Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
selam arkadaslar daha oncede yazmistim oglumda konusma iyi,kendini ifade edebiliyor,soru cevap seklinde karsilikli konusabiliyoruz(sinirli tabiki herseyi degil)fakat istedigi birsey olmadigi zaman inanilmaz derecede zorluyor bizi kendini yerden yere atiyor mesela bir oyuncak gorsun o illa alinacak..cok tuhaf daha once hic birsey istemiyor diye uzuluyordum,simdi ise cok fazla sey istiyor ikisinin ortasi yok yani dengeyi kuramadik...tecrubeli annelerden yardim istiyorum istedigini yapmalimiyim yoksa hayir mi demeliyim.simdi super kahramanlara takmis durumda hepsi olacak birini aliyoruz cok seviniyor gunlerce onunla oyalanir gece kalkar yanina yatirir uyutur onu..fakat hevesi gectiginde baska bir tane ister malum herzamanda alinmiyor.39 ayligiz

Cok mutlu oldum ogretmenide sizin gibi dusunuyor zaten artik ifade edici dil egitimine gecti.taklit ve nesne tanitma calismalarimiz bitti dedi.morale ve destege cok ihtiyacim vardi sagolun.insallah cocuklarimiz daha iyi olur

Mutlu olun tabi. Ukalalık etmek istemeden sadece fikrimi söylemek istemiştim. Sıkmayın canınızı çok iyi gidiyorsunuz konuşma da gelir.
Psikoloji okumuştım okulda ama çocuk işin içine girince durum değişiyor doğal olarak. İşin uzmanı değilim tabi, sadece bir anneyim. Şu an tek ünvanım bu ;;Anne :)

kendimden örnek verecek olursam 4 yaşına kadar anne dahi dememiş bir çocukluk geçirmişim, fakat okuma yazmayı okuldaki herkesten önce öğrendim.

Şu an sadece uyumak ve 4 yıl sonra uyanmak istiyorum. Bu sürede ne olacak nereye varacak diye beklemek çok yıpratıcı. çok bencilce aslında ama öyle işte

Komutlar ve nesneleri ne zaman öğrenmeye başladı acaba. İkili-üçlü veya mesafe gerektiren komutları almaya başladı mı. Bizim çocuklar arasında 5-6 ay var yanılmıyorsam umarım 6 ayda çok şey değişir hem bizim, hem sizin için . Bizimkinin konuşacağını da biliyorum bu iyi niyet değil, sadece biliyorum fakat geç olacak

24 aylıkken kreşe başladık 30 aylıkken özel eğitime. 33 aylığız şimdi.

Merhabalar,

Uzun bir aranın ardından ben de bizi paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 1 yıl öce bizim serüvenimiz başlamıştı. Konuşmuyor diye oğlumu 2,5 yaşında da psikiyatri uzmanına götürmüştük, bir şeyi yok oğlunuzun, oyun grubuna verin akranlarıyla olsun denmişti. Zaman geçiyor, konuşma bir türlü olması gerektiği gibi başlamıyordu. Bir gün internete 3 yaşındaki oğlum konuşmuyor diye yazdım. Karşıma çıkan şey otizmdi. Evet benim oğlum da komut almıyordu, işaret parmağını kullanmıyordu ve göz temasımız azdı. Bir gün oğluma adıyla belki 20 kez seslendim. Ama O dönüp bakmadı. O gün gözyaşlarına nasıl boğuldumu anlatamam. Konduramıyordum ama belirtiler uyuyordu. Sonrası doktor doktor gezmeler... Her biri aynı şeyi söylüyordu "uyaran eksikliği". Sonra çocuk psikiyatristi olan bir tanıdığımız "niye otizmli diye ısrarla etiketlemek istiyorsunuz oğlunuzu, evet gecikmeler var, ama yaşıtlarını yakalayacak korkmayın" demişti. Ama biliyorsunuz ki yetmiyor bu cevaplar. Soluğu bu sayfalarda almıştım, iyi biten hikayeler arıyordum, mutlu sonlar bana iyi geliyordu. Sevgili Çokmasum, Nazdem (Melodi), Selametle ve Francis'in paylaşımları, Şişmaniye gibi arkadaşların katkıları, kıymetli dostum Sdhtp'in psikolojik desteği sayesinde duruma çok takılmamaya çalışarak ilerliyoruz. Hepinize ne kadar teşekkür etsem azdır... Ailemle paylaşamadığım şeyleri burada paylaşmak gerçekten huzur verici...

Sürecin başlangıcında çok kötü günler geçirmiştik. Sürekli gözlemleyip, oğlumun her hareketini otizmle örtüştürüyorduk. Farkı çabuk kapatmak istercesine yüklemeler yapmaya başladık, oyuncaklar, özel eğitim materyalleri, konuşma çabaları, olağanüstü bir ilgi derken durumdan sıkılan oğlum öfke patlamaları yaşamıştı. Sonra sorunu çözdük. Rahat olmak gerekiyordu, çocuğu sıkıştırmamak, herşey normalmiş gibi davranmak. Biz rahatladıkça O düzelmeye başladı. Bir yıl önceye dönüp bakınca oldukça yol aldığımızı görüp, bugünümüze şükür ediyoruz.

Bir yıldır özel eğitime gidiyoruz. Başlangıçta büyük bir merkeze başlamıştık, 3-4 ay kadar gittiğimiz bu kurumda oyalandığımızı hissettiğimiz için kurumu değiştirdik. Çünkü biz oğluma yardımcı olamıyorduk. Şimdilerde bu işin ehli insanlarla, bizim de oğlumuza nasıl davranmamız gerektiği öğretilerek, çocuğumuza daha iyi ulaşabilmemizi sağlayan bir kurumda devam ediyoruz. Bu süreçte öncelikli olarak göz teması oluşturuldu ve süresi artık oldukça uzun. İşaret parmağını çok iyi kullanıyor oğlum. Artık bildiği kelimelerle söylenilen her komutu algılıyor, hatta kendisi komut verir :), acıktığını, susadığını, sıkıldığını, isteyip istemediğini söyler (bu sabah "haydi kalkıyoruz, okula gideceğiz dediğimde "ııı uykum var uyuyacağım" diyerek beni yine şaşırttı mesela), adına her zaman dönüp bakar, hayali oyun oynar (dün kitaplarından birini ortadan açarak tutmuş, sayfaları aşağı yukarı havalandırıp, "anne kelebek yaptım uçuyor" diyordu, legolar cep telefonu, ip artıkları yılan olabiliyor), bildiği kelimelerle konuşur, her soruya genelde cevap verir (ancak bizim dışımızdaki insanlar bir şey sorduğunda cevap vermez-hala asosyal), espirileri anladığında kahkahalarla güler, mutlu, üzgün, kızmış vb. ifadeleri var ve bunları genellikle duruma uygun kullanır. Artık otizmin birçok belirtisi yok. Tüm bu olumlu şeylere rağmen, bazen her şey güzel giderken duraklamalar, geriye dönüşler de olabiliyor, ekolali tekrar başlayabiliyor, sonra tekrar toparlanıp normal seyrine dönebiliyor. Ancak dışarıdan bakıldığında sakin, az konuşan bir çocuk, ağır abi yani. Benim gördüklerimi sadece benim gibi anneler görebilir.

Gelişimi, ilerlemesi beni mutlu etse de hala akranları gibi değil. Eksik bir şeyler ne yazık ki hala var. Zamanla onların da tamamlanabilmesi en büyük umudum. Acaba ilkokula başlarken ne durumda olacağız merak içindeyim. Düzelmeler devam mı edecek, yoksa üzücü geri dönüşler yaşanacak mı zaman gösterecek. Umarım hepimizin çocuğu bu illet durumdan sıyrılıp, yaşama bir an önce adapte olabilir. (Oğlum 4 yaş 3 aylık)

Çok sevindim ..

Merhaba bende hep buralardayım ..
artık çok aktif olmasam da sık sık girip okuyorum. Bazen geçmiş yazdıklarıma bakıyorum .neler neler geçirmişiz diyorum çünkü unutuyorum oğlum geliştikçe BaZı yaptıklarını unutmuşum . En son yazdığımdan çok farklı bir durum yok . Yaz mevsimi bizim çocuklarımıza çok iyi geliyor gerçekten . Güzel konuşuyor anlatıyor bazen uzun diyaloglar Bile kurabiliyoruz . Ama bazen de çok kendi halinde buna çok takılmıyorum Çünkü mesela o salondaylen mutfakta telefonla konuşuyorum İşte diyorum ki karşımdaki insana işlerimi bitireyim bir kahve içelim dışarda 1-2 saat sonra hadi öğlen uykusu saati diyorum ama biz x le kahve içmeye gidecektik dşyor o an beni duyduğunu dikkatli olduğunu anlıyorum . Oğlumda çok şımarıklık var en büyük sorunumuz bu . Sosyalliği de fena sayılmaz .
Ben daha çok 2-3 gündür yazan arkadaşlar için yazıyorum alıcı dili iyi ama konuşmanın henüz başlamadığı arkadaşlarım evet konuşacaklar şu an alıyorlar Ve size Önerim şu nefes güçlendirin . Üfleme içe çekme pipetle gibi çünkü ben bunlardan çok fayda aldım . Geçen sene bu aylarda ağlamaktan hitap düşmüştüm . Lütfen kendinizi yıpratmayın . Ben bunu yaptım ..oğlum için herşeyi yine yaparım ama kendimi bu kadar yıprattığım için pişmanım.

Sevgili arkadaslar gelisim mesajlarinizi okuyup hem sizin adiniza seviniyorum. Hem kendi adima hayiflaniyorum.
Oglum 4 yas 7 aylik, malesef karsilikli konusma hala yok. Alici dil zayif.
Isteklerini genellikle kelimeler ve bazen ogretilmis cumlelerle soyluyor.
Ekolali artti. Takintilar da oyle.
Iyi olarak ise bi ara icine kpanmisti simdi yine cocuklarla ilgilenmeye basladi. Kardesiyle oynuyor. Tuvalet konusunu tamamen hallettik.
Seni seviyorum demeyi ve manasini ogrendi ara ara gelip opup seni seviyorum diyor simdilik sadece bana ve kardesine :)
Goz kontagi cok artti. Isaretle gosterip bakip bakmadigimi gozlerime bakarak kontrol ediyor. Ismini seslenince cogunlukla bakiyor.
Malesef cok duzgun bi egitim alamadi. Kucuk kardesi oldugu icin en onemli zamanlarinda benim ilgim de azdi.
Iki dille iletisim kuruyoruz bir yandan bu da sanirim iyice geciktirdi.
Yakinda aba egitime baslayacagiz. Turkce konusmayi da birakacagim Umuyorum oglumda bir sicrama olur.
Hala cok merhametli, hala kiskanclik bencillik gibi duygulari yok.

Oglum uclu komutlar da cok basarili degil.ikili komtlarin cogunu yapiyor.5 ay oncesine kadar nesneleri hic tanimaz di.kedi ve kopegi bile ayirt edemiyordu.bu acidan cok ilerleme oldu.sanirim benim ihmalim ve uyaran eksikligi de cok oldu.burada anlatsam cok uzun olur cocukla ilgilenemedim.esim yurt disina cikti calismak icin ben ailemle kaliyorum.cocuk babasindan ayrildi ve ben icime kapandim.sadece temel ihtiyaclarini karsilayan opup sarilan bir anne oldum.hala da oyun oynayaniyorum beceremiyorum ve kendimi cok suclu hissediyorum.
siz bizden 6 ay daha avantajlisiniz.eminim 6 ayda cok yol alirsiniz.

Ay
konusma da genetik faktorlerde cok onemli siz cok gec konusmussunuz zaten.benim buyuk oglumda 3 yasindan sonra konusmaya basladi ama anne baba ve azda olsa ikili kelimesi vardi.hala cok iyi konusamiyor 6 yasinda

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim sizlerin tecrubeleri cok onemli.
herseyden cok cabuk etkileniyorum biri cocuguma biraz dikkatli baksa icimden acaba bellimi oluyor ne dusundu diye merak ediyorum.birisi aaa konusamiyomu dese bize acıdıgını dusunerek uzuluyorum.bunlara kafayi cok taktigim icin cocuguma verimli olamiyorum farkindayim.kabullenmek ve insanlarin bakisini umursamamak en iyisi belki ama basaramiyorum.
kimse bana cocuguma aciyarak bakmasin bunu kabullenemiyorum.kibir degil bu insanin basina hersey gelir biliyorum ama cocugum konu olunca iyi olsun ezilmesin istedigim icin.annelik iste.
tavsiyenize uyucam .pipet ve uflemelere calistiricam.cok tesekkurler.
allahim hepimizin ve sizin cocugunuzu da bu sorunlardan kurtarsin

Teşekkür ederim . Rabbim hepimize yardımcı olsun

merhabalar daha fazla başedemeyeceğim için ben de sizlerden yardım bekleyen bir anneyim.23 aylıkken oğluma otizm belirtileri var çocukluk otizmi teşhisi kondu.ismine cevap vermiyor,komut almıyor işaret parmağını kullanmıyordu çok normal bir bebekken bir anda 18 aylııkken gerilemeye başladı.KBB ye götürdük kulaklarına tüp takıldı geniz eti alındı.kulaklarında aşırı sıvı yoğunluğu olduğunu bununda davranışlarında gerileme yapabileceğini söyledi.Dr.umuz otizm benzeri davranışları var diyor.hala isteksiz konuşma yok sorunca renkleri sayıları meyve sebze hayvan isimleri biliyor sorunca söylüyor ve tekrar çok yapıyor.özel eğitim aldık bu süreçte göz teması biraz arttı ismine çoğunlukla tepki veriyor işaret parmağını isterse kullanıyor.asosyal çocukların içine girmek oyun kurmak istemiyor.çalışıyorum ara verip kendim mi ilgilensem diye düşünüyorum kreşi faydalı olduğunu söyleyenler var bir türlü karar veremiyorum.Aile desteğim yok hatta daha da kötüsü oğlumun bu durumundan dolayı görüşmeyi azaltanlar bile oldu psikolojik olarak hiç iyi değiliz.oğlumun takıntıları yok.el çırpma dönme hiç olmadı arabalara ve tekerleklere çok ilgiliydi.çok sakin rahat uyuyan bir çocuk hırçınlık bağırıp çağırma yok tutturma yok.elinden tutup çarşıda pazarda yürüyebiliyoruz artık komutları yapıyor bizide dinliiyor.
çok çaresizim iyileşecek mi benim kuzucuğumda bilemiyorum.düşündükçe ağlamaktan perişan oluyorum.kızım var 7 yaşında ikinci sınıfaa gidecek çok zeki bir çocuk 1 yaşında konuştu hemde cümleler kurarak şarkılar söylerdi oğluma çok üzülüyorum.

Oglunuz kac yasinda yaptiklari seyler iyiye gidecegini gosteriyor. Benim de cok yakin bi arkadasim vardi. Mesafelerimiz uzak kalplerimiz yakin. Derdimi soyledikten sonra aramaz oldu. Belkide benimle konusurken üzülüyordur ondan belli etmemek icin aramiyordur. Diye teselli ediyorum kendimi ama insan kotu zamanlarinda da ariyor cevresinden destegi. Bosver iyisi kotusu simdi belli oluyor iste. Ayrica maalesef bizi bizden baska kimse kurtaramaz. En iyi doktora da gitsen olay bizde bitiyor. Yazdiklarinin cogu oglumla ayni sadece bizde konusma yok. Isteksiz de olsa istekli de olsa yok. Sadece kendi halinde kosarken anlamsiz yerde kelimeler soyluyor ezbere. Sorduklarinizi cevaplamasi ne guzel.

konuya nasıl başlayayım bilemiyorum benim bebeğin 28 aylık otizm riski var denildi adına bakmıyor komut anlamıyor anne baba gibi kelimeler kullanıyor sürekli anlamsız kelimelerle şarkı söylüyor kreş e 1 ay ara verdik tatile çıktık şimdi 3 gündür kreş e başladı hasan onayla bu sıralar giden varmi çok yarim yarim oldu yazdığım farkındayım özel eğitime rapor almadan özel şekilde rehabilitasyon merkezleri kabul ediyormu

Hasan önal izinliydi geçen hafta sonuçları gösteremedik internet sayfasından kanuni nin dr çalışma günlerini takip edebilirsin
Parayla özel eğitim aldırabilirsin canım

Hasan önal izinliydi geçen hafta sonuçları gösteremedik internet sayfasından kanuni nin dr çalışma günlerini takip edebilirsin
Parayla özel eğitim aldırabilirsin canım
Selam arkadaslar
Aranizda cocugunu konusma ve dil terapistine goturen var mi?
Benim oglum 39 aylik baba mama goll gel gibi cok az kelime ve sesli harfleri cikarabiliyor.
eşim dil terapistine goturelim dedi ama hic konusmayan cocuga bir faydasi olur mu?

haftada 3 gun ozel egitim aliyor ifade edici dile gecti ogretmeni ama oglum cikaramadigi sesler olunca cok sıkılıyor aglama krizlerine giriyor.mesela a ee uu bunlarda sorun yok ama mo mi gibi seslerde cok zorlaniyor yapamiyor.

Canım bizde de aynı durum geçerli. AA oo uu sesleri çıkarıyor ama inek nasıl ses çıkarıyor diyen sorunca dudaklarını büzüştürüp Moo gibi yapıyor ama ses yok. Görüntüde möö diyor ama ses çıkaramıyor. Yarın dil terapisti yine değerlendirmeye alacak bakalım ne diyecek. Seninle de paylaşırım aslan nasıl yapıyor diye sorunca aaa yapıp pençe gösteriyor basen ama o kadar

Tamam cok sagol canim senden haber bekliyorum.durumlari birbirine cok benziyor bana da fikir olur.

Bence denemek laxım. Benim büyük oğlan r leri söyleyemiyordu yıllardır da özel eğitim alıyordu 6,5 yaşında dik terapistine gitti 1 haftada öğrendi şok olmuştuk bence götürmenin maddi külfeti dışında ne zararı olabilir ki herkesin kendi branşı var neticede bizimkiler ya okul öncesi ya sınıf öğretmenliği mezunlarından ders alıyor onlar ses çıkarttırmaya çalışmayı nerden bilecek dil terapisti kadar yüzüme bak oğlum şimdi şunu söyle ... eşleştirme yap falan filan gibi dersler yapıyorlar çocuğun durumuna göre.
Ben de forumun ninesi gibi oldum her duruma özgü bi hikayem var siz yazınca hatırlıyorum

Size ne kadar teşekkür etsek az. Sizin gibi tecrübeli anneler yaşadıklarını yazınca çok mutlu oluyorum. Vaktinizi ayırıyorsunuz ayrıca, bunun için de sağolun iyiki varsınız. Her çocukta fayda sağlamayabilir belki, ama sizin de dediğiniz gibi denemekten ne çıkar ki.

Zaten isin maddi yönü olmasa denemek hic sorun olmaz biz egitimi raporsuz aliyoruz ve bunu da yaptirmak epey bir zor bizim icin ama gidisat gosteriyorki bir kac ay sonra da olsa dil terapistine bas vuracagiz.bazen oglum hep boyle kalacak gibi geliyor asla anne diyemeyecek sanki.
ayrica vakit ayirip cevap yazan herkese minnettarim sizlere cok tesekkur ederim

Dun egitimde bir sorun daha cikti.iste cocuk sesleri cikarmak istemeyince huysuzlandi ve yerinden kalkmadan saga sola baktigi icin ogretmeni ellerini tuttu boyle ellerin bagli calısıicaz yuzume bakicaksin dedi.benim oglum da ellerini kurtarmaya calismis ve daralmis yuzu kizarmis.kalp atislarinin hizladigini sinirlenip kurtulmaya calistigini eger bu hareketliligi boyle devam ederse ilerde sinir hastasi olabilir buna bir cozum bulmamiz lazim psikiyatri ye goturun zararsiz bir ilac onersin dedi.cok moralim bozuldu boyle kucuk bir cocuga hareketli diye ilac kullanmak bana cok yanlis geliyor.tamam
oglum coookk hizli ve hareketli ama ilac ?????
Dersin ilk 15 dakikasi cok iyi sonrasi hareketli ve dikkatsiz diyor.ama cocuk kucuk bunun bir dikkat suresi yokmu benim bildigim yetiskinler bile bir sure sonra ortamdan kopar dikkati dagilabilir.yanlismi dusunuyorum ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…