Ömrümü kendime harcamak hedefim

İyi geceler, bugün kendim için yaptığım tek şey netflix’ten dizi izlemek oldu. Küçüğe tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum, kaç kez banyo yaptırdım hatırlamıyorum. Hala hastalığımın etkileri geçmedi, hemen halsiz düşüyorum yorulunca.
Herkese mutlu bir haftasonu dilerim.

Günaydın yol arkadaşlarım nasılsınız? Enerjisi çok düşük bir pazar gibi

Kahvaltımı yapıp şimdi kitap okumaya geçiyorum. Stephen King - Enstitü okuyorum ama sanki hiç sevemicekmişim geliyor. Okudukça bakalım fikrim değişir belki.

Herkese merhaba,
Hafta biterken worde kaydettiğim günlüğümden toplu bildirim yapmaya geldim.

29 Eylül:
Biraz dinlendim bugün, sadece 20 sayfa kuramsal okuma yapabildim.

Spor:
  • 7.069 adım
  • 35 dk yoga
  • 20 dk Jillian Michaels
  • 35 dk eliptik
30 Eylül:

Richard Thaler ve Cass Sunstein’in birlikte yazdıkları “Dürtme” isimli kitabı bugün bitirdim. Pek benlik bir kitap değildi. Özellikle Thaler’in “Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları” kitabını okuduktan sonra karşılaştığım bazı tekrarlar ve işlevsel olarak çok da ilgimi çekmeyen detaylardan ötürü okurken sıkıldım ama not alacak pek bir şey bulamadığım için çabuk bitirdim en azından.

Bugün Dan Ariely’nin 2012’de Wall Street Journal’daki köşesine gelen sorulara verdiği cevaplardan derlediği “Akıldışı Sevgilerimle” isimli kitabı okumaya başladım. Ağır birkaç kuramsal kitabın ardından kendimi polisiye filan okuyormuş gibi bir rahatlık içinde hissediyorum ama rehavete kapılmamam lazım ki bence zaten hiç tam olarak çıkamamıştım. Bu yüzden Daniel Kahneman’ın “Hızlı ve Yavaş Düşünme” kitabını yarısından başlayarak tekrar okumaya giriştim. Buradan sonrası ile ilgili not da tutmamıştım, 1 haftaya yayarak sindire sindire okuyacağım. Bu arada Ariely’nin kitabı hafif ama her mektup ve cevabın ardından ilgili metnin alanda hangi kavramlarla ilişkili olduğunu da vermesi, insana en kestirme şekilde olaylarla ilgili düşünme konusunda yardımcı oluyor. Yazarın “Akıldışı ama Öngörülebilir” kitabı ile kıyaslanırsa akademik bir değeri yok elbette ama okuyucuyu akademik değer yaratma konusunda teşvik etmesi de yeterli bence.

Toplamda 105 sayfa kuramsal okuma yaptım.

Spor:

• 4.956 adım
  • 35 dk yoga
  • 20 dk fitness
  • 40 dk eliptik

1 Ekim

• 5 tane yüksek lisans tezi inceledim. (Hem alanda yazılan ilk tezlerde fazla bilgi yoğunluğu olmadığı için başta biraz hızlı ilerleyebileyim diye hem de en son yazılan tezlere bakmam gerektiğinden tüm tezlere göz atma zorunluluğum olsun diye en eski tezlerden (2011 yılında yazılmış) başlayıp günümüze doğru gelmeye karar verdim. Bu yüzden “5” rakamı şimdilik biraz şişirme maalesef.)
  • 103 sayfa kuramsal okuma yaptım. (50 sayfa Kahneman, 53 sayfa Ariely. Yalnız Ariely'nin gazetedeki köşesinde cevaplandırdığı okur mektuplarının en azından bir kısmı kendisi tarafından yazılmış sanırım. Çünkü başka bir kitabında kurduğu cümlelerin aynılarını bu kitapta soru ve cevap olarak kullanmış. Kitabı okurken eğleniyorum aslında ama zaman kaybediyormuş gibi de hissediyorum biraz.)

Spor:

• 35 dk yoga
  • 30 dk Jillian Michaels (8)
  • 25 dk eliptik
2 Ekim
Bugün maalesef yalnızca 40 sayfa kuramsal okuma (Kahneman) yapabildim ama okurken birden içinde bulunduğum bir problemle ilgili bir önerme ile karşılaşıp heyecanlanmam daha sonra o önermeden deney çıkar mı acaba diye düşünmeme neden oldu. Henüz alanda kimler çalışmış bu konuyu (Türkiye'de çalışanı yok) bakıp incelemedim, tazeyken bugün ona bakar ve biraz daha kitap okurum diye planladım.

Tez inceleme konusunda da zaman mı kaybediyorum bilmiyorum ama içim de rahat etmiyor, birkaç tezin yöntem kısmına da bakabilirsem iyi olacak.

Spor:
- 35 dk yoga
- 30 dk Jillian Michaels (8)
- 30 dk fitness (Bunu birazdan yapacağım.)
- 15 dk eliptik (Sabah yogadan sonra spor odasına indim, iki döndürüp çıktım. Sonra yarım saate tamamlamak için 2 kez daha uğradım ama ikisinde de odada birileri telefonda görüntülü konuştuğu için rahatsızlık vermek istemedim. Yarın okullar açılıyor. 4 aydır yurdun boş olmasına alışmışım, şimdi her yerde insan olması hem biraz hoşuma gitti -çünkü kimseyle samimiyetim olmasa da kavga, kutlama vs. seslerini duymaktan hoşlanıyorum- hem de gece geç saatte rahatsız olur muyum diye de biraz endişeliyim çünkü erken uyuyup uyandığım düzenimi kaybetmek istemiyorum. Çok uzattım, eliptik için uygun saatleri nasıl belirleyebileceğimi zaman gösterecek, bugünlük bu kadarı ile kalabilir.)

bir gun mutlaka yoga: 14. gün
C cranial : ? :)
Salı günü başlayacağımız 15 günlük program bu mu? Ben salı filan sayım için uğrarım, siteye girmedikçe dışarıdan da okumuyorum ama bu mu yazarsan salı sabah uğrar görürüm ve başlayacağım yani sen de başlarsan.

labellevie Mesnevi etkinliğimiz aklınızda değil mi? Önümüzdeki hafta çok yoğun olacağım ama bir sonraki hafta dilediğiniz bir gün başlayabiliriz hala istiyorsanız.

Herkese verimli bir hafta dilerim.

Ben pek katılamadım
Eylül benim için verimsiz geçti, Ekim için güzel planlarım var.
Agatha Christie, Cinayet randevusu kitabına başladım bugün.

Benim haftasonum ev bakımı ve birki bakımıyla geçti. Bitkilerimle ilgilenmeyi seviyorum hepsinin toprağını saksılarını değiştirdim kışa hazırladım hepsini. Balkonda baktığım için örümcek vs oluyor. Örümcek korkusunu asla yenemiyorum bu kadar doğayı toprağı sevip örümcek fobisi taşımak çok yorucu homo deus a geçtim planladığımdan daha geç başladım ama olsun.
Ekim ayında ne okuduğumu ne izlediğimi vs not etmeye karar verdim böylece her ay yeni ne görmüş keşfetmişim, o ay ne kadar dolu veya boş geçmiş takip edebilirim. Benim gibi balık hafızalılar için de öneririm bunu üniversite okurken de yaptım bir dönem. Kendini takip etmek, öğrendiklerini unutmamak için çok süper bir yoldur. Bazen hiçbir şey yapmadım bomboş bir insanım fikrine kapılınca açıp not defterine aaa bunları bunları yapmışım fena değil şunları da ekleyeyim bunları da yaparsam daha iyi olacak diyorum. Kendime doğru bir yol çizmeme yardım ediyor

Ben de sepetime eklemiştim, neden beğenmedin konusu mu güzel değil?

Benim kayınvalidem ve kayınpederim bizde. İlk defa börek yaptım el açması kaynanam sayesinde, öğretti sağ olsun baya da güzel oldu 2 gündür kitap okuyamıyorum tabii, yorucu geçiyor günler bir de misafir varken odama çekilmek istemiyorum pek. Birkaç gün insan içine karıştım sadece

Bak şu halimde bile bu görsel yaşam enerjisi yayıyor ve bana iyi geldi teşekkür ederim

Tanıdığım tüm kadınlar örümcekten korkuyor bu bence bizim paket program içinde var. O yüzden asla balkonda veya evinde olsun evde bitki tutamam, canım anam aldığı tüm bitkileri ona buna hediye etmek zorunda kaldı.
Ve bende kendime öyle bir ajanda tutmayı düşünüyorum hem keyifli oluyor hemde dediğin gibi geriye dönüp bakınca neler yapmışım görmüş oluyorum

Merhaba arkadaşlar
Agatha Christie okumaya devam, bir de bi tane kisisel gelisim kitabı okuyacağım
Çok fazla kitap okuyamıyorum ama en azından boş vakitlerde okumaya çalısıyorum. Daha çok ders çalışmaya ayırıyorum vaktimi.
Bir de etamine tekrar başladım, etamin yapıyorum.

Buraya Ekim ayı hedeflerimi yazayim, ay sonu bakıp hangilerini başardığımı görmek iyi olacak

- 5 kitap bitirmek.
- Derslerime düzenli çalışmak.
- Elimdeki yarım kalmış etaminleri bitirmek.
- Düzenli yürüyüş yapmak
- Daha sağlıklı beslenmek
- Her gün 6 da uyanmak
- Düzenli program yapmak

Herkes için çok verimli bir ay olur umarım

Merhaba arkadaşlarım :)
Bugüüün ben ve bir gun mutlaka arkadaşım çetin çetintaş kendi hikayenin kahramanı ol serisinin ilkini bitirdik:)
Yarın kalbin sesi sabah rutinine başlayacağız canım 15 dklık olan. Tabiki devam edeceğiz serideki 5-6 video yapılana kadar devam.
Bu serinin yarattığı huzuru ve beynin gereksiz düşüncelerini absorbe etme özelliğini çok sevdim. Daim olsun:)
Senin hislerin ne bir gun mutlaka ? :)

Merhabalaaaar,
Akşam eve gittim enerjim nasıl düşük nasıl suratım asık annem ben ve kız kardeşim yemeğe çıktık biraz yürüyüş yaptık sonra oturup kahve içtik. Kaçamak yaptım yemekte ama olsun bunu hak ettim bence
Şimdi Stephen King Enstitü okumaya devam. Orangegreysky kitapla ilgili sormuştun şöyle diyim sana kitap çok kalın ve ilk 50 sayfa gereksiz detaylarla dolu ama sonra 100e gelmeden bir sürü olay oluyor kaptırıyorsun kendini yani sepetindeyse çıkarma derim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…