Mezeler - Ordövrler Olivya Salatası ve Tortilla de Patatas (Pınar Dana Jambon sponsorluğunda)

yenGEnC

Nirvana
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2011
21.107
130.925
Herkese merhaba
İnsanlar 'Rus Salatası mi Amerikan Salatası mı?' diye tartışadursun ben size bu salatanın orijinal halinden bahsedeyim;
İçinde zeytin olmayan salatanın ismi niye Olive diye merak ettim ve öğrendim ki bu salatayı 19. yüzyılda Moskova'daki bir Fransız restoranının aşçısı olan Lucien Olivier bulmuş:)
Öyle popüler bir salata ki 'sofrada olivye varsa yılbaşı gelmiş demektir' diye bir anlayışları bile varmış sevgili Ruslarin.
Ben bu salatayı yaparken bir sürü videodan ve Rus bir arkadaşımın anneannesinin tarifinden yararlandim:)

Malzemeleri sayıyorum:
2 patates
2 havuç
3-5 turşu
2 yumurta
Pınar Dana Jambon
Haşlanmış Bezelye
Taze soğan
Dereotu
Mayonez
Ekşi Krema
Tarifi ogrenirken 'Ne güzel,hepimizin mutfağında her zaman hazır bulunan malzemeler' diye seviniyordum ki ekşi krema'nin öyle her yerde satılmadiğini öğrendim
Ama yilmadim ve sevgili Kadınlar Kulübü okurları icin kendi ekşi kremamı kendim mayalamayı öğrendim (kırmızı kupadaki karışım)
Ceyrek bardak süt ile 1 kaşıktan biraz az sirkeyi iyice karıştırdım. 10 dakika bekletip paket krema ile birleştirdim. 24 saat oda sıcaklığında bekledikten sonra da dolaba attım.
Ama şöyle bir şey itiraf edeyim; ekşi krema o kadar da fark ettirmedi,tat olarak. Bir dahaki yapışımda bunca ugraşmak yerine kremaya sirke limon ekleyip direkt kullanadabilirim. Bunca sağlıklı salataya kalorili krema eklemek istemeyenler süzme yoğurt da kullanabilir , mutfakta alternatifler bitmez
Her neyse, ilk olarak havuclari patatesleri küp küp doğrayıp su dolu tencereye atiyoruz, şöyle bir yirmi dakika haşlaniyor

Bir başka gözde de yine bir 15 dakika kadar yumurtalarımizi haşlıyoruz. İyice katı olacak.
Çıkan yumurtaları ve jambonlari dilimleyip kaba almaya başlayabiliriz yavaştan

Bir yandan da taze soğan ve dereotu ve turşuları dilimleyim,bezelyeleri atalim.

Patatesler havuclar da soğuyunca onları bu karişima atıp biraz tuz ekleyelim...
Dip not olarak: Aslında istenirse tatlı elma da atıldığını duydum ama evimde elma olmadığı için ben koymadim. Bir değişiklik isteyenler deneyebilirler
Ve bittiii!
Artık dolapta saklayabiliriz. Yiyeceğimiz zaman yiyeceğimiz kadarını mayonez+ekşi krema ile birleştirerek servis edelim

İşte bu kadar basit. Ve göründüğü kadar da lezzetli

Gel gelelim ikinci tarifimize
İsmi : Tortilla de Patata
Bir çeşit İspanyol Tapas'ı

Malzemeler:
1 patates
1 soğan
2 yumurta
Tuz karabiber kırmızıbiber
İlk olarak patatesleri ve soğanları ince ince dograyalim. Soğanlar piyazlik olsunlar. Patatesleri de ben soyacak ile ince ince dilimledim.
Patatesleri bir süre kağıt havluda tutalım ki nişastasını suyunu emsin:)

Tavada bir miktar sıvı yağı kızartalım ve daha uzun sürede piştiği icin önce patatesleri atalım, onlar kizarmaya başlayınca da soğanları.
Yalnız amacımız çıtır çıtır olmaları değil ha, ona da dikkat edelim :)

Patates soğan kizaradursun biz derin bir kapta iki yumurtayı çırpalim birkaç dakika. Eğer çok çırpmazsaniz yumurta kabarmaz,patatesli omlet gibi olur. Sonra bana suç atmayın:))

Bol bol cirptiktan sonra şöyle bir 5-10 dakika dinlensin.
Daha sonra patates ve soğanları da içine atıp epey bir karıştıralım.
Bir tavaya sıvıyağ atıp ocagin altını açalım.
Burada bir ipucum olacak. Yağın içine bir kaç diş dilimlenmis sarımsağı atarsanız aromasını verir,hoş olur. Zaten İspanyol yemeği demek bol bol sarımsak tadı almak demek değil midir? :)
Yağ kızınca sarımsaklari alip yumurtamizi atalim

Altı iyice kizardiginda (3-5 dakikaya) bir tabak yardımıyla tersyüz edelim

Arka tarafını da altı kızarana kadar beklettikten sonra alabiliriz

Kahvaltılarda sıcak sıcak ya da piknik için çantanıza atıp ertesi gün soğuk soğuk yiyebilirsiniz:) Ya da iyice soğumasını bekleyip, küçük küçük dilimler halinde servis edip yeniyil masalarınızı süsleyebilirsiniz

Afiyet olsun

Buraya yazmak çok keyifliymiş:) başka başka tariflerde görüşmek üzere

Son düzenleme:
Oylamadan once son tarife de bakayim bakayim dedimellerine saglik canim harika gozukuyosalatanin gercek ismi "stalicni salat"yani baskent salatasi.bizim buralarda meshurdur her bayram yapariz.eksi krema dedigin smetan sanirim onun nasil bi sey oldugunu anlatayim hemen sana kremayla yogurt karisimi gibi bi sey acaip yagli oluyo bayiliyorum ben ona

Sizin oralar dediğiniz Azerbaycan sanırım.
Yaz sonunda orada olmayı planlıyorum. Gidersem eğer yerim mutlaka
Ekşi krema için evde neler yapılabilir sence? normal kremanin içine sirke limon mu atsam? Siz nasıl yapıyorsunuz?

yenGEnC ellerine sağlık. Bizim yaptığımız rus salatası çakmaymış demek hayal kırıklığına uğradım şimdi sadece haşlanmış yumurta bi soru işareti oldu. Genel tadı kötü etkilemiyor mu ?

Zaten pakette Amerikan Salatası, arkasını okuyunca Rus Salatası yazinca düşünürdüm küçükken 'var bu işte bir iş' diye:)) Tarif vesilesiyle araştırınca öğrendim ki Rus Salatası'nin Türkiye pazarına girmeye başladığı 1940'lı yıllarda Rusya demenin komünizm demek olduğu ve bunun da çok tehlikeli bir kelime kabul edildiği için Amerikan Salatası adını aldığı pek çok kaynak okudum. İlgi çekici bence^^
Sorunuza cevap olarak da yumurta bence kötü etkilememiş, güzel tat vermis. Tabağına koyarken herkes yumurtalı yerinden koydu, bir dahakine bir yumurta fazla bile atabilirim
Deneyin bence, şimdiden afiyet olsun

Bizim burda smetan hazir olarak satiliyor o yuzden alternatif aramadim hic ama yogurt ve krema karistirila bilir.dedigim gibi asiri yagli yogurt gibi bi sey smetan:))ceviri yapinca eksi krema olsa da ismi eksilikle uzaktan yakindan alakasi yok:))
Buraya gelince mutlaka dene canim

Evet yumurta cok guzel tat veriyo:))

elleriniz sağlık. çok güzel görünüyor.
buradan annemle birlikte çok güzel tarifler öğreniyoruz.
afiyet olsun.

İki tarifi de çok seviyorum ve sık sık yapıyorum. Benim de teyzem çok güzel yapar Olivier'i :) İspanyol omletini de ben daha yeni keşfettim sayılır. Bildiğin patatesli yumurta denir belki ama o soğanları biraz karamelize edip pişirince o kadar güzel oluyor ki yemeye doyamıyorsun. Ben dediğin gibi bazen sabah sıcak sıcak yedikten sonra kalanını soğuk soğuk akşam da yiyorum, çok güzel oluyor. Ellerine sağlık :)

Konu sahibine sormuşsunuz da ben de söyleyeyim. Ben inanın şarküterilerde yapılanı yiyemiyorum sırf mayonezli garnitür gibi. Bir tür patates salatası gibi düşünebilirsiniz bunu da o yüzden haşlanmış yumurta abuk kaçmıyor. Biz yaparken daha minik minik küpler halinde doğruyoruz, siz de isterseniz daha minik doğrayabilirsiniz. Ama çok yakışıyor. :)

Herkesin damak tadı farklı görüş bildirmeniz çok güzel :) deneyesim var. Krema ağır gelir diye otur yerinde diyorum kendime. Market uzak üşendim almaya

Siz neler koyuyorsunuz içine ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…