Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
dr şimdilik bol bol ilgilenin konuşun dedi tv tlf vs. yasakladı bu kadar
Cnm kaç aylıksınız ? evet tv tablet yasak üç hafta olucak ben kapatalı 31 aylık olucaz inş hemen farkettı işaret parmağı daha aktif kulllanıyor komutları bazen alır bazen almazdı şimdi hepsini alıyor giyinirken kolunu ver dediğimde veriyor ayağını ver diyorum veriyor ama ikili komutlar hala yok çok gerideyiz ama bir şekilde birşeyler başlıyor Allah’ın izniyle her çocuk farklı gelişiyor gelişim tablosuna göre 1 yıl gerideyiz ben inanıyorum arayı kapatacak kuzucuklarımız bu arada teşhısimiz yok

23 aylığız cnm biraz erken doğmuştu küvözde falan kalmadı gerçi ama mesela 9 aylık yana dönmeye başladı öncesinde kıpırdamazdı bile öylece yatardı dişlerini yaşına doğru çıkartmaya başladı yürümeside biraz geç oldu 14-15 aylık gibi herşey geriden gidiyor bizde inş normaldir bütün bunlar.

Kuzucuğun erken doğmuş cnm normaldir bu şekilde geriden gelmesi ama insanın içine şüphe düşmesin bir kere her hareketini bende sorguluyorum yoruldum artık İnan ama elimde değil burda arkadaşlara yazdığımda bir kaç arkadaşımız yazdı gayet normal diye çocuğunuz bizim en büyük sorun konuşmuyoruz beni endişemdiren o ama son zamanlarda ben heceleri söylerken oda söylemeye başladı mama meme baba normal kelimelerimiz sayıyalırın bir kaçını biliyor İngilizce sayı biliyor birde renk üçtane bilinçli ama elinde tablet ne gördüyse duyduysa onu öğrendi siz daha küçüksünüz tv tablet verme cnm çok çabuk kapatır arayı

Esrade işaret parmağını kullanıyor mu. KullanmıyoRSA öğretmeye çalış önce sen işaret et sonra onun parmağıyla böyle böyle alısır. Eminim yapıyorsundur kitap oku , patates adam şarkısı var onu söylüyoruz bazılarını yapıyor , A101 e pepenin etkinlik kitabı geliyor temalı onu oğlum seviyor hayvanlar meyveler organlar sen göster o göstermesede boşa değil merak etme gün geliyor gösteriyor müziği aç oynayın o katilmasada .

maşallah size cnm benim oğlan aslında tlf tablet eline almaz ablasından bakar izler tv yide çok izlemez mesela biraz izler sonra gider bi tur atar evde yine gelir bakar ekrana kilit olmaz ablası 2 yaşındayken ekrana kilit olurdu resmen tv yi kapatınca 2 ayda konuşmaya başlamıştı inş. oğlumda yakında başlar.konuşmasını çokta dert etmiyorum en çok adına bakmaması bizi anlamaması dinlememesine üzülüyorum ne kadar konuşsakta o kendi dünyasında çok nadir bakıyor ismine.

işaret parmağını nadir kullanmaya başladı önceden hiç yoktu eğitici kitaplardan aldık cnm resimli ben kendi parmağımla gösteriyorum o da biraz biraz göstermeye çalışıyor ama kendince benim sorduğumu gösteremiyor henüz. patates adamı hiç duymamıştım onuda açarız ne duysak yapmaya çalışıyorum elimden geldiğince allah yardımcımız olsun..

Bende bunaltan bir anne oldum o yüzden hele hele 10 aylık bebekten. Bahseden arkadaş için yapma etme diyorum o bebeğin 9 aylıkken yaptığını benim 9 Aylk oğlum yapmyo mesela her bebek farklı hepsi istediği anda yapıyor ben artık buna inanıyorum

Geçen gün uzun uzun buna yazdım ama şarjım bitti

Herşeyin farkında ise bırak bakmasın ismine zaten sana sorularına bu kadar küçük bir bebek cebpa veriyor maşallah

Bak 9 aylık bebeğim var benm.oglm göstermiyor birşey mesela bide bu açıdan bak

Burun göz göstermesi eğer bunlar varsa gelişimi baya önde olur çünkü bir yaş sonrası bir yada iki vücut uzvu göstermek lazım.

Akademisyen anne de okumuştum çocuk kendinde yada baskasnda zamanla gösteriyor diye 1.5 yaş civarı demişti

Evet herşeyi canı ne isterse yapacak çünkü robot değil daha bir yaşında bile değil bak kendime ben çok.kizdm sen küçücük bir bebekten çok çok şey bekliyorsun üzme kendini bunu Birgün birine demem de ilginç ama bu kadar sıkma.cocugu maşallah gayet iyi

Zaten ceeee oyunu şimdilik kendisi güler 1 yaş sonrası oda ceeee der ilgi duyar katılır

Kendi dünyasında olsa bu kadar çok etrafı izler bebek gözü gösterir yada annranne nerede derse baakr mı bırakın ağlamasın 9 aylık bebeğim o kadar çok ağlıyor ki hiç iyi birşey değil.aglamasi

Bak benim 9 aylık bebeğim müzik ile oynar bugünlerde abisini taklit Edip araba sesi çıkarıyor gidelim kelimesini duyduğu an bay bay yapar müzik duyduğu an alkış yapar dans eder sadece bunlar he bide iki adım atttı bide top atar at at gel gel der dedodig bazı şeyler de var

Bunları yazdım çünkü panikleme bebeğin gayet iyi isme cisme takılma.cani istemiyor bence sıkılmış

Bak büyük.oglumu o kadar sıktım ki öğretmeni kreste lütfen konuşmsi için zorlamayın onun mizacı bu belkide dedi çünkü bazen susuyor gerektiği yerde konuşuyor dedi bazen konuşmuyor ecet ama gözleri.ile anlaşıyor bazen dedi belki bu bile benm onu sıkmam yüzünden mesela benle.tuvalete girmiyor dedesi babası annenane ve öğretmeni varsa onları istiyor düşün ben annesiym ama kreşe giderken dedesi giydirsn üstünü istiyor

Düşün çocuğu nasıl bunalttm o sebepten ben yaptım siz yapmayın

Yazdı
Yazdıklarında noktasına kadar haklısın cnm bu şekilde hem yavrularımıza hemde kendımıze zehir ediyoruz hayatı bütün gün hareketlerini takip ediyorum müdahale ediyorum yazık çocuklara her çocuğun gelişimi farklı bende sırf konuşmuyor diye bütün gün tepesindeyim hece çalıştırıyorum çocuk yapıyor yine devam ediyorum sonrasında sinirlenip gidiyor omlarında bir dünyası var bırakalım arabalarla oynasınlar bırakalım dizsinler hangi insanda davranış bozukluğu yok bizleri kontrol eden olmadı bir a tipik otizm dediler her davranış bozukluğunu gelişim geçilmesini bu adın altına topladılar otizm denıyorya bir kere bizlerin panik olmasına yetiyor bu sayfanın çoğunu okudum hiç gerileyen çocuk görmedim maşşalah çoğu yaşıtlarını geçmiş benim erkek kardeşimde bakmazdı adına konuşurdu ama canı isteyınce zorla cevap alırdık hiç otizm var mı diye şüphelenmedik şimdi aklıma geliyor şu an 14 yaşında okul birincisi İngilizce yarışmalarda birinciliği var ana dili gibi Bulgarca konuşur gayet normal bir çocuk hala seslenırız iki üç kerede cevap verır sohbeti normal herşeyıyle normal bir çocuk

Haa birde kızım var 12 yaşına girecek allahım 4 yaşına kadar dk değil saniye durmazdı dışarı çıkmaya korkardım elimi bırakıp deli gibi koşardı evde tırmanmadığı yer yoktu kreşte şikayet arkadaşlarına vurmak bir kez gıyınmesıne yardım ettı diye yardımcı anneye vurmuş o zamanlar Gitsek dr a almıştır hiperaktivite dikkat dağınıklığı raporunu şimdi birşey istersin afedersiniz poposunu kaldırmak istemez zaman sadece zaman daha ne kalıplara girecekler her gün başka birşey çıkacak karşımıza

Bir Umudum var ben okullarımızın birbirine çok benzetiyorum benimkide konuşmamak için elinden geleni yapıyor işaret dilini öğrendik sayesinde yapısı böyle diyorum artık anlıyor bizi herseyi anlıyor ama kelime çıkmıyor canına Tak etmeyince.

Ahh keşke başarabilsem ben istemezmiyim rahat olayım nefesim daralmasın ama yok aşamıyorum bunu hep diyorum rabbimden hayırlısı ne gelirse kabulum ama hemen eskiye dönüyorum.ben iki bebegimi 9 haftalıkkrn karnımda kaybettim kızıma hamile kaldıgımda hem kötü dönemler geçirdim eşimle hemde kanamalı bi hamilelik öuleki dogana kadar hep bişe olacak diye düşündüm dogdu yine aynı hep bişe olacak rndişesi vardı gece saatlerce nefesini kontrol ederdim sezeryan oldugu ve karnımda kilo almadıgı için 38 haftada aldı doktor kuvez falan gibi bişe yaşamadık şükür kordon dolanmıştı sadece.ama ben 5 aylıkkrn yapyıgı bazı hareketler yüzünden sebralal palski olduguna inandırmıştım kendimi nörolojiye götürdüm boyun kası zayıflıgı olabilir 3 ay sonra getşr bakalım dedi götürdüm hiç bişeyi yok annrsi benim öyle çok hastam var keşke biri denk gelwede göstersem sana anlarsın olmadıgını dedi bu sefer de neden beni anlamıyo ismine bakmıyo ya döndü olay psikiyattiye götürdün yok dedi ama ben kendimi ikna edemiyorum işte bugün psikiyatriye gittim bi hastalık adı söyledi halk dilinde evhamın biraz daha aşırısını düşün dedi iki tane ilaö yazdı düzenli kullan bitince gel bakalım dedi kızımıda perşembe günü götürücenim.
Şu an 10 buçuk aylık ezgi ismin hiç ama hiç bakmıyo diyemem her seslendigimde bakmıyo bazen hiç bakmıyo bazen hemen bakıyo bebegin agzını burnunu göstermiyo artık sdece gözünü gösteriyo hecelemeleri hala var bebek nerde diyince bazrn hemen bebegini alıyo bazrn almıyo teker çeviriyo ama bir iki sn sonra bırakıyo aradan bir iki sn geçiyo yine çeviriyonama önünden alınca çeviricem diye aglamıyo takıntılı gibi degil yani bugün elinde çikolata vardı uürüteçte (pakette ama çikolata yedirmiyorum yani) gel banada ver diyip agzımı şapıtdattım gelip uzattı.parkı görünce ıı ıı diyo anlıyo park oldugunu dün aldım onu dolaştırdım çiçrk kopardık.gayet mutluydu.ayaga kalkıyo bi yerlerden tutunup dünden beri tek elini bırakıp ayakta durmaya çalılıyo sanırım gel kızım diyorum çekinerek gider elini bırakıyo bir iki sn durup düşecegi zaman ellerini yere uzatıyonyada gözkerşni kapatıyo.öyle gel falan gibş şeyler söylemiyo ama geli ve bay bayı arada bilinçli arada bilinösiz yapıyo.üzerine gitmemeye çalışıyorum geneldede başarıyorum ama ne yaşarsamda içimde yaşoyorum buda yıpratıyo beni bide işte kafamfakilere cevap arıyorum buraya yazarak.o yüzden bana kızmayın lütfen sizi üzmek degil amacım

İnsan hiç tatmin olmuyor , yani ah şu olsa diyoruz ve o olduktan sonra başka bişey istiyoruz ve bunu anlıyorum çünki evlatlarımız için en iyisini istiyoruz haklı olarak . Zaten dogrusuda bu hep daha fazlasını istersek ileri gider bu çocuklar yok bu yeter dicek halimiz yok . Bu hafta tam 3 yaşına bastık şu an 20 kadar net keimemiz ve yarım yamalak birçok kelimemiz var . Ve eski kayıtlara baktım eşim ile yazışmamıza tam 4 temmuzda ilk kez anne demiş ve biz çok sevinmiştik . 4 Temmuz a kadar tek kelimesi yoktu sadece anlamsız sesler ve kendince bir dil yani anlatırdı elini kolunu sallayarak ama anlamazdık . Yani 3,5 ayda çocukta ciddi ilerleme olmuş inşallah ilerleme devamda edecek ama ümitsizlige kapılmayın hep iyi düşünün iyi olsun .

İyi akşamlar Bizim çocuklar aynı 36 aylık. 2 haftamız kaldı 3 yaşa. Krlimeler söylemesine çok sevindim. Yazdıklarını okuyunca benzer yanları olduğunu farkettim. Özellikle kendi dilinde sürekli konuşup bir şeyler anlatıyor demişsiniz. El kol hareketi yaparak bişeyler anlatıyormuş...yazınızı görünce oğlumu gözümde canlandırdım. Bizim de 20-30 kelimemiz var fakat her zaman kullanmıyor aktif değil. Kelimeleri Yerinde kullanıyor ama, mesela kedi görünce "tedi del" diyor ama on kere görse 1-2 kere söyler ancak. Nanne diyor bana yani anne demek istiyor.. ama haftada bir gün der 6 gün demez. Sizinki kelimeleri ne zaman aktif kullanmaya başladı??. Biz dil terapisi almıyoruz henüz hazır değil dediler. Ama yeni yılda başlatmak istiyorum.

Raporunuz var mı sizin? Kusura bakmayın çok soru sordum. sürekli bişeyler anlatma olayı,, birde el kol hareketi yapıp sanki birine bişey anlatır gibi manasız ses çıkarmaları yapan bir çocuk annesiyle hiç konuşmadım. belki yardımcı oluruz birbirimize. Geçmiş mesajlarımı okursanız ne demek istediğimi daha net açıklamış olurum. Örneğin hiç susmaz. Abartmıyorum uykuda bile mırıldanır o derece yani. Ama mantıklı çıkan çok az kelimesi var.

Korkma benim oğlum da oyuna dalınca bakmıyor yahu vallla korkma yine takip et ama bir ismine bakmaması kıstas olmasın maşallah yazdıklarnZi okuyorum ama gelişimi önde bir bebek bence.siz inki

O durum benim oğlumda vardı. Ben ona hep bebeksi dil diye anlatmisimdir burdada. Zamanla kırılıyor emin olun. Benim oğlum ilk kelimesi evdeki ogretmeninin zorlamasiyla şeker oldu. 22 aylıktı. Sonra ben taktiği kaptım ve hep o yöntemle ilerlettim. Şimdi dil gelişimi hala yaşıtları düzeyinde değil ama en azından derdini anlatıyor. Bizimki akademik olarak kötü renk sayı çok bilmez, onuda yeni bir abla geliyor o öğretiyor bana destek oluyor haftada 1. Onun dışında zaten haftanın 5tam günü kreste. Ordada şarkılar öğreniyor evde mirildaniyor. Henüz diyalog yok bizde, soru sorma çok yok. Bakalim aşılır inşallah. Ama o dil benim oğlumda çok yoğundu. Hep böyle konuşacak gibi geliyordu.

Demiriko mumkunse öğretmenin nasıl konuşturduğunu anlatır misin
Tabiki anlatırım. Şuan oğlumun dil seviyesi ben markete gidiyorum seviyesinde. Yani 3 lu cumle oluyor sanırım. Ben kullanımında ben öğrettim. Markete gidioz diye yine ezber cümleyle genellerdi, şimdi farklı cümleler kendi yavaştan kuruyor. Ben ilk etapta istediği her neyse gerçekten arkadaşlar deneyin diyemem ters gelebilir, sorumluluk alamam ama ben bunu yaptım. Gün içinde mesela saatlerce aglattım. Önce sevdiği şeyleri söylettim. Mesela şeker gibi ağladı kendini yerlere attı sonra seter dedi hemen verdik. Sonra su ver su ver kaç kere dedim, ağlattım. Kafasını vurdu, sallamadim. Ciktim, gittim odadan. Ben şunu tespit ettim, bizim çocuklarımız kendi durumlarını biliyor ve onların üstüne titredigimizi bir şekilde hissediyorlar ve kesinlikle durumu kullanıyorlar. Oyuzden sürekli suyuna gitmek yerine arada sen isteidgini yaptırmak için ağlatacaksın. Ters, tuhaf bir byebye yapardi, düzgün yapmadan babasıyla markete gitmesine bile izin vermedim. Ne istrdiysem direttim ve ben kazandım. Patron sen değilsin oğlum diye hep söylerdim ona, halada diyorum yaramazlık yapınca. Ben ona istediği şeyin baş harfi çıkmadan oyuncak dahi vermedim. Pişman mıyım hayır, işaret parmağı zaten resmen güç svaasiydi tam 1 ay surdu.

Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için bende gel ve su demeyi böyle öğrettim ama ben Leb demeden Leblebiyi anlayan bir anneyim buna engel olamıyorum aman ağlamasın da diyorum tabi babaya benim gibi değil ona aglamadan zorda kalınca istediğini söylüyor. Geçen akşam çay istedi babasından . Dün halamla konuştum annem söylemiş oğlumun konuşmadigini halamin büyük kızı 8 yaşında konuşmus simdi avukati yaninda susta durur 43 yasinda , baba tarafından geç konuşan insan çokmus ablamda geç konuşmuş suan herseyi anlıyor komut alıyor sorduğum birkaç hayvanı gösteriyor vücudunda sorduğum organı gösteriyor diye kendimi biraz rahatlattım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…