Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Kızlar bizim kan değerleri düzelmiş çıktı diyete çok sıkı devam etmeliymişiz ama kullandığımız quercetin ve bakso ya ek olarak b12 vitamini ve ilk kez d vitamini de verdi malum 6-7 aydır diyetteyiz onlar istenilen seviyede değilmiş onun Dışında hiçbir takviye kullanmayın vücudunun dengesi şaşabilir dedi oğlum eskisi gibi öğrendiklerini unutmuyor genel Anlamda iyiye gitmesiyle kan değerlerinin düzelmesi bağlantılı. Ancak bi kez daha yazayım oğlumun önceden de kan değerlerinin hepsi normal gözüküyordu hoca birbirlerine oranlarına bakıp bozuk diyor diyet veriyor yoksa hiçbirimizin çocuğunda doğuştan bi hastalık Yok ki kan değerlerinde bozukluk çıksın hocanın bozuk dediği metabolizma testlerini başka bi çocuk metabolizmacısı normal diye yorumlamıştı valla bu durum benim hocaya güvenimi artırdı sonuçları çünkü hoca yorumlarken oğlumun daha iyiye gittiğini bilmiyordu inş bi gün hepimizin çocuğu normale döner
Daha güzel haberler alacsz inşallah ne güzel haber bu

Arkadaşlar tuvalet eğitimi ne zormuş 5 gündür bez yok dışarda ve uyurken yapmıyor ama evde tuvalete gidicekse telefon ver diyor telefonsu isemiyo eşim veriyor eğitimi izinli adam uğraşıyor ama yok çok inatçı bizim oğlan

Pazartesi krese gidicek orada nasıl olacak.acaba kreş biz hallederiz dedi 9 5 verdik ama bu hafta yarım gün gidecek

krese gittik hemen koştu üst kata top havuzu top havuzu dedi bana unutmams 3 ay olacak gitmeyeli ama hatırlıyor

Eşim müdürü bizim.oglsn bir garip iletişime geçmiyor dedi müdür de göz teması var istedigni konuşuyor daha ne yapması lazım dedi oda bir yere gidip gelince konuşmasa bile anlatmıyor dedi müdür de karşılaştırma yapmayın başka çocuklar ile dedi

Eşim görümcemkn kızı ile karşılaştrdi 25 aylık kız konuşmuyor ama vücut ve işaret dili ile harika anlatıyor kıyas yapıyor eşim de galiba

Birisi demiş marka da takıntı diye benim oğlan dışarda bak Vestel Arçelik Bosch dedi bende HIM yan yana dedim oda başka zaman bak yan yana diyip gösterdi

Bu bir marka takıntısı dimi getir görüyor getir de getirelim diye şarkı söylüyor

Gratis gördü koştu tek tek Gratis Gratis Gratis diyor tek tek dokunuyor millet gülüyor

Watsons dedik o an dikkati dagilsin diye

Bide sunu farkettim hiperleksi var ise yeni bir logo yeni bir kitap yada yeni bir kelime ile kriz anlarında çözüm oluyor diye yazıyordu gerçekten kriZ anlarını nispeten çözüyor yeni kelimeler

Aynen öyle herşeyi anlıyolar.bugünde annemde bende seslendim bakmadı ama iki üç kereden sonta söyleyince dönüp bakıp ilgilendigi şeye geri dönüyo anca. Ama ben artık daha rahatım yşne endişeleniyorum tabiki ama tadınınçıkarıcam artık.
Çünkü sürekli biranönce saglıkla büyüyünce bende görüyüm şeklinde takılıyorum ama o aradaki zamanları kaçıracagımın farkında olmıyodum.artık daha sakin onu zorlamayan biri olıcam.doktor zaten dedi isyedigi şwkilde davranan bi birey olacak diye ki bende öyleuim anasına çekmiş
Benimde psikolojik destek almam lazim hem de acil ogluma da kendime de hayati zehir ediyorum. dusuncelerinizin sacma oldugunu biliyorsunuz ama dusunmekten kendinizi alamiyorsunuz bazen biseyi yok diyorsunuz bazen de kesin biseyler var diyorsunuz degilmi

Hep güzel haberler alıyoruz bu hafta. Hepimizin yavrusu atlatsa biran önce bu illeti keşke.. Umudumvar17 komut almanın önemini terapisti bize anlatmıştı. Anlamadığı icin komut almıyormuş, zaten anlamaya başlayınca kelimelerin ne işe yaradığını farkedip konuşmaya adım atacak demişti.

Birde şu hafıza meselesine gelince, bizim çocukların genel olarak birçoğunda mevcut olan bir durum galiba. Oğluma 17 aylıkken hafıza kartları almıştım. Üstünde tost vardı kartlardan birinde. Normalde okuma yazma bilmeyen biri tersini düzünü pek ayırt edemez. Oğlum bir kere düzünü gördü diye hep düzünü tutuyor. Aradan 1,5 sene geçmiş hala düz tutuyor. Tostun tersi düzü mü olur? Nasıl karıştırmıyor bilmiyorum. Ama kelime yok bizde. Birde yön bulma var mesela. İlk defa gittiğimiz bir yerde bile, karışık bir yoldan gitsek de dönüşü eliyle koymuş gibi bulur. Müzik kulağı da çok iyiymiş hocalarının dediğine göre. Konuşmaya bir başlasa derdim bitecek sanıyorum ama Yok bitmez. Sonra başka şeyler başlayacak maalesef :KK43:

Aynen kuntaycım dert bitmez bizde konuşma istenilen düzeyde olmasa da başladı tabii dert bitti mi bitmedi....
Ama oğluma sarılıyorum öyle tatlı öyle masum ki annesinin ne kadar kaygılandığının farkında bile diil....Allah bana başka herhangi bi çocuk değil de bunu verdiyse vardır bi hayır diyorum....

Hep güzel haberler alıyoruz bu hafta. Hepimizin yavrusu atlatsa biran önce bu illeti keşke.. Umudumvar17 komut almanın önemini terapisti bize anlatmıştı. Anlamadığı icin komut almıyormuş, zaten anlamaya başlayınca kelimelerin ne işe yaradığını farkedip konuşmaya adım atacak demişti.

Birde şu hafıza meselesine gelince, bizim çocukların genel olarak birçoğunda mevcut olan bir durum galiba. Oğluma 17 aylıkken hafıza kartları almıştım. Üstünde tost vardı kartlardan birinde. Normalde okuma yazma bilmeyen biri tersini düzünü pek ayırt edemez. Oğlum bir kere düzünü gördü diye hep düzünü tutuyor. Aradan 1,5 sene geçmiş hala düz tutuyor. Tostun tersi düzü mü olur? Nasıl karıştırmıyor bilmiyorum. Ama kelime yok bizde. Birde yön bulma var mesela. İlk defa gittiğimiz bir yerde bile, karışık bir yoldan gitsek de dönüşü eliyle koymuş gibi bulur. Müzik kulağı da çok iyiymiş hocalarının dediğine göre. Konuşmaya bir başlasa derdim bitecek sanıyorum ama Yok bitmez. Sonra başka şeyler başlayacak maalesef :KK43:
Belli olmaz canım her çocuk farklı seyrediyor inan iñşallah konuşma da birden başlar.

Ay maşallah ayrıntı işte bunlar inşallah düzelecek kelimeler yakın sizde eminim

Benimde psikolojik destek almam lazim hem de acil ogluma da kendime de hayati zehir ediyorum. dusuncelerinizin sacma oldugunu biliyorsunuz ama dusunmekten kendinizi alamiyorsunuz bazen biseyi yok diyorsunuz bazen de kesin biseyler var diyorsunuz degilmi
Aynen öyle 5 aylıkken nörolojşye götürdğm hep uerde kafası bide ters c hareketi yapıyodu doktor ben bişe görmedim ama 3 ay sonra tekrar getşr dedi götürdğm hiç bişeyi yok dedi o an geçti düşünceler 15 20 gün sonra bidaha geldi pis düşünceler.deliricek gibi oluyorum.doktora gidiyorum bidaha aynısonı söylüyılar rahatlıyorum hop tekrar geliyo valla normalde haplara acaip karşıyım ama versinler hap kullanıcam yani çünkü bak doktora gidip geliyorum rahatlıyorum ya kızım okadar farklı oluyoki mesela dğn gittim geldim dışarda somurtur normalde ama acaip neşeliydş arkamdan çok az aglar evdeyken dayısı falan var çünkü hep yanında dğn arkamdan agladı hemde dayısıylayken ve mutluyken.emeklemede baya ilerledi falan ama bugün ben o kadar rahat degilim diye yine ismine az bakıyo sıpa

Kuntay ayni yaslarda olduklarindan olsa gerek aynı benim oglan senin oglan o da birseyi ilk yaptigi gibi ogrenir baska bi sekilde getirsen onune duzeltir. Yollari bilir degisik yerden gidince tepki verir. Bi tek bizde muzik cok ilgilenmiyo tek ilgilendigi sayilar su anda. Resim filan hepsini denedim. Gozu saatlerde nereye gitsek. Parmaklariyla uzaktan sayiyor ama konusmuyor. Yeni yeni seslendiriyo ama anlamsiz. Evet anlamiyor bizimki de cogu seyi. Anladiklarini ogreniyor. Anlamasi icin ne yapacagiz bilemiyorum. Ama bildigim diyetten sonra dikkat etmeye baslamasi. Once dikkat te yoktu algi yoktu.

Aynen öyle 5 aylıkken nörolojşye götürdğm hep uerde kafası bide ters c hareketi yapıyodu doktor ben bişe görmedim ama 3 ay sonra tekrar getşr dedi götürdğm hiç bişeyi yok dedi o an geçti düşünceler 15 20 gün sonra bidaha geldi pis düşünceler.deliricek gibi oluyorum.doktora gidiyorum bidaha aynısonı söylüyılar rahatlıyorum hop tekrar geliyo valla normalde haplara acaip karşıyım ama versinler hap kullanıcam yani çünkü bak doktora gidip geliyorum rahatlıyorum ya kızım okadar farklı oluyoki mesela dğn gittim geldim dışarda somurtur normalde ama acaip neşeliydş arkamdan çok az aglar evdeyken dayısı falan var çünkü hep yanında dğn arkamdan agladı hemde dayısıylayken ve mutluyken.emeklemede baya ilerledi falan ama bugün ben o kadar rahat degilim diye yine ismine az bakıyo sıpa
Bugun esimin kuzeni ve onun 10 aylik kizi geldi oglumdan 10 gun buyuk kiz ve ismine bakmiyor ama by by gel gel alkis herseyi yapiyor insanlara bakiyor iletisimi iyi ama ismine bakmadi onu gorunce rahatladim demekki bakmayabiliyorlarmis dedim bence telas yapmayin.size de gelince benim hastaligim gibi ayni bende doktora gidince rahatliyorum sonra tekrar ayni dusunup daraliyorum.ama ben ilacsiz tedavi olmaliyim bilissel terapiyle atlatiliyormus onu arastiriyorum.

Bugun esimin kuzeni ve onun 10 aylik kizi geldi oglumdan 10 gun buyuk kiz ve ismine bakmiyor ama by by gel gel alkis herseyi yapiyor insanlara bakiyor iletisimi iyi ama ismine bakmadi onu gorunce rahatladim demekki bakmayabiliyorlarmis dedim bence telas yapmayin.size de gelince benim hastaligim gibi ayni bende doktora gidince rahatliyorum sonra tekrar ayni dusunup daraliyorum.ama ben ilacsiz tedavi olmaliyim bilissel terapiyle atlatiliyormus onu arastiriyorum.
Kabul edip tedaviye baslamak iyilesmenin yarisiymis. Ben 5 sene panik atak hastaligiyla mucadele ettim. Sonunda yendim. Ilac kullanma kendin yenmeye calis diyenleri dinledim once ama daha da kotu oldum. Ilacimi kullandim doktoruma guvendim. Yoksa hep hasta ve kalp krizi geciriyorum diye hastanelerdeydim. Hayatimi olumsuz etkiliyordu bu durum. Gecmis olsun canim. Allah baska dertler vermesin asacaksin bu durumu da insallah. Zaten kabul etmissin bu bile yeter.

Kuntay ayni yaslarda olduklarindan olsa gerek aynı benim oglan senin oglan o da birseyi ilk yaptigi gibi ogrenir baska bi sekilde getirsen onune duzeltir. Yollari bilir degisik yerden gidince tepki verir. Bi tek bizde muzik cok ilgilenmiyo tek ilgilendigi sayilar su anda. Resim filan hepsini denedim. Gozu saatlerde nereye gitsek. Parmaklariyla uzaktan sayiyor ama konusmuyor. Yeni yeni seslendiriyo ama anlamsiz. Evet anlamiyor bizimki de cogu seyi. Anladiklarini ogreniyor. Anlamasi icin ne yapacagiz bilemiyorum. Ama bildigim diyetten sonra dikkat etmeye baslamasi. Once dikkat te yoktu algi yoktu.

Bizim sıpalar takık olacak orası kesin. Aynı yolu kullanma hemen hemen on çocuktan 5 inde var. Bizde aynı yolu kullanma Yok. Yolların haritası sanki beyninde var. İlk defa gittiği yolu bile gider bulur. Birde öğrettiğim şeyleri aynı istemiyor sadece görsellere aynısını yapıyor. Mesela yazılar harfler sayılar tersini de versem o düzeltir ezberlemiş kafasında. Hepsi takıntı işte.
Aslında bu saydıklarım birçok çocukta var. Bugün sitenin havuzuna gittik. 3 yaşlarında bir kız. Sülalesi seslendi Beren diye kimseye dönüp bakmadı. Üzüldüm bende, bir tane daha özel çocuk görmeye dayanamıyorum artık. Sonra baktım annesiyle sohbet ediyor. Hanımefendi takmıyormuş meğer :) komşumun kızı da çok zeki 1 yaşında konuşmaya başladı. Şimdi 3,5 yalında. Annesi başka yoldan geçmeye çalışsın hemen çığlık atmayta başlıyor site ayağa kalkıyor. Üç tane kıyafet dışında başka şey giymez. Koca kışı bir yelekle bitirdi. Canı istemezse adına bile bakmaz. Bizimkiler bakmayınca kafayı yiyoruz.

Oğlumun Ağzı hep dolu sürekli anlatıyor benim oğlan, ama mantıklı kelşme yok. Şimdi nanne demeyi ezberledi ama bana bakarak demiyor. Başı sıkışmayana kadar mantıklı kelime kullanmıyor. Çok sıkışınca "baba del" diyor. Her yolu deniyorum İnan.

Anlaması için nesneleri tek tek milyon kere tekrar ediyorum. Yemek yedirirken, bardağı yüz kere, tabağı yüz kere gösterip söylüyorum hafızaya alsın diye. Bak bardak , tabak, çatal İnan yemeği bitene kadar 300 kere söylüyorum adlarını. Bizimki sosyalliği baya artırdı son ay. Hatta biraz abartmaya başladı gelip gidip sarılıyor öpüyor. Biri yüzüne gülse, hemen gidip öpüyor. Çocukları seyretmeyi çok seviyor. Hayali oyun oynar fakat kısa süreli. Üçlü prizi telefon yaptı kendine. Kulağına koyup odada geziyor sanki konuşuyor gibi. Ama beş saniye sonra yere atıp başka şeye yöneliyor. Dikkat süresi uzarsa çoğu şeyi başaracak dedi hocası bakalım.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği bizdeki en büyük sorun bana göre :KK43:

Senin oğlan birden açılanlardan olur inş. Sayılara merakı olan çocuğun zekasından şüphe etmem pek. Sizin oğlan da baya akıllı çıkar inşallah

Kabul edip tedaviye baslamak iyilesmenin yarisiymis. Ben 5 sene panik atak hastaligiyla mucadele ettim. Sonunda yendim. Ilac kullanma kendin yenmeye calis diyenleri dinledim once ama daha da kotu oldum. Ilacimi kullandim doktoruma guvendim. Yoksa hep hasta ve kalp krizi geciriyorum diye hastanelerdeydim. Hayatimi olumsuz etkiliyordu bu durum. Gecmis olsun canim. Allah baska dertler vermesin asacaksin bu durumu da insallah. Zaten kabul etmissin bu bile yeter.
Amin tesekkur ederim insallah atlatacm. tek istegim saglikli sihhatli oglumu buyutmek.

Kızlar hafta içi birgün ayarlayıp açık havada buluşalım. Cafe olur, Bahçeli yemekli yer olur. Çocukların da eğleneceği bir yer olabilir. Ben şehir dışındayım ama uygun bir tarih olursa gelebilirim. Yaz bitiyor maalesef, kışın hep evde olmaya mahkumuz nasılsa, stres atmaya iyi gelebilir.

Aynen sanırım bizim sorunumuz çok fazla şey beklemek bebeklerden geçen gün bi yerde otururken 10 aylık ni bebiş vardı yanına gittik bizim kız çocugun gözüne falan elledi dokunmaya çalıştı ama ufaklık sadece güldü bide alkış yaptı mesela alkış yapmıyp ögretemiyorum diyede takılıyodum ama farkettimki bizimki alkış yapınca iki elini uere vurıyo aynı ses çıkıyo sonuçta mantıgı var.ismine zaten istedigi zaman zırt diye bakıyo sıpa biz rahat olmayınca onlarda rahatlamıyolar.ben ilaç kullanmaya razıyım yeterki şu takıntım gitsin hayır bazen düşünüyorum hasta olsa ne olacak o benim canım herşeyden çok sevdigim ama o belirsizlik kısmı delirtiyo beni.rabbim hepimizşn bebeklerini saglıklı sıhhatli büyütmeyi nasip etsin inşallah

Aynen sanırım bizim sorunumuz çok fazla şey beklemek bebeklerden geçen gün bi yerde otururken 10 aylık ni bebiş vardı yanına gittik bizim kız çocugun gözüne falan elledi dokunmaya çalıştı ama ufaklık sadece güldü bide alkış yaptı mesela alkış yapmıyp ögretemiyorum diyede takılıyodum ama farkettimki bizimki alkış yapınca iki elini uere vurıyo aynı ses çıkıyo sonuçta mantıgı var.ismine zaten istedigi zaman zırt diye bakıyo sıpa biz rahat olmayınca onlarda rahatlamıyolar.ben ilaç kullanmaya razıyım yeterki şu takıntım gitsin hayır bazen düşünüyorum hasta olsa ne olacak o benim canım herşeyden çok sevdigim ama o belirsizlik kısmı delirtiyo beni.rabbim hepimizşn bebeklerini saglıklı sıhhatli büyütmeyi nasip etsin inşallah
Amin insallah alkisi da yapmasi yakindir benim oglum da elini yere vuruyordu simdi iki elini birbirine carpmaya calisiyor bzen yapabiliyor bazen de eller nereye gidecegini sasiriyor:) tel sarar yapamiyordu dun tel sarar der demez ellerini oynatmaya basladi by by da yapiyor sadece gel gel yapmiyor onu da sorun etmiyorum ismine de elinde bise varsa asla bakmaz ama ben odadan cikayim 1 dk sonra elindeki birakip beni arar vizirdayarak her cocuk farkli gelisiyor bu arada ben tv izletmedim hic

Arkadaşlar dün Instagram da bir bayan paylaştı çapa da gen ile ilgili bir test yapıyorlat diye 200 otizimlo çocuk üzerine olacak hattaha 35 kişi daha gelmesi lazım diye yazdı kadın onlar da kan verdi hattaha belki birşey çıkar hani düzeltlr bir sorundur belki dedi şu an araştırma yapıyormuş üniversite böyle olan çocuklar da olan farklılık neden diye bilginiz olsun dostlar

Amin insallah alkisi da yapmasi yakindir benim oglum da elini yere vuruyordu simdi iki elini birbirine carpmaya calisiyor bzen yapabiliyor bazen de eller nereye gidecegini sasiriyor:) tel sarar yapamiyordu dun tel sarar der demez ellerini oynatmaya basladi by by da yapiyor sadece gel gel yapmiyor onu da sorun etmiyorum ismine de elinde bise varsa asla bakmaz ama ben odadan cikayim 1 dk sonra elindeki birakip beni arar vizirdayarak her cocuk farkli gelisiyor bu arada ben tv izletmedim hic
Benim en büyük hatam o oldu heralde evde tektim iş yaparken falan yarım saat mama sandalyesine koyup çocuk şarkıları açtım.şimdi hiç izletmiyorum ama şunu farkettim normalde evde tv açıkken dönüp bakmaz sadece reklam sesine bakardı ama şu anda tv yi açık görünce pür dikkat bakmaya çalılıyo demekki zaten sadece reklamlara bakıyo diyodum ama öyle dgilmişki eksikligini hissediyo dünden beri bi yerlere tutunup ayaga kalkma çabası var bugün sofraya gelmek istedi ama kalkamoyo tabi :) emeklemede baya ugraşıyo ama öyle tembelki mesela bişey almaya çalışıyo belli bi yere kadar gidip kendini yerw bırakıp eliyle uzanmaya çalışıyo bu arada ben doktora gittim bugün ilaç kullanmaya başlıycam umarım faydasını görürüm çünkü ben kızımı psikiyatri ye götürdügümde söyledigi şey çok etkiledi beni bu kızın hiç bişeyi yok ama eger sen tedavi görmez ve böyle davranmaya devam edersen bütün hastalıkları çagırırsın

Benim en büyük hatam o oldu heralde evde tektim iş yaparken falan yarım saat mama sandalyesine koyup çocuk şarkıları açtım.şimdi hiç izletmiyorum ama şunu farkettim normalde evde tv açıkken dönüp bakmaz sadece reklam sesine bakardı ama şu anda tv yi açık görünce pür dikkat bakmaya çalılıyo demekki zaten sadece reklamlara bakıyo diyodum ama öyle dgilmişki eksikligini hissediyo dünden beri bi yerlere tutunup ayaga kalkma çabası var bugün sofraya gelmek istedi ama kalkamoyo tabi :) emeklemede baya ugraşıyo ama öyle tembelki mesela bişey almaya çalışıyo belli bi yere kadar gidip kendini yerw bırakıp eliyle uzanmaya çalışıyo bu arada ben doktora gittim bugün ilaç kullanmaya başlıycam umarım faydasını görürüm çünkü ben kızımı psikiyatri ye götürdügümde söyledigi şey çok etkiledi beni bu kızın hiç bişeyi yok ama eger sen tedavi görmez ve böyle davranmaya devam edersen bütün hastalıkları çagırırsın
Insallah atlatirsiniz. Bende atlatirim umarim.artik oglumu sıkmıyorum kendi haline biraktim zaten hersey olacagina varir.

X