Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sizi uzduysem özür dilerim gerçekten ama bu farkındlk geniş birşey eşim de kabul etti bunda otizmi yok başka birşey var ya çok zor anlıyor yada fazla zeka var bilmiyorum diyor başka birşey ama farklı dedi inat var diretme var dikkatsiz kendime benzetoyorm ama geçecek gibi geliyor

İnanın bir çiçek balını arı vız vız aç elli kere dedi çığlık atacaktım sakin oldum durup durup hatırlayp elim de telefon görünce YouTube bağla TV yi diyor ya böyle oldu artık çok zor sabretmek belki olması gereken bu

İnanın uyguna yapan yerler kurumlar vardır barış beye göre o bile uygun du biz haftada işte 8 saat gidicektik 1600 1500 de kreş vallla evi satmayı düşündük inanın konuşma gelmese idi ciddi terapi aldırırdrsk

2.5 yaşında barış beye tekrar gidicez yine de

Tamam çok ama çok haklısınız zaten bize gittiğimiz bir yer böyle potansiyel bir çocuk bu sıkıntıları yaşadı ve 1 ayda sadece ilgi ile.mi toparladi otizmi olsa mümkün değil demişti evet ama insan bazen acaba diyor çünkü yüzde 10 da olsa otizmi teşhisi alan çok çocuk var çünkü bu artik normal geliyor

Ya eskiden evde çok ders çalışan hiç kimseyle konuşmadan sadece kitap okuyan arkadaşlarım vardı benim sohbet yoktu ve şimdi şimdi sosyal.oldular

Geçiyor herşey bir şekilde yakalıyor herkes birbirini

Otizm bir farkındalk benim çocuğum da olmasa bile. Benimki farklı bir çocuk adını koyamyorm ama öyle

Burada hepinizden çok ama. On şey öğrendim en mutsuz aglak anlarım da yazdım

Kimi arkadaş telefonumu istedi video attım.allah herkesten bin razı olsun gerçekten bazı karanlık gecelerime buradaki sizlerin varlığı Umut verdi

Eşim ana dili gibi konuşuyor ona yaptırayım bu testi çok teşekkürler

Evet canım çok şükür ağlak zamanların vardı ama geçti. Bizim ağlak zamanlarımızsa devam ediyor hem de benim gibilerin yıllardır.... çocuğum onu da dedi bunu da yaptı diye uzun uzun defalarca yazman bizi üzüyor sen onları yazıyorsun diğer bir anne çocuğum anne diyebilecek mi diyor Yen'i anne olmuşsun üstüste iki çocuğun olmuş böyle bi sıkıntı yaşamışsın heyecanlısın ama uzun uzun çocuğunun yaptıklarını yazma bence çünkü senin oğlunun söylediklerini benim 6,5 yaşındaki oğlum söyleyemiyor bu sefer oğlumun eksikliklerini hatırlatıyor üzülüyorum insanız çünkü sen sadece kafana ne takılıyorsa problem olarak onu yaz seni çok sevdim candan heyecanlı içten bi insansın umarım üzmeden anlatabilmişimdir canım inş bizim çocuklarımız da seninki gibi yaşıtlarını yakalar bir gün

Ya yemin ederim düşünmedim özür dilerim gerçekten birini üzmek istemem ya çocuk yetiştirmek zor yeni anne oldum ve affallafm galiba o sebepten böyle oldum ağır geldi iki bebek

Bende sizleri sevdim tanımadan görmeden

Tamam o zaman takıldgm özellikle öfke sorunları ile ilgili burada soru sorarrm

Sürekli dua ediyorum hepinize

Tabii ki canım biz burada kocaman bir aileyiz ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz seni de çok seviyoruz her zaman her daim yardım etmeye hazırız kesinlikle ben de seni üzdüysem özür dilerim canım

Ne kadar da güzel bir söz "biz kocaman aileyiz" demen.
Umudumvar bilmeyerek bunları paylaştığını tahmin ettim üzülme. Arkadaş çok güzel açıklamış sen de olgunlukla cevap vermişsin çok tatlısınız.

Sizin ve diğer tecrübeli annelerin fikrine ihtiyacım var. Psikiyatrist, psikolog, özel eğitimci, kreş hocası hep aynı şeyi diyor bana " kreşi bırakmayın, devam edin" diye

Fakat ben bu işte bir terslik olduğunu hissediyorum. Haftada iki yarım gün kreşe gidiyor. Ağlayarak gidip orada bişey yapmadan kendi başına oynuyor. 8 Aydır kreşe yolluyorum. Haftada 5 yarım gündü sonra 2 ye düşürdük çünkü özel eğitim de var. ama hiç katkısı Yok bana göre. Hep diyorum yine tekrarlıyorum. HER çocuk farklı, birine yarayan eğitim, diğer çoçuğa zarar verebiliyor. Ben kreşten almak istiyorum ama ileride pişman olmak istemiyorum. İçgüdülerim bana çocuğu kreşten al diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

Benimle çok mutlu sabah tv yi gösterdi "nanni deh" dedi. Ama kreş hocasından duyduğum şey beni şoke etti. Masanın etrafında dönüp daireler çizmiş hiç yapmadığı şey. Oturmayı öğrenmişti iki gündür oturmuyormuş ve yemek yememiş kreşte. Bu nasıl bişey çözemedim.
Hep duyuyorum " kreşe gitti 3 ayda dili çözüldü, yok efendim kreşe gitti arkadaş edinmeyi öğrendi vs..vs.. inanmıyor değilim doğrudur tabi.. fakat bizim sıpa o çocuklardan biri değilmiş meğer. Kreş bizim için kreş değil, sanki tecrit yeri

Merhaba,ben oglumu tam 30 aylik krese verdim ilk 2,3 ay hic bir geri donus alamadim,hatta surekli sikayet geldi arkadaslarina vuruyor,kizlarin sacini cekiyor filan diye cok uzulmustum...faydasi olmayacak diye dusunuyordum sizin gibi..daha sonra olumlu geri donusler aldim sikayetler devam ediyordu ama azaldi tek kelimelerle konusan cocuk cumle kurmaya basladi tabi bunda sadece kres degil benim katkimda cok oldu.cocuk kendini ifade edemiyordu ne istiyorsun dedigimde cevap alamiyordum beni anlamiyordu cunku..ona sorular sorup kendim cevapladim..bunu forumdaki tecrubeli annelerden ogrendim..en onemlisi hayali oyun...hic birsey bilmiyordu sadece yatarak arabasini bir leri bir geri suruyordu bilmiyorum biz tani almadik ama,netteki otizm belirtilerinin 10 tanesi varsa 5 tanesi uyoyordu..simdi kendisi surekli hayali oyunlar oynuyor..her cocuk farklidir tabi kimisi gec ogrenir ,kimisi daha cabuk ogrenir..ben oglumda hizli bir geri donus aldim..ama hala farkliyiz yasitlari gibi degiliz henuz ama bu sekilde devam ederse ilerleyen zamanlarda yasitlarini yakalayacagini umuyorum insallah hepimizin cocugu iyilesir..

Merhaba canim.Benim de anne olarak iç güdülerim hep bu yondeydi.Açılacak diye anaokuna verdim.Kızım 5 yas geldi hala acilmadi.Yaz dönemi benimle ilerleyen çocuk okul baslayinca ne sosyallik ne konusma adina hicbir ilerleme gostermiyordu.Ama okula göndermeye hem mecburdum çalisiyordum hem de pişman olmak istemiyordum.Bu sene okula göndermeyecegim kizimin bir senesi kaldi 1.sinifa.Zaten okul yolunda arabayla giderken sinir krizlerine giriyor resmen bu korkuyu unutmasıni istiyorum.Aslinda okula gulerek cok mutlu gittiği zamanlar da oldu o zaman cok seviniyordum.Ama en son kamerada izledim kızim kendi başına dolanip duruyor masa etrafinda cok uzuldum.Böyle kendi basına takilacaksa çocuk bence hiç gitmesin daha iyi.Zaten öncelik özel egitim çocuğun okula hazır hale gelmesi.Otistik özellikler kaybolacakki çocuk okuldan fayda gorsun.özel egitime de aglayarak gidip zorla öğretiliyorsa ondsn da hıcbir verim beklenmez.Valla bizim işimiz zor yaptıgımız ya da yapmadığımız herşeyin vicdan muhasebesini yapiyoruz.Ama çalışmıyorsan çocuğunla kendin ilgilenmeni tavsiye ederim.Bir tanıdigin oglu ne anaokulu ne egitim gordu 5 yaşjnda anaokuluna gitti gayet iyi durumu 4ten sonra acildi.Baya da otistik özelligi vardi.Seninkinin yasi kucuk bol ilgiyle aglatmadan sıkmadan kendin ilgilen canim.

otizm teshisi almismiydi tanidiginizin cocugu? suan tamamen normal mi..

Geçmiş yazılarınızı yeniden okudum Sunay 79 ve sabırlı ol... İnan'ın ailem bile anlamıyor desem yeridir yaşayan bilir yaşayan anlar ancak. Bizimkinin öfke nöbetleri Yok tek sevindiğim nokta bu. 23 aylıkken puzzle yapıyordu onları sakladım arada çıkarıyorum acaba unutuyor mu diye ama unutmuyormuş. Bizimkinin görsel merakı çok fazla. Onun için kelimelere ağırlık veremiyormuş. Her kafadan ses çıkıyor malesef,,uzmanlar bile farklı şeyler söylüyor.
Bu çocuğun hiçbirşeyi Yok diyen eğitimciler ve doktorlar bile oldu. En temel 8 belirtiden 4 ü mevcut maalesef. Ama göz teması var, işaret parmağı kullanıyor, kendi iç dünyasında değil çoğu zaman.. bunlar sevindiriyor beni.

Ama Aşırı Asosyal, konuşma Yok 2'3 kelime dışında, hoş onları da pek yerinde kullanmıyor. Komut almada çok yetersiz. Bunlar da beni aşırı üzüyor işte

otizm teshisi almismiydi tanidiginizin cocugu? suan tamamen normal mi..
Aldı belki de aile gizledi.Ama konuşma yoktu bir mekana girerken çok aglardı aile geri dönmek zorunda kalırdı adına bakmazdı seslenildiği zaman gittikleri doktor çok güzel sağır taklidi yaparlar demis.Daha bircok belirti.Ben çok yüz yüze konuşmadim ama bunlar benim duyduklarım geçen sene çocugu gördüm geldi bana soru sordu gayet iyi görünüyordu annesi kreşe çok yazdırmak istedi asiri ağladıgindan yazdıramadı ama anaokul zamanı gelince çok sorun çıkarmadı okulu öğretmenini sevdiğini söyledi annesi.Bu sene 1.sınıf .

Bizim etrafımızda otizmli birey çok var. O sebepten ötürü doğduğu andan beri hareketlerini hep izledim. Çoğu şeyi de erken yaptı. 9 aylıkken öpücük yapıp bay bay yapıyordu elleriyle. Ben tülbente üflüyordum o da üflüyordu. Şimdi öpüyor ses çıkararak ama üfleme yapmıyor sadece fülüt çalarken üflüyor. Hayali oyun azda olsa var. Numaradan yemek yer su içer bir kaç hayvanın taklitini yapar tabi çok başına buyruk canı isterse herşey yapar ama yapmak istemiyor. Hatta bana bu çocuk çok zeki diyenler bile var. Zeki olmasın sadece normal olsun anne olarak başka isteğim yok. Hepimize sabır diliyorum. 6 yaş dönüm noktası diyorlar umarım öyle olur hepimiz için...

Masallah..darisi bizlere olsun insallah...

Benimki de canım bay bay alkış çak yapan resim çekildiği zaman poz veren bir bebekti.Ne yazık ki sonradan oldu ne olduysa.Görsel hafıza çok iyi.asla unutmaz dısarda bütün tabelaları okur bir kere söylememle ogrenir.Ama fazla başına buyruk bir cocuk.Burdaki çocuklar er ya da geç açılacaklar buna inaniyorum çünkü bu duruma eşlik eden zeka problemleri yok ve cok da içe kapalı degiller.Umaŕım bu günler en kısa surede gecmiste kalir.

Ben otizmi cok bilmezdim cok agir bir vaka oldugunu dusundugum icin 2 yasina kadar birseyden suphelenmedim taa ki karsi komsumuzun benim oglumla yasit bir cocugu vardi bir baktim cocuk herseyi konusuyor o an icime bir kurt dustu bu cocuk neden konusmuyor diye.arastirirken karsima otizm cikti ve konusamama disinda tuhaf davranislarida vardi..ozamanda beri dr dr dolasiyoruz..

Araba sürme hayali oyun oynama bunlar sizinknk bazen bizimkine çok benzetoyorm dil açısından özellikle

Şu an krese geri dönecek ama kardeşine vurmaya başladı işte bazı farklılıklar var ama etiket kıyamıyorum her çocuk aynı olamaz ki

Ya evet gerçekten.guzel bir aile olduk bana çok çok destek oldu burada yazan herkes asla asla ödeyemem haklarını teşekkürler hepinize

Kreş çok mühim adapte olmasa katkı sağlaması bile orada k çocuklar ile olmalı ki Birgün gidip ellerini tutup sarılır koklar bakarsın naber diyip öpücük atar merhaba der bunlar zor değil olur arkadaşım olur hepsi

İçine tabi iç sesine güven ama kreş çok mühim belki onları şu an farketmez çünkü hala bireysel benlik durumunda hepsi. Belki kendini tam 2 yaş hissediyor eeeee 2 yaş bireysellik zaten o yüzden yetişir yetişir

Kreşi bırakma onun faydasını göreceksin

Bende kresten çok fayda gören biriyim şimdi yazlık dönüşü ne olacak bizim oğlan ona biri vurdugu zaman asabi oluyor

Bide yüksek sesle biri konuşursa özellikle ben birine sesimi yükseltrsem bana birşey oluyor sanıyor oradan oraya çığlık atarak koşuyor çok kötü oluyor çocuk mahalle de birtsne kız oğluma bağırıyor sanki bağırmyo geri itiyor gibi oğlum kendini yere atıyor

Böyle garip şeyler var o yüzden umarım bunlar sorun cikarmaz

Ay maşallah o çocuğa işte her birey belli yaşa kadar otistik özellikle gösteriyor

Okudukça kendime acaba bende de otistik belirti varmış tek şey erken konuşmuş biriyim ama çok garip davranışlar yapmışım yani bende hep kendime sen öyle şüphe ediyorum eskiden varmış bende de bir tuhaf hareketler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…