Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
evet canim bi tuhaflik var belki gercekten uyaran eksikligi,belki hafif otizm vardi gecmeye basladi bilmiyorum ama farkli oldugu kesin bu yuzden dr larda tani koyamiyor.Dr diyor ki cocugunuzu bana gosterneden anlatmis olsaniz evet otizm var derim ama cocuga bakinca otizm goremiyorum diyor ne oldugunu bilmemekte gercekten yoruyor beni.En son pazartesi kontrole gittik gelisim testi yapildi,daha onceki testlerde bayag geriden giderken su an cok hafif bir egrilik var bayag gelismis dedi dr motor gelisimi olarak yakalamis nerdeyse,(tek ayak ustunde ziplayamiyor sadece)dil olarak 2.5 yas cikti 39 ayligiz suan

Bende bilmiyordum bende sürekli 1 yaşında bebekleri gördükçe kıyas yaptım Instagram dan bakıyordum hiç birşey ne alkış ne bay bay ne öpücük yani çocuk öpücük bile yeni yapıyor bunların hepsi çok önemli imiş ve çocuğa hiç ama hiç göstermemidz ben işe dönüp tekrar hamile kalınca sıfır ilgi bolca TV annem ne var her çocuk izliyor diyordu ah ah eşim ve b nm elimde tel WhatsApp grupları çocuğa al sana YouTube otur izle derdik saatlerce gelmedi yanomoz
yanımıza böyle yapanlar çocuk yapmasın diyorum artık lanet olsun diyorum gördükçe insanları pişman oluyor her çocukta artık konuşma gecikmesi var

Birgün köpek sordum yok göstermiyor hiç birşey istemiyor kapalı bir bebek olmuştu yaşıtları videoları gördükçe hep acaba mı dedim ve bunları farkettim ve birden bütün otizm belirtileri geldi oyuncak yan yana mı dizersib hafiften olsa kanat mı çırpar ay hepsi vardı ya

Amin canım inşallah

Amin canım inşallah

Canım sizin kızın tanısı ne? İlk raporunuzda kaç yazıyıiordu şimdi kaç. Biz rapora başvurduk ama 3 yaştan önce çok sorun çıkarıyorlar vermeyebilirler dediler. Bir tanıdığım oğlunu götürmüş vermemişler 3 ay sonra yeniden başvurun demişler. Benim oğlum görünürde hareketli olusu dışında göze batan bişeyi Yok. Acaba verirler mi diyorum. İsmine bakar çoğu zaman göz teması var ufak komutlar alıyor. Nasıl oluyor şu rapor işi offf. Bir kaç anneden şunu duymuştum çok etkilendim. "İyiki benim çoçuğum özel bir çocuk olmuş, yoksa bana ilk anne deyişi beni bu kadar heyecanlandırmazdı" demişti çok garip ama hoşuma gitmişti

Biz rapor çıkarmadık canım.Doktorlarda net birsey demedi.Uyaran eksikliği beyni hızlı calışıyor filan.Ama en sonunda ne yazıkki hafif otizm teşhisi aldı simdi 5 yaş 3 aylık her istediğini basit cümlelerle ifade ediyor soru ve cevapta sıkıntı var biraz hareketli dediği anında olacak yoksa sinirleniyor göz teması bizimle iyi tanıdıklarıyla iyi yeni bir ortamda ilk basta tepkisiz davranıyor.Hep eğitimcileri ağzı laf dolu kısa sürede açılır dedi ama bizimki acilmadı.Belki de okulda kendini ifade edemediği icin icin biz de ters tepti bilemiyorum yoksa olumsuz özellikleri yanında olumlu da özelliği olan bir çocuktu.

Evet her anne deyişinde sukrediyorum.Bazen üst üste defalarca diyor.Bu kelimeyi ne kadar bekledim.Allah ım tez zamanda tum çocuklarımızın dilinin bağını çözsün yaşıtlarından geride bırakmasın

Selam canim

Bu kres sorununu bende yasadim.oryantasyon donemi diye basladik tam bir ay surdu.cocuk aglamiyordu ama biz gunde 1 yada 2 saat gittik bu sure icinde yaz donemi diye hep bahcede oynuyordu cocuklar ben almaya gittigim de benim oglumu hep kosarken goruyordum yada elinde supurge ile yerleri supururken.bir ara buna takinti yapmisti malesef.kesinlikle cocuklarla bir iletisimi olmadi orada.zaten kimse cabada gostermedi.o kosuyor arkasindan yardimci abla kosuyordu.bir ay boyle gecti.mudur en son sizin cocugunuza ozel birini tahsis etmem gerekiyor dedi.

Surekli sikayet aldik.cocuklara vuruyor tukuruyor komut almiyor gibi gibi.

Okula goturmek iskenceye donustu bana cocuk degil ama ben aglayarak gidiyordum.bukadar para verip ustune birde laf duymak zorunda kalmak beni cok uzdu.neden ben cocugumu keyifle okula goturemiyorum diye kac kez okul yolunda bogazim dugum dugum oldu gozlerimden yaslar akti

Ayrica cocuk da bisey ogrenemedi.bosu bosuna bir aylik para odedim.1 saat gitti

Simdi calismaya baslarsam mecbur krese vericem ama korkularim daglar kadar.paramla rezillik bu olsa gerek.
herkes okula kapris yapar okul muduru susar birde benim yasadiklarim.isyan edesim geliyor

Benim oglum herseye hemen alisamaz. Bende onun bu huyuna alistim. Ozel egitime gittik 2 ay sonra alisti hergun 45 dk agliyir eve gidiyorduk. krese 50 gun sonra alisti. Havuza gittik 1 saat once aglayan cocuk 1 saat sonra cikmak istemedi. Herseyde oyle. Ben daha once anne cocuk oyun grubuna gittim. Ama orda hic kimse ile ilgilenmiyor hep kaydiraktan kayiyor diye 2 ay sonra biraktim. Sıkıldım ağladım yapmıyor iste diye üzüldüm. Ozel egitim hocamiz cok erken davranmissin. O ilgilenmiyo gorunse bile ordan bisey kapacakti demisti. Simdi krese inat ettim alisti. Yani ben kendi cocugumda sunu gordum bir seyi kararli yaparsak biz o da uyum sagliyor eninde sonunda. Tabi herkesin cocugu farkli. Herkes kendi cocugunu tanir. Ama bir gun psikiyatri muayenemizde 14 yasinda bir otizmli kizin babasi biz zamaninda kiyamadik aglatmadik. Hic bir duzelme olmadi keske o zaman aglasaydi da iyi olsaydi demisti hic unutmuyorum. Kiz elinde hep cep telefonuyla dolasiyor elinden alirsaniz saldiriyordu babasina. Adam aglayacakti gozleri dolu dolu anlatti.Biz hic kiyamadik agladigi icin hic bir egitime krese gonderemedik dedi. Bana kiz kardesim krese biraktigimda agliyor diye ne kadar gaddarsin diyor bazen ama bilmiyor ki ben onun iyiligi icin calisiyorum. Mantığımla hareket etmek zorundayim. Benim demem o ki kresi degistirin mutsuz oluyosa ama vazgecmeyin. Oglum 33 aylik

Kızlar bi şey dicem özellikle Sunay79 gibi büyük çocuğu olanlar... benim oğlum 2011 ki ya biz dedik ki okula bi yıl geç yollayalım ama bunun için 71-72 aylıkken falan ram a başvurmalıymışız çocuğu bi yıl daha kreşe yollucam diye. 78 aylık olana kadar hakları varmış.... benimki 78 aylık Şimdi kabul etmiyorlar veremicez yapamaz 1. Sınıfta dedik o zaman 1. Sınıfta kayıtlı gözükecek biz gayrı resmi olarak yuva ya yollucaz o da sınıfta kalmış gözükecek devamsızlıktan halbuki 7 ay önce başvursaymışız çocuk 72-72 aylıkken olacakmış

Ben iki oğlumda da aldım küçükken sıkıntı çıkmadı raporda pek problem çıkmıyor sonra rehberlik ve araştırma merkezi de kontrol ediyor zaten devletten maaş falan almıyoruz ki bizim dr bizi yönlendirdi otizm yanında artiküladyon problemi yazdırdı kbb ye öyle oluncahaftada 3 saat ders alabiliyoruz 3 saat de ücretli aldırıyorum kreş bizde de en büyük sorun hala yuvanın önünden geçerken ağlıyor geçen yıl 5 yaşındaydı üstelik bi de fazladan diyet problemimiz var pasta görünce eline tabağı alıp geliyor ben de istiyorum diye ağlıyormuş hoca da çok üzüldüğünü söylüyor diğerlerinin yediklerinden yiyemeyince bizim koyduğumuz yemekleri de yemiyor küskün küskün oturuyormuş valla yaş 6,5 durum hala aynı okula gitmek iş-te-mi-yor....

Bugün bir yerde yemeğe gittik bizim oğlan telefondan orayı burayı açıyor garson döndü aaa kendi yapıyor felan dedi bizde her bebek yapıyor dedik

Mekanın sahibi ile sohbet ederkeb ne olur izletmwyin lütfen açmayın otizm olur hemen oluyor çocuklar dedi şok olduk eşimle birbirimize baktık

Bilmeniz ne kadar güzel artık herkes biliyor öyle olan çocuklara anlayışlı olunsa daha güzel olur dedim

Yani bizde inat ediyor dotetiyo diye açtık elli kez tekrar ediyor aynı şeyi bir rahat yemek yemek istedik diye dedim mecbur

Bu arada barış beyin öğrencisine bayram sonrası gidicez arkadaşlar eşim videoları atmış biraz şaşırmış tabi eğitimci gelin görelim diyor ama benim.oglan bir arabanın kapısını neden açamadım diye kriz çıkarıp beni ısıtmdti sinir hastası gibi davrandı o zaman

Dürüst olup eğitimci ile paylasacamm.sinirlenince kardeşine vurup masada ne varsa sandalye de dahil yere atıp rahatlıyo diyecem

Açamadım diye diye ağlıyor araba kapısı açılmıyor yanı yok açılmıyor o öyle bir oyuncak o an külah salata lolipop bunlar ile dikkat dağıtıyorum yani çıldırıyor öfkeden

Buna çare varmı bu 2 yaş sendorumu mu yoksa arkadaşlar

Evimize gelen bir çocuk oyuncağın neden pili yok diye kriz çıkarmıştı buda öyle birşey galiba

Yavrum kıyamam yaa.. aslında bizim çocuklar için full+full kreş lazım. En fazla 3-4 çocuk olacak iki tane eğitimci eşliğinde ilmek ilmek öğrenecekler. 10-15 kişilik sınıflarda çocuklarımız arada kaynayıp gidiyor. Misal Diet yapanlar ayrı sınıfta olacak ne kadar güzel olur birde potansiyellerine göre sınıflandırılmalı.. kreşlerde şu sorun da var 2015 Ocak doğumlu ile 2015 aralık doğumlular aynı sınıfta oluyor çok kötü. 1 ay bile hayati önem taşıyorken fark 1 yaşa çıkıyor.

Aslında oğlum öğretmenini çok seviyor. Haftada 5 güne alışmıştı. Şimdi 5 gün gitmiyor 2 gün gidiyor ağlama da böyle başladı. Öğretmen sadece 5 dakika ağlıyor sonra susuyor dedi. Bilmiyorum kafam çok karışık. Dilerim aşılır

Bizim psikiyatrimiz bu yasta bir cocuk icin gunde 2 -3 saat diye onermisti. Senin oglunda henuz kucuk. Tam gun yollama bence. Hergun 2 -3 saat diye anlastik ama haftada bir gun kacamak yapiyoruz gitmiyoruz. Diyetteyiz ve hergun kreste aperatif ne yiyebilir diye dusunup yapmasi bana eziyet olmaya basladi. Keske herkes gibi bir pogaca alip gitsek. 2- 3 saat duruyor ama biseyler yemezse eve donerken cok huysuzlaniyor acliktan. O yuzden koymam da şart. Ben bu aralar oglan geriliyor diye üzülürken kres ogretmenleri cok degisti cok iyi oldu adini seslenince gulumsuyor arkadaslarinin yanina oturuyor dedi. Cok mutluyum. Kucucuk seyler insani nasil mutlu ediyor. Enerjim aninda geri geldi.

İyi olacak hayatım elinden geleni yapıyorsun sen. Sıkma canını. Enerjini hep yüksek tutmaya çalış. Bu günler geçecek inanıyorum. Ben çok zorladım son günlerde. Çocuğu sürekli test etmeye çalıştım, ismine bakan çocuk bakmaz oldu. Kuzun çok akıllı Çok sevindim daha iyi olacak İnan...

Kreş çok faydalı arkadaşlar Çünkü İnan'ın çocuklarımız aslında çok gözlemciler . Oğlumu 2 yaş 5 aylıkkken verdim iyi ki de vermişim . Oğlum 10 gün sonra 40 aylık . Yaşıtlarına çok çok yaklaştı diyebilirim .

Seninki hem 2 yaş sendromuna yakalandı hem de kardeşini kıskanıyor ikisi bi araya gelmiş umudumvar büyükler bakacaksa her ikisine de bence işe başlama hemen çocuğa annesi dışındakiler annesi kadar adil bakamıyor küçük olanı daha çok seviyorlar benim kişisel gözlemim oğlun daha da hırçınlaşsınlar başka biriyle ikisini başbaşa bırakma canım yuvaya falan yollucaksan olabilir saatlerini iyi ayarlamak laxım geçicek bu günler 3 yaşında çok değişiyorlar ( normal çocuklar Yani bence seninki de o kategoriden ) laftan sözden anlamaya başlıyorlar

Kleopat çok sevindim canım senin oğlana quercetin complex diye ilaç önermişler miydi biz uzun süredir bulamıyorduk şimdi Cerrahpaşa özlem eczanesine 40 kutu gelmişti Perşembe hemen gidip aldık ben hep diyet faydalı diyordum SMS belki ilaç da çok faydalıdır Hasan hoca dan başka doktorlar da öneriyor artık çünkü

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…