Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bir bilgi paylaşımı yapmak istiyorum.geçiçi rapor alan arkadaşlar cocugunuzun artık rapora ihtiyacı. Olmadığını düşünüyorsanız tekrar heyete başvurup yüzde sıfır engel raporu almanız ve200kusur bı ceza ödemeniz gerekiyor.daha oncekı raporunun silinmesi gorunmemesı için.uzun zamandır bu konuyu arastırıyorum.ilerde bir engel olmaması için.ennson bugün sağlık müdürlüğü ne gıttım. Yokmuş öyle raporun bır yıllık suresi bitti artık karşıma çıkmaz

Cocugunuz iyilesiyor ve doktorlar rapora gerek gormuyor raporu sildiriyorsaniz yine 200 tl mi veriyoruz. Merak ettim. Yoksa problem henuz tam bitmemis ama biz raporu iptal ettirmek istersek mi oduyoruz.

Gecen gun bunlari yasayan arkadasima yine sordum yine ayni seyi soyledi. Doktor artik rapora gerek yok demis yeni rapor yazmamis. Oyle sildirme islemi filan yapmamis. Tabi o zaman cocuk 2.5 yasinda simdi ilkogretim 2 ye gecti. Simdiye kadar bir sorun yasamadim dedi. Bende yasayan birinin agzindan yazdim. Bir de bu kiz herkesten ailesinden ögretmeninden filan sakladi raporu ozel egitimi soylemedi kimseye. Belki doktor gerek yok artik iyilesti dediginde para alinmiyordur. insallah o durumlara geliriz de bende burda yazarim bilgilendirirm herkesi. Ne guzel bu dertten siyrilmissiniz ve raporu sildiriyorsunuz. Valla bi kurtulsak bu otizmden veririm o parayi da ugrasirimda.
Tesekkurler bilgilendirmeniz icin lutfen ogrendikce yazin.

Bende bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Cocugum 33 aylik ve tuvalet egitimini henuz ogrenemedi. Cok agliyor tuvalete gidip yaptirmak istedigimde. Ben de ozel egitindeki arkadaslardan ogrendim. Raporuyla devlet hastanelerinin cocuk hastaliklari doktoruna gidip bez yardimi talep edince bize bez icin bir rapor verdiler bi de 2 aylik bez icin bir recete yazdilar. Onunla medikal urunler satan yerlere gidip bez aldik. Aylik 120 adet yani 240 adet bez getirdiler evime kadar. Bilgisi ihtiyaci olan varsa degerlendirebilir. Sonraki iki aylik receteyi aile hekimide yazabiliyomus. Yada tekrar cocuk doktoruna gidip yazdirabilirmisiz.

Zaten okul döneminde zamanı bitmiş rapor sıkıntı olmuyor.askerıye polislik gıbı ayrıntılı ıncelemeler gerektiren kurumlarda sorun oluyormuş ilerde.iyilişmiş olupta Dr yeni rapora gerek görmezse engeli yoktur ibareli rapor almak ücrete daha doğrusu cezaya tabiymiş.

Cok sacmaymis gercekten.

Ya aslında normal bak oğlum bütün duyu organları nerede biliyor sabah Pepe den bütün ile ilgili şarkı dinledi şimdi tek tek göstererek o şarkıyı söylüyor anında ezberledi her gün daha farklı gelişiyor buna Sait oluyorum kelimeler herşey bir anda gelecek ablası var önünde örnek korkmayın

6 aylık oğlum bugün abi abi dedi mesela sürekli abisini izliyor o kadar çok şey yapıyor ki onla ilgilenmedim diyotm ama yok ya hep kucağımda abisini izleyerek görüyor

Arkadaşlar geçmişi okuyorum bir arkadaş yazmış hiperlaksi diye acaba benim oğlum da öyle birşey olabilir mi okuyor çünkü yeni kelimelere meraklı yazıyı görünce öğreniyor dün biraz araştırdım

Bide Eyüp Sabri Ercan in dikkat eksikliği kitabını okucam ona göre dikkatli davranmak istiyor inat etmenler başladı

Kızıyor kızdığı an mesela evde ses mı yükseldi yada hayır mı dedik ona aaaa Allah Allah tuvbe tuvbe diyip elinde ne varsa atıyor çok komik oluyor kızmıyorum ama nasıl davranmak lazm bilmiyorum da

Mesela otobüs var elinde otobüsün tekerleği yuvarlak Yuvarlak yuvarlak dönüyor yağmur yağıyor şıp şıp şıp diyor şarkı söylüyor ama teker çevirmiyor

Sonra elinden otobüsü atıp kuş buluyor kuşa mini mini Bir kuş konmuştu diye başlıyor şarkı söylüyor genelde

Eline aslan alıp aslan diyip kukruye kukruye evi geziyor sonra dayısına aslan der aslan dayı diyip aslanı ona veriyor

Ay inşallah normaldir

Bir ara maşadan bitti tamam tamam öğrendi canı istemezse böyle diyor ama şimdi Instagram da gördüm çoğu çocuk böyle tekrar tekrar ediyor ama yerinde

Ekololi hiç olmadı oğlum hep yerinde kullanır ama

Hiperlaksi okudum şarkı ile öfke krizleri yeniliyor yazıyor evet oğlum Hep değişik şarkı söyleriz dikkatini çekmek için

Mesela Eve gelmek istemez yada parktan çıkmak istemezse aaa salata var yada aaa bak külah veriyorum dediğmi an onları yiyip dediğimi yapar başka tarafa çekiyorum dikkatini kriz olmasın diye

Bugün babam sürekli şarkı söylüyordu sabah bende baba lütfen iletişim kur şarkı ile kurma iletişim düzgün yönlendir soru cevap şeklinde oyun oynayın dedim galiba hep yanlış müdahale hep şarkı söylüyorlar

Son düzenleme:
Bende sünnetten sonra bir tranva mı oldu diye düşünüyorum çünkü aldılar gittiler uyuttulsr felan ya sünnet sonrası gunler melek gibiydi zaten hemen işe döndüm herşey bir araya geldi hamile kaldım sünnet oldu sütten kesildi işe döndüm ve kardeş bunlar mı etkiledi

Bide evet biz bir dönemlerde eşimle benim hormonlar yüzünden büyük kavgalar ettik ben baya baya bağıra çağırır krize girdim çocuğum titredi hala biraz ses yükselse etkileniyor oradan oraya koşuyor galiba biraz kendime bakıp çeki düzen vermeliyim sabrım yok hamileligmn son günlerinde ben onu uyutuurken bile hırçın davranordim oğlum çok duygusal bide sürekli sevilmek ilgi herşeyi bekliyor en büyük hakkı

Cok iyi gelismler zaten bastan beridir size soylemistim ben cocugunuzun otizmle alakali bir rahatsizligi olduguna hic inanmamistim. Masallah.
Çok panik İdim biliyorsunuz çok zor zamanlar idi biraz ilgi ile aşılıyor şükür ama burada olmak bana rahatlık veriyor hepimizin evlatlari iyi olacak inşallah

Canım bizim ergoterapistimiz hiperleksiden bahsetmişti. Öyle bir durum olabilir diye. Çünkü Bir yaşından beri yazılara sayılara görsellere sıradışı merakı vardı. Hala öyle kitapları elinden düşürmez resimli veya resimsiz fark etmez. Ama o da çok iyi birşey değil sonuç olarak. standart dışına giriyor. Her hiperleksi üstün zekalı da olmuyormuş. Yazıları okuyorlar ama görsel olarak ezberden okuyorlar aslında. Sizde konuşma erken başlamış, biz de hala, baba-mama -del dışında yerinde kullandığı kelime yok. Sizde parmak ucu yürüme var sanırım, biz de de kanat çırpma fakat baya azaldı şimdi.

Rapor çıkardınız mı bilmiyorum ama çok şey duyup okuyorum kafam çok karıştı. Gitttiğim kurumla konuştum. rapora başvurmadan önce beni Ram merkezindeki müdürle bizzat görüşmeye götürecekler. Bu rapor eğer okul çağında hemen bitmiyorsa rapor almayı düşünmüyorum. Bu kadar saçma bir sistem olamaz. Eğer çocuk ilkokul birinci sınıfta almışsa raporu, ilk okul bitene kadar sürüyormuş rapor. Bunun gibi şeyler yazmışlar. Ben de direkt olarak birinci ağızdan duymak için, RAM müdürüyle görüşmek istedim. Bakalım ne diyecekler.

Aslında şu an 26 aylık bir çocuğa göre benimki standart gibi dirugo 27 aylık kuzeni var kızda kelime yok mesela diyemiyorum doktora götürün diye ben olsam.yine giderdim

Aslnds bu yaş grubu herşeyi ezber yapıyor oda kafamı karıştırıyor

Parmak ucu yürüme yok koşma var komik ama koşarken çok gülüyoruz öyle çokta yok belkide denge merkezi ile alakalı sorunu var yavaş ol düzgün baş diyince düzeliyor düzeltiyor kendini

Rapormz yoközel eğitim felan almıyoruz kendi kendine gelişiyor herşey belkide 2 yaşına girdi gireli açık kapadı sıçradı hergun değişik özellik geliyor yani

Mesela geçen hafta denizdn ve duştan aniden korkmaya başladı bugün ise duş başlığını alıp kendi kendini yıkadı denizden ve duştan çıkmak istemedi bugün her akşam banyo istiyor önce bana kalk bakayım hadi bici bici diyor çok komik tutuyor elimden götürüyor duşta suyu kapiyorklm aç aç diyor kendin aç diyorum hayır anlamında kafasını salladı ay vallla açamam dedim tuvbe tuvbe alllah Allah aç aç dedi gülüyorum böyle yapınca annecim beraber yapalım aç kapa aç kapa dedim ilgisini çekti aç kapa yaptı söyleye söyleye

İki yönergeli komut oluyor galiba mesela oğlum yerdeki kağıdı al ve çöpe at diyince yapıyor al şu telefonu götür babaya diyorum yapıyor yani çoğu konutta iyiz şükür

Ama mesela bay bay hoşçakal güle güle aşağı yukarı sallıyor bir belirti mi kardeşine gösterirken böyle yapıyor annecim böyle değil diyorum hemen tel sarar yapalm diye dikkat dağıtıyorum

Hiperleksi bile değil belkide fotografik hafızalı yada Berna hanım öyle yazmıştı videolarna normal üstü bir zeka olabilir size o sebepten farklı gelebilir demişti

Aslında bir erkek çocuğuna göre farklı değil çok sıcak sevilmeyi sevmeyi sever bakalım zaman gösterecek bir sorunu varmı yokmu asılır mı

Uzun bir aradan sonra merhaba cefakar anneler ve onların özel yavruları..
Bende bizdeki gelişmeleri yazmak istiyorum. Bize tani 28 Şubatta kondu ozaman oğlum 21 aylikti. Hemen özel eğitim + ergo terapi başladik ve tüm vaktim oğlum oldu. İşi biraktim hatta yemeyi içmeyi bile.. Başlarda kabus gibiydi umutsuzluk, kaygı, depresyon.. ama yavrum hep ilerleme gösterdi. Keşke tek sorunumuz lanet otizm olsaydı, birde içinden çıkılmaz alerji ve onun sebep olduğu kusmalar ciddi solunum tepkilerimiz vardı. (zaten doğdu doğali onlarla uğraşmaktan farkedemedim bazı şeyleri) Alerjimiz, ciddi reflümüz, hiç bir gidayi tolore edememe buna bağli çiğneme ve yutma zorluklari neyazikki tam gaz devam ediyor Gelelim otizm hikayemize. Oğlum bu 5 ayda maşallah, önce işaret etmeyi, sonra işaret edilene bakmayi, adiyla seslenince bakmayi ve uzun süreli göz temasi kurmayi, ikili basit komutlari yerine getirmeyi, taklit etmeyi, eşleme yapmayi, taşitlari, hayvanlari, geometrik şekilleri, sayilari, harfleri, renkleri ve daha bir sürü şeyi öğrendi. Hiç kelimesi yokken artik 200'ün üzerinde kelimesi var hepsini anlamli söyluyor çok şükür yeni yeni ikili cümleler başladı baba gitti, sandalyeye oturdum, çorap giydim, yemek yedim gibi..Herşeyden önemlisi artik bizimle iletişim kuruyor bizim ve çevresinin farkinda. Yanlız sayilara, harflere, renklere acayip takintili. Ayni zamanda şarkilarada öyle. Neredeyse tüm gün çocuk şarkilari söyler. Geçen hafta doktor kontrolumuz vardi. Gitmeden gelişim testimizin ikincisi yapildi. Çok şükür çok güzel şeyler duyduk. Bunu bir uçak olarak düşünelim siz o uçaği kaldirmişsiniz artik belli bir yüksekliğe daha getirip orada sabitlemek lazim bu hizda 3 yaşina kadar devam (9 ay daha) ederseniz büyük ihtimalle artik tamamen ortadan kalkacak dedi. İnanilmaz mutlu oldum. Sonbaharla birlikte eğitim maratonumuza 3 yarim gün kreşte eklenecek fakat beslenmeyle ilgili ciddi sıkıntılarımız olduğu için max 2 saat orada tutabileceğim. Farkindilağimizin artmasiyla birlikte 2 yaş sendromunuda yaşamaya başladık. Artik çok inatçi oldu herşeye ağliyor. Beni en çok düşündüren şeylerden biri wc eğitimi.inş çok zorlanmayiz henüz hiç hazir olduğunu düşünmüyorum. Evet artik bilişsel yönden çocuğumun normal çocuklardan bir farki yok ama çocuklarla oynamayi oyun kurmayi bilmiyor. Umarim kreşin bu yönde faydasini görüruz. Ve umarim ağlamadan uyum sağlar. İnşallah 9 ay sonra buraya bitti arkadaşlar çok zor günlerdi ama geçti artik yazabilirim. İnşallah buradaki tüm anneler bir gün bitti sevincini bizlerle paylaşir.

Şu an benim.oglumu yazmışsın ama biz eğitim almadık 2 ayda böyle oldu Maşallah çok sevindim senin adına
Şimdi bunları okudukça ben eğitime görürsem mi diyorum çünkü bize bir uzman eğer otizmi olsa idi siz kendi başınıza zor ilerlerdnx bide bebekle demişti

Arkadaşlar bazen çok değişik şeyler hissediyorum oğluma kalbim hayatımın anlamı derm severken

Oda bana bugün balbim kalbim diyor yani hayatımın anlamı annem dedi çok sevindim

Mesela diyorum ki şuraya otur oda tekrar ediyor o an kafasına atıyor bazen ben otururken işaret Edip sıraya otur diyor ezber mi sizce bu

Daha demin kalk bakayım dedi mutfağa götürdü fırını açıp kek dedi tamam ama oturup yiyeceksin dedim sandalyeye oturayım tamam dedi bir değişik oldum

Ama mesela düşünce tamam tamam.birsey yok diyorum ya bugün düştü kendi kendine tamam tamam.bisey yok dedi hani bu ezber yada ekololi mi oluyor ne olur bilen anneler izah edin

Her akşam bir ritüel babam geldi babam diye karşılıyor hoşgeldin demeyi de öğrendi

Ona bugün ismini söyleyince efendim de lütfen dedim ismini söylüyorum efendim diyor ama bazen diyor bazen unutuyor

Tabi robot değil dimi

Ne göstersem kelime atıyor hafızaya

Günlük şarkı söyleme olayını şöyle aştım herkes şarkı söyleyip iletişim kuruyordu onla durdurdm muhabbet şeklinde sakinleştirin sürekli şarkı söylemesin dedim

Tecrübeli anneler.anlattklarm içinde ekololi varmıdır

ekolali var gibi kac aylik oglunuz?

Ne kadar mutlu oldum bilemezsin. Biz ozel egitime baslayali 9 ay hatta 10 olacak ama hala konusmuyor. Orayi cok seviyor ilerlemeler oldu. Her cocuk degisiktir diye dusunuyorum ama bazen ister istemez acaba kurumu degistirsemmi diye dusunuyorum. Ozel egitime baslayip konusmaya baslayan cok cocuk var ama mesela ben gittigim ozel egitimde hic görmedim daha. otizm icin gelip konusan bir cocuk yok. Bu garip degil mi sizcede. Yani öteki özel egitimleri hic gormedim. Otizm duyduk buraya basladik. Yani cok iyiler cok ilgililer aslinda. Seviyorum da hepsini sikayetimde yok. Ama degistirsem daha mi ilerleriz diyede dusunup duruyorum iste.Oglum 33 aylik.

ekolali var gibi kac aylik oglunuz?
Ama benim.oglim herşeyi yerinde kullanıyor ekololi öyle mi oluyor hani benden öğrendiği ne varsa daha sonra yaşadığımız şeylerde mesela düştüğü an tamam tamam birşey yok diyor kardeşi düşünce ona da diyor cici cici bitti diye

Bu.ekololi.mi yani

26 aylık oğlum

Tuvalet eğitimi benim de kafamı karıştırıyor yapınca kaka yaptım diyor haber veriyor gerçi ama yapınca ben o işe gitmek istiyorum ama çok inatçı

Bugünlerde aaa dur bir dakika diue uyarıyorum elinde ne varsa atıyor sandalye attı yere mesela bir agresif 2 yaş sendorumu ne berbat. Birşey bizi yedi resmen çok zorluyor

Canm sizde bide alerji var ah ah en zoru o işte sen bide alerji ile ilgileniyorsn dua ediyorum sana Allah yardım etsin

Oğlumuz resmen ayni ya tekrar tekrar okudum ama bizimki şöyle değişik

Herkese sarılır öper abi abla der sokakta çocuklara ama kızın teki mesela ona ay dur yapma etme desin elinde ne varsa atar Allah Allah tövbe tövbe diye kıza kızar müdahale sevmiyor vallla

Sarılır eder koklar öper çok içten cana yakın diyorlar

Burayı okudukça acaba bir gelişim geriliği var acaba onu mu kapıyor diyorum bazen çünkü bir eğitim almıyor hergun kendi kendimize ne yaparsak

Asla ekolali değil. Çocuk sizden ne öğreniyorsa onu uyguluyor. Ekolali söyleneni aynen papağan gibi tekrar etmesidir siz söyledikten hemen sonra. Buraya otur ahmet dediğind çocuk direk buraya otur ahmet der. Budur ekolali. İçiniz bence rahat olsun ama takip etmekte fayda var tabii

Mesela ben yaşını sordum kaç yaşındasın 2 yaşındasın diye sonra tekrar sordum 2 yaşndaym dedi ara ara soruyorum ama bunu herkes öğretiyor ben ona halanın ismi bu dedim akşamına hâlâ adı ne dedim söyledi yani kafaya atıyor

Ama mesela birşey olur açamadım derim açamadı der sonraki gün oda acamaz açamadım diye yanma gelir sızlanr

Suyu aç kapa aç kapa oynadım onla banyo da

Oda bugün ışığı açarken aç kapa aç kapa yaptı

Ay bu ekololi değil.dimi valla korkar oldum tetikte duruyorum

Sağolun yorumnza ama ilk öğrendiği ne varsa benden tekrar eder o an beyne atar sonra yerinde kullanır şu an yaş grubu da bu şekilde galiba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…