Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ama benim.oglim herşeyi yerinde kullanıyor ekololi öyle mi oluyor hani benden öğrendiği ne varsa daha sonra yaşadığımız şeylerde mesela düştüğü an tamam tamam birşey yok diyor kardeşi düşünce ona da diyor cici cici bitti diye

Bu.ekololi.mi yani

26 aylık oğlum
Yasi cok kucuk benim kizim da 26 aylik. Bahsettiginiz tarzda ekolali yapabiliyor ama otizmli oldugunu dusunmuyirum. Egitimcimize sordum konusma ogrenirken olabilir dedi.
Oglum bahsettiginiz gibi ekolali yapiyor ama 4.5 yasinda. Yani elolali ilk ogrenme asamasinda normal cocuklarda da gorulebilir.

Ne kadar mutlu oldum bilemezsin. Biz ozel egitime baslayali 9 ay hatta 10 olacak ama hala konusmuyor. Orayi cok seviyor ilerlemeler oldu. Her cocuk degisiktir diye dusunuyorum ama bazen ister istemez acaba kurumu degistirsemmi diye dusunuyorum. Ozel egitime baslayip konusmaya baslayan cok cocuk var ama mesela ben gittigim ozel egitimde hic görmedim daha. otizm icin gelip konusan bir cocuk yok. Bu garip degil mi sizcede. Yani öteki özel egitimleri hic gormedim. Otizm duyduk buraya basladik. Yani cok iyiler cok ilgililer aslinda. Seviyorum da hepsini sikayetimde yok. Ama degistirsem daha mi ilerleriz diyede dusunup duruyorum iste.Oglum 33 aylik.

Canim dediğin gibi bu yelpazede her çocuk farkli yerde hepsinin gelişimide farkli oluyor. Ben senin yerinde olsam sana daha önce bahsettiğim dil konuşma terapistine götürürdüm imkanlarimi zorlayip. Bence konuşma çok önemli iletişim için. Bir kere götür zaten değerlendirmeye alip gerek yoksa direk bu çocuk konuşur bize gelmesine gerek yok diyorlarmış. Çok güvendiğim
İnsanlar bana önerenler. Onlarinda çocuklari 3 yaşina kadar hiç konuşmamış şimdi maşallah bülbül gibiler normal çocuklardan bir farkları yok. İnşallah en kisa sürede güzel haberlerini aliriz.

Şu an benim.oglumu yazmışsın ama biz eğitim almadık 2 ayda böyle oldu Maşallah çok sevindim senin adına
Şimdi bunları okudukça ben eğitime görürsem mi diyorum çünkü bize bir uzman eğer otizmi olsa idi siz kendi başınıza zor ilerlerdnx bide bebekle demişti

Yok ayni değiller canım, ben benim oğlumdaki eksiklerin farkindayim hem bizim tanimiz var. Ben senin oğlunda otizm olduğunu düşünmüyorum en başindan da söylediğim gibi.

Yasi cok kucuk benim kizim da 26 aylik. Bahsettiginiz tarzda ekolali yapabiliyor ama otizmli oldugunu dusunmuyirum. Egitimcimize sordum konusma ogrenirken olabilir dedi.
Oglum bahsettiginiz gibi ekolali yapiyor ama 4.5 yasinda. Yani elolali ilk ogrenme asamasinda normal cocuklarda da gorulebilir.
Ay maşallah sizde pes pese doğurdnz demek çok zor. Ya ben herşeyi bırakıp yazlığa geldim
Evet öğrenirken böyle yapıyorlar bana o sebepten garip gelmedi gecikmiş konuşma gibi kızınız nasıl peki konuşuyor mu

Bide şey mesela kızınız oğlunuza iyi geldi mi hani nasıllar kardeş olarak bağ olarak merak ediyorum

Bizim küçük bey abisi ile ilgilenince kıyamet koparıyor abisi de artık onla ilgilenince kızıyor üzülüyor

Bugun psikiyatra goturdum oglumu
Otizm degil ama 6 aylik gerilik varmis
Takibe alindi....cizgi gilm tamamen yasaklandi

Yalniz ne cocuk gelisim nede psikiyatri parmakla isaret etme ustunde fazla durmadi
Her cocugun gelisimi farkli dedi
Bi ara ozele de goturucem...

Yok ayni değiller canım, ben benim oğlumdaki eksiklerin farkindayim hem bizim tanimiz var. Ben senin oğlunda otizm olduğunu düşünmüyorum en başindan da söylediğim gibi.
Canım senin oğlunda da otizmi olsa bu kadar ilerleme olamazdı gelişim bozukluğu varsa bile alerji ile ilgili sizdeki gibi geliyor bana alerji olan çoğu bebeğe bakıyor konuşma özellikle geri de belki bizim oğlan da da alerji var bilmiyoruz test yapılacak

Ya eşim bizim bebeğe bakıyor bu esas hiperaktif abisi bunun kadarken böyle zıplamaz ellerini koltuktan bırakıp ayakta kalmazdı ordan oraya atlıyor bu dedi

Yani iki çocuk öyle farklı oluyormuş ki ne garip şeyler bu yaşadığımız

Yazlık dönüşü yine de bir uzmana götürucez bakalım görsünler

Bugun psikiyatra goturdum oglumu
Otizm degil ama 6 aylik gerilik varmis
Takibe alindi....cizgi gilm tamamen yasaklandi

Yalniz ne cocuk gelisim nede psikiyatri parmakla isaret etme ustunde fazla durmadi
Her cocugun gelisimi farkli dedi
Bi ara ozele de goturucem...
İşaret parmağı önemli ama gerçekten her çocuk farklı 2 ay öncesine kadar bizim oğlan topa vurmaz topa yo derdi elmaya ma köpeğe pek derdi şimdi bana ananas gösteriyor ben öğretmedim hiç bana bu ne demedi ha bu ha bu diye sorar Sora ogrendi şimdide o işaret parmağını aşırı kullanıyor sürekli ama sürekli bir derdi var işaret ediyor sonra ismini söylüyor

Topa vurmaz di kardeşi vurmaya başladı topa oda ondan gördü çocuk yerde durana vurdu 6 aylık daha abisi de ondan görüp vuruyor artık

Zaten işaret parmağı kavramak ta.onemli imiş hani bilmiyor daha onlar sürekli kitap göster işaret ett canm

Ay maşallah sizde pes pese doğurdnz demek çok zor. Ya ben herşeyi bırakıp yazlığa geldim
Evet öğrenirken böyle yapıyorlar bana o sebepten garip gelmedi gecikmiş konuşma gibi kızınız nasıl peki konuşuyor mu

Bide şey mesela kızınız oğlunuza iyi geldi mi hani nasıllar kardeş olarak bağ olarak merak ediyorum

Bizim küçük bey abisi ile ilgilenince kıyamet koparıyor abisi de artık onla ilgilenince kızıyor üzülüyor
Iyi geldi ama oglum cok ilgisiz kaldi malesef.
Teshisi de gec aldi. Su an hala cok cok geri yasitlarindan. Ama otistik cocuklara gore kardesiyle cok sosyallesiyor. Surekli oyunlar oynamak istiyor. Cok seviyor kardesini

İşaret parmağı önemli ama gerçekten her çocuk farklı 2 ay öncesine kadar bizim oğlan topa vurmaz topa yo derdi elmaya ma köpeğe pek derdi şimdi bana ananas gösteriyor ben öğretmedim hiç bana bu ne demedi ha bu ha bu diye sorar Sora ogrendi şimdide o işaret parmağını aşırı kullanıyor sürekli ama sürekli bir derdi var işaret ediyor sonra ismini söylüyor

Topa vurmaz di kardeşi vurmaya başladı topa oda ondan gördü çocuk yerde durana vurdu 6 aylık daha abisi de ondan görüp vuruyor artık

Zaten işaret parmağı kavramak ta.onemli imiş hani bilmiyor daha onlar sürekli kitap göster işaret ett canm
Evet acikcasi hic parmak gostermedim ona
Ama biri demisti bunlari kendi ogreniyor diye...bizde konusma sorunmus 3 kelime var aylardir ve hep cizgifilm ve seyretmese bile tbnin acik olmasindanmis...1 aydir tv kapali ama bazen telden izliyordu yenek yerken...
Asla yok bundan sonra gerekirse ac kalsinmis :)...bakalim
Ay birde etrafimda cocuk da yok nasil sosyalescek bu cocuk....
Be zormus allahim cocuk buyutmek

Birde seyi sormayi unuttum ya
Akilli ben 7 aylikken ogluma cisimleri dondurmeyi ogrettim...aylar sonra ne halt ettigimi ogrendim hala döndürür...
Peki artik izin vermelimiyim yoksa elinden mi almalitim dondurdugu herseyi?

Evet acikcasi hic parmak gostermedim ona
Ama biri demisti bunlari kendi ogreniyor diye...bizde konusma sorunmus 3 kelime var aylardir ve hep cizgifilm ve seyretmese bile tbnin acik olmasindanmis...1 aydir tv kapali ama bazen telden izliyordu yenek yerken...
Asla yok bundan sonra gerekirse ac kalsinmis :)...bakalim
Ay birde etrafimda cocuk da yok nasil sosyalescek bu cocuk....
Be zormus allahim cocuk buyutmek

Birde seyi sormayi unuttum ya
Akilli ben 7 aylikken ogluma cisimleri dondurmeyi ogrettim...aylar sonra ne halt ettigimi ogrendim hala döndürür...
Peki artik izin vermelimiyim yoksa elinden mi almalitim dondurdugu herseyi?
Sondan başlıyorum cisim döndürdüğü an başka yöne çevirerek dikkatini başka şeyler ile alakadar et elinden çekip alma hırs yapar o an rahatlıyo belki

Biz 2 ay olacak yazlığa geldik ama 2 haftadır çok açıyoruz TV bundan uzaklaşmak lazm.bazen dalıyor TV ye çünkü dikkat etmek lazım

Yemek yerken hiç TV vermedim sırf aman dursun biz yiyelim diye açtık cuncki zaten yemek yiyen bir çocuk bir yere gidince durmazsa telefondan eğitici program açıyorum bide

2 saat oyun grubuna versen

Ne kadar mutlu oldum bilemezsin. Biz ozel egitime baslayali 9 ay hatta 10 olacak ama hala konusmuyor. Orayi cok seviyor ilerlemeler oldu. Her cocuk degisiktir diye dusunuyorum ama bazen ister istemez acaba kurumu degistirsemmi diye dusunuyorum. Ozel egitime baslayip konusmaya baslayan cok cocuk var ama mesela ben gittigim ozel egitimde hic görmedim daha. otizm icin gelip konusan bir cocuk yok. Bu garip degil mi sizcede. Yani öteki özel egitimleri hic gormedim. Otizm duyduk buraya basladik. Yani cok iyiler cok ilgililer aslinda. Seviyorum da hepsini sikayetimde yok. Ama degistirsem daha mi ilerleriz diyede dusunup duruyorum iste.Oglum 33 aylik.

Hayatım bizim oğlanlar ay olarak aynı hatta konuşma konusundaki tembellikleri bile aynı. Seni o kadar iyi anlıyorum ki.
Dil terapisti hiç değerlendirdi mi? Biz kuruma ilk gittiğimizde bir değerlendirme yaptılar ama hazır değil dediler. Nesneli ve nesnesiz taklitler başlamadan verilen dil eğitimi havada kalır dediler. Mesela göz kırp, sağ kolunu kaldır ya da aslan gibi kükre gibi şeyler yapması gerekirmiş. Şu an 10 taneye yakın taklit yapıyor ama çok inatçı bildiği halde yapmıyor. Sinir oluyorum kızıyorum bazen niye yapmıyor diye.

Çiş eğitimi için her yolu dene derim. İnan çocuğun yürüyüşü bile değişiyor. Ben çok korkarak başladım ama herkes çok destekledi. Gelişimi için çok önemliymiş bilmiyordum ben de. Hocamız,Kendini daha normal hissedecek dedi ve haklıymış. Eski usül kucağımda yaptırdım çişini klozetten korkuyordu. Hiç kaza yapmıyor o bakımdan şanslıyım ben götürene kadar tutuyor tuvaletini. çünkü konuşma henüz Yok. Çiş yaparsa da yapsın ayrıca her yapıtında değiştir. Kuruluk hissini sevince zaten kendisi gidecek tuvalete. Ama zorlamadan oyun kurarak kandırarak bir şekilde başla derim. Çişini yapan oyuncak bebekler var oyuncakçılarda bir de onu dene canım. İyi akşamlar

B
Sondan başlıyorum cisim döndürdüğü an başka yöne çevirerek dikkatini başka şeyler ile alakadar et elinden çekip alma hırs yapar o an rahatlıyo belki

Biz 2 ay olacak yazlığa geldik ama 2 haftadır çok açıyoruz TV bundan uzaklaşmak lazm.bazen dalıyor TV ye çünkü dikkat etmek lazım

Yemek yerken hiç TV vermedim sırf aman dursun biz yiyelim diye açtık cuncki zaten yemek yiyen bir çocuk bir yere gidince durmazsa telefondan eğitici program açıyorum bide

2 saat oyun grubuna versen
Bu oyun grubu nerde oluyor ...kreslerde mi ?

Arkadaslar tuvalet egitimi konusunda acele etmeyin bence ben ogluma 2,5 yasinda ogretmeye calistim fakat cok tepki gosterdi,kendisi hazir oldugu zaman zaten ogrenecek simdi 3 yas 2 aylik lazimlik almistim aylardir onunde duruyordu yapmiyordu..simdi kendi kendine gitti oturdu ve birdahada asla bez baglamadim kakasinida cisinide ayni gun ogrendi hatta gece bile birakti cok rahatladim..konusma konusunda cok ilerledi bayag konusiyor,fakat davranis bozuklugu devam ediyor,mesela parka gittigimizde sira beklemiyor, herseyi sahipleniyor,kaydirakta bi cocuk oturuyosa onu itiyor,vuruyor gorenler biraz hiperaktif galiba diyolar kimse bi anormallik sezmiyor ama bu davranislari beni yipratiyor normal degil...egitim sadece bir kac seans aldik kresle ilerledi oglum bizim cocuklarimiz gibi cocuklar okul yasina kadar duzeliyorlar cok kisiden duydum bunu hatta bugun biriyle konustum tanidigi birinin cocugu otizm teshisi almis ve suanda ikinci sinifa gidiyormus ve normalmis hem sosyal acidan hem konusma acisindan...

ama buyuyene kadarda bizi cok yipratacaklari kesin...
Arkadaşlar bazen çok değişik şeyler hissediyorum oğluma kalbim hayatımın anlamı derm severken

Oda bana bugün balbim kalbim diyor yani hayatımın anlamı annem dedi çok sevindim

Mesela diyorum ki şuraya otur oda tekrar ediyor o an kafasına atıyor bazen ben otururken işaret Edip sıraya otur diyor ezber mi sizce bu

Daha demin kalk bakayım dedi mutfağa götürdü fırını açıp kek dedi tamam ama oturup yiyeceksin dedim sandalyeye oturayım tamam dedi bir değişik oldum

Ama mesela düşünce tamam tamam.birsey yok diyorum ya bugün düştü kendi kendine tamam tamam.bisey yok dedi hani bu ezber yada ekololi mi oluyor ne olur bilen anneler izah edin

Her akşam bir ritüel babam geldi babam diye karşılıyor hoşgeldin demeyi de öğrendi

Ona bugün ismini söyleyince efendim de lütfen dedim ismini söylüyorum efendim diyor ama bazen diyor bazen unutuyor

Tabi robot değil dimi

Ne göstersem kelime atıyor hafızaya

Günlük şarkı söyleme olayını şöyle aştım herkes şarkı söyleyip iletişim kuruyordu onla durdurdm muhabbet şeklinde sakinleştirin sürekli şarkı söylemesin dedim

Tecrübeli anneler.anlattklarm içinde ekololi varmıdır
Benim oglumda dustugu zaman tamam tamam bisey olmaz derdi ekolali oldugunu dusunuyordum bilmiyorum ama ekolali soylenen seyi arkasindan hemen tekrar etmektir mesela nasilsin o da ayni sekilde nasilsin gibi...oglum ilk konusmaya basladiginda sordugum soruyu bile ayni sekilde karsilik verirdi simdi bitti sukur ama 26 aylikken bir kac kelimesi vardi sizinki masallah cumle bile kuruyor korkulacak bisey yok bence...

Merhaba kova hatunu bizimle aynı durumdasınız bizde ince motor gelişimi 2 ay geride çıktı diğerleri ayına uygun dedi doktor . Size nasıl sorular sordu gelişim uzmanı bize sorduklarını söyleyim ben çatak kaşık kullanımı kız erkek ayrımı, cisi yada kakası gelince tepki veriri mi bardağa şu koyabilir mi , şekeri açabilir mi kule yap komutları anlar mı basit komutları anlıyoruz işaret parmağını kullanmaya başlamıştık zaten taklit ederiz bu ara hapşırmayi taklit ediyor bunları hatırladım şimdilik aradaki açığı kapatmanız için neler tavsiye ettiler bizim de 5 6 kelimemiz var tv nizde izledik hala tam kesemedik ablamız nedeniyle otizm bizede yok dendi diger doktorlarda yok dedi konusmayada gerilik var diyemeyiz dedi doktorda uzmanda

ama buyuyene kadarda bizi cok yipratacaklari kesin...

Benim oglumda dustugu zaman tamam tamam bisey olmaz derdi ekolali oldugunu dusunuyordum bilmiyorum ama ekolali soylenen seyi arkasindan hemen tekrar etmektir mesela nasilsin o da ayni sekilde nasilsin gibi...oglum ilk konusmaya basladiginda sordugum soruyu bile ayni sekilde karsilik verirdi simdi bitti sukur ama 26 aylikken bir kac kelimesi vardi sizinki masallah cumle bile kuruyor korkulacak bisey yok bence...
Evet mesela sabah yaşasın annem geldi dedi beni masada görünce

İyi ki doğdun sana şarkısını.ogrettjm mum ufleriz dedim

Mesela telefonu getirdi bas aç dedi açtım videoda piknik yapıyor ormanda bana bakıp piknik dedi sonra hadi hadi demeye başladı pikniğe gitmek için

Galiba konuşma böyle başlıyor hiç çocuk görmedik ki bilmiyoruz nedir ne değildir

Arkadaslar tuvalet egitimi konusunda acele etmeyin bence ben ogluma 2,5 yasinda ogretmeye calistim fakat cok tepki gosterdi,kendisi hazir oldugu zaman zaten ogrenecek simdi 3 yas 2 aylik lazimlik almistim aylardir onunde duruyordu yapmiyordu..simdi kendi kendine gitti oturdu ve birdahada asla bez baglamadim kakasinida cisinide ayni gun ogrendi hatta gece bile birakti cok rahatladim..konusma konusunda cok ilerledi bayag konusiyor,fakat davranis bozuklugu devam ediyor,mesela parka gittigimizde sira beklemiyor, herseyi sahipleniyor,kaydirakta bi cocuk oturuyosa onu itiyor,vuruyor gorenler biraz hiperaktif galiba diyolar kimse bi anormallik sezmiyor ama bu davranislari beni yipratiyor normal degil...egitim sadece bir kac seans aldik kresle ilerledi oglum bizim cocuklarimiz gibi cocuklar okul yasina kadar duzeliyorlar cok kisiden duydum bunu hatta bugun biriyle konustum tanidigi birinin cocugu otizm teshisi almis ve suanda ikinci sinifa gidiyormus ve normalmis hem sosyal acidan hem konusma acisindan...
Sondan başlıyorum

Otizm olsa böyle ilerleme olmaz diyor ama uzmanlar sizinki bizden 1 yaş büyük galiba şimdi bizde de gelecekte mi vurma başlayacak acaba şu an beklemeye tahammülü yok bekle bekle nefret ediyor o kelimeden çocuk

Kreş ve tuvalet olayı nasıl gitti bunu merak ediyorum eylül de yazlık dönüşü kreşe gidicek ama tuvalet eğitimi versem mı vermesem.mi yoksa biraz brklessek.mi daha çok minik gibi geliyor ama bez bağlarken de tekme.atiyor istemiyor ne yapmam lazım. Küçük bebeğim rahat vermiyor abisi ile ilgilenemyorm

Arkadaşlar kreşler ateş pahasi 2 saat 600 TL idi hergun iki saat

4 saat yarım gün olan ise 1100 di

Şimdi 9 5 ve 7 :30 18:30 var iki gruptan birine veririm ama ateş pahasi 1500 demişlerdi pazarlık ile 1300 olsa. Pahalı ben işe döneceğim ama. Çalıştığım krese gidicek oturduğum muhitte hep böyle yoksa daha uygun vardır araştırma yapmak istiyorum daha uygun evime uszak bulsam servise para vereceğim bide

Evime yürüme 5 dakika ama ailem karda kışta serviste veririz diyor tamam dedim ne diyeyim ama maddi açıdan sıkıntı

Hayatım bizim oğlanlar ay olarak aynı hatta konuşma konusundaki tembellikleri bile aynı. Seni o kadar iyi anlıyorum ki.
Dil terapisti hiç değerlendirdi mi? Biz kuruma ilk gittiğimizde bir değerlendirme yaptılar ama hazır değil dediler. Nesneli ve nesnesiz taklitler başlamadan verilen dil eğitimi havada kalır dediler. Mesela göz kırp, sağ kolunu kaldır ya da aslan gibi kükre gibi şeyler yapması gerekirmiş. Şu an 10 taneye yakın taklit yapıyor ama çok inatçı bildiği halde yapmıyor. Sinir oluyorum kızıyorum bazen niye yapmıyor diye.

Çiş eğitimi için her yolu dene derim. İnan çocuğun yürüyüşü bile değişiyor. Ben çok korkarak başladım ama herkes çok destekledi. Gelişimi için çok önemliymiş bilmiyordum ben de. Hocamız,Kendini daha normal hissedecek dedi ve haklıymış. Eski usül kucağımda yaptırdım çişini klozetten korkuyordu. Hiç kaza yapmıyor o bakımdan şanslıyım ben götürene kadar tutuyor tuvaletini. çünkü konuşma henüz Yok. Çiş yaparsa da yapsın ayrıca her yapıtında değiştir. Kuruluk hissini sevince zaten kendisi gidecek tuvalete. Ama zorlamadan oyun kurarak kandırarak bir şekilde başla derim. Çişini yapan oyuncak bebekler var oyuncakçılarda bir de onu dene canım. İyi akşamlar
Dil terapisti icin hazir degil bizimki de. Aslan gibi kukre desek yapmaz goz kirp desek yapmaz. Zaten ozel egitim hocasida bana gore hazir degil daha ama isterseniz gosterin bir terapiste demisti. Sonrada dikkat edin bu islerde cok para tuzaklari var. Hazir olmasada alirlar zaman ve para kaybedersinizde demisti. Bizde biraz daha beklemeye karar erdik. Gorunurde ilerlemelrimiz var ama konusma yok henuz. Tuvalet egitimi uzerine daha da yogunlasacagim. Sagol fikirlerin icin.

X