Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhabalar erkek bebeğim var iki hafta önce 4 ay aşılarımızı olduk D vit ek olarak bide 8250 geldiği için 8 damla demir verdiler sadece emdiği için yavaş yavaş yeni tatlara şeftali armut yoğurt verebilirsin dediler gelişim olarak artık yavaş yavaş dönmeye başladı oyuncaklara hafiften uzanıyor tuttuğunu direk ağzına götürüyor bide elleri sürekli ağzında babası sakallarıyla gıdıklarsa gülüyo ama normalde çok gülen ses çıkaran bir bebek değil sağı solu acayip inceliyor yatmayı sevmiyor sürekli kucakta oyun halısında biraz oyuncaklara uzanıp sıkılınca alın beni der gibi çırpınıyor camdan balkondan arabaları takip ediyo nesne takibi var tv hiç açmıyoruz evde uyuyana kadar dediğim gibi sadece ses çıkaran agulayan bir bebek değil sizce nasıl normal mi sizinkiler nasıl acaba agulamaması her uykudan ağlayarak uyanması yanına gidip görünce susuyor bunlar normal mi şimdiden teşekkürler allah herkese sağlıklı sıhhatli evlatlar versin kimseyi evladı ile sınamasın inşallah

Merhaba. Biz 1.5 yastan sonra gariplikleri anladik. Yani 4. Ayda otizm bulgulari henuz anlasilmaz bence. Cunku sosyal bozukluk bu. Konusmasi karsidakini anlamasi olayi. Bizimkiler de sese bakabiliyo yani zekalari da geri degil sadece iclerindeki dunyadalar. Dunyayi algilama sekilleri farkli. 4. Ayda bunu gozlemlemek bence mumkun degil. Google yazin 4.ay bebek gelisimi diye orda ay ay cikacaktir. Ben hep ordan takip ettim ve 13. Aydan sonra artik uymamaya basladi. Yani ne olduysa 1 yasindan sonra oldu. Sizede saglikli gunler.

Aslında göz temasından 4-6 aylarda da anlayabiliyoruz ama en erken 10. ayda tanı konuluyor. Ama sizin anlattıklarınızda anormal bir şey göremedim ben. Sosyal gülümsemesi mi yok tam anlatamamışsınız.Tabi çocuğu da değerlendirmek gerekir

Yani düşünüyorumda yeni doğdugunda bile goz takibi yapiyordu isigi algılıyordu herhalde. Yeni dogdugu ilk aylar hep iyiydi. 6. Ayda babası gel diyodum gel diyodu. Yasinda konusmaya bile baslamisti. Sonra unuttu gitti icine kapandi. Düşündükçe içimde fırtınalar kopuyor. Tek sorunumuz surekli beni emmek istemesi ac olmasa bile hep emerek teselli olmasi. Sonra huysuzlanmaya basladi yabancilari istememeye basladi oyle oyle geldi otizm bulguları. Belkide dogustandır sonra ilerliyordur kimbilir.

Merhaba meltemesintisi,
Özel eğitim konusu çok karışık aslında tabiiki bizim çocuklarımızın en ana ihtiyacı eğitim . Ama bu kim ne nasıl ? değişen birşey . Çünkü her taktik her çocuğa uymuyor . Sizinde raporunuz yok sanırım .

Bizde 29 aylıkken dr. dr. gezdik özel doktorlar devlet vs. Bunun öncesi kesin rapor çıkar düşüncesi ile rehabilitasyon bile araştırdım . Hepsi raporda yardımcı oluruz hemen eğitim başlamalı dedi. Ama gittiğim dr.lar özel dr otizm belirtileri var takip edelim dedi . 5 hafta ilgi oyun yarim gün kreş çocuk çok değişti. Devletteki dr. da otizm diyemem dedi. Ben 7 ay kendim çaba sarfettim ve çok ilerledi . Şuan hala raporumuz yok . Dr. gerek görmüyor davranış sorunları var ve dikkati dağınık olduğu için ben duyu bütünleme aldırıyorum . Oradaki hocamizin dediği ise benim %30 faydam olur . Sizin %70 yani eğitim evde dışarda heryerde ben neden gidiyorum eğitime biri yol göstersin diye haftada 2 gün gidiyoruz duruma göre evde biz ders yapıyor uyguluyoruz .

Sanki daha çok bize rehberlik yapıyorlar gibi . Konuşma başladı ama yaşıtlarını yakalamazsa konuşma gecikmesi olarak ocak ayında rapor çıkartabilirim dedi dr. oda dil terapisi için . Demem o ki herşey bizde başlıyor . Bizde bitiyor yeterki biz bilinclenelim . Allah yardımcımız olsun .

merhaba
egitimde komut almayi nesneleri ogrendi 6 ay oncesine kadar bay bay ,alkis ,isaret parmagini kullanmak yoktu ve vucudunu tanimiyor sordugumuzda burnunu bile gosteremiyordu.simdi hepsini biliyor yapiyor.basit komutlari aliyor getir ver al.bunlar ozel egitim sayesinde oldu.
6 ay oncesiyle cok fark var.ama konusma hala yok ve davranis bozuklugu cok.cookk inanilmaz hiperaktif.
egitimcisi otizmli olsa 6 ayda bukadar ilerleyemezdi diyor butun kalbimle buna inanmak istiyorum.
kafamdaki sorulara cevap bulamiyorum taniya takilmak istemiyorum sonucta yolunda olmayan farkli olan biseyler var ve duzeltmeye calisiyoruz.zaten rama bile gitmedik.sadece bir doktor 5 dakikada teshisi koydu.egitimcileri cok zeki bir cocuk oldugunu soyluyorlar .
Ama kesin olan sey tabiki en onemli egitim evde olani.orada 45 dakikada ne olabilir.
suan yuregimi bir aslan pencesi sıkıyor gibi gelecek endişesi ve önümü görememek.cocugum bir kac ay sonra nasil ne durumda olacak bilememek.bunu hic bir anne bilemez allah bilir sadece ama bizim endisemiz baska yasayan bilir.
icim oyle acıyorki yazmak istedim.kusura bakmayin cok uzattim.cevap icin ayrica tesekkur ederim.evladiniza saglik ve size huzurlu bir hayat diliyorum.

Sosyal gülümsemesi var herhalde nesne takibi var oyuncaklara uzanma var ama agulamıyor ses çıkarmıyor öyle sürekli ayaktaki anneyi babayı takip ediyo

Diğer çocuklar için bişey diyemem ama ben çocuğumu doktordan ve eğitimciden daha iyi tanıyorum. Oğlum 2 yaşına girdiği gibi soluğu psikiyatride aldım hatta gizlice götürdüm eşim kabullenmiyordu çünkü...oğlum daha 9 aylık olduğunda bir terslik olduğunu farkettim. İnsanlardan çok nesnelere ilgi duyuyordu yaşıtlarının ilgi duyduğu şeylere hiç ilgisi yoktu. 1 yaşındayken içimdeki kurt büyüdü taki 2 yaşa gelene kadar kendimi yedim bitirdim. Ama ne doktorlara ne eğitimcilere derdimi anlatamadım. 2 doktor 2 terapist gayet sağlıklı toparlanır kreşle dedi. İsmine bakardı göz teması azda olsa vardı ama onlar 20 dakika bakarak bunları bana söylüyordu. Ben haklı çıkmak istemezdim.... 3 yaşa giriyoruz hala konuşma Yok, sebepsiz koşmalar var, ortak dikkati geri komut almıyor daha ne olsun. Doktor olan onlar ben değilim,ama ben annesiyim ve kendimce ilgili bir anneyim.
Özel eğitim tek çözüm gibi geliyor. Ben annesiyim o da farkında o yüzden bunu kullanıyor.. Benimle Sadece ders yapması yetmiyor çünkü genelleme yapamayan çocuk bilmiyor sayılıyor. Oğlum çoğu şeyi biliyor Benimle yapıyor ama yabancı biri sorunca kör sağır gibi davranıyor. Sadece benimle yaşamayacak ki bildiklerini farklı ortamlarda uygulamayı öğrenmesi lazım.
Biz ayda iki asgari ücret kadar para ödüyoruz,,, bunu konuşmak belki ayıp ama maalesef öyle. Fakat 4 ayda gözle görülür farklar da var. Ortak dikkati biraz arttı çevrenin fakına vardı ve hayali oyunda baya ilerledi. Oklavayı direksiyon yapmış kendine, araba sürüp kaza yapıyor. Görsel hafızası çok iyi diyor eğitimcileri..yazıları sayıları tanıyor. Görsel olmadan ördek yazısına bakıp ördek takliti yapmaya çalışıyor. Akademik şeylere ilgisi var, ama çok asosyal normal olmayan şeyler devam ediyor umarım atlatırız hep beraber. Mutlu ve sağlıklı olsun, varsın okulda çok başarılı olmasın tek duam bu.

arkadaslar benim oglum ekimde 2 bucuk yasa gelecek onceden puturlu seyleri yiyordu bi haftadir yemiyor sadece corba yiyor ne yapmaliyim bu bulgularin arttigini mi gosteriyor sizce dua edin lutfen oyle olmasin

Evet kuntay ben bunu dusunenedim cok haklisin genelleme yapmasi cok onemli bunuda farkli ortamlarda ogreniyorlar ve aslinda biz tek basimiza ogretebilsek zaten bu noktada olmazdik.haklisin annesi olunca cokda takmiyorlar bizi.
oglunun hayali oyun oynamasi cok guzel.bizde henuz yok hayali oyun.
Iki egitimcisinden biri otizimli degil diyor digeri atipik diyor.dedigin gibi cocuk ortada iste.3 yasinda konusamiyor aynen benimkide kosuyor davranis bozukluklari var.sorunlar cok.tanisi onemli degil sorun varmi var.su gunleri bir atlatsak hersey duzelse sanki bitmeyen bir kabusta gibiyiz.
Krese verebilsem en azindan onu bile yapamiyorum biraz bilincli olsa.cok zeki ama zekasi sadece yaramazlikda ise yariyor.
Bende senin gibi dusunuyorum tembel olsun okumasin ama hayatin kendinin farkinda olsun.mutlu olsun kimseye muhtac olmasin.cokmu sey istiyoruz

arkadaslar benim oglum ekimde 2 bucuk yasa gelecek onceden puturlu seyleri yiyordu bi haftadir yemiyor sadece corba yiyor ne yapmaliyim bu bulgularin arttigini mi gosteriyor sizce dua edin lutfen oyle olmasin
Canım pek bilgim Yok ama çiğneme refleksi başta bozuk oluyor sonradan kaybedilmiyor sanırım. Üzülerek söylüyorum Boğaz enfeksiyonu veya ağız yarası muhtemel. Dilini yanlışlıkla çok ısırıyor çocuklar bizim başımıza çok geliyor oradan biliyorum.heryere bodoslama dalıyor ağzını çarpıyor eşek herif. :) Birkaç haftaya geçer bence geçmezse sorun doktora içiniz rahat etsin

Hanımlar bugün rapor icin ilk defa başvurduk Bakırköy devlet hastanesine. İçeri girmekle çıkmamız bir oldu. Gelişim testi istedi iki ay sonraya gün almak için randevu verdiler. Doktor çok hafif eğitimle düzelecek bir çocuk dedi. Gelişim testinden sonra tekrar gelin gerekirse heyete yönlendirim dedi. Sizde nasıl oldu ben bugün rapor çıkar diye düşünmüştüm

Yok malesef oyle hemen cikmiyor bizim raporumuz bir ayda cikti. Once muayeneye gittik sonra her hafta cuma heyet gunu diye cuma gunu heyete girdik bir ay kadar sonra rapor cikinca almaya gittik. Gelisim testini de sanirim denver testi sonra yaptilar. Zaten cokta inanmadim ben o teste cunku oglum odada bile durmadi agladi o zamanlar yabancilarin yaninda kesinlikle ciglik cigliga bagiriyodu. Ben soyledim yapabildiklerini oyle yapildi test. Capa nin beyazit hastanesine gidiyoruz biz. Ben bakirkoy deki hastaneden rapor almanin zor oldugunu duymustum ama cokta bilmiyorum.

Merhaba , bende ilk bakirkoy e gitmiştim . Saat 14:00 te olan randevum a saat 16:15 civarı almışlardı . Trafiği hesaba kattigimizdan 1 saatte biz erken gittik . 3.5 saat beklemiştik . Tabi beklemeyi siz düşünün artık . Acıktı uykusu geldi . Tam 29 aylık filandı . Randevu aldığım dr. yerine başka bir asistan bakmıştı . Anlatmaya başladım . Anlatma sus sadece sorularıma cevap ver dedi. Iki defa oğluma seslendi . Anne ve babası siz sessizce dışarı çıkın bakalım farkedecekmi dedi. Tabii oğlum kıyameti kopardı . Hiç farketmezmi dakika ayrilmaz yanımdan . Denver istedi . Denver için 3 ay dolu olduklarını onların bizi arayacaklarını testten sonra uzmanin bakacağını söylediler . O an zaten içimiz içimizi kemiriyor.O gün hemen başka bir özel prof. a randevu aldim . Akabinde ne olur ne olmaz özel sonuçta deyip aynı zamanda devlete de gittim ama Kucukcekmece de Kanuni Sultan süleyman hastanesine şuan sadece kanuniye gidiyorum .

Randevu almak uğraştırıcı ama 1 hafta içinde denver yapılıyor . Veya o an hangi test istenmişse . Rapor verilmedi . Dr gerek olmadığını söyledi . 4 yaşında konuşma akici olmazsa konuşma terapisi için sadece konusma gecikmesi olarak rapor verecek . Çünkü 4 yaş öncesi konuşma için rapor cikmiyor veya bazı çocuklar 4 yasa kadar toparlıyormus. Hakkımızda hayırlısı .

Uzun yazdım kusura bakmayın ama yazdiginizi okuyunca o hastanenin uzun koridoru ve oradaki bekleyiş gözümün önüne geldi. Çok iyi dr.lar vardır muhakkak belki ama o gün benim kabusum gibiydi . Tüm sorularıma cvp alacağımızı sanarken koca bir hiç le ayrılmıştık oradan .

Allah yardımcısı olsun . Evlâdı için koşturan çabalayan tüm annelerin .

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben illa rapor isteyen biri değilim zaten, asıl amacım çocuğumun durumu Öğrenmek. Bişey Yok diyen de var atipik diyen de.

Doktorunuzun ismini yazar mısınız.

Randevuyu nasıl aldınız hemen alınıyor mu. Oraya götürmek istiyorum. Bana çok ters istanbul içi ama mecburen katlanıcam. Oğlum bugün içeri girer girmez logolara koştu sandalye çekip oturdu masadaki logoları takmaya başladı. Doktora gülümsedi ama ismine bakmadı. Doktor sordu ismine bakar mı normalde, evet %90 bakar dedim. Lego uzattı oğluma oğlum bir taraftan Lego takarken diğer eliyle doktora uzanıp legoyu almaya çalıştı.
Bilmiyorum bana da rapor çıkmaz gibi geliyor. Raporu mutlaka almaya bakın diyor özellikle Rapor kullanan anneler. Siz isteseniz de istemeseniz de zamanı gelince rapor kalkıyor ne kadar fazla eğitim aldırırsanız o kadar çabuk toparlanır diyorlar. Artık rapor işine çok olumsuz bakmıyorum. Ayda 28 saat yerine 36 saat ders aldırırım diye düşünüyorum. Umarım hakkımızda hayırlısı olur tüm annelere gece gündüz dua sabır diliyorum çok zorrr... gecenin bu saatinde aklıma geldi tine uykum kaçtı

Merhaba , Doktorun Adı mahmut cem tarakçıoğlu zaten kanuni sultan süleyman hastanesinde sadece bir tane psikiyatrist var . Ama hemen tani koymuyor maalesef. Biz 1 yıl olacak gidiyoruz . Oğlumun rakamlara aşırı ilgisi ve zamanla değişsede bazı kalıp davranışları var. Çok inat edip direnmese de belli düzeni seviyor . Ama dr. bunların otizm tanısı için yeterli olmadığını Sosyal olarak kreşten de gönderilen mektuplar kendi gözlemi vs. iyi olduğunu söylüyor . Dr . a göre konuşma gecikmesi ve buna dayalı hareketlilik vs vs ama otizm demiyor . Bana göre ise sınırda gibi yani evet çok iyi iletişim vs. Ama aşırı inadı şuan azalsada geçmişte ekolali konuşması bana hep otizm ı çağrıştırdı .
Hakkinizda hayırlısı olsun insallah .

Canım hastaneyi aradım ama tüm randevuları doluymuş saat kaçta aramam gerekir. Randevular kaç gibi açılıyor biliyormusunuz ?

Canım hastaneyi aradım ama tüm randevuları doluymuş saat kaçta aramam gerekir. Randevular kaç gibi açılıyor biliyormusunuz ?
Maalesef ayda iki kez randevu açılıyormuş . Ben mhrs den her gün aklıma geldikçe deniyorum kontroller yaklaşınca . Bu şekilde alabiliyorum . Gece gündüz aklıma geldikçe kontrol ediyorum .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…