Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Bazen bana seslenirken cim (annecim) veya neee (anne) diyor. Aç ve tut kelimelerini de kullandi bir kac kere. Ama cok faal degil henuz. Kendi halinde rakamlari sayiyor isaret parmagiyla ama dogru degil kendince seslendirmiste olabilir. Ben dogrusunu soyleyince istemiyor o soyleyecekmis. Isitme testini yaptiramadik icimde kaldi dogrusu. Bizim ortamda karanlik ve sessizdi. Ama ufacik bir temesta gozunu acip kablolari cikardi. Bana ozelden hangi hastaneye gittiginizi yazar misiniz.
Komutlar bizdede oyle su kumandayi ver desem bakar suratima kizar anlamiyor. Bildiklerini yapiyor ama. Okula alistik bayagi. Bugun gizlice izledim kendi halinde ortalikta dolanip durdu. Sonra bir cocuk gelip kalcasiyla onu itti yere dustu. Ne bisey yapti ne agladi. Aslinda cocuklarin hepsi oyle firsat bulunca itisiyolar. Ne dusunecegimi sasirdim bir yanim bosver al gel oglunu diyor diger yanim hep yaninda olamayacaksin simdiden alismali diyor. Amagelismeler var dogrusu bu degisik sesler ve tepkiler oldu. Allah hakkımızda hayırlısı ne ise onu versin.

Canım mesaj attım sana. Umarım bişey çıkmaz yaptırabilirsiniz. Gelişmelere çok sevindim açılacaktır

oglusum bugun hasta oksutuyor ve soguk soguk terliyor ates dusutucu verdim simdi uyuyor bense onlarca makale okudum o uyurken bugun ilk defa ozel egitimcisiyle ders yapti diger egitimciye gore bu daga iyiydi oglusumun atesi vardi ama derside erteleyemezfim cok inat oldugunu soyledi ogretmeni herkese dua ediyorum cicuklarimizla Allah sinamasin

henuz ailelrrimizede soylemedik cunku bi suru suclama ve sorgulama gelecegini biliyorum anne olarak neden ilgilenmedin bu yuzden oldu diyecekler insanlar hazir elestirmeye

yasi buyufukce farkediliyor esimin ailesi elestirmeyi cok sever esimde onlarin sozunu cok dinler zaten rehabiliteye jesinlikle yollamak istemiyor eve ozel egitimede zorla ikna ettim nerden tutacagimi sasirdim tek duam biri gelsin hepimize bu bi sinavdi bitti dwsin

henuz ailelrrimizede soylemedik cunku bi suru suclama ve sorgulama gelecegini biliyorum anne olarak neden ilgilenmedin bu yuzden oldu diyecekler insanlar hazir elestirmeye

Üzülmemek elde değil ki, İnanın belirsizlik daha kötü. Geçen sene bu zamanlar kafayı yiyordum (hoş pek de değişmedi ya)) yine de geçen seneye göre daha ılımlıyım.
Suçlama olayı hep olacak arkadaşın,,ailen,, komşun bile akıl verecek alttan alttan. Çünkü yaşamayan sadece yorum yapar anlayamaz bizi. Tartışma he he de geç. Ben de anlatmadım kimseye şüphelenen olunca hemen aklınca yorum yapıyor. Hayatı boyunca çocuğuyla vakit geçirmeyen insanlar bile yılın annesi babası kesiliyor başıma. Enerjimi onlara laf anlatmaya harcayamam evlat benim kimene hem.
Eğitimde ağlayacak kreşte ağlayacak hazırlıklı olun derim. Bu kötü günleri gülerek hatırlayalım tüm anneler. Siz duyarlı annesiniz belliki elinizden geleni yapıyorsunuz gerisi vızıltı sadece.
Son Mesajınızı Yeni gördüm. Aile içi durumuzu bilmiyorum ama eşinizi ikna etmeye çalışın. Bu bir kutu ilaç içince geçecek bir durum değil bir kaç yıl özel eğitim alması gerekebilir haftada iki saat yetersiz üstelik. Zaman geçtikçe eşiniz size hak verecek ama giden zamanın telafisi Yok. Biz haftada 6 saat alıyoruz bana göre yetersiz. 3 ayda çok Yol aldık. Oğlum yaşıtlarının üstüne basıp yoluna devam edecek kadar duyarsızdı şimdi onlara bakıp gülümsüyor. Bu zamanı iyi değerlendirin. kimsenin canı anne kadar yanmaz.

Son düzenleme:
Ailem disinda tek tük bazi kisilere söyledim. Ama cogunlukla kimse bilmiyor. Ilk bas biz de kimseye söylemedik. Annem bile bilmiyordu memleketteydi cogu ay. Ama bu cocuk niye hala konusmuyor diye diretince anlattim. Kendi öz annem kendini kaybedip elestiriyor beni. Sonra toparliyor ama yine yapiyor. Gecen gün komsum gelmis bana taktik veriyor hep konus oglunla diye. Oyun oyna diye. Bunlari yapmadik biz zaten hic. Ben oyle biriydim ki bize cocuklu misafir gelse misafiri birakip cocuguyla oynardim. Cocugum yoktu ama evimde oyuncak vardı hep kucukler icin. Daha oyle kendi cocugumla oynayamadim . Hayat iste.

evet yol gosteren cok oluyor hatta hic mi ilgilenmediniz diyen oldu zaten iki bucuk yildir kurtlar buyuttu benim cocugumu hic katkim yok

Bi de benim cocugum sunu yapiyor anne dedi baba dedi opucuk atti ismine hemen donuyor erken konustu erken yurudu vs gibi ovunenlere sinir oluyorum cunku karsisindaki annenin cocugu yapamiyorsa kusku duyuyorsa onun yarasina tuz basiyorlar.benim oglum kucuk burda bahsetmistim cok sukur simdilik suphelenmiyorum ama sizleri o kadar iyi anliyorm ki bunun korkusuyla yasadim benim oglum yapamiyor diye kendimi yedim o yuzden bu konuda cok duyarliyim ve toplum icinde sunu yapiyo bunu yapiyo demiyorum karsimda benim gibi korkan cocugu bu gelismelere yetisemeyen bi anneyi uzerim diye.

Onlara da hak veriyorum başlarına gelmemiş diyorum, hep anlayışlı olan biz oluyoruz nedense. Benim oğlumda erken yaptı herşeyi ama şu an yaşıtlarından çok geri otizm sınırında. Ben kimseye anlatmazdım fakat bana aaaa ne kadar akıllı senin oğlan şunu da yapıyor bunu da yapıyor diyenler vardı. Ben de onlara,, her çocuk aynı ne var ki zamane çocukları zaten çok zeki oluyor dediğimde, nazar değecek diye öyle konuştuğumu sanıyorlardı. Şimdi 3 yaşına girecek daha anne bile demiyor tuhaf hareketleri var göze çarpıyor baya. Bebekkken erken yaptı da ne oldu.

Kıyaslama her zaman olacak bunun okulu var iş hayatı var dilerim o günleri de görürüz. Ben hamileyken bile tek dilediğim şey sağlıklı ve mutlu olsun derdim. Şimdiki sağlıklı çocuklara daha çok acıyorum İnan'ın en azından biz ilgilenşyoruz özel ilgi gösteriyoruz. Sağlıklı çocuğuna sağılacak inek gibi bakıyor aileler hepsi değil tabi.çocuk sınavdan 90 alınca uykuları kaçıyor anne babaların.. Bizim durumumuzu kimse yaşamasın ama o aileler bizi anlamaz boşuna nefes tüketmeyelim
Oğlumun yaşıtı var ne zaman parkta annesi ya da babaannesiyle karşılaşsam hemen çocuğa şarkı söyletiyorlar. Aaa bak şarkı söylüyor teyzesi benim oğlum diye çocuğa konser verdiriyorlar. Bu kişiye insanlık dersi mi verilir. Mal görmüyor mu daha anne bile demiyor benim oğlum. Ben de alkışlıyorum maşallah çok zeki diyorum ne yapayım. .

Cok haklisiniz kimse basina gelmeden anlayamaz.ama ben burdaki butun annelere ve cocuklarina inaniyorum azminizle bu gunleri atlatacaksiniz insallah.

Cok haklisiniz kimse basina gelmeden anlayamaz.ama ben burdaki butun annelere ve cocuklarina inaniyorum azminizle bu gunleri atlatacaksiniz insallah.
Arkadaslar
Biliyorum ozel egitimden baska caremiz yok ama ben her egitimden eve dönerken kendimi cok enayi gibi hissediyorum nedense.
Bu ozel egitimi evde biz kendimiz versek olmazmi acaba.yani yaptiklari ne komut veriyorlar biz bunu beceremezmiyiz.
her egitim dönüsü bunu yasiyorum bu merkezlere gitmek sartmi diye.bugun gittik mesela oglumun ogretmeni topu bana at diye komut verdi ,darbukaya vur ,yerine otur kalk ve son 10 dakika masal okudu.ve ben 45 dakika icin dunya para bayildim
aranizda cok bilgili anneler olduguna inaniyorum biri lutfen beni aydinlatsin bu konuda.
egitime gotursem bir dert goturmesem ayri.ya sonra vicdan azabi cekersem diye korkuyorum.
kabul bir cok sey ogrendi 6 ayda ama bizde evde ilgilendik nasil yaklasacagimizi ogrendik.raporumuz da yok oglum 39 aylik

Ben cevap vereyim, sadece özel eğitimle de olmaz sadece sizin evde ilgilenmenizle de. Her ikisi de gerekiyor. Durumunuz nedir bilmiyorum ama bizler de özel eğitime aile yönlendiriyoruz ve oradaki öğretmenler 4 yıl bunun eğitimini görmüş insanlar ve sadece komut çalışmak değil olay. Çok masraflı çok haklısınız rapor düşünmemekte de sebepleriniz vardır kendinizce eminim. Ama çok yol katettiğinizi söylemişsiniz daha da çok edeceksinizdir.

Malesef benim pek bilgim yok bu konuda.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.evet egitimden sonra cok iyi gelismeler oldu dilerim cok daha iyi olur.ozaman devam yılmak yok.tekrar tesekkurler

Merhabalar erkek bebeğim var iki hafta önce 4 ay aşılarımızı olduk D vit ek olarak bide 8250 geldiği için 8 damla demir verdiler sadece emdiği için yavaş yavaş yeni tatlara şeftali armut yoğurt verebilirsin dediler gelişim olarak artık yavaş yavaş dönmeye başladı oyuncaklara hafiften uzanıyor tuttuğunu direk ağzına götürüyor bide elleri sürekli ağzında babası sakallarıyla gıdıklarsa gülüyo ama normalde çok gülen ses çıkaran bir bebek değil sağı solu acayip inceliyor yatmayı sevmiyor sürekli kucakta oyun halısında biraz oyuncaklara uzanıp sıkılınca alın beni der gibi çırpınıyor camdan balkondan arabaları takip ediyo nesne takibi var tv hiç açmıyoruz evde uyuyana kadar dediğim gibi sadece ses çıkaran agulayan bir bebek değil sizce nasıl normal mi sizinkiler nasıl acaba agulamaması her uykudan ağlayarak uyanması yanına gidip görünce susuyor bunlar normal mi şimdiden teşekkürler allah herkese sağlıklı sıhhatli evlatlar versin kimseyi evladı ile sınamasın inşallah

Merhabalar erkek bebeğim var iki hafta önce 4 ay aşılarımızı olduk D vit ek olarak bide 8250 geldiği için 8 damla demir verdiler sadece emdiği için yavaş yavaş yeni tatlara şeftali armut yoğurt verebilirsin dediler gelişim olarak artık yavaş yavaş dönmeye başladı oyuncaklara hafiften uzanıyor tuttuğunu direk ağzına götürüyor bide elleri sürekli ağzında babası sakallarıyla gıdıklarsa gülüyo ama normalde çok gülen ses çıkaran bir bebek değil sağı solu acayip inceliyor yatmayı sevmiyor sürekli kucakta oyun halısında biraz oyuncaklara uzanıp sıkılınca alın beni der gibi çırpınıyor camdan balkondan arabaları takip ediyo nesne takibi var tv hiç açmıyoruz evde uyuyana kadar dediğim gibi sadece ses çıkaran agulayan bir bebek değil sizce nasıl normal mi sizinkiler nasıl acaba agulamaması her uykudan ağlayarak uyanması yanına gidip görünce susuyor bunlar normal mi şimdiden teşekkürler allah herkese sağlıklı sıhhatli evlatlar versin kimseyi evladı ile sınamasın inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…