler ailelere katkı bence artmalı ki çocuğumuz için neler yapabiliriz daha çok bilinclenebiliriz .

Biz 3 ay sonra kontrole gidicektik 6 ay olacak gidemedik randevu alamadik. Ben gittim hastaneye durumumu anlattim ama kesinlikle randevusuz bakamiyoruz bizi saglik bakanligina sikayet etmisler dediler. Ayin 1 ve 15 i deneyin dediler. Yine alamazsam birakicaz diyeti artik kendim bir duzen koyarak idare edicem fazla seker abur cubur olmadan. Cunku oglum cok zayifladi ve artik bagisiklik sistemi diye bisey kalmadi 2 haftada bir hasta. Kontrol ettiremezsem yanlis yoldamiyim dogru yoldamiyim kafam allak bullak oluyo.

Ahh keşke başarabilsem ben istemezmiyim rahat olayım nefesim daralmasın ama yok aşamıyorum bunu hep diyorum rabbimden hayırlısı ne gelirse kabulum ama hemen eskiye dönüyorum.ben iki bebegimi 9 haftalıkkrn karnımda kaybettim kızıma hamile kaldıgımda hem kötü dönemler geçirdim eşimle hemde kanamalı bi hamilelik öuleki dogana kadar hep bişe olacak diye düşündüm dogdu yine aynı hep bişe olacak rndişesi vardı gece saatlerce nefesini kontrol ederdim sezeryan oldugu ve karnımda kilo almadıgı için 38 haftada aldı doktor kuvez falan gibi bişe yaşamadık şükür kordon dolanmıştı sadece.ama ben 5 aylıkkrn yapyıgı bazı hareketler yüzünden sebralal palski olduguna inandırmıştım kendimi nörolojiye götürdüm boyun kası zayıflıgı olabilir 3 ay sonra getşr bakalım dedi götürdüm hiç bişeyi yok annrsi benim öyle çok hastam var keşke biri denk gelwede göstersem sana anlarsın olmadıgını dedi bu sefer de neden beni anlamıyo ismine bakmıyo ya döndü olay psikiyattiye götürdün yok dedi ama ben kendimi ikna edemiyorum işte bugün psikiyatriye gittim bi hastalık adı söyledi halk dilinde evhamın biraz daha aşırısını düşün dedi iki tane ilaö yazdı düzenli kullan bitince gel bakalım dedi kızımıda perşembe günü götürücenim.
Şu an 10 buçuk aylık ezgi ismin hiç ama hiç bakmıyo diyemem her seslendigimde bakmıyo bazen hiç bakmıyo bazen hemen bakıyo bebegin agzını burnunu göstermiyo artık sdece gözünü gösteriyo hecelemeleri hala var bebek nerde diyince bazrn hemen bebegini alıyo bazrn almıyo teker çeviriyo ama bir iki sn sonra bırakıyo aradan bir iki sn geçiyo yine çeviriyonama önünden alınca çeviricem diye aglamıyo takıntılı gibi degil yani bugün elinde çikolata vardı uürüteçte (pakette ama çikolata yedirmiyorum yani) gel banada ver diyip agzımı şapıtdattım gelip uzattı.parkı görünce ıı ıı diyo anlıyo park oldugunu dün aldım onu dolaştırdım çiçrk kopardık.gayet mutluydu.ayaga kalkıyo bi yerlerden tutunup dünden beri tek elini bırakıp ayakta durmaya çalılıyo sanırım gel kızım diyorum çekinerek gider elini bırakıyo bir iki sn durup düşecegi zaman ellerini yere uzatıyonyada gözkerşni kapatıyo.öyle gel falan gibş şeyler söylemiyo ama geli ve bay bayı arada bilinçli arada bilinösiz yapıyo.üzerine gitmemeye çalışıyorum geneldede başarıyorum ama ne yaşarsamda içimde yaşoyorum buda yıpratıyo beni bide işte kafamfakilere cevap arıyorum buraya yazarak.o yüzden bana kızmayın lütfen sizi üzmek degil amacım
Adi okb igrenc bi hastaliktir demistim bataklik gibidir bi dusuncelere itibar edersen ceker seni batirir sacma oldugunu bile bile dusunursun hayati kendine zehir edersin bu arada aynen senin gibi 5 aylikken selebral palsi diye norologa goturdum cocugu doktora goturursun bise yok cevabini alir rahatlarsin sonra bi daha goturup o sozu yine duymak istersin bu boyle devam eder o dusunceler geldiginde baska biseye yonel muzik dinle mesela 17 yasindan 24 yasima kadar ceken birisi olarak soyluyorum bebeginin hic biseyi yok.bu arada instagram da bebegim buyuyor diye bi sayfa var pelin adli pedagog var ona da sor icin rahatlasin ben sordum isme bakmamasi karakterinden olabilir dedi

Arkadaslar instagram da ayberkaksu profiline bakin. Kendisi 17 yadinda otizmli bir genc. Otizm hakkinda cok guzel biz annelere hislerini paylasmis. Daha oncede haberini okumustum otizmli ilk manken. Haberini de okursunuz. Cok gec konusmus. Cok kotu sartlarda kalmis ama otizmi yenmis. Sizinlede paylasmak istedim okuyunca
O çocuk küçüklügünden itibaren yogun egitim almış dünyanın heryerine götürülmüş . Babasının maddi durumu çok iyi tohum otizm adlı ticari kuruluş tarafından yıllık 100,000 tl ye egitim verilmiş ve sonunda sizin çocugunuz konuşamayacak diye rapor verilmiş ve daha sonrasında üvey annesi ile tanışıyor ve kendisi bu çocugu konuşmayı ve kişisel bakım anlamında birçok şey ögretmiş . Bu baglamda hep aynı noktaya geliyoruz iş bizlerde bitiyor , tabiki özel egitim , dil egitimi alınacak ama bizler bu çocukları iyi edecegiz kurumlar degil.

Arkadaşlar , pazartesi günü sabah 10:30 veya Ogle 13:30 çocuklarda dikkat ve zeka becerilerini geliştirme semineri var . Bahcelievlerde . Veliler için ve ücretsiz form pazar günü yarın 12:00 ye kadar açık . Ister sabah oturumu ister öğlen oturumuna katılıyorsunuz . Düşünenler olursa msj atabilirim .

O çocuk küçüklügünden itibaren yogun egitim almış dünyanın heryerine götürülmüş . Babasının maddi durumu çok iyi tohum otizm adlı ticari kuruluş tarafından yıllık 100,000 tl ye egitim verilmiş ve sonunda sizin çocugunuz konuşamayacak diye rapor verilmiş ve daha sonrasında üvey annesi ile tanışıyor ve kendisi bu çocugu konuşmayı ve kişisel bakım anlamında birçok şey ögretmiş . Bu baglamda hep aynı noktaya geliyoruz iş bizlerde bitiyor , tabiki özel egitim , dil egitimi alınacak ama bizler bu çocukları iyi edecegiz kurumlar degil.
Biliyorum ben o çocugu kotonun sanıtım mankenligini yapıyor şu anda üvey annesi şey demişti o ne yapıyoda onu yaptım ellerini salladı oturdum saatlerce el salladım sallandım bi yere bakyım saatlerce önce onun dünyasına girdim sonrada onu çıkatdım demişti çok etkilenmiştim çünkü öz anneler evet rvlatları için herşeyi yapat ama neticed üvey anne bu tebrik ettim kadı ı

Meraba...benim de 4 yasında oglum konuşmuyor...ama 20-30 kelimesi var biz soyleyince tekrar ediyor bikac aydir onu da cani isterse ya da kardesini kıskaninca soyluyor...4 yasına kadar bisey yok dedi doktorlar krese gonderin dediler ama konusamayan cocugu gondermeye kıyamadık en buyuk hatamiz :KK43:
Göz temasimız vardı adını söyledigimizde bakar komut alır getir götür al ver vs.. cok hareketli 4 yasindan sonra da cok zıplamaya eline aldıği herseyi döndürmeye basladı tekrar psikiyatriste gotürduk bi teshis koyamam zamanla bakicaz ama özel eğitim sart yaşıtlarindan çok geri dedi...kafamız cok karişik ...bebekliginden beri tepkileri guzeldi oyuncakla oynamaz ama bizimle birebir oynamayi cok seviyo..otizli cocuk gulmez diyorlar oglum hep gulumserdi kahkalar atar oyunda...
Bu arada ozel egitimle konusmayan coxuklara da yardimci olduklarini duyduk 3 yasinda kendimiz haftada bir gönderdik..haftada bir yetmiyo rapor alin dediler pedagoga gittik bakti kucamiza geliyor bi oyun yapti guldü goz teması var raporluk bisey yok normal krese gondermeniz gerek dedi...
Bu arada 4 ayxir krese baslasik orda hersey normal diyo öğretmenleri kafamiz hepten karisti özel egitim de almayi düsünuyoruz artik

Meraba...benim de 4 yasında oglum konuşmuyor...ama 20-30 kelimesi var biz soyleyince tekrar ediyor bikac aydir onu da cani isterse ya da kardesini kıskaninca soyluyor...4 yasına kadar bisey yok dedi doktorlar krese gonderin dediler ama konusamayan cocugu gondermeye kıyamadık en buyuk hatamiz :KK43:
Göz temasimız vardı adını söyledigimizde bakar komut alır getir götür al ver vs.. cok hareketli 4 yasindan sonra da cok zıplamaya eline aldıği herseyi döndürmeye basladı tekrar psikiyatriste gotürduk bi teshis koyamam zamanla bakicaz ama özel eğitim sart yaşıtlarindan çok geri dedi...kafamız cok karişik ...bebekliginden beri tepkileri guzeldi oyuncakla oynamaz ama bizimle birebir oynamayi cok seviyo..otizli cocuk gulmez diyorlar oglum hep gulumserdi kahkalar atar oyunda...
Bu arada ozel egitimle konusmayan coxuklara da yardimci olduklarini duyduk 3 yasinda kendimiz haftada bir gönderdik..haftada bir yetmiyo rapor alin dediler pedagoga gittik bakti kucamiza geliyor bi oyun yapti guldü goz teması var raporluk bisey yok normal krese gondermeniz gerek dedi...
Bu arada 4 ayxir krese baslasik orda hersey normal diyo öğretmenleri kafamiz hepten karisti özel egitim de almayi düsünuyoruz artik

Merhaba. Benim de oğlum 48 aylık. Belirsiz bir durumumuz mevcut. öncelikle otizm çok geniş bir yelpaze siz de araştırmışsınızdır.gülmeyen çocuklar olabilir muhakkak ben bebekliğinden itibaren gülen onlarca çocuk gösterebilirim size. Kiminde ağır seyrediyor kimin de hafif. Sakın yanlış anlamayın ben çocuğunuz da öyle bir şey var demiyorum. Sadece yanlış bilgilendirilmişsiniz onu açıklamak istedim. Siz bir anne olarak hissedersiniz. Bize de doktorumuz terapiye özel eğitime gerek yok dedi. Lakin ben gördüğümü biliyorum. Oğlumu özel eğitime gönderiyorum diyince de doktorumuz hı iyi etmişsiniz dedi. Nitekim oğlum yapılan denver testlerinde iki alanda geri çıktı. Dil ve konuşma /ince motor da hafif yetersizlik. Kendi oğlum için konuşuyorum bizi kreş 1 sene oyaladı.ne zaman sorsam harika oğlunuz yaşıtlarına yetişti denildi. Hatta bakın ben eve kreşin psikoloğunu çağırdım evde terapi almak için. Yaklaşık 4 ay geldi gitti. Sorun yok süper dedi. Gelgelelim yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber çok sevgili psikoloğumuz oğlunuzu kendinden 4 ay küçüklerin sınıfına mı alsak acaba biraz geri dedi. Evet yanlış duymadınız oğlumu yakından takip eden psikolog bunları söyledi. Hemen koştum profesörlere. Nitekim biz kreş tarafından 1 sene uyutulmuş olduk. Şimdi evimizde tv tablet yasak. Müthiş bir özveriyle ilgileniyoruz. Haftada 3 saat terapi alıyoruz. 1 buçuk ay gibi bir süre de etkisi oldu mu derseniz. Çocuk hayata dönmeye başladı abartmıyorum. Hiperaktifliğine için de doktorumuz ilaç vermişti. Artık bağırmıyor çığlık atmıyor oğlum.

Benim size nacizane tavsiyem siz bir gerilik hissediyorsanız kreş ve özel eğitime son hız devam edin. Ben ilk oğlumu özel eğitime götürürken çok düşünmüştüm. Nasıl olur. Bişeyi yapalım derken ya çocuğumun psikolojisini daha berbat edersem diye. Yanlış düşünmüşüm. Şimdi keşke özel eğitim saatimiz daha fazla olsa diyorum. Çünkü iyi kötü verim alıyoruz. Bu yaşlar kritik yaşlar. Ben oğlumla daha fazla ilgilenebilmek için binbir zorlukla açtığım işyerini kapattım zerre kadar da üzülmedim. İleri de Allah nasip ederse bir daha açarım. Ama bazı süreçler geri döndürülemez. Zamanı geri alamayız.

Keşke küçük bir şehir de değil büyük bir şehirde yaşasaydım. Oğlumu spora da göndermek isterdim ama bazen şartlara ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. İnşallah yazdıklarım ufacık da olsa katkısı olur size. Sevgiler.

Teşekkur ederim derenx2...dediginiz gibi cok genis bisey ve yaş ilerledikce de oturan hareketler oluyor ve evet ozel egitim sart.psikoloģumuz ozel egitimin bi zarari olmaz hicbir sıkıntısı olmayan cocuk icin bile faydalidir dedi birebir ders dedi..rapor konusunda kafamizi karistirdilar ama siliniyor diyor bilenler..
Krese gec kaldik biz...müdür bize firsat verilmemis çocuga dedi ki vermedikilk cocuk üstune fazla düstük orda ayakkabılarinı kendi cıkarıp giyiyomus bize de dedi evde kendi giysin artik diye...kresde otistik cocuk da var cok farkli ama dediginiz gibi cok hafif de olabiliyor...gecicidir diyordu ilk özel egitim veren ogretmenimiz egitim sart ama bende geçen sene gondemedigime pismanim bi de çevre etkiliyor erkek cocugu gec konusur vs.. vs..
Yarin arkdasın da oldugu özel egitimle konusucaz inş iyi olur..
Burda boyle seyler yasayip da tamamen düzelenler var mi merak ediyorum..

Teşekkur ederim derenx2...dediginiz gibi cok genis bisey ve yaş ilerledikce de oturan hareketler oluyor ve evet ozel egitim sart.psikoloģumuz ozel egitimin bi zarari olmaz hicbir sıkıntısı olmayan cocuk icin bile faydalidir dedi birebir ders dedi..rapor konusunda kafamizi karistirdilar ama siliniyor diyor bilenler..
Krese gec kaldik biz...müdür bize firsat verilmemis çocuga dedi ki vermedikilk cocuk üstune fazla düstük orda ayakkabılarinı kendi cıkarıp giyiyomus bize de dedi evde kendi giysin artik diye...kresde otistik cocuk da var cok farkli ama dediginiz gibi cok hafif de olabiliyor...gecicidir diyordu ilk özel egitim veren ogretmenimiz egitim sart ama bende geçen sene gondemedigime pismanim bi de çevre etkiliyor erkek cocugu gec konusur vs.. vs..
Yarin arkdasın da oldugu özel egitimle konusucaz inş iyi olur..
Burda boyle seyler yasayip da tamamen düzelenler var mi merak ediyorum..

Merhaba. Çok sevindim oğlunuzun kreşde ilerleme kaydetmesine. Özel eğitim çok faydalı gerçekten onun da yararı olacaktır. Lakin seçtiğiniz kurumlara dikkat edin. Eğitimcileri araştırın. Hiç üzülmeyin geç diye de düşünmeyin lütfen. Evet burada tamamen düzelenler çok okudum ben. Geçmiş sayfaları karıştırırsanız ulaşabilirsiniz. İnşallah güzel günler görürsünüz.

Merhaba. Çok sevindim oğlunuzun kreşde ilerleme kaydetmesine. Özel eğitim çok faydalı gerçekten onun da yararı olacaktır. Lakin seçtiğiniz kurumlara dikkat edin. Eğitimcileri araştırın. Hiç üzülmeyin geç diye de düşünmeyin lütfen. Evet burada tamamen düzelenler çok okudum ben. Geçmiş sayfaları karıştırırsanız ulaşabilirsiniz. İnşallah güzel günler görürsünüz.
Meraba..bi tanı koymadilar uyaran eksikliğinden de olabilir dedi...bide o var dogru öğretici ins öğretmeni de bu konuda iyi biri olur faydalı olur...
Amin çok teşekkür ederim Allah hepimize evlatlarimıza güzel günler nasip etsin..

Meraba..bi tanı koymadilar uyaran eksikliğinden de olabilir dedi...bide o var dogru öğretici ins öğretmeni de bu konuda iyi biri olur faydalı olur...
Amin çok teşekkür ederim Allah hepimize evlatlarimıza güzel günler nasip etsin..

Bizim de tanımız yok. Bizim oğlan çok tablete maruz kaldı acaba sizde de mi öyle bir durum mu gelişti. Bize de uyaran eksikliği denildi çünkü. 2 ay a yakındır hiç izletmiyoruz hepsi yasak.

Bizim de tanımız yok. Bizim oğlan çok tablete maruz kaldı acaba sizde de mi öyle bir durum mu gelişti. Bize de uyaran eksikliği denildi çünkü. 2 ay a yakındır hiç izletmiyoruz hepsi yasak.
Yürümeye başladıktan sonra cok hızli koşuyordu düşmesin diye tv actik :KK43: 1,5 yasina kadar kitlendi resmen ozellikle reklamlar...baktik bizle iliskiyi kesiyo kapattik tv ama sonra da elinde telefon bunlar da en buyuk etken galiba..
Bide mamayla büyüdü oglum sizin anne sütü mü

Yürümeye başladıktan sonra cok hızli koşuyordu düşmesin diye tv actik :KK43: 1,5 yasina kadar kitlendi resmen ozellikle reklamlar...baktik bizle iliskiyi kesiyo kapattik tv ama sonra da elinde telefon bunlar da en buyuk etken galiba..
Bide mamayla büyüdü oglum sizin anne sütü mü

Aynen benim de oğlum ilk televizyon sonra tablet telefonla oynadı. Benim sütüm 3. Ay kesildi mecburen mama ile beslendi. Halen emziren bir anne görsem çok içerlerim.

Aynen benim de oğlum ilk televizyon sonra tablet telefonla oynadı. Benim sütüm 3. Ay kesildi mecburen mama ile beslendi. Halen emziren bir anne görsem çok içerlerim.
Aynen :KK43: bilmiyorum belki bana öyle geliyor ama genelde mamayla beslenenlerde daha çok boyle problem görüyorum sanki kendi görüşum tabi..
Biz de başlıcaz inş özel egitime gelismeleri yazarım ins..siz de yazarsaniz sevinirim..

derenex2 blue1 cocuklarimizin davranislari cok benziyor birbirine biz 2,5 yasindayiz ve benim oglumda hem tv hemde tel fazlasiyla maruz kaldi cok pismanim kaybettigimiz gunler hatta saatler icin bu kadar korumaci davrandigim icin hasta olur diye evden disari cikarmadim yasitlarinin yanina oyun oynasin diye goturmedim aman ac kalmasin diye neredeyse 4 saat tutarak yesirdim bir kendi haline birkmadim istemeyi ogrensin yasitlarinin yaninda baksin taklit etsin nasil kapinicak bu ara yuce rabbim yardimcimiz olsun

Aynen :KK43: bilmiyorum belki bana öyle geliyor ama genelde mamayla beslenenlerde daha çok boyle problem görüyorum sanki kendi görüşum tabi..
Biz de başlıcaz inş özel egitime gelismeleri yazarım ins..siz de yazarsaniz sevinirim..

Anne sütünün yararlarından çok bahsediliyor ama insan net bilemiyor haklısınız. İnşallah iyi olur inşallah hepimiz özel eğitimden fayda sağlarız.

derenex2 blue1 cocuklarimizin davranislari cok benziyor birbirine biz 2,5 yasindayiz ve benim oglumda hem tv hemde tel fazlasiyla maruz kaldi cok pismanim kaybettigimiz gunler hatta saatler icin bu kadar korumaci davrandigim icin hasta olur diye evden disari cikarmadim yasitlarinin yanina oyun oynasin diye goturmedim aman ac kalmasin diye neredeyse 4 saat tutarak yesirdim bir kendi haline birkmadim istemeyi ogrensin yasitlarinin yaninda baksin taklit etsin nasil kapinicak bu ara yuce rabbim yardimcimiz olsun

Sevgili zuzi19 ben de çok pişmanım ama gerçekten bilmiyordum çocukları etkilediğini. Hiç bilgi sahibi değildim. Kendimi çok suçluyorum. Geç de olsa tv tablet zararlarını öğrendim. Çok endişeleniyorum. Bazen 4 yaşında çocuklar görüyorum maşallahları var neredeyse benim gibi akıcı konuşuyorlar. Hayretle izliyorum onları. Allah herkesin evladına sağlık versin. Allah yardımcımız olsun.

Sevgili derenex benim ikinci cocugum ilki kiz oda cok tv izledi onda bir zararini gormedimya dr lar ne soylesede bos geldi bana cunki kizim 10 aylik konusuyodu kuzenini adiyla cagriyodu 20 aylik iki dil kinusmaya basladi bu yuzden belki aklima gelmedi ama erkek cocuklari daha yatkinmis da da diyorum simdi kizim 11 yasinda ve beni o kadar yoruyor dersleri ite kaka yani zorlamayla sanirim ergenlik ins kuzularimiz simdi bizi bu kadar endiselendiriyorlar bellki sonrasinda cok mutlu edicekler

Aynı biz de öyle yaptik bide bronşit olmustu hepten korumaya aldik cocugu..bi çocuk psikiyatrisine gidin bisey yoksa da kafaniz rahatlar..ama tv cocuklari kendi dünyasına hapsediyo bizde oyle oldu ..2.5 yas cok erken cabuk kapatır inş arayı...

X