Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

Ahhahah çok güldüm yoruma belli ki hiç gitmemiş hanfendi , pzt günü okula girdik hevesle ne görelim her yer iki karman toz sıralar masalar karışık hasta olduk tozdan
Yani ev bile kirlenirken (tatile gidince kirleniyor iki hafta eve gelmesek, pencereler korunaklı pimapen falanken) hangar gibi okul binaları nasıl temiz kalabilir ki…

Benim sorunum o olmadığı için birşey diyemeyeceğim. evet çıkarmasinlar kimse kimseden zorla birşey talep etmiyor ki. Bizde geçen sene birinci sınıftık , şu küçük şekerlerden, kalem ve isimlik hediyesiyle karşılandilar çocuklar kimsede niye pasta yoktu neden şu yoktu vs demedi.
Çok dar bakmışsınız olaylara, biraz ıykunuzu açmanızı rica edeceğim sınıflarda durumu iyi olmayan ailesi olmayan öğrenciler var onların mezuniyet kıyafetlerine kadar , okulda yapılacak geye kadar öğretmenleri karşılıyor canı gönülden hem de , onu yapmasaymış o zaman demekle işler yürümüyor

Bildiğim kadarıyla okullara işkur üzerinden personel geliyor artık, idareci bir arkadaşıma ziyarete gitmiştim o zaman söylemişti 2 personel var hiçbir şeye yetişemiyorlar, pek de hevesli değiller diye ama kovamıyorlardı da nedenini bilmiyorum. Bence sorun, okullarda hademe yetersizliğinin olması, bunun çözümünü de devlet acilen bulmalı. He, iki evladım var, senede iki kere giderdim öğretmenleri rica etse olaya “çocuğum temiz ortamda vakit geçirsin” gözüyle baktığım için

ankara da görevli eşim.

3 yıl önce sıfır yapılan bi okula eş durumu ile geldi
sınıfın ne perdesi, ne masa örtüsü , ne çöp kovası , ne panosu yoktu
dım dızlak , eşim herkesten 100 TL talep etti , 4 yıl öğrenciler bunu sınıfta okuyacak sınıf boş
sizler alın sizden sonrakine hayrınız olsun dedi, kendisi de belli bi miktar ekleyeceğini söyledi

anında cimere eşim şikayet edildi.

----

eşimde inattır... 4 sene bu sınıfa 1 kuruş para toplamayacağım ama sınıfa perde , masa örtüsü getirirseniz de kabul etmeyeceğim dedi, dediğini de yaptı :KK70:
Öğretmen nasıl küstürülür bölüm:1 😂

K
@samm84 birde şunu merak ettim görev tanımımızda yok derken okul temizliğimi yokmuş tanımlarinda?
e onlarda yoksa siz öğretmenlerde hiç yok bu sizin göreviniz değil taşımayın dolabı, yazıcıyı vs birakin veliler görsün ne olacak veliler görünce.
Ben hic bir velinin size gelip neden taşımadın bi dolapları diyeceğini sanmıyorum yapmayın hocam, siz yaptikça herkes görevini safsatacak.
bir kuzenim okullardan birinde hademe yeri geliyor tuvalet temizliyor yeri geliyor dolap tasiyor.
Bu yaz mesela sınifı degisecek ögrencilerin aileleri tarafindan alınmış olan okul dolaplarini cocuklarin diger sınıflarına taşımakla uğraştı bir süre.
elektrik mezunu normalde aslinda gercekten iş taniminda yokken elektrik işlerini halletti vs.
devlete sırtimi yasladim ay iş tanimimda yok demedi çocuk.
Sizin hademelerde bir sıkıntı var sanki.
Kuzeninizi tebrik ederim. Ciddi söylüyorum kalben tebrik ediyorum. Çok da dua ettim. Çünkü bizim personeller de görev tanımımız değil deyip bir çok iş yapmıyor. Benim de görev tanımımda yok ama okulda hastalanıp hastaneye götürdüğüm öğrencimi annesi ay 3 saate anca gelirim dediği için kendi çocuklarımın yanında olmam gereken saatte başında beklediğimi bilirim. Biraz vicdan işi gerçekten

Çok dar bakmışsınız olaylara, biraz ıykunuzu açmanızı rica edeceğim sınıflarda durumu iyi olmayan ailesi olmayan öğrenciler var onların mezuniyet kıyafetlerine kadar , okulda yapılacak geye kadar öğretmenleri karşılıyor canı gönülden hem de , onu yapmasaymış o zaman demekle işler yürümüyor
O dediğinizle benim yorumumun ne alakası var ya ? Orada öyle bir konu geçmemiş bile nasıl bagladiniz ki oraya . Ayrıca ben konuyu acarkende öğretmenler birşey yapmıyor şunu yapmıyor 'un derdine düşüp açmadım benim konum farklı birşey , o bayaninda sizinde dediğiniz şey benim konumdan bağımsız şeyler. Ayrıca yapmayanlar da var gayette yürüyor işler.

Okulu ve sınıfı süpürmek, yerlere paspas çekmek(belli günler), idare odalarını süpürüp silmek,tuvaletleri yıkamak, çöpleri almak,
Bir çoğu bunları yapmıyor. Sınıflar kaderlerine terk edilmiş... Çalıştığım kurumda da bir sürü oda var. Yardımcı hizmetler sınıfından görevli bir bey koridora ve odalarımıza iyi bakıyor, sağolsun. Ama aynı özveriyi maalesef okullarda göstermiyorlar. Ki hepsi aynı maaşı alıyor.

Ya öğretmen konudaki gibi veli çağırıyor, yada para toplatıp birine yaptırıyorlar...

K

Kuzeninizi tebrik ederim. Ciddi söylüyorum kalben tebrik ediyorum. Çok da dua ettim. Çünkü bizim personeller de görev tanımımız değil deyip bir çok iş yapmıyor. Benim de görev tanımımda yok ama okulda hastalanıp hastaneye götürdüğüm öğrencimi annesi ay 3 saate anca gelirim dediği için kendi çocuklarımın yanında olmam gereken saatte başında beklediğimi bilirim. Biraz vicdan işi gerçekten
Okul temizliği var. Ama idarecilerin bazısı özel işlerini gördürüyor. Bu nedenle okul işi yaptıramıyorlar. Yada yaptırmıyorlar😬 tanıyan çıkar diye yazamıyorum da🥴 sanki suçlu benim. Birde korkuyoruz bu tiplerden 😡

K

Gerçekten çok şaçma herkes bir şekilde işini safsatma peşinde ve bu hiç hoş bir şey değil.
var sayalımki iş tanımında yok orda ögretmen hanım dolap taşırken oturup rahatça çay içebilen insandan değişiktir benim için el atsan nolacak yani eksilecekmisin.
Bizim hocamız kimse yok tek başıma yapmam gerekecek dese bende giderim o temizliğe ancak ögretmeni tenzih ederek gerekli yerlere gerekli veryansınımıda ederim.
Dünyanın en yüksek vergilerine maruz kalan ülkelerin birinde yaşıyoruz, okul kayıtlarına ücret ödüyoruz arada istedikleri aidatlarını yolluyoruz hala daha dolabı öğretmen taşıyorsa temizliği veli yapıyorsa orda bir sıkıntı var demektir.
Öğretmen hanım arkadaşlar bize kizdigimiz için sinirleniyor ancak onlara kızmıyoruz biz ögretmenlik bir durum yok ortada.
Vergiden, harçdan bilmem neyden boynumuz bükülüyor e bir okuluda veli ve öğretmen temizlemesin yani değilmi bari onu becerin

Merak etme benim kadar vergi veren yoktur

Ama devlet bize bakmıyor kafası da hoş değil
Devlet maalesef bakmiyor gördügunuz gibi, hocalar yaziyor burada temizlik işi bile ögretmene kaldiysa.
Deprem vergisi veriyoruz ortada yok deprem oluyor halktan yardim, okul acılacak temizlik yapilacak halktan yardım.
E ben herşeyi kendim yapacaksam neden vergi veriyoruz?
sizin verdiğiniz vergiyide sorgulamadım zaten, veriyorsanız bunu sizin sorgulamaniz lazim hal böyle ise yahu benim vergim nerde diye.

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Yapmayın lütfen bu sizin göreviniz değil...

Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere konu bu kızlar.

Geçenler de öğretmenimizin aramasi üzerine gittik yardıma. Baya zorlandım koca sınıf kaldırıp temizleyip koyuldu boya badana yapılmıştı yerler hep boyaydı.(Geçen sene ki görevliler doğru düzgün hiç bir iş yapmiyordu. öğretmen kendi ağzıyla söyledi , zaten görevliler biraz ters tiplerdi resmen isteyememisler şunları yıkar misiniz vs diye , tabi bizden herşeyi istediler sanki görevimizmiş gibi ! Koca dolaplari vs taşıdık sınıfa )

Daha sonra şimdi diğer öğretmenimiz yazdı. Temizlik görevlilerinin başlaması iki üç haftayı bulabilirmiş.

Duyduğuma göre bazı zamanlar velilerden bir kaçını dönem içinde, hafta sonu da çağırabiliyorlarmış nadiren.

Yani tabi ki çocuklarımız için herşey ancak ben bunu normal bulmuyorum ve bu sefer gitmeyeceğim . Evimi zar zor temizliyorum zaten halim yok. Bu tarz şeylere hiç bulaşmak istemiyorum.

Her okulda böyle mi? Bunu merak ettim aslında.
Ben olsam okul idaaresiyle konuyu görüşürdüm. Hizmet eksligi varsa okul talep etmeli, gerekirse ucretli tutsun velisi astim olan napicaak o zaman? Komik bunlarda iyice azitmişlar masaortusu yikatmak hadi neyse tamam daa gel temizle ne demek yaa

Benim çalıştığım okulda da temizlik personeli yok. Bir tane var o da şehit yakını olduğu için temizlik yapmıyor.
Maalesef yıl 2024 ve böyle problemler olabiliyor hanımlar.
Haftada iki kere sınıfımı kendim temizliyorum. Dönem başı işleri zor oluyor, öğretmen yardım istemiştir sonuçta o sınıfta sizin çocuklarınız okuyacak ya ne diye bu kadar itiraz ediyorsunuz?
Okulda personel olsa öğretmen veliye niye tenezzül etsin?
Ögretmen bu durumu mudure yoneticisine soyliycek kendi de temizlemiycek velisi de gerekirse ucretli tutulacak herkes gorevini yerini bilsin. Ögretmen temizlik yaapcaksaa ohoo

Doğuda çalışırken 9 öğretmendik,okuluda temizliyorduk,duvarlarıda boyuyorduk.
Cebimize ekstra birşey girmiyordu.
Yeri geliyor öğrencinin gözyaşını,burnunu silip sırtını sıvazlıyoruz,yeri geliyor kendi aracımızla evine bıraktığımız veya hastalanınca hastaneye götürdüklerimiz oluyor.
Velilerin birçoğu böyle fedakarlığı sadece öğretmene yıkmış durumdalar.
Tamam ben her zaman demiyprum ama zaman zaman bu gibi durumlarda devlet okullarıma destek gerekebiliyor malesef.
Bende öğretmenim,okulumız taşındı,sınıf öğretmenimiz helak oldu kaç gündür sınıfı düzenleyeceğim diye.
Bugün kendim aradım geleyim yardıma diye ama bemde çalışıyprum saatler uyuşmuyor.
İzin almayo düşündüm.
Sonra veli gurubuna yazdı,sağoşsun bikaç veli yarın yardıma gidecek.
Özellikşe devlet okullarında veli öğretmen işbirliği çok önemli
Ki neticede bizim çocuklarımız eğitim görecek o sınıflarda

Doğuda çalışırken 9 öğretmendik,okuluda temizliyorduk,duvarlarıda boyuyorduk.
Cebimize ekstra birşey girmiyordu.
Yeri geliyor öğrencinin gözyaşını,burnunu silip sırtını sıvazlıyoruz,yeri geliyor kendi aracımızla evine bıraktığımız veya hastalanınca hastaneye götürdüklerimiz oluyor.
Velilerin birçoğu böyle fedakarlığı sadece öğretmene yıkmış durumdalar.
Tamam ben her zaman demiyprum ama zaman zaman bu gibi durumlarda devlet okullarıma destek gerekebiliyor malesef.
Bende öğretmenim,okulumız taşındı,sınıf öğretmenimiz helak oldu kaç gündür sınıfı düzenleyeceğim diye.
Bugün kendim aradım geleyim yardıma diye ama bemde çalışıyprum saatler uyuşmuyor.
İzin almayo düşündüm.
Sonra veli gurubuna yazdı,sağoşsun bikaç veli yarın yardıma gidecek.
Özellikşe devlet okullarında veli öğretmen işbirliği çok önemli
Ki neticede bizim çocuklarımız eğitim görecek o sınıflarda
Haklısınız ama iki çocuğum okuyor o okulda diğerininkine gittim kendi evimde taşıyamayacağım ağır yüklü dolapları dahi taşıdık. Baştan aşağı temizledik . İki dönem boyunca temizlik görevlilerine anasınıfı sandalyelerini dahi şöyle bir su tutup sildirememisler. Biz çocuklarımız için yaptık tamam da temizlik görevlileri de bedavaya yapmıyor maaşını alıyor sonuçta ama kendisi akıl edemeyince öğretmende kalkıp iş istememiş eee ben neden yapıyorum ozaman benim görevim mi . Görevi olan kişiye bile söyleyip yaptiramiyorlar çoğu gittiğimde çay içiyorlardi görevlilerle .
Bu yüzden bu defakine gitmeyeceğim. Biraz başkasına kızıp onlardan çıkmış gibi olacak ama yapacak birşeyim yok içimden gelmiyor

Ögretmene neden laf olsun ki?
Bu öğretmenin işi değil sınıf temizlemek vs neden sınıf kirli diye öğretmen cimere şikayet edilsin yönetim edilir en fazla mantıken yani.
Bu sene okullarda durum baya karışık anlaşılan devlet öğrenci başina ödedigi 2 tl ucretide tedbir diye kısıtlamış heralde valla söyleyecek çok söz varda neyse
İdare de öğretmenleri bir şekilde bana mecbur bırakıyor. İdare de zor durumda kalıyor çünkü çoğu zaman .daha bir kaç gün önce bir müdür yardımcısı kornisteki bir sorun için uğraşırken düşüp boynu kırıldı ve oracıkta öldü .

Bir çoğu bunları yapmıyor. Sınıflar kaderlerine terk edilmiş... Çalıştığım kurumda da bir sürü oda var. Yardımcı hizmetler sınıfından görevli bir bey koridora ve odalarımıza iyi bakıyor, sağolsun. Ama aynı özveriyi maalesef okullarda göstermiyorlar. Ki hepsi aynı maaşı alıyor.

Ya öğretmen konudaki gibi veli çağırıyor, yada para toplatıp birine yaptırıyorlar...
Sınıfta hizmetlinin görevi olmayan işler belli,onları mecburen başka türlü hallediyoruz, gönüllü ya da ücretli birileriyle.Bu zaten dönem başlarında oluyor,onun dışında sınıflar günlük olarak süpürüluyo, çöpler alınıyor,gün aşırı da siliniyor.Ben büyük okuldayim, bunların yapılmadığı okullar olmamalı bilmiyorum

X