Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
yok canim illa vurma olacak diye bisey yok her cocugun yapisi farklidir.Belki biraz bizimki hircin ondan kaynaklidir kizimda kucukken herkese vururdu,iterdi baskasinin elindeki oyuncaga sahip olmak isterdi ve bu itmeler 5 yasina kadar surdu ama normal gelusimliydi...

Bende çok hircnmsm oğluma herkes. Sakin diyor ama iki yaş sendorumu felaket ya

Bak arabasının kapısı koptu arabam nerede diyor veriyorum kapısını tak yap diyor yahu olmuyor işte babam fırlattı yatağa olmuyor diye adam kızdı oğlan ağladı ya dedim neden bunu yapıyorsun hani çocuk zaten bilemez bunu o bebek

Ailemin yazlığındaym ama onlar da sıcaktan darlandi 2 ay olacak onlarlayz ama herşey iyi güzel de bir hareket oğlumu üzmeye yetti bir bebek onu bekliyor kapısı takılan anlamaz ki kapı düşmüş araba da ama anlamaz yani bebekler böyle

Balon patlaması yok olması bile çocukta tranva yaratırms patlama sesi bile değil onun varken gitmesi

Canım bir göstersenz aslında belkide hala iyi insanlar vardır ne bileyim bu sektör öyle büyümüş ki ah ah rehabilitasyon merkezlerine hep bebekler gelir olmuş. Çok zor çok

Haklısın canım hazır olmayan çocuğa verilen dil eğitimi havada kalıyor. Bizde aktif olarak kullandığı tek kelime "del" var. Baba-mama-su- cica- yanı çikolata var ama onları pek aktif kullanmıyor. Taklidi ise canı isterse yapar.

Çiş konusunda çok bilgim Yok, zaten ben bırakmayı düşünmüyordum bizimki bezi çıkarıp atana kadar. Normal çocuklar hazır hissedince alışıyor doğrudur ama bizde belirtiler çok belirgin. Mesela el çırpma, fazla komut almama çevrenin farkında olmama gibi.
Eğitime gelen bazı çocuklar var 6 yaşında hala bez kullanıyorlar. Ufak tefek konuşmalar başlamış fakat bezi bırakmıyorlar. Beze karşı da bağımlılık kazanıyorlarmış zamanla. Oradaki anneler bana çok iyi yapmışsınız dediler tabi hocalarımız da aynı şeyi söyledi.

Fakat asla zorlama travmaya sebebiyet verebilirmiş. Bizimki altına pek kaçırmıyor ama klozete oturmak istemiyordu. Bir damla bile yapsa Çikolata vererek ödüllendirdim öyle yaparak bir Aydır bez takmıyoruz bakalım zamanla nereye varacak. Buradaki çoğu çocukta sorun olduğunu sanmıyorum her çocuk farklı gelişim gösteriyor sonuçta. Otizmdeki en temel 8 belirtiden 4 ü varsa değerlendirilebilir diyorlar uzmanlar ama sırf tek belirtiden dolayı aileyi korkutmaları tam facia. Bizde el çırpma komut almama iletişim sorunu ve sebepsiz gülme var. Baya belirti var anlayacağın. Ama göz teması olması işaret parmağını kullanması amaca uygun oyun oynaması olduğu için otizm var diyemiyorlar ama yokta diyemiyorlar bakalım artık. Uzun yazdım kusura bakmayın arkadaşlar derdimi bir tek siz anlıyorsunuz.

Bugün doktor kontrolümüz vardı. Doktor iki ay öncesine göre daha iyi ama hala yaşıtlarından geri dedi. Resimlere hayvanlara sayı ve yazılara olan takıntısı devam ediyor mu diye sordu,evet dedim. görsel zekası yaşıtlarından ileride olabilir, bizim sık rastladığımız bir durum dedi ona canm çok sıkıldı. Yaşıtlarıyla iletişimi sıfıra yakın üstelik 7 Aydır kreşe gidiyor. Kreşe giden çocuklar hemen düzelir derlerdi ama çocuktan çocuğa değişiyor işte bizde işe yaramıyor

Normal bebeklerde konuşma diğer bireylerin ses ve dil hareketlerini taklitle başlar. 18 aylıkken bebekler diğerlerinin konuşmalarını tekrar ederler. Bu sözcükleri tekrarlama 2,5-3 yaşına kadar devam eder. Otizm de ise farklı olup 3 yaşını geçse bile tekrarlama devam eder. Eğer soru sorduğunuzda cevap veriyorsa endişe etmeyin derim.

Bugün sırf korkudan çocuğa normalde uykudan uyanınca öğlen muz ve armut yer

İlk başta muzu sordum muz mu nar mi dedim muz de ve yedi

Daha sonra armut mu elma mi dedim armut dedi yani sonrakini değil sevdiğini diyor bu ekololi değil yani

Bugün ona abi diye tanıttığım çocukların adlarını öğrenmiş şaşırdım sarılıyor onlara baya oynadı hattaha evlerini bozdu ama çok seviyorlar bizim yaramazi

Bizimki bir oyun bulmuş elinde olan oyuncağı dayısına verip benim diyip alıyor tatmin oluyor galiba kahkahalar havada dayısı hayır benim deyince onun kıyafetini gösterip senin bu diyor sonra kendi oyuncağına benim diyor aralarında oyun bulmuşlar

Arkadaşlar iki oğlum da şu an uyudu büyük bir kriz çıktı evde 1 senedir sütünü içtiği biberon kayboldu normal de 10 da uyuyan çocuk 1 de uyudu süt icmedi yemek yemedi gidip gelip süt istedi bardak verdim attı

Kardeşinin biberonu verdim bebenin bebeğin diye kızdı

Onunda farkında ona ait değil ne yapacağımı şaşırdım yeni alsak ister mi yoksa hazır kayıp toptan mı kurtulsak biberondan bilemiyorum

Herşeyi bardakla içiyor sadece sütü gece yatarak içiyor şimdi uyanırsa ve biberon yok çok zor olacak

Oturdum ağladım ya çok zor ikisi de uyumadı

Evet soruma cevap alıyorum bugün dedesinin gömleğini gösterip bu kimin dedim oda dedenin dedi dedenin gömleğini dedeye götür giymesini söyle o zaman dedim aldı gitti al giy dedi adama

Şu sıralar çok red cevap veriyor kafayı hayır anlamında sallaması özellikle herşey itiraz

Arkadaşımn oğlumla oğlu var o sürekli tekrar halinde annesi söylüyor mesela hadi başla diyor buda diyor sonra başka bir yerde hadi başla diyor ama hani tam da anında o kelimeyi ortaya koyuyor bu biraz konuşma gecikmesi olan çocuklar da oluyor çocuk alakalı yerde söylüyor yani benim oğlum sürekli tekrar etmiyor mesela ben ona dün ananas gösterdim bu mango dedim işaret Edip mango ananas dedi bugün açtı kitabı mango annnas kivi başladı meyvelere bakmaya

Patates adam diye bir şarkı tavsiye etmişti 3 ay oldu belki ben yaptığım zaman oğlan asla o hareketleri yapmadı iki üç gündür aklıma geldi kolları kaldırdi gözleri kapadı elini başına koydu değişik şekillerde söylüyorum oda yapıyor 1 ay öncesinde bu denli dikkatli dinlemedi

Vallla sırf kardeşi topla.oynamasin diye gol yapıyor bu gözler bunu da gördük

Bugün bir sorun olmadı biberon dışında

Bir tanıdık uyardı sadece golf arabaları var onları görüyor gelirken korna çalmak için hızlıca koştu edilecekti tanıdık ta hadi ben biliyorum bilmeyen olur ezer dedi bende ya başkasına koşma huyu yok araba geliyor diyince kenara geçiyor ama.sozleri tanıyor dedim

Atları kovalamış çocuk diyor tutmasam teper bir tane ev kedisi var kedi kendinden geçmiş sıcakta bizimki seviyor diye mutlu şok oldum patileri bile sevdi ben korktm.ogljm korkmyo

Ormanda köpek görmüş alkış yapmış köpeğe çocuklar diyor biz korktuk o korkmadi keşke bizde korkmasak dediler

İşin Garibi hayvanlardan korktuğu an büyük kriz yaşayacağız parktan çıkmadığı zaman kedi aç bekliyor hadi ona mama. Verelim diyorum kedi ham ham diyip çıkıyor

Biraz keşke bodozlama dalmasa hayvanlara

Büyük ihtimalle bizdede pek ise yaramayacak henuz 40 gun oldu krese gideli. Ama hep soruyorum öğretmenlerine hala cocuklara yaklasmiyor iletisim kurmuyor. Hayvan ve resimlere ilgisi yok ama sayılara cok ilgisi var benim oglumunda. Bi deftere sayilari sevdigi seyleri cizdim. O isaret parmagiyla gosteriyor ben soyluyorum. Ben isaret paramgimla gosterince kiziyor kaciyor. Bi de şu başladı birini gorurse tek eliyle yuzunu kapatiyor. Bu etraftaki kisiler oldugu gibi tv de gordugu karakterler bile olabiliyo. Yada elini ekrana dogru uzatip arkasindan bakiyo. Sizlerde de oldu mu bu tur seyler. Oglum 33 aylik

Canım gözlerini iki eliyle kapatıyor ama oyun yapıyor çünkü gülüyor kapatıp açtıkça. parmak aralarından bakıyor ya da. Biz de kulak kapatma vardı eskiden şimdi yine yapmaya başladı. 10 dakika önce bir oyuncak gördü birinin elinde kulaklarını kapattı iki eliyle. 10 kere seslendim dönüp bakmadı, arabasının tekerlerine bakıp durdu.
Ama konuşma konusunda da krlimeler artıyor sanki. Biraz önce "nanne deh cicaco ve"dedi. "Anne gel çikolata ver" tercümesi bu. Babası dışarı çıkacaktı izin vermedi. Baba deh ditte dedi. Baba gel gitme demek istedi. Ama devamı gelir mi bilmiyorum. Davranış bozukluğumuz had safhada yani

Bizim oğlan her konuda çok garip zaten. Bazen bu çocuk kesin otizmli başka şey olamaz diyorum, bir saat sonra öyle şeyler yapıyor ki hiç bişeyi Yok çok sağlıklı diyorum.

Sabah " masadan telefonu al babaya götür" dedim. Telefonu Masadan aldı yatak odasına götürüp babasına verdi. Bir kaç saat sonra armut yedi yarısını yere attı. "Al onu yerden" dedim beni takmadı hiç. Yarım saat uğraştım ama o galip geldi almadı yerden Böyle durumları yaşayan var mı arkadaşlar.

Inat durumu da var her cocukta var bu. Benimkide istedigi zaman yapiyor bazen anlamiyor ya da yapmak istemiyor.

Bende gelişmeleri yazayim. Her çocuk herzaman her komutu almıyor zaten. Benim en çok dert yandığım ve oğlumda ilk şüpheledigim şey, komut almamasiydi. Yaklaşık 28 aylıktan sonra falan yavaş yavaş açıldı, şuan bence yaşıtları kadar komut alıyor. 33aylik. Hastaydı şimdi hafiften iyileşmeye başladı. Tam olarak iyileşince sıfatlara çalıştırmaya başlamayi düşünüyorum. Küçük büyük, uzun kısa gibi. Renkler olarak temel olanları biliyor arada karıştırsada. Olumsuz cümle yaşı gereği çok fazla var. İstemiyorum, yapma, hayır, bitti yada çok üstüne gidersem beni başından savmak için tamam anne tamam tamam diyor. Bunlar eğitimi bıraktıktan sonra kendi kendine geldi. Canı birçok şeyi yapmak istemeyince zorlamiyorum artık. Mesela kitaplara hala çok ilgisi yok. Hayvan bilgisi iyi. Hayvanları kitapla yapamadığım için. Köyde köy hayvanlarını öğrettim. Yazlikta balıkları, deniz kestanesini, deniz anası, deniz yildixi, gibi. Hepsini eline verdim, taşta kumda yuruttum (duyu bütünleme). Ben burada bişey danışmak istiyorum. Bizimki elektronik aletlere meraklı. Beni en çok.rahatsiz eden çamaşır makinesi ama oturup izlemiyor gerçekten seviyor çocuk. İçine çamaşır atmayı falan seviyor. Kirli temiz nevarsa koyuyor icine. Barfaktan suyu icince, içine mendil koyup döndürüp bana çamaşır yıkanıyor diye anlatıyor. Bu konu kafamı karıştıriyor.

Demekki elektronik mühendisi olcak senin kuzu.:) inşallah. Bence cok guzel gelismelerin. Hic takma bunu kafana demekki ilgisi var. Takıntı gibi gelmedi bana.

Demekki elektronik mühendisi olcak senin kuzu.:) inşallah. Bence cok guzel gelismelerin. Hic takma bunu kafana demekki ilgisi var. Takıntı gibi gelmedi bana.
Aman umurumda değil yeterki mutlu olsun.Çünkü çok net gördüğüm şey, birsekilde hayatın dahada içine dahil ettikçe ve normal gördükçe çokta problem cikarmadan yapıyor. Eskiden laftan anlamadığı için AVM'de alışveriş dahi yapamazdim. Şimdi çok şükür eskiye oranla daha iyi. Mağazaya girer girmez hadi gidioz diye tutturuyor ama hayır ben isteyince gidicez, bekleyeceksin diyorum, mizmizlaniyor ama bebek arabasında usul usul oturuyor. Krize girmeden. Sadece şimdi yaşta ilerledikçe bilmesi gerekenler artıyor ve yakalamaya çalıştığını görüyorum. Ekim ayında krese başlayacak 5tam gün bu sefer. Kreş çocuk anlamında bizde ise yaradi. Yani hakkını savunup vuruyor ( bu kötü birşey gibi görünse de doğal gelişimin bir parçası) Şimdi cocuklari görünce sarilmaya çalışıp, ellerinden tutuyor. Logo,marka biliyor. Bosch, Arçelik, Siemens, Vestel gibi okuyor ama takıntı olup kendi gelişimine zarar vermediği için onada takılmiyorum. Görsel hafıza iyi sanırım. Şimdi biraz senin benim gibi karıştırmalar var. Onuda gün içinde sürekli iletişim halinde kalıp aşmaya çalışıyoruz. Böyle işte yazdıkca aklıma geliyor.

Ay maşallah ne güzel gelişme hepsi

Benim oğlum logo ve marka seviyor bugün bana getir poşetini gösterip getir de getirelim diyor

Ebebek poşetini bu bu diye getirdi önce boşver dedim ısrarla sordu mecbur söyledim ve hemen öğreniyor görseli kuvvetli merak işte birşey bilmiyorsa soruyor illa

Bütün çocuklar aynı galiba ya benimki de Arçelik Bosch daha konuşma olmadan bunları biliyordu

Evet gerçekten görsel hafızası iyi. Birde ben hayvan falan çalıştırırken Bim'de satılan yumurta içinde kurmalı küçük oyuncaklar var. Değişik gördüğümde hep ondan aldım. 1,5tl şuan ufak bir saklama kabı dolusu o oyuncaktan var. Ahtapot, kardan adam, astronot bunlarida o oyuncaklar sayesinde öğrettim. Her gittiğimde 4tane aldım. Şimdi 30 tane falan oldu galiba. Fikir olsun sizede.

Bizimki soru halinde habu derken ki hepimiz aha bu ha bu diyoruz oda alışmış laz gibiyiz galiba artık bu bu diyor

Bizimki ananas bile öğrenmiş ilginç kim öğretti acaba

Sürekli mangal yakiyoruz diye kendi elini çakmak yapıp yakmış numarası yapıyor eskiden dikkatle ozlemezdi mesela

Gerçi daha 27 aylık

Eskiden telefon olarak alo derdi yaptığı konuşmaya şimdi eline priz alıp Ali Baba tamam tamam gel hadi bay diyor

İnat var kriz var varda var uykudan önce ona dedim ki sana çikolata verecem hadi hat tabi çikolata pek bilmez ve uyumadı gündüz halı da uyumuş sonra kalkıp geldi çikolata diye dolaba gitti sayikladi durdu oysa ben ona vermedim nereden biliyor gel sana külah vereyim anlaşalım dedim gerçekten külahla mutlu oldu

Korkmayalm yahu her çocuk bir değil hepsinde farklılıklar var

Alllaha şükür kreş çok iyi geldi

Çok sevindim benimki de konuşsa artık. Şu görsel merak bu çocukların ortak özelliği galiba. Oğlum yüz tane hayvan tanıyor. Safari hayvanları dahil. İmpala ve geğiyi ayırt ediyor ben bile ayırt edemem. Ama konuşma hala yok. Kanat çırpma azaldı ama kulak kapatma, parmak ucu koşma ve arada bir kendi kendine gülme devam. Komutlar hala yetersiz ne zaman düzelecek acaba bana teselli oluyor sizin çocuklar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…