Ömrümü kendime harcamak hedefim

Konu aile olunca affetmekle ilgili nutuklar atılır. Ben de bazen kendimi sorguluyorum affetmek istemediğim konularda, hata mı yapıyorum diye. Yoo, mutluyum, affedecek midem yok ya da affetmeye çalışırken kendimi mutsuz etmek de istemiyorum. En iyisi bu, bazen olmayınca olmuyor, bunu kabul etmek en sağlıklısı
X kişisi senin büyüğündür affet sözü bizde X kişisi senin büyüğündür sana her istediğini söyleyip, yapabilir sen yine de kendi sınırlarını yok edip tamamen onun mutluluğu için yaşa, kendini yok say demek aslında. Affetmek bence her zaman en güzeli kalbimde kimseye karşı kırgınlık, nefret veya öfke taşımak istemem çünkü kimse buna değmez. Herkesi her zaman affederim. Ama bu dostum bile olsa affederken bir de hafızama format atarım. O kişi bana sanki yabancı gibi olur. Uzak dururum tanımadığım insanla konuşmuyorsam, o kişiyle de minimum seviyede konuşurum. Düşünmem. İyiliğini de düşünmem kötülüğünü de düşünmem. Biz affetmeyi bence biraz yanlış anlıyoruz ben bunu 27 yaşımda öğrendim. 28i daha huzurlu geçirdim diyebilirim bu sayede

Canım kadınlar ve haremimin en nadide parçası Dr. Carlisle Cullen umarım iyi bir gün geçirmişsinizdir.
- Sabah işe yürüyerek gittim güzel bir yürüyüş oldu
- Öğle arası kefir ve elma yemeyi tercih ettim, dün tatlı yemiştim telafisini yapalım
- iş yerimde bişey yapmasam bile orda olmak yoruyor beni. Haliyle eve yorgun geldim.
-Kitap okurken uyumuşum. Kalkıp yeni kitaba başladım. Günüm böyle geçti.

X kişisi senin büyüğündür affet sözü bizde X kişisi senin büyüğündür sana her istediğini söyleyip, yapabilir sen yine de kendi sınırlarını yok edip tamamen onun mutluluğu için yaşa, kendini yok say demek aslında. Affetmek bence her zaman en güzeli kalbimde kimseye karşı kırgınlık, nefret veya öfke taşımak istemem çünkü kimse buna değmez. Herkesi her zaman affederim. Ama bu dostum bile olsa affederken bir de hafızama format atarım. O kişi bana sanki yabancı gibi olur. Uzak dururum tanımadığım insanla konuşmuyorsam, o kişiyle de minimum seviyede konuşurum. Düşünmem. İyiliğini de düşünmem kötülüğünü de düşünmem. Biz affetmeyi bence biraz yanlış anlıyoruz ben bunu 27 yaşımda öğrendim. 28i daha huzurlu geçirdim diyebilirim bu sayede
Valla ben taşıyorum ya. Affedersem, yani en azından nefreti giderirsem kendimi affedemem sonra 😅

Ben de bugün İstanbul'a geldim. İstanbul'a gelmem 4 saat İstanbul'dan annemin evine ulaşmam 2 saat, anlamadım 😅 Yolda kitabımı bitirdim başka kitaba başladım. Gitmeden evi topladım, döndüğümde nasıl bulurum bilmem 🫣

Susan Forward’ın Zor Bir Ailede Büyümek kitabını okuyorum şimdi. İlerlemekte zorlanıyorum bazı yerlerde benim aile ilişkilerime çok yakın şeyler anlatıyor. Mesela bir sayfanın başlığı “Affetmek Zorunda Değilsin” idi. O başlığa öyle baktım baktım 2 gün okuyamadım kitabı. Çok çok daha kötü olaylar anlatılıyor tabi kitapta ama insan yine bir yerlerden bir şeyler yakalıyor kendiyle ilgili. Aynı yazarın Sevgisiz Anneler isimli bir kitabı varmış aslında onu da alıp okumak istiyorum. Kitabın ismi bile benim durumuma çok uygun çünkü :KK70:

Ben daha geçen hafta alacakaranlık filmlerini baştan sona izledim ya. Oyuncuları bile o filmde oynamaktan utanıyor ama ben bayılıyorum yaaa :KK70:
Bundan bi önceki okuduğum kitap oydu 😯 Ay ben o kitabı okurken çok kötü oldum anlıyorum, saçma sapan şeylere ağlayıp duruyordum 😂

Aile içinde sevgisizlik hissi benim hayatımda o kadar çok yer kapladı ki bir dönem. Hala kendimi ailemin bir parçası hissetmiyorum ben kusurlu olanım abim kardeşlerim annem ve babam ailenin bütünü. Mesela ben aile üyeleriyle oturma odasında oturup bişeyler izleyemem ortak vakit geçirmem eskiden çok üzülürdüm buna ama artık böyle olması gerektiğine inanıyorum. Onlarla olmak beni geriyor ve mutsuz ediyorsa kendi içimde çok daha mutluysam artık böyle olması gerek diyorum. Bu yüzden bu tarz konulu kitaplardan ben uzak duruyorum, çünkü kendi içimde o duygulardan ve kötü anılardan kurtulmayı yeni başardım. Kendi içimde yeni bir dünya kurdum. O dünyamı sorgulamak istemiyorum. Aile içinde 27 sene ben sorgulandım, hep kendimi sorgulamaya ve yetersizliğimi, kusurlarımı görmeye itildim. Artık sorgulamak ve görmek istemiyorum. Ben böyleyim. Böyle yaratıldım. Böyle olmam sadece beni ilgilendirir ki kendimi çok seviyorum.
Kitap aslında kendini sorgulamakla alakalı değil. Tam tersi suçu suçluya bırakmak ve kendinden suçu atmak için. Ailemizi sorgulamak için. Ailemizin bizde bildiğimiz veya tam tersi farkında olmadığımız etkileri için. Kitabı okurken çok kötü oldum o yüzden anlıyorum seni de. Kitapta da zaten böyle olacağını söylüyor. Yani affedip barışmakla alakalı bir kitap değil kesinlikle.

Bu arada dediğine katılıyorum. Kötü hissediyorsak mesafe en iyisi. Ben de önceden babamdan resmen aynı evde kaçıyorum diye suçlu hissedip kötü hissediyordum ama zamanla anladım ki onu düşünüp onunla vakit geçirirsem benim psikolojim kötüleşiyor.

Susan Forward’ın Zor Bir Ailede Büyümek kitabını okuyorum şimdi. İlerlemekte zorlanıyorum bazı yerlerde benim aile ilişkilerime çok yakın şeyler anlatıyor. Mesela bir sayfanın başlığı “Affetmek Zorunda Değilsin” idi. O başlığa öyle baktım baktım 2 gün okuyamadım kitabı. Çok çok daha kötü olaylar anlatılıyor tabi kitapta ama insan yine bir yerlerden bir şeyler yakalıyor kendiyle ilgili. Aynı yazarın Sevgisiz Anneler isimli bir kitabı varmış aslında onu da alıp okumak istiyorum. Kitabın ismi bile benim durumuma çok uygun çünkü :KK70:

Ben daha geçen hafta alacakaranlık filmlerini baştan sona izledim ya. Oyuncuları bile o filmde oynamaktan utanıyor ama ben bayılıyorum yaaa :KK70:
Aynı yazarın değil ama o kitabı alırken önerilerde çocukluk ihmalinin sonucu boşluk hissi tarzı tam hatırlamıyorum bi kitabı okumak istiyorum ben de. Ay böyle kitapları çok seviyorum beni çok geliştiriyor. Başka önerin varsa alırım sanırım zevkimiz benziyor 😂🥰

Aynı yazarın değil ama o kitabı alırken önerilerde çocukluk ihmalinin sonucu boşluk hissi tarzı tam hatırlamıyorum bi kitabı okumak istiyorum ben de. Ay böyle kitapları çok seviyorum beni çok geliştiriyor. Başka önerin varsa alırım sanırım zevkimiz benziyor 😂🥰
Kesin okumuşsunuzdur ama ben Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk ile Beden Kayıt Tutar'ı önerebilirim 🤩

Bundan bi önceki okuduğum kitap oydu 😯 Ay ben o kitabı okurken çok kötü oldum anlıyorum, saçma sapan şeylere ağlayıp duruyordum 😂
Ay tam o aşamadayım ben. Başlığı okuyorum gözlerim doluyor. Ay acaba ne anladın da ağlıyosun bi başlığa üff diye kendime kızıyorum :KK70:

Ayrıca Edward Cullen adamdır gerisi heyecandır :KK53: İlk kitabın Edward gözünden yazılmış hali çıkmış daha yeni haberim oldu en çok onu okuyacağım diye heyecanlıyım ehehh

İyi geceler canım kadınlar 🌼☘️🏵️

İyi geceler tatlı rüyalar hepinizee. Ben bilgisayar başında sevgili babam için istinat duvarı çizmekle meşgul olduğum için henüz uyuyamıyorum. İşte kimi baba kalk bi çay koy der kimi baba istinat duvarı ister size hangisinin denk geleceğini bilemezsiniz :KK70:

Ay tam o aşamadayım ben. Başlığı okuyorum gözlerim doluyor. Ay acaba ne anladın da ağlıyosun bi başlığa üff diye kendime kızıyorum :KK70:

Ayrıca Edward Cullen adamdır gerisi heyecandır :KK53: İlk kitabın Edward gözünden yazılmış hali çıkmış daha yeni haberim oldu en çok onu okuyacağım diye heyecanlıyım ehehh

İyi geceler tatlı rüyalar hepinizee. Ben bilgisayar başında sevgili babam için istinat duvarı çizmekle meşgul olduğum için henüz uyuyamıyorum. İşte kimi baba kalk bi çay koy der kimi baba istinat duvarı ister size hangisinin denk geleceğini bilemezsiniz :KK70:
Benim babam bana sürekli bişeyler çizdirip çok pahalı yapamam diyor. En azından seninki hayal dünyasında değil

Benim babam bana sürekli bişeyler çizdirip çok pahalı yapamam diyor. En azından seninki hayal dünyasında değil
Benim babam da aynısı ya bu da gerçekleşmeyecek bir çizim gibi duruyor. Müşteri olsa saçını başını paralarım ama baba işte :KK48:

Sahne hatalarını bulmaya odaklanarak izlerseniz çok şaşırtıcı ve komik şeyler karşınıza çıkabilir 😅😅 Bir yakın arkadaşımla bütün filmleri peş peşe izleyip abur cuburlarla etkinlik yapardık o geldi şimdi aklıma 😅
Şu an bu etkinliğe dehşet özendim 😂 Ama mecburen tek yapıcam. Bu ara seri katil serilerine sardım. Normalde hiç ilgimi çekmez ama Jeffrey Dahmer’i izleyince merak sardım. Şimdi de Mindhunter’ı ard arda izliyorum 😂
Ben de eve gidiyorum. Bugün bol bol bol kitap okumayı planlıyordum akşama kadar ama okumadım. Bu aralar sanki hemen akşam oluyor anlamıyorum. Hani desem ki çok mutluyum zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, öyle bişey yok. Ne ara akşam oldu?
Ben de bu aralar felsefik düşüncelere dalıyorum, rahat batıyor heralde😂😂
Nasıl felsefik düşünceler mesela? Arada ben de kayboluyorum. Niye varız amacımız var mı diye 😂
Valla ben taşıyorum ya. Affedersem, yani en azından nefreti giderirsem kendimi affedemem sonra 😅
Aslında bence affetmemek de bir nevi kendini koruma mekanizması ve olması gerekiyor. Bize zarar veren birine kinimiz geçerse ona karşı tekrar savunmasız hale gelirmişiz gibi geliyor 😂

İşte başlığı bile tek tek travmalarımızı ortaya çıkarıyor efsane kitap valla 😂 Kolay gelsin iyi geceleer

Aslında bence affetmemek de bir nevi kendini koruma mekanizması ve olması gerekiyor. Bize zarar veren birine kinimiz geçerse ona karşı tekrar savunmasız hale gelirmişiz gibi geliyor 😂
Heh ben tam böyleyim. Affedersem salak gibi yine aynı şeyleri tekrar yaşarım. Gerek yok 😅

Hatta affetmeyeceğim kişi amcam, tam şu an öğrendim ki yarın annemi götüreceğim hastanede onun da randevusu varmış. Hastalanmış zayıflamış bilmem ne. Kendi işini göremeyecek hale mi geldi bilmiyorum halam götürecekmiş. Denk gelir miyiz bilmem.

Heh ben tam böyleyim. Affedersem salak gibi yine aynı şeyleri tekrar yaşarım. Gerek yok 😅

Hatta affetmeyeceğim kişi amcam, tam şu an öğrendim ki yarın annemi götüreceğim hastanede onun da randevusu varmış. Hastalanmış zayıflamış bilmem ne. Kendi işini göremeyecek hale mi geldi bilmiyorum halam götürecekmiş. Denk gelir miyiz bilmem.
Ay hadi ne olacak bakalım ben heyecanlandım 😂 Keşke hiç görmek zorunda kalmasak istemediğimiz kişileri…Bir de akraba olunca her ne yaptıysa tekrar yapma olasılığı da daha yüksek gibi 😬 ama belki hasta görünce yumuşarsın, ne kadar büyük bişey yaptı bilmiyorum tabi de..
İyi aile yoktur kitabını da tavsiye ederim arkadaşlar tam derinleşmek istediğiniz konular ile ilgili.
Onu da listeye ekliyorum, ard arda okumam belki ama ben her dönem böyle bir kitap okuyorum mutlaka.İlla okurum

Günaydınlar hanımlar, benim günlerim de çok hızlı geçiyor. Dün annemi ilk kez tiyatroya götürdüm. Çok hoşuna gitti.
Benim de sinirimi bozan eşim, yani bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum? Annem bizde bir ay oldu geleli, görümcem yemeğe davet edicem diyordu, kendisi de biraz rahatsızdı son zamanlarda. Ben o yüzden gerek yok, uğraşma, zahmet etme dedim. Birkaç gün önce bizi yemeğe değil çaya çağırdı, eşime yemeğe demiş eşim de çaya geliriz zahmet etme demiş. Buraya kadar çok normal. Dönerken eşim bir gün siz de gelin, öğlen gelin diye ısrar etti. Onlar da hergün çocukların kursu falan var dediler, cuma günü boş bir tek dediler. Tam netleşmedi ben sessiz kaldım ama ablasına kıyamayan eşim bana iş çıkartıyor, öğlenden gelince akşama yemek hazırlamam gerekiyor. Akşama kalıyorlar çünkü.

Nasıl felsefik düşünceler mesela? Arada ben de kayboluyorum. Niye varız amacımız var mı diye 😂
Ben o kadar derine inmiyorum, daha yüzeysel düşünüyorum. Mesela eşitlik ve feminizm konusuna kafayı taktım. Şimdi feminizm sanayi inkılabından sonra kadınların iş dünyasına girmesiyle ortaya çıkmış. Yani tezi: Artık biz de çalışıyoruz para kazanıyoruz o yüzden erkeklerle eşit haklara sahip olmalıyız. Bu bana saçma geliyor çünkü kapitalist bir yaklaşım. Düşünüyorum biz çalışabildiğimiz için eşit değiliz ki, hepimiz insan olarak dünyaya geldiğimiz için doğuştan eşitiz. Bu sonradan kazanılması gereken bir hak değil. Galiba feminizmi erkekler ortaya atmış kadınlar oyalansın diye. Düşünüyorum düşünüyorum feminizmi savunarak eşit olduğumuzu kabul ettiremeyiz çünkü feminizmin kendisi eşitliğin özüyle alakasız birşey üzerine oturtulmuş. Para kazanıyorum öyleyse varım😂😂😂 Bu böyle birşey mi? 😂
O yüzden feminist olmaktan vazgeçtim. İnsan haklarını savunuyorm artık.

Son düzenleme:
X