Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bebegim on aylik bende 8 aylikken goturdum ayni sekilde bu bebegin biseyi yok dedi ayni evhamlari ben hala yasiyorum ama ben okb hastasiyim elimde degil yani.size bise anlatmak istiyorum bebegim 7 aylikti benim annemle babamla oynayip gulerken ben cagirdigimda ya da goz temasi kurmaya calistigimda oglum gozlerini benden kaciriyordu.bi de 8 aylikken bi olay yasamistim babamin kucagindaydi oglum kapida beni gordu yuzunde muzip bi gulumseme babama dondu benim seslenecegimi biliyormus gibi ben seslenince duymuyormus gibi yapti dalga gecti benimle babamda dahil herkes benimle dalga gectigini farketmisti onlar herseyi anliyor.
Ama daha çok minik bak benim minik oğlum 8 aylık oldu çok erken diş çıkarıldı emekleme hattaha 2 aydır ayağa kalkıyor abisi 10 aylıkti tutunup kalktığını da emekleme süreci çok önce başladı mesela
Ama acaip insan secer herkese gitmez bensiz durmaz ağlar felan

Sadece ismine bakmıyor diye mi doktora gittiniz

Bak 28 aylık oğlum tel sarar ona hiç göstermedm kardeşine yaparken gördü kardeşi de oda öğrendi

Alkış 6 aylıkken yaparken bugünlerde de yapmıyor ne yapayım şüphe mı ederim

Bak sürekli evde dolaşıp istediği şeyi alıyor

Mesela bir elden diğer ele birşey vermesi bile gelişim için. Çok iyimis ay ay gelişim çizelgesine uyuyor mu buna bakın

Korkmayın daha çok ama çok küçük

Insallah atlatirsiniz. Bende atlatirim umarim.artik oglumu sıkmıyorum kendi haline biraktim zaten hersey olacagina varir.
Ama daha çok minik bak benim minik oğlum 8 aylık oldu çok erken diş çıkarıldı emekleme hattaha 2 aydır ayağa kalkıyor abisi 10 aylıkti tutunup kalktığını da emekleme süreci çok önce başladı mesela
Ama acaip insan secer herkese gitmez bensiz durmaz ağlar felan

Sadece ismine bakmıyor diye mi doktora gittiniz

Bak 28 aylık oğlum tel sarar ona hiç göstermedm kardeşine yaparken gördü kardeşi de oda öğrendi

Alkış 6 aylıkken yaparken bugünlerde de yapmıyor ne yapayım şüphe mı ederim

Bak sürekli evde dolaşıp istediği şeyi alıyor

Mesela bir elden diğer ele birşey vermesi bile gelişim için. Çok iyimis ay ay gelişim çizelgesine uyuyor mu buna bakın

Korkmayın daha çok ama çok küçük
ben sadece ismine bakmiyor diye goturmedim ki cok goz temasi bazen cok iyiydi iletisim kuruyordu bazen de nesnelerle asiri ilgileniyordu bizm cocuk doktorumuz biseyi yok diyordu kendi doktorumuzdan baska bi doktora goturdum oglum ona da bakmadi otizmli bi bebege benzemiyor ama yine de bi goturun dedi oylelikle psikiyatriste goturdum

Selam anneler.
Bende kızımdan bahsetmek istiyorum.şu anda 9 ay 9 günlük tam olarak.
Ben hiç bişey ögretemiyorum ve bazı şüphelerim var.
15 gün öncesine kadar bilinçsiz bay bay yapan gel gel yapan kızım şu anda yapmıyor.geçen bi gel gel yaptı o kadar tel sarar da aynı şekilde ama müzik açınca iki parmagını birleştirip gülü yoo.alkış yapmayı ögretemiyorum.üstten 2 diş çıkarıyo çok aglaması falan yok ama çok sinirli bi bebek elinden oyuncagı aldıgımda bagırıp kızıyo istedigi oyıncagı alana kadarda kendş kendine söyleniyo emeklemedi emekleme pozisyonu alıyo bi adım atıp sürünmeye geçiyo sürünmesi çok iyi istedigi heryere sürünerek gidebiliyo.yürütece kpyuyorum geziniyo annemi çok sever sıkılınca annemin yanına gidip ellerini açıyo alsın diye.baba mama dada gibi şeyleri heceleri söylüyo mamayı bilinçli söylüyo.ananeye nenene diyodum onu ezberlemiş nenene diyo anne de demeye başladı ama çok bilinçli degil gibi anneyi aglarken daha çok söylüyo.göz teması var gülüyo 2 köpek bir kedim var onlara ekmek uzatıp çekip oynuyo yürüteçteyken onlar gelirse heyecanlanıp kaçıyo yada annem kaçkaç yapınca kaçmaya çalışıyo.herşeyi agzına götürüyo araba sürmeyi yada top oynamayı ögretemiyorum agzına almaya çalışıyo.bebegi var bi tane gözü nerde diyince işaret parmagıyla gözüne dokunuyo ama kendi gözünü göstermiyo.istedigi bişey olunca göstermiyo parmagıyla ama ona uzanım ımma gibi bişe söylü yo.ismine bakmaya gelince bir gün jer seslendigimde bakarken bir gün arada bi bakıyo bugün 5 kere falan seslendim dönüp bakmadı al ezgi diyince hemen döndü.ekmek yemeye bayılıyo elimizde ekmek görünce hemen istiyo uzanıyo.geçenlerde bi poşetin içinde bi parça kuru ekmek varmış bende üzerine peçete falan attım asılı duruyodu yürüteçle gelip poşeti açmış peçeteleri yere atmış ekmegi kemirirken yakaladım.insanları ayırıyo tanımadıgında aglıyo.yemek yemesşnde hiç sorun yok muz dışında herşeyi yiyo muzuda yiyo ama isteksiz.yatarken oturur pozisyona geçebiliyo.
Sormak istedigim ismine bakmaması beni çok endişelendiriyo sürekli kafama takıp araştırıyorum.bu arada 5 ve 8 aylıkken nöroloji doktoruna götürdüm hiçbişeyi yok dedi ama psikiyatriye veya psikologa götürmedim.bu saydıklarım belirtimi acaba.ismine bir gün çok güzel bakarken bir gün bakmaması yada arada bi bakması çpk korkutuyo beni
Ay maşallah vallla bak 8 aylık bebeğim anne diyor ve tabi ki bilincsiz alkış tel sarar ve gel gel yapıyor agu hagu diyor

Dur biraz seni okuyayım neler yapması lazım öğreneyim ama sanki biraz fazla birşey bekliyorsun çünkü çok minnak işaret etme felan çok erken

Top oynatma araba sürme vallahi bunlar erken top atınca gittiği yere bakıyor mu araba saklayınca bulma yapıyor mu yani nesne devamlılığı farketme var mı bunu kontrol et

Herşeyin zamanı var bak 28 aylık oğlum 1 yaşına kadar topa vuran adam vurmadi ve şimdi gol yapıyor kardeşinden gördü 8 aylık bebekten hic emeklemedi kardeşi 5 aylıkken beri emekliyor ve onu taklit Edip evde emeklegip onla yarış halinde hani herşeyin vakti zamanı var çok iyi çok erken gözlem yapıyorsun ama kendini üzme diye diyorum bunları

Oy maşallah göz mü gösteriyor benim oğlan 1.5 yaş sonrası gösterdi bak seni okuyup gündüz 8 aylık oğluma denedim güldü sadece ara ara gösteriyorum göz burun felan bakalım o ne edecek

Bu arada bende şimdi seni okuyunca acaba neden böyle dedim bizimki tel sarar ve alkışa takmış durumda idi ama bugün sadece tel sarar yaptı 15 gundr yapmıyor du normal de kendi kendine bile yapar alkış felan bay bay gibi yapmayı öğrenmiş öyle yapınca bay bay diyorum

Ama şunu da gözlemle bunları yapmıyor ya başka şeyler yapmaya başladı mı mesela benimki bu süreçte kaba motora yönelip tek başına ayakta durdu bu hareketler erken ama. Öyle yapıyor

Abisi bir kere bile düşmedi ama oğlum hergun 3 kez kafa vuruyor yere koltuk yatak her yerden dusfu çünkü acelesi var hep hareket öğrenme halinde

Eminim korkulacak birşey yoktur benim oğlum da benden sıkıldı bakmıyor artık değişik biri gelince adını diyince ona bakıyor korkma yani hepsi aynı

arkadaslar sizden dua bekliyorum 5 ay icinde ben ve oglum icin kotu ozel egitim deneyimlerimiz oldu yeni bir ozel egitimciyle gorustum dua edin bu kez fayda gorelim

Sedefcim 2,5 yaş normalde iyi bi yaş tuvalet eğitimi için. Komut alıyorsa dediğini anlıyordur deneyebilirsiniz internette değişik deneyimler duydum çünkü bizimkilerin alışması biraz zor oluyor seninki de bizimkilerden mi onu tam bilmiyorum sma. Anne çocuğu lazımlığa oturtmuş en sevdiği çizgi filmi açmış bi yansan da habire içecek içirmiş çocuk tuvaletini yapmaya mecbur kalmış.
Benim denetimimi hiç sorma tuvalete yaomıcam tuvalete çiş Yok diye diye 5,5 yaşında öğrendi.
Özel eğitim için de sen küçük bi yerdeydin galiba karıştırmıyorsam tayini çıkmamış KPSS yi kazanamamış bi öğretmenden de evde ders alınabilir ondan sen de bi şeyler kaparsın eski yazılarda da vardı duyu bütünleme ve internette de geçiyormuş biz de çooook paralar ödedik ama emin ol kimse kuş kondurmuyor
Bahtın açık Allah yardımcın olsun Allah iyi insanları karşına çıkarsın canım

Ay maşallah vallla bak 8 aylık bebeğim anne diyor ve tabi ki bilincsiz alkış tel sarar ve gel gel yapıyor agu hagu diyor

Dur biraz seni okuyayım neler yapması lazım öğreneyim ama sanki biraz fazla birşey bekliyorsun çünkü çok minnak işaret etme felan çok erken

Top oynatma araba sürme vallahi bunlar erken top atınca gittiği yere bakıyor mu araba saklayınca bulma yapıyor mu yani nesne devamlılığı farketme var mı bunu kontrol et

Herşeyin zamanı var bak 28 aylık oğlum 1 yaşına kadar topa vuran adam vurmadi ve şimdi gol yapıyor kardeşinden gördü 8 aylık bebekten hic emeklemedi kardeşi 5 aylıkken beri emekliyor ve onu taklit Edip evde emeklegip onla yarış halinde hani herşeyin vakti zamanı var çok iyi çok erken gözlem yapıyorsun ama kendini üzme diye diyorum bunları

Oy maşallah göz mü gösteriyor benim oğlan 1.5 yaş sonrası gösterdi bak seni okuyup gündüz 8 aylık oğluma denedim güldü sadece ara ara gösteriyorum göz burun felan bakalım o ne edecek

Bu arada bende şimdi seni okuyunca acaba neden böyle dedim bizimki tel sarar ve alkışa takmış durumda idi ama bugün sadece tel sarar yaptı 15 gundr yapmıyor du normal de kendi kendine bile yapar alkış felan bay bay gibi yapmayı öğrenmiş öyle yapınca bay bay diyorum

Ama şunu da gözlemle bunları yapmıyor ya başka şeyler yapmaya başladı mı mesela benimki bu süreçte kaba motora yönelip tek başına ayakta durdu bu hareketler erken ama. Öyle yapıyor

Abisi bir kere bile düşmedi ama oğlum hergun 3 kez kafa vuruyor yere koltuk yatak her yerden dusfu çünkü acelesi var hep hareket öğrenme halinde

Eminim korkulacak birşey yoktur benim oğlum da benden sıkıldı bakmıyor artık değişik biri gelince adını diyince ona bakıyor korkma yani hepsi aynı
İşte göz gösteriyo emeklemede 4-5 adıma çıktı ayakta dyçuramıyo ama yeni yeni bi yerlere tutunup tırmanmaya çalılıyo o zadar valla bakalım zaman gösterecek inşallah

Kızlar bide bişey sormak istiyorum gözlemledigim kadarıyla kızım dışarı çıkıp eve geldigimizde akşam mutlaka aglayarak uyanıyor.dışarda gayet iyi mutlu eve gelincede öyle ama uyutuyorum bir saat sonra falan aglayarak uyanıyo sonra hıysuz bi şekilde uyuyo normalmi bu

tvalet isini halleden varmi aramizda
Geçen hafta salı günü eşim başladı vermeye pazartesi de krese başladı ama tuvalet eğitimi zor bir süreç mesela bugün gece sabaha kadar tuttu cisi sabah ta krese giderken yapmadı krese tam gireceği zaman kapıda yapmış mesela kreste çiş yapmıyor 4 saat gidiyor

Bugün kardeşi ile bıraktım onu odasında oturuyorsm başka bir oda da gideyim bakayım dedim ıkınma sesi bir baktım halı çiş bok aaa bok yapmış diyor dedim hani kaka bok tuvalete idi

Kresten geldi bana numara yapıyor tablet tablet tuvalet orada tablet ile oturacak kafaya bak bide tableti istiyor

Yani ben oluruna bıraktım bez kavga dövüş kıyafet idi ortalığa yapıyor evde halıları kaldırdım kilim felan derdim

Zormu çok zor inan bir kişi işi gücü bırakıp ilgilenmeli küçük oğlum kıyameti koparıyor

Bazen sessiz cisim var diyor bazen tuvalet diyor duyunca götürüyorum içinden konuşuyor yani anla anlayablrsen

Bez takmak isteniyorsa çıkarın bezi vallla dışarda da rahat bıraktım kafam ne zaman rahat l Zaman dışarda da yapmıyor

1 haftadır kaka çiş evin cılkı çıktı oturmayı sevmeyen bir çocuğa tuvalet eğitimi zor Elim de sirkeli bezle geziyorum

Oda yaptık ona gitti iki kez dolaba isedi kapa kapa dedi girdi dolaba yeni dolap bide

Böyle yani takmıyorum ama aferin sana hani tuvalete çiş diyorum gözünü kapıyor utanıyor galiba

Sevgili Sedef,
Tuvalet eğitimi konusunda belirli bir yol yok, deneme yanılma yöntemi ile zamanla doğruyu kendin bulacaksın. Ama şunu söylemeliyim bir-iki günde tamamlanması zor. Sabır sabır sabır. Biz 3 yaşını birkaç ay geçerken başlamıştık. Kreşe gidiyordu oğlum ve öğretmeni ilk adımı atmıştı. Kreşte tüm gün yapmayan çocuk, eve gelince halıların üzerine yapıyordu. Sonra apartmanın bahçesindeki çiçekleri sulamakla başlayıp, evdeki saksılarla devam etmiştik. Toplamda 3-4 haftamızı almıştı. Bizde asıl sorun büyük tuvaletiydi. Tam bir yıl "kaka geldi, bez bağla" diyerek beze yapmayı tercih etmişti. Onu da bu yaz bağ, bahçede yapıp sevinç çığlıkları atarak hallettik.
Kreşe başlamak her çocuk gibi bizimkiler için de zor. Benim büyük oğlum (akademik başarısı oldukça yüksek, sosyal de bir çocuktur) tam altı ay ağladı kreşe giderken. Küçüğüm de bir kaç ay zorlandı, ama çok çok zordu (öfke nöbetleri, bağırmalar, bitmeyen bir ağlama), hatta kreşte öğretmenimizle bile sorunlar yaşanmıştık. Sonrasında çantasını alıp her sabah kapıda beklemeye başladı. Oynamayı beceremese de, yeni ortamlara uyum sağlaması güç olsa da kreşe alıştı. Oynamayı, hayali oyunlar kurmayı, yemek yemeyi, resim yapmayı, vb. diğerlerini gözlemleyerek, onları taklit ederek kreşte öğrendi. Ve kendi adımıza şunu söyleyebilirim birçok eksiğimizi kreşte tamamladık biz, özel eğitim sadece destek bizim için...

Sevgili Sedef,
Tuvalet eğitimi konusunda belirli bir yol yok, deneme yanılma yöntemi ile zamanla doğruyu kendin bulacaksın. Ama şunu söylemeliyim bir-iki günde tamamlanması zor. Sabır sabır sabır. Biz 3 yaşını birkaç ay geçerken başlamıştık. Kreşe gidiyordu oğlum ve öğretmeni ilk adımı atmıştı. Kreşte tüm gün yapmayan çocuk, eve gelince halıların üzerine yapıyordu. Sonra apartmanın bahçesindeki çiçekleri sulamakla başlayıp, evdeki saksılarla devam etmiştik. Toplamda 3-4 haftamızı almıştı. Bizde asıl sorun büyük tuvaletiydi. Tam bir yıl "kaka geldi, bez bağla" diyerek beze yapmayı tercih etmişti. Onu da bu yaz bağ, bahçede yapıp sevinç çığlıkları atarak hallettik.
Kreşe başlamak her çocuk gibi bizimkiler için de zor. Benim büyük oğlum (akademik başarısı oldukça yüksek, sosyal de bir çocuktur) tam altı ay ağladı kreşe giderken. Küçüğüm de bir kaç ay zorlandı, ama çok çok zordu (öfke nöbetleri, bağırmalar, bitmeyen bir ağlama), hatta kreşte öğretmenimizle bile sorunlar yaşanmıştık. Sonrasında çantasını alıp her sabah kapıda beklemeye başladı. Oynamayı beceremese de, yeni ortamlara uyum sağlaması güç olsa da kreşe alıştı. Oynamayı, hayali oyunlar kurmayı, yemek yemeyi, resim yapmayı, vb. diğerlerini gözlemleyerek, onları taklit ederek kreşte öğrendi. Ve kendi adımıza şunu söyleyebilirim birçok eksiğimizi kreşte tamamladık biz, özel eğitim sadece destek bizim için...
Maşallah size

Benim oğlum bu ay 9 1 gidiyor kreşe ve kreste kesinlikle tuvalete yapmıyor altına da yapmyot öğretmeni tutuyorum ama yapmıyor dedi gitmeden ve eve gidince yapıyor eğer ki onla ilgilenemyeytm o an yapıyor çünkü gözümden kaçıyor ıkınyo hala da eve kaka çiş yapıyor 2 hafta olacak başlayalı neredeyse ama kardeşini emzirmeye başladığım an oda değişiyor

Çok zormuş bu eğitim

Merhaba arkadaşlar tuvalet eğitiminin gelişimdeki etkisi yadsınamaz .
Burda da önemli bir nokta var ki çocuğun hazır olması . Benim oğlum tam 3 yaş 2 aylıkken bıraktı halbuki 29 aylıktan beri kendini az da olsa ifade etmeye başlamıştı ama zamanı 38 aylık olunca imiş . Ve tuvaletini tutmayı öğrendikten sınra dil gelişimi ve algısında daha çok açılma gözlemledim. Herkese sevgiler ☺️

Güzel anneler merhaba , uzun zamandır pek ne girebildim siteye ne yazabildim . Zor süreçlerden geçtik . Oğlumda fitik çıktıyı için ameliyat demişlerdi bahsetmiştim daha önce bayram sonrasına ameliyat günü verilmişti . Bu süreçte birde taşındık . taşıdığımız yer aynı sokak evimizin yani sadece ama bu süre oğlumu çok etkiledi temizlikler taşınma yerleşme ilgimiz azaldı yetişemedim doğal olarak biraz sorunlar çıkarmaya başladı .Ah birde üzerine ameliyat . :KK43: ameliyatta sünnetine yaptı doktor çok kararsızdım ama iyi ki yapmış diyorum . O süreç çok etkiledi bizi kan ver tahliller ameliyat kapısında içeri girmeyi2 bekledi önlukle çok yıprandı. Hele onu benden aldıklarında yakama öyle bir yapistiki ve sonrası narkoz etkisi filan iyiki yapmışlar dedim açıkçası . Ama ne oldu narkoz da bilinçsizce uyanmaya çalışırken ağlamalar vs kendine vurma ya başladı . 5 gün oldu ameliyat olalı geziyor filan ama lazimliga tuvaletini yapan çocuk tam tuvalet alışkanlığı oturacaktı beze döndü bezi bile zor değiştiriyoruz . Bez değişirken veya pansumanda hep eline bakıyor serum takılimi diye . Eskiden hayir diyen veya basini sallayan çocuk şimdi hayır yerine kendine vurmaya başladı. Yapmasını istemediğim şeyleri gelip gözüme sokarak yapıp tepki vermemi bekliyor .Eğitimcimiz bu süreçte zarar görebilir maalesef bir süre iyileşene kadar suyuna gideceksiniz dedi ama ne kadar sürecek nasıl tekrar davranışları oturacak bilemiyoruz ve endişeliyiz .Onun dışında artılar da var tabii cümleleri artti gelene hoşgeldin veya çıkarken hoscakal o ne gibi sorular başladı ama diğer ekşi yanları daha ağır geliyor gibi . Bizde durumlar böyle Allah başka sağlık sorunları çıkarmasın inşallah kimsede ikisi bir arada idare etmek gerçekten çok zormuş . Çok uzun yazdım kusura bakmayın . Oğlum 44 aylık .

Güzel anneler merhaba , uzun zamandır pek ne girebildim siteye ne yazabildim . Zor süreçlerden geçtik . Oğlumda fitik çıktıyı için ameliyat demişlerdi bahsetmiştim daha önce bayram sonrasına ameliyat günü verilmişti . Bu süreçte birde taşındık . taşıdığımız yer aynı sokak evimizin yani sadece ama bu süre oğlumu çok etkiledi temizlikler taşınma yerleşme ilgimiz azaldı yetişemedim doğal olarak biraz sorunlar çıkarmaya başladı .Ah birde üzerine ameliyat . :KK43: ameliyatta sünnetine yaptı doktor çok kararsızdım ama iyi ki yapmış diyorum . O süreç çok etkiledi bizi kan ver tahliller ameliyat kapısında içeri girmeyi2 bekledi önlukle çok yıprandı. Hele onu benden aldıklarında yakama öyle bir yapistiki ve sonrası narkoz etkisi filan iyiki yapmışlar dedim açıkçası . Ama ne oldu narkoz da bilinçsizce uyanmaya çalışırken ağlamalar vs kendine vurma ya başladı . 5 gün oldu ameliyat olalı geziyor filan ama lazimliga tuvaletini yapan çocuk tam tuvalet alışkanlığı oturacaktı beze döndü bezi bile zor değiştiriyoruz . Bez değişirken veya pansumanda hep eline bakıyor serum takılimi diye . Eskiden hayir diyen veya basini sallayan çocuk şimdi hayır yerine kendine vurmaya başladı. Yapmasını istemediğim şeyleri gelip gözüme sokarak yapıp tepki vermemi bekliyor .Eğitimcimiz bu süreçte zarar görebilir maalesef bir süre iyileşene kadar suyuna gideceksiniz dedi ama ne kadar sürecek nasıl tekrar davranışları oturacak bilemiyoruz ve endişeliyiz .Onun dışında artılar da var tabii cümleleri artti gelene hoşgeldin veya çıkarken hoscakal o ne gibi sorular başladı ama diğer ekşi yanları daha ağır geliyor gibi . Bizde durumlar böyle Allah başka sağlık sorunları çıkarmasın inşallah kimsede ikisi bir arada idare etmek gerçekten çok zormuş . Çok uzun yazdım kusura bakmayın . Oğlum 44 aylık .
Üzüldüm ya cok moral bozuluyo iste gerilemr dönemlerinde. Ama illaki toparlayacaktır merak etme. Her gerilemeden sonra iki ilerleme oluyor bunu hep annelerden ögrendik. İnşallah cabucak toparlanır. Artı yeni seyler öğrenmesi cok ciddi bir gerileme olmadigindan bence. Simdi yasadigi travmadan yapiyodur yaptiklarini. Gecmis olsun.

Üzüldüm ya cok moral bozuluyo iste gerilemr dönemlerinde. Ama illaki toparlayacaktır merak etme. Her gerilemeden sonra iki ilerleme oluyor bunu hep annelerden ögrendik. İnşallah cabucak toparlanır. Artı yeni seyler öğrenmesi cok ciddi bir gerileme olmadigindan bence. Simdi yasadigi travmadan yapiyodur yaptiklarini. Gecmis olsun.
Inşallah bende bu gerilmelerin ardından hızlı ilerlemesini konuşur olurum. Çok teşekkür ederim.

Canım dün oğluma işitme testi yaptırdık sonuç temiz dedi odyolog. İşlem 30 dakika sürdü hazırlık dahil. Evden yastığını çarşafını da götürdüm.

Hastanede klimalar açık olduğu için oda çok serindi uykusu kaçtı. Ben uzun kol giydirmiştim üstüne hırka giydirdim battaniye örttüm sıcaktan mayıştı. Testi yapan hoca çok dikkatliydi Işıkları açmadı telefon ışığında yaptı uyanmasın diye.

Sizde durumlar nasıl senin yakışıklı kreşe iyice alıştı mı. Bizde davranışlar normale dönüyor gittikçe yine de kelime Yok gibi. Baba,mama,nanne,del, ver,düssü yanı düştü, siu--su, tabi, yaya yanı hayır demek istiyor sanırım ama çoğu yerinde kullanmadığı için saymıyorum senin bıdıkta kelşmeler var mı.

Zaten ben davranışlarını daha çok önemsiyorum çünkü çok iyi konuşan otizmlileri de var. Ama davranış bozukluğu yoksa, konuşmadığı için otizmli demiyorlar dil gelişimi geri diyorlar sadece. O yüzden davranışları biran önce normale dönsün diye çok yıpratıyorum kendimi hatta oğlumu da yıprattım ama elde değil işte..(

Sevgili Selametle ve Francis,
Bugün okullar açıldı. Aklımda sizler varsınız. Neler yaptınız? Selametle'nin oğlu bu yıl 1. sınıfa başlayacaktı ama Francis siz ne karar verdiniz? Çocuklarınızın okula alışma süreci, arkadaşlıkları, öğrenme hızları, sizin iç dünyanız, korkularınız ya da mutluluklarınız gibi gibi birçok şeyi merak ediyorum. Lütfen okul deneyimlerinizi ara ara bizimle paylaşın.
Okula giden tüm çocuklarımıza başarılı bir yıl diliyorum...

Sabah oğlum yanıma gelip pantolonu kilodu indirdi çiş mi var dedim koştuk tuvalete yaptı. Dün sabah uyanır uyanmaz su deyip mutfağa girdi.

Cuma günü kreş sahibinin karşısına geçip şirinlik yapmış gülüp kaçmış aynısını çocuklara da yapmış bir iki defa. Bu hafta evde tübe tübe diyerek dolaştı bizde anlamadık okula gidince anladım ki hocasına diyormuş. Tuba diyerek sınıfa koştu. Bişey sorunca cevap olarak ""tabi tabii"" diyor ama bilinçli mi diyor anlamadım çünkü bana bakarak anne bile demedi. nasıl tabi der ki diyorum.

Okul. Ve kreş çok olumlu konuşuyor. İletişim kurması dünyalara bedel. Varsın geç konuşsun. Tabi normal çocuklar gibi değil, özellikle kalabalık ortamlarda çok göze batıyor bana göre.

Kanat çırpma bitti ama çok tuhaf el hareketleri var hala. Arada bir göz kapatma devam ediyor.

Yazılara kafayı taktı şimdide paketlerin üstündeki yazılara bakıp duruyor, tv izlettim bu hafta maalesef, çünkü çok uykusuz kaldım tansiyonum düştü uyumak için tv ye bakmasına izin verdim. Hemen alıştı tv ye, açmam için tv ye bakıp !bana kızıyor :KK43:

Kulak kapatmaya başladı yine ama sese karşı yapmıyor daha çok tedirgin olunca yapıyor... kulak kapatma en eski alışkanlığımız. stereotipi hareketleri 29 aylıkken başlamıştı,,zaten geç ortaya çıkarmış bebekken olmuyormuş daha çok 2,5. 3 yaştan sonra ortaya çıkıyormuş doktor bize öyle demişti. Olumlu ve olumsuz yönleri birbiriyle yarışıyor sanki. İletişim ve kelimesi arttı, ama takıntılarda arttı.

En çok üzüldüğüm şey Komut almıyor hala... bu yaştaki çocuğu markete yolluyorlar kırsal yerlerde, komşumun kızı tek başına tuvalet işini hallediyor fasulye temizliyor annesine üstelik oğlumla yaşıt..ben daha masadan bardağı al bana ver dediğimde anlamıyor arkasını dönüp gidiyor.. bu Çanımı çok sıkıyor...
Üç yaş dönüm noktası diyorlar umarım bizde iyi dönüş olur. 3 yaşı bekle 6 yaşı bekle sonra 9 yaşı bekle offf. Ne ömür yeter ne sabır. 34 aylığız

X