Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

sevgili umudum var,anlattığınız konuşma tarzı ekolalinin bir türüdür.sizin cümlelerinizle konuşmaya çalışıyor.Oğlum da böyleydi uzun bir süre bu konuşma şekli devam etti bizde de.Merak etmeyin bunu zamanla azaltacaktır.Bu otizmdeki en temel sorunu (başkasının duygu ve düşüncesini anlayamama) çözmeye başladığının göstergesi bana göre.
Sevgili sdhtp arkadaşım burdayım sayfayı sürekli takip ediyorum telefonumdaki bi aksaklıktan dolayı uzun süredir yazamadım,aslında pek çok arkadaşa cevap vermek istedim,olmadı.şu an da bilgisayardan yazıyorum zaten.Oğlum 6,9 aylık.Artık 1.sınıf olacak gelişmeleri hepinize aktaracağım.Çok şükür fazla bir problemimiz kalmadı.Ama hala var tabii bir farklılık.Bunu kelimelerle anlatmak zor.Bizim çocuğumuzdaki otizm mi onu bile bazen düşünüyoruz.Çünkü inanılmaz sosyaldir.İnsan görsün tamam.Gidip yapışır,anlatır ,anlatır,anlatır,bıktırana kadar.E artık karşıdaki de niye bu Kadar çok konuşuyor diye şaşıyor.Sosyal kuralları henüz bilmiyor.Oysa onun yaşındakiler karşılıklı sohbete bu kadar istekli olmaz ya da sohbet edilmek istenmediğini algılar başka bir şeyle ilgilenmeye başlar,bizim ki henüz bunları çözemedi.Umarım sosyal uyanıklık seviyesi de yaşla artar.Sadece bu değil tabii.dönem dönem bazı konulara takıyor,sürekli ondan bahseder.Ben 6 yaşındayım Elif 2,o benden küçük vs.Bazen günlerce bu ve benzeri cümleler söyler biz onu uyarıncaya kadar.Bunu yaparken geçenlerde yine bizi şaşırtacak bir şey yaptı.ben 2011 de 1 yaşındaydım,2014 te 4 yaşındaydım abim 9 yaşındaydı gibi hesap yapmaya başladı.Yani hangi yılda abisinin ve kendisinin kaç yaşında olduğunu söyledi.Sonra olayı abartarak ben 2021 de 11 yaşında olacağım falan dedi,biz şok olduk.Ara sıra yapıyor böyle.Yani sözün kısası okuduğum arkadaşların çocukları zamanla konuşma ve herşey gelecektir.Sadece bu normal çocuklardan biraz farklı gelişiyor hem zaman olarak hem de nitelik olarak.Öyle çok çocuk var ki böyle eskiden olsa anlamazdım.değişikmiş velet der geçerdim.Şimdi başımdan geçtiği için nörotipik olmayan çocukları hemen fark edebiliyorum.İşin garibi bazen aile bile nasıl bir uçurumun kenarından döndüğünün farkında bile değil.Kimisi benim gibi her şeyin farkında ama normal taklidi yapıyor.Sanırım en iyisi de bu çünkü biz ne zaman bu sorunu abartmayalım normalmiş gibi yapalım artık (5,5 yaş) dedik işte o zaman sanki her şey daha hızlı ilerledi.Endişelerim tabii ki var,çok heyecanlıyım,korkuyorum,1.sınıf bizim için zurnanın zırt dediği yer olacak ,inşallah alnımızın akıyla bitirebilir ve hepinize mutlu haberler veririm.
Son olarak tuvalet eğitimini 2,5 yaşta denemiştik olmamıştı.O zaman zaten böyle bir sorun olduğunu bilmiyorduk
biliyorsunuzdur belki çok geç doktora gitmişliğimiz var(3,10 aylık)bizde 1 sene ertedik.3,5 yaşında öğrendi biraz uğraştırdı ama oldu.umarım en kısa zamanda bu konuyu da halladersiniz pes etmeyin.Herkese sevgiler kolay gelsin.

Ya aslında benim oğlum küçük 27 aylık daha gelişim seviyesinde bakınca sadece konuşma gecikmesi diyordum onu da kapatıyor şükür hani otizm mi değil mi 3 yaşı geçince hala böyle ise konulur tanı teşhis şimdi biz hiç birşey yapmıyoruz kendi kendine gekisigo

Parmak ucunda yürümesi gözüme batarken artık sadece koşuyor parmak ucunda yürümesi de bitti sahil de hep çıplak ayak kumlara bast

Size birşey söylemek istiyorum ben küçükken bazı günler de seneler boyunca nerede olduğumu bilirdim ve derdik bu resim şu senede ondan öncesi de şu senede ben şu yaşındayken gittik

Geçen bir annenin yazdığını okudum oğlu oyuncuların doğum tarihini biliyormuş bende 2002 dünya kupasında dünya kupası dergisi alıp çoğu futbolcunun herşeyimi biliyordum ve herşeyi analiz ediyordum

Oğlunuz gibi bende davrandım zaten kendinde bir sorun olduğunu ciddi anlamda düşünüyorum

Ve takarm kafaya eğer o gün nerede olduğumu unuttum ise vay halime

Lise hayatım eve kapanıp geçti sosyal olmak istemezdim ne zaman üniversite geldi normale döndüm çok zor çocuktum

Francis merhaba seni görmek çok güzel, hazır gelmişken bizdeki son dönemdeki sıkıntılarımızdan bahsetmek istiyorum. 4 yaş 2 aylık olduk, zaman çok çabuk geçiyor, normalde herkes büyüsün diye bakarken ben açıklarımız kapanmadan büyümesin istiyorum. Bugüne kadar bizimle ilgili öngörülerin birebir gidiyor. Yaşımızı düşünerek son durumumuzu değerlendirir misin? Geçmiş dönemde ekolali üzerine çok konuştuk ama bizdeki son duruma bakarsan onlar hiçbişeymiş yani arasıra bi kaç kelime söylediğinde panik halde ekolali yapıyor diye yazmıştım. Şu 2 haftadır ekolalimiz tavan yaptı.. Ard arda bir kaç cümleyi karşılıklı diyoloğu söylüyor.. Çok panik haldeyim. Sevgili selametle duymamazlıktan gel diye taktik verdi şuan o taktiği uyguluyorum. Benim için tek olumlu yanı, herşeyi yerli yerinde zamanında yapması.. Yani tuvalette tuvalette yaptığımız geçmiş diyoloğu, havuzda havuzda yaptığımız geçmiş diyoloğu gibi gibi.. Artık çok rahat cümleler kuruyoruz. Ama tabi kelime kavram bilgimiz hala normal bir çocuk kadar değil. Bildiği kelime haznesi dahilinde istediği cümleleri soruyor. Son görüştüğüm bir özel eğitim öğretmeni yoğun bir şekilde 5n1k çalışmaları önerdi. Bizim özel eğitim şeklimiz biraz ona döndü. O ne Bu ne nerde ne yapıyor gibi, ne zaman ve nasılı hala idrak edemiyor. Bazen sorularımla bunaldığında baştan savma saçma cevaplar verebiliyor. O zamanlardada çok panik oluyorum .. Mesela kreşte kimler var diyorum mert kağan diyor oysaki onlar eski kreşindeydi. Yeni kreşinde o isimde çocuk yok. Acaba beni gerçekten anlamıyormu diyorum. Kreşte ne yaptın oğlum diyorum. Oyun oynadık ders yaptık diyor. Birde böyle ezberlenilmiş cevaplarımız var. Ne zaman sorsam aynı cevap, aslında buda bir çeşit ekolali sanırım. Hayır bugün bahçeyede çıkmışsınız diyorum. Bahçeye çıktık diyor.
Bu arada kreş değişikliği yaşadık. Birkaç gün kreşte birlikte vakit geçirdik.Normal zamanda ben yanındayken parkta vs çocuklarla daha sosyal yaklaşırken, kreşte çocuklarla iletişime geçmediğini gördüm. Okula gitmek istemiyor. Ama götürünce giriyor.
Burda yeni arkadaşların çocukları daha küçük, umarım bizim yaşlara gelmeden sizler için suyun yönü değişir. Çünkü yaş büyüdükçe inanın insanın soru işaretleri çok fazla oluyor. Tüm annelere sevgiler.. 4 yaş 2 ay

sevgili arkadaşım sdhtp selametle iyi bir tavsiyede bulunmuş.Aynen öyle önemsemeyin ama sadece şuna dikkat edin ;ekolali uygun durumda uygun şekilde yerli yerindeyse bu olayı ve konuyu anladığını gösterir.Alakasız bir ekolali ise o biraz daha zor bir durum.Mesela düştü diyelim annecim yok bi şey derse sizin ona bunu söyleyeceğinizi umarak bunu söylemekte.Anne baksana düştüm çok fena demek istiyor aslında sadece o repliği bilmiyor,zamanla öğrenecek.O ekoların hepsi onun diyalogları anlamaya başladığını gösteriyor.Korkmayın bitecek.Ekolali varsa ve yerli yerindeyse bence bu iyiye işaret.Doktorlarda bunu böyle anlatıyorlar.5n1k çalışmalrı önemli ama bunu oyun gibi öğretmeye çalışın.En sevdiği oyuncağı saklayın 1. gün Aaa nerde bizim ördeğimiz?2.gün ördek nereye gitmiş?3.gün nerelerde bu ördek?gibi değişik kalıplarla soracaksınız.Her gün aynı kalıpla sorular sormayın.Günlük konuşma dilinde bir şeyi anlatmak pek çok farklı tümce ile mümkündür.Değişik şekillerde soracaksınız ki NERDEnin anlamını bir süre sonra tam olarak anlasın.
KİM sorusu için baba dede babaanne komşu kavramlarını kullanın mesela baba zili çaldığında yine değişik kalıplarla kimin geldiğini sorun ardından cevaplayın.Sonra o da bunu yapmaya çalışacaktır.Yalnız farklı kalıpları seçerken dikkatli olun dozu kaçırıp bir anda yüklemeyin maximum 3 ya da 2 farklı kalıp kullanın çünkü bizim çocuklarımız biliyorsunuz yavaş öğrenebiliyorlar.Ezber cevaplarda çok iyi bizim için.Çünkü bir gün bir bakmışsınız doğru cevaplar gelmeye başlamış.O şu anda olup biteni ezber bile olsa bir nebze çakmış durumda.ve emin olun sizin sandığınızdan daha çok şey anlıyorlar.Anlamaz diye sakın yanında onun bu durumu hakkında konuşmayın.Her şey normal o da normal bir çocukmuş gibi her şeyden bahsedin anlamayacağını düşündüğünüz halde yine de ona anlatmaya devam edin inanın çok şaşıracaksınız.Gelişim olarak benim oğluma çok benziyor.Şunu da ekliyeyim siz çok daha şanslısınız bir kere yaş itibariyle.Ayrıca bu çocuklar zaman kavramını da oldukça geç öğreniyorlar.Oğlum hala bazen dün bugün kavramlarında sorun yaşayabiliyor.Kreşteki arkadaşını hatırlamayabilir,biraz dikkatsiz normal bir 4 yaş çocuğu da aynı şeyi yapabilir.İnanın benim dersine girdiğim 5. sınıflardan 1 yıl birlikte okuduğu arkadaşının ismini bilmeyen çocuklar var.Endişe etmeyin bizim 4 yaşımızdan daha iyi durumdasınız şu an.Çok benzetiyorum oğlumu bu anlattıklarınızdan sizinkine .Çocuğunuzu nolur bunaltmayın,rahat olun oyunla öğretmeye çalışın lütfen.SEVGİLER DOSTUM Allah yardımcınız olsun...

Ne kadar.guzel tavsiyeler benim işime bile yarar bunlar

Yani benim oğlan düşünce bitti bitti birşey yok dediği anda ekololi yapmış oluyor yani vay be bide hep yerli yerinde bizde belki ezber mi yapıyor

Mesela kim.grldi kimin gibi sorulara hep doğru cevabı alırım babam geldi biberon bebeğin gibi
Ama ben bu bebeğin demedim ait olan şeyleri o belirledk insanlara

Yaşın kaç adım soyadın büyük babanne ismi böyle şeyleri kendi öğrendi

Eşimle bir oyun oynadık komşu komşu huu oğlun geldi mi diye sonra oğlanı katıp ona sorduk oğlum hepsine doğru şekilde cevap verdi çok kolay ezber yaptı o zaman

Bana sorduğum soru ile hiç dönüş yapmadi hep cevaplar verdi

Daha 27 aylık bilmiyorum ekololi varsa bile düzelir en olmadı ama sizin burada yazdığını herşeyi 2 kere okudum unutmak istemiyorum üstüne düşmek istiyorum

Merhab Sevgili Hanimlar Sizleri mart ayindan beri takip ediyorum.artik yuregimdeki korkulari icimdeki uzuntumu paylasmak istedim cunku bu yuk gercekten cok agir geliyor bana.surekli gelecek endisesi ve korkular dayanilmaz
Size oglumdan bahsedeyim.oglum 18 aylik olana kadar cok normal bir gelisim gosterdi.yurumesi, goz temasi ,sosyalligi cok iyiydi.ama hep hareketli bir bebekti.bilincsiz bazi kelimeleri vardi.sofra kurdugumuzda kendi tabagini masaya getirir kendi yerdi.

1. 2 yasina dogru degisim basladi sanki bizi duymaz oldu.kelimeler gitti.annem bu cocuk sanki baska dunya da demeye basladi.baybay yapmiyor isaret parmagini kullanmiyordu.benim elimi kullanarak ihtiyaclarini gosteriyordu.kendi dunyasindaydi.oyuncaklarla oynamaz sadece cok hizli kosar bilincsiz hareket ederdi.konusma da olmayinca süphelendim.abisi 3 yasinda konustugu icin oda gec konusur sandik ve yaramaz gozuyle baktik.

33 aylikken devlet hastanesine goturduk 5 dakikada atipik otizm tanisi aldi.hemen ozel egitime verin dediler.tabi psikolojimi anlatmaya gerek yok herseyi sizde yasadiniz.hemen egitime basladik.5 aydir haftalik 3 gun ozel egitim aliyor.

Eslemeleri ,isaret parmagini kullanmayi.baybay ve opucuk gibi taklitleri.hayvanlari ,yiyecekleri ,esyalari tasitlari ve eylem kartlarini ogrendi.organlarinin yerlerini biliyor.sordugumuz her nesneyi isaret parmagiyla gosteriyor ama konusma yok.anlamli sadece baba ve gool .3 tane hayvan takliti yapiyor.tuvalet egitimini 1 ayda bitirdik sorun yok cok sukur.

Suan en buyuk sorunumuz konusmamasi ve bazi anlamsiz sesler cikariyor. Paaaa abaaa gibi

Ve inanilmaz hizli cok hareketli.ozel egitim ogretmeni gelisimden cok memnun oldugunu soyluyor.hizli gelisiyor diyor.bu arada aaaa eee iii mama gibi sesleri biz soyleyince taklit ediyor.

Cok uzun oldu kusura bakmayin okadar cok sey varki yazacak.oglum konusurmu cok korkuyorum.kendimi cok yetersiz hissediyorum.zaman degerli.neolur bana bir cevap verin sizin tecrubeleriniz cok onemli.tesekkurler ( oglum 3 yas 3 ay )

10 dakika önceDüzenleŞikayet EtFavorilere Ekle
    + Çoklu AlıntıCevapla

Merhaba kuntay
oglunla benim oglumun durumu cok benziyor.benim oglum da konusamiyor.sadece baba diyor biz soyletirsek mama pepe bir kac kelimeyi ve sesli harfleri cikarabiliyor.cok uzun zamandir anlamsiz sesler cikariyor paaaaa abaaa gibi uzatarak ve durmadan bu beni cok endiselendiriyor normal biseymi bu senin oglunda da varmi?
kulaklarini kapatiyor korkunca.seninde dedigin gibi butun hayvanlari ogrendi bircok seyi biliyor ama anne diyemiyor.cok uzuluyorum bu duruma.goz temasi fena degil benim oglumun da kendi kendine gulmeleri var.cok sicak kanli ama cocuklarla oynamiyor eve misafir gelse sarilir kucaktan inmez.

Kanepede otururken arkaya one sallanmalari var.uyarinca aninda kesiyo bakisimla bile anliyor.
Enerjisine yetisemiyorum inanilmaz hareketli ve biraksam saatlerce kosar herhalde.beni inanilmaz yoruyor ama butun bunlar gececekmi diye dusunmekten kendimi suclamaktan daha cok yoruluyorum.kafamda binlerce soru acaba konusabilecekmi.insallah hepimiz bugunleri geride birakiriz ve cocuklarimizla mutlu bir hayat yasariz.allah kimseyi cocuguyla sinamasin.

Oglum
Oglum 39 aylik

Canım seni çok iyi anlıyorum. Evet ortak noktaları çok fazla ama moralini bozma her çocuk bambaşka. Düne kadar ben de hep öyle kıyaslama yapardım. Bir iki ortak özellik varsa "a benim oğlum da aynı" derdim. Hemen düzelecek ya da hiç düzelmeyecek diye karşıdaki çocukla kıyaslardım. Okulda bana çok söyleyen anne var " benim çocuk tıpkı seninki gibi diyor" ama 6 yaşında göz kontağı bile yok. Ya da 3 yaşında çok iyi konuşuyor çoçukları. Eleştiri için demiyorum İnan 5 ortak özellik çıkıyorsa 5 farklı özellik çıkıyor.
Konuşmadığı halde çiş eğitimi zorladı mi. Biz aynı gün bezi bıraktık bir Aydır kaza olmadı ama şimdi inat ediyor gitmek istemiyor çok kaza yapıyor.
Evet bizimki iki aylıkken dönmeye başladı 7 aylıkken ayağa kalkıp tutunup yürüdü. Hep koşar amaçsızca, yerinde duramaz. düz duvara turmanır desem yeridir.
Göz kontağı hep vardı ama kısıtlıydı şimdi yabancılara bakarak güler(sosyal gülümseme var) sizde sadece hayvan takıntısı mi var mesela. Görsel ve müzik ilgisi ne durumda. Bizim kitap ve resimli şeylere takıntısı çok. Bizde öne arkaya sallanma yok ama kanat çırpma var ama azaldı baya. Oğlum çok sıcak kanlı değil yabancılara da yanaşmaz hala babaanneye gitmez. Ama yaşı büyük abilerle arası iyi.
Manasız sesler var . Her heceyi çıkarır baba mama del nanne der çoğunu yerinde kullanmaz ama. On tane hayvan taklitti yapar canı isterse tabi. Bizimki özel eğitime çok direnç gösteriyor ben bilirim edalarında hep bildiği halde yapmaz. İşaret parmağını aktif kullanır. Biz de komut alma çok kısıtlı mesela. Oyuncaklarıyla amaca uygun oynar ama çok az süre. Bay bay yapar öper ama canı isterse yine. Vücut dilini çok kullanır. Bişey bitince ellerini açıp bitti der gibi yapar. Çok şaşırınca aaa deyip Dün nanne dedi gelip bana sarıldı mesela. Yaşıtlarıyla hiç iletişim kurmuyor üstelik 7 Aydır kreşe gidiyor üstelik....

Yazdıklarına elimden geldiğince karşılıklı cevap yazdım aklına takılan şey varsa sorabilirsin. Bizim tanımız yok daha. 33 aylığız.

Cevabin icin cok tesekkur ederim.ozel egitim ogretmeni alıcı dilinin cok iyi oldugunu gorsel hafizasinin iyi oldugunu soyluyor.hayvalara veya baska seylere takintisi yok.
konusamiyor ama çisss diye gelip tuvalet ihtiyacini belirtiyor.elimden tutup beni wc ye goturuyor.hic zorlanmadik
ben oglumu krese verdim ama krestekilere durumunu soylemek istemedim.olumsuz bir geri donüs bekliyordum oylede oldu.mudur beni odasina cagirip cocugunuzu nörolojiye goturdunuz mu diger cocuklardan farkli dedi.tabi orada yine dunyam yikildi.goturdum ama tani konulmadi dedim.bundan sonra yaptigi her hareket otizme baglandi.her hateketinde odaya cagrildim.en sonunda bizim bu cocuga ozel birini tahsis etmemiz gerekiyor cok hareketli basa cikamiyoruz deyince bunaldim ve kresten aldim.ustelik gunde 2 saat gidiyordu.
simdi ise girmem gerekiyor.cok iyi bir is elimin tersiyle itemeyecegim kadar.ama oglum icin cok dusunuyorum kres bulamazsam diye yada ilgisiz kalirsa vs
abisi var birde oglumun abisiyle kosmak yarismak cok hosuna gidiyor.onu kosalim diye cekistiriyor.
Sana ve burada teselli arayan butun annelere ve kuzularina dua ediyorum.dilerim hersey iyi yonde ilerler

Ayrica tuvaletini kacirdigin da uzulme cunku normal gelisim gosteren bir cok cocuk gordum kaza yapan bu cok normal.

oğlunuz konuşacak inanın teselli için demiyorum. Alıcı dil varsa zamanla iletişim dili yani vücut dili ve konuşma da geliyor. Sizde alıcı dil var anladığım kadarıyla komut alması ve taklit alıcı dille gelişir. Zamanla konuşur merak etmeyin. Bizde alıcı dil daha yeni gelişiyor. Komut alma sıfırdı neredeyse şimdi aynı oda içinde çoğu şeyi verip istenilen yere bırakıyor. Tabi ufak yönlendirme yapıyorum. çünkü çok dağınık aşırı hareketli oluşu ve dikkat eksikliğine bağlı olarak. Bizimki çişini demiyor zaten götürdüğümde yapıyordu ama şimdi inat ediyor. Ahh şu inat olmasa

Cok mutlu oldum ogretmenide sizin gibi dusunuyor zaten artik ifade edici dil egitimine gecti.taklit ve nesne tanitma calismalarimiz bitti dedi.morale ve destege cok ihtiyacim vardi sagolun.insallah cocuklarimiz daha iyi olur

Cok mutlu oldum ogretmenide sizin gibi dusunuyor zaten artik ifade edici dil egitimine gecti.taklit ve nesne tanitma calismalarimiz bitti dedi.morale ve destege cok ihtiyacim vardi sagolun.insallah cocuklarimiz daha iyi olur
Alıcı dil nedir ne değildir bilmem.ama şunu diyeyim benim oğlum 1 yaş sonrası hayvan sesleri çıkardı ve hep ses çıkarır di şu an 27 aylık eskiden bizi iyi anlamaz iken anladığı anda kelimeler geldi

Biz barış korkmaz beyin bir öğrencisi var ona 3 seans gittik oyun oynarken AA aaa oo.aaa böyle sesler çıkardı hep ana değişik opsss ve bizimki istediği oymjs o çıkardı an bizimki de çıkardı

Kadın dedi ki siz kelime kullaniyotsnz ama sizi anlamıyor daha dedi 23 aylıkti 10 kelime var yoktu yani yerinde kullanıyor du ama bizi öyle süper anlamazdi

Biz eşim ile o sesleri çıkarıp bir de krese verince o zaman kelimeler ardı ardına gelxi
Şimdi 7 aylık oğlum da aynı şeyleri yapıyorum ve beni öyle iyi anlıyor ki abisinden daha iyi anlıyor iletişimi daha kuvvetli

Merak etmeyin sizin de az kalmış

Arkadaşlar biliyorsunuz ben buraya ilk yazarken oğlum sütünü içer yer atardı derdim size sonra masaya koy olayını öğrettik

Dün sütünü içerken koydu masaya bitti diye bende afiyet olsun annecim sütü.masafan al annenaneyr götür yıkasın dedim

Oda aldı anneanne al yıka dedi

Tabi biz bu olunca çok mutlu oluyoruz tabi bu ekololi felan mı bilmiyorum ama izliyorum oğlumu

Sürekli birşeyleri saklıyor otobüsüm nerede diyor bende sen iyi bilirsin nereye koyduğunu diyorum gidip bulup otobüsüm burada diyor saklama olayı çok var saklıyor soruyor uyuzlugna

Sürekli bu bebenin bu benim diye esya ayırıyor ama bebenin olanlar yere atılıyor bazen kardeşine adını söylüyor seviyor bazen ise vuruyor vallla zor

Bu gitsin diyor

Emmesn meme kapatalım diyor açık görünce memeyi memeyi kapatıyoruz diyor bide bu. Çıktı

Kardeşi emerken benim.benim diyip tekme attı kardeşi de zavallım ağlamıyo gülüyor onu çekiyor peşine emekliyor tutunup kalkıyor

Kardeşi.hem iyi hem.kotu geldi ona belki de

Akşamları babam geldi oley diye seviniyor ama sadece babasını istiyor

Benim dayım gözlük takmaz ama.oylrsine takmış adama gözlüğü işaret Edip çıkar onu diyor bu farklılık kabul etmeme mı acaba ne

Denize gidiyoruz denizde taşlara birtsne itfaiye birine araba birine balık diyor balığı alıyor kırmızı balığı söyleye söyleye yuzduruyor bir tane kadın ne güzel hayal gücü aktif balığa benzetti maşallah dedi bende öyledir dedim

Artık çocuk sarrafi oldum nerede farklı biri görsem inceliyorm acaba diye

Şu an oğlum.ilr aynı ay grubunda olup.kelime konuşmayan bebeklerini arkadaşlarıma bir baktrsanz keşke diye söyleyesim geliyor diyemiyorum

Yazlıktayz diye TV çok izledi müzik aç diyor tercihen cuppa cuppa istiyor ne. İstiyorsun diyorum cuppa diyor

Sevdiği şarkılar kıyafetler bunlar oluşuyor vallla büyüyor diyorum ama.bir sorun varmı yokmu belli olacak herhalde 2 3 aya şu an otizmi belirtisi yok hiç biri yok bitti

Ogretmeni alici dili iyi olmasa sizi anlayamaz anlamayinca da konusamaz alici dil cok onemli dedi.
kumandayi getir kapiyi kapat otur kalk gibi basit komutlari yapiyo .gozunu burnunu vs gosteriyo.3 ay oncesine kadar bilmedigi 300 den fazla nesne hayvan tasit ogrendi.hepsini soruyoruz isaret parmagiyla kusursuz gosteriyor bunlar alici dilmis. Insallah anne diyip bana sorular soracagi gunleri sabirsizlikla bekliyorum.ilginiz icin tesekkur ederim moral verdiniz sagolun

Umudumvar ben uzun zamandir senin yazdiklarini okuyorum ve sasiriyorum bence senin cocugun da otizm olamaz ben buraya uye degilken okuyup boyle dusunurdum.bence sen cocugunun her hareketini ayrintili incelerek bosa evham yapiyosun.butun cocuklar da garip davranislar var.en akillisi bile arada bir hareket yapiyor aaa demek normal gelisimli cocuklar da bunu yapiyormus diyorum.
keske benim cocugum da senin ki kadar olsaydi ve benim ki 39 aylik.bence kendini bos yere uzuyorsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…