Okulun sınıf temizliğine velileri çağırması

Su anda birçok okulda aynı sorun var . Ben ogretmen olarak yarın sinifimi temizlemeye gideceğim çünkü okul berbat . Hatta şöyle dönmeyelim her sene başı biz temizlik yapıyoruz. Sizin ogretmeniniz sizden yardim istemiş. Bu öğretmenin de işi değil ama çocukları ve velileri güzel bir şekilde karşılayalım laf olmasın diye mecburen yapıyoruz. Sizde ogretmeninizin gönlünü kırmayın elinizden geleni yapın bence .hersey çocuklar için sonucta
Ögretmene neden laf olsun ki?
Bu öğretmenin işi değil sınıf temizlemek vs neden sınıf kirli diye öğretmen cimere şikayet edilsin yönetim edilir en fazla mantıken yani.
Bu sene okullarda durum baya karışık anlaşılan devlet öğrenci başina ödedigi 2 tl ucretide tedbir diye kısıtlamış heralde valla söyleyecek çok söz varda neyse

Evet çok haklısınız fakat şöyle de bi durum var her okul için demiyorum ama okullarada ciddi anlamda ödenek yapılıyor tabi bazı uyanıklar cebe atmıyoda değil çok duydum çünkü ondan kısalım bundan kısalım şu personeli çıkartalım diye bunu da hem devlet okulu olsun hem kolej olsun çalıştığım için söylüyorum
Okullara ciddi anlamda ödenek yapılmıyor.

Arkadaslar typ kisitlanali cok oldu, belli yerlerde cok daha az oranda aliniyordu ztn, bu yil oda yok
Cimer onerisine sadece guluyorum insanlar ayri bir kurum zannediyor, her yazilana kosuluyor zannediyor. Oysa sadece electronik bir sistem savunma aliyor.
Bunlar sadece bahane, bir kesim çözüm pesinde bir kesim toplumu orumcek agi gibi saran konusup kenara cekilme pesinde

Okul başında kayır olan tüm ögrencilere, sabundan tutunda tuvalet kagidina, islak mendiline kadar aldiğımız okulda çocuklarımız 2 gün sabum gördü 3 gün görmedi hanımefendi sebep ne biliyomusunuz hademelerin maaşı ödenemiyormuş çalışmiyorlarmış peşinden 600 er tl personel maaşı için para.
Maaşını devletten alan hademenin aylık ücretini okul nasıl ödüyor mesela?
ayın on beşinde ilgili devlet kurumlarını arayip siz durun yav allah aşkına biz öderiz mi diyorlar.
Köy okullarını vs tenzih ediyorum tabi bu durumdan.
Öğretmenim, bırakın da sizden daha iyi bileyim. Lavaboya gidip bütün sabunluklari boşaltıp sınıfa dönen öğrenciler biliyorum. Tuvaletin deliğine yapamayıp basma yerlerine yapan çocuklar biliyorum. Tuvaletteki tasin içine yapan çocuklar biliyorum, mideniz kaldırıyor mu daha fazlasını anlatayım mı? Devlet iki üç görevli veriyor, kadroluysa zaten birçok işi yapmıyorlar, görev tanimimizda yok diyorlar, tuvaletlere zaten yetisilemiyor. Okul okul aile birliginin(yani bağışların) desteği ile yardımcı personel tutuluyor. Fakat merkezdeki iyi okulların velileri okullara destek olurken daha kenarda kalan veliler cocuklari için dönemde yuz lira vermiyorlar. Gidip sigaraya veriyor, kahve sunumuna veriyor, sıkılıp attığı tabağa bardağa veriyor ama okula vermiyor.

Hanımefendi içinde olmadığınız, bilmediğiniz konularda lütfen ahkam kesmeyin.

e yapmasın eşiniz de ?
bu saydıklarınızın hiçbiri öğretmenin görevi değil.
sınıfın temel malzemelerinin eksik olması öğretmenin ve velinin problemi değil, bunu karşılaması gereken kişiler öğretmenler ve veliler değil
veliler tabi ki şikayet ederler
bu konularda halk olarak dik duruş sergilenmediği için meb gerekli malzemeyi ve personeli vermiyor zaten
nasıl olsa yapan var halleden var para toplayıp alan var, nasıl olsa vatandaş çözüm buluyor diye düşündüğü için salıyor
fotokopi makinesi yoksa fotokopi dağıtmayacak. tahta yoksa yazı yazmayacak .
ayrıca birinci sınıf için süsleme, pasta yaptırma, hediye alma gibi şeyler tamamen fuzuli masraf
bizim zamanımızda yoktu. kendi cebinden para harcaması da saçma, milletten istemesi de saçma olurdu
süslemesiz, pastasız, hediyesiz de okula başlayabiliyor çocuklar yani
veli değil 3 kuruş 1 kuruş vermesin, öğretmen de vermesin çünkü bunları vermesi gereken öğretmenler ve veliler değil
siz böyle yaptığınız sürece meb'in bu konularda destek vermeme durumu devam edecek

bizim toplumda şöyle bişey var: toplumda belli bi kesim bütün saçmalıklara boyun eğiyor ama iş eleştirmeye gelince, nedense kendisini bu saçma duruma düşüren yetkililere ses çıkarmak yerine bu saçmalıkları kabul etmeyen, uymayan insanlara ses çıkarıyor.

cimere yazmayıp ne yapacak bu insanlar ? kendi sorumlulukları olmayan bi konuda kendilerinden talep edilen şey hakkında, yetkililere bildirimde bulunmuşlar. olması gerekeni yapmışlar. bunun nesi yanlış ?

yapmasın da pis sınıflarda mı ders işlesinler..
öğretmenin görevi değil , velinin görevi değil , meb ödenek veremem diyor ne yapsınlar !
o tozlu sınıflar, boyası badanası yapılmamış sınıflarda ders işlemek nasıl bi vicdana sığar

haaa süsleme için , pasta için derseniz onun için kimse merak etmesin
hiç bir öğretmen para toplamaz herkes vicdani dahlinde kendi çabalar , yapar.

o ilkokul öğretmeni bu sene 1 leri okutacak
ve eşime göre ki sadece ona göre değil her insana göre
ilkokul, ilk başlangıç cok değerlidir,
okula gelen masum cocukların mutlu olmaya, değer hissetmeye ihtiyacı var..

ama işte ülke normal değil ki ...

typ kaldırıldı evet
ekonomik tedbirler kapsamında atama vs de yok
hatta artık okullarda çay kahve vs de yok
size bırakıyorum yorumu

bu arada her türlü ihtiyacı fazla fazla karşılanan okullar veya kurumlar var
taharet musluklarından sıcak su akan okullar falan
neyse öyle işte

Öğretmenim, bırakın da sizden daha iyi bileyim. Lavaboya gidip bütün sabunluklari boşaltıp sınıfa dönen öğrenciler biliyorum. Tuvaletin deliğine yapamayıp basma yerlerine yapan çocuklar biliyorum. Tuvaletteki tasin içine yapan çocuklar biliyorum, mideniz kaldırıyor mu daha fazlasını anlatayım mı? Devlet iki üç görevli veriyor, kadroluysa zaten birçok işi yapmıyorlar, görev tanimimizda yok diyorlar, tuvaletlere zaten yetisilemiyor. Okul okul aile birliginin(yani bağışların) desteği ile yardımcı personel tutuluyor. Fakat merkezdeki iyi okulların velileri okullara destek olurken daha kenarda kalan veliler cocuklari için dönemde yuz lira vermiyorlar. Gidip sigaraya veriyor, kahve sunumuna veriyor, sıkılıp attığı tabağa bardağa veriyor ama okula vermiyor.

Hanımefendi içinde olmadığınız, bilmediğiniz konularda lütfen ahkam kesmeyin.
Ahkam kesmiyorum hanımefendi tuvaletlerin halini tabiki biliyorum, en azından kendi çocuğum anlattığı için ben biliyorum.
lavabolara nasıl peçetelerin doldurup ustune su akitilip tikanildiğini, klozet yerine kenara yapildigini sifon dahi çekmeyen çocukların var olduğunu tabiki biliyorum.
Bir konuda çok haklısınız hepde bundan şikayet ederim dışarda içtiği kahve parası kadar parayı çocuğunun eğitimine vermek istemeyen velilere bende kızıyorum.
Bir çok çocuk etkinliklere giremiyor aile 100 lira vermedigi için durumu olmayanı anlarım ama var olduğunu bildiğimde vermiyor.
Kızımın okulu kenar bir okul değil bulunduğum ilde gayet iyi namını salmış devlet okullarından biri.
Mesele para vermek değil, ben en azindan kendi okulumuz adına konuşayım yapılan bağışların hatırının sayıldığını biliyorum ama yine yok dünyayı bağışlasan yok yani sürekli bir isteyelim modundalar ben buna kiziyorum.
Ben lisedeyken bağış toplarlardı ek bina yapılacak diye 20 sene oldu ben mezun olalı geçen sene komşumuzun kızı aynı liseye basladi adamlar hala ek bina yapacagiz diye para topluyormuş neyden hangi sistemden şikayetçi olduğumu anlamanız için yazdım bu örneği

yapmasın da pis sınıflarda mı ders işlesinler..
öğretmenin görevi değil , velinin görevi değil , meb ödenek veremem diyor ne yapsınlar !
o tozlu sınıflar, boyası badanası yapılmamış sınıflarda ders işlemek nasıl bi vicdana sığar
böyle düşünmeye ve göreviniz olmayan işleri sizler yapmaya devam ettiğiniz sürece
hiçbir zaman buna kaynak ayrılmayacak, sizler de kendi cebinizden ödemeye devam edeceksiniz
bişeyler değişsin istiyorsanız her zaman yaptığınızı değil, daha önce yapmadıklarınızı yapmayı deneyebilirsiniz
bizim toplumun temel sorunu tam da bu düşünce tarzınız işte
birlik olup karşı çıkmak yok sizlerde
daha çook boya badana yaparsınız bu gidişle :)
haaa süsleme için , pasta için derseniz onun için kimse merak etmesin
hiç bir öğretmen para toplamaz herkes vicdani dahlinde kendi çabalar , yapar.

o ilkokul öğretmeni bu sene 1 leri okutacak
ve eşime göre ki sadece ona göre değil her insana göre
ilkokul, ilk başlangıç cok değerlidir,
okula gelen masum cocukların mutlu olmaya, değer hissetmeye ihtiyacı var..

ama işte ülke normal değil ki ...
süsleme ve pastanın vicdanla sahiden çok alakası var haklısınız :KK70:

S samm84 birde şunu merak ettim görev tanımımızda yok derken okul temizliğimi yokmuş tanımlarinda?
e onlarda yoksa siz öğretmenlerde hiç yok bu sizin göreviniz değil taşımayın dolabı, yazıcıyı vs birakin veliler görsün ne olacak veliler görünce.
Ben hic bir velinin size gelip neden taşımadın bi dolapları diyeceğini sanmıyorum yapmayın hocam, siz yaptikça herkes görevini safsatacak.
bir kuzenim okullardan birinde hademe yeri geliyor tuvalet temizliyor yeri geliyor dolap tasiyor.
Bu yaz mesela sınifı degisecek ögrencilerin aileleri tarafindan alınmış olan okul dolaplarini cocuklarin diger sınıflarına taşımakla uğraştı bir süre.
elektrik mezunu normalde aslinda gercekten iş taniminda yokken elektrik işlerini halletti vs.
devlete sırtimi yasladim ay iş tanimimda yok demedi çocuk.
Sizin hademelerde bir sıkıntı var sanki.

böyle düşünmeye ve göreviniz olmayan işleri sizler yapmaya devam ettiğiniz sürece
hiçbir zaman buna kaynak ayrılmayacak, sizler de kendi cebinizden ödemeye devam edeceksiniz
bişeyler değişsin istiyorsanız her zaman yaptığınızı değil, daha önce yapmadıklarınızı yapmayı deneyebilirsiniz
bizim toplumun temel sorunu tam da bu düşünce tarzınız işte
birlik olup karşı çıkmak yok sizlerde
daha çook boya badana yaparsınız bu gidişle :)

süsleme ve pastanın vicdanla sahiden çok alakası var haklısınız :KK70:

anlamanızı beklemiyorum, sıkıntı yok.

Biraz önce ogretmen mesaj göndermiş bu sene temizlik için personel alınmayacak temizlik için gönüllü veliler varmi yoksa paramı toplayalım diye 1 . Siniftada aynı sorun yaşanmıştı nazi veliler temizlik yaptı bazıları para verdi ogretmenlere de diyecek bisey yok onlarında elinden bisey gelmiyor

İşkur çalışanlarının gelmesi ekim ayını bulsa da size temizlik yaptırmaya hakları yok. Temizlikçi tutsunlar. İşi bedavaya getirmişler. Gitmeseydiniz keşke

Typ personeli çalıştırsınlar elbette ama devlet bu yıl göndermedi yengenç baby
Bizim okulumuz baya büyük bir okul devlet 1 tane eleman gönderdi o da şehit yakını olduğu için temizlik yapmıyor.
Ben normalde haftada iki kere sınıfımı kendim temizliyorum. Öğretmen dönem başında yardım istemiştir, çünkü gerçekten eleman yok :)
Bizim okulun müdiresi de yeni taşınan okulumuza (birçok iş yapıldı haliyle ) 168000 tl karşılıgı profesyonel ekip çağırıp temizletmek zorunda kaldıklarını söyledi.Çünkü koskoca okul ve bitmeyen bir sürü işten sonra yetişmiyordu

anlamanızı beklemiyorum, sıkıntı yok.
aksine, ben de zamanında çok enayilik yaptığım için,
görevim olmayan işleri iyi niyetim yüzünden sırtlandığım için kaybettim
başka insanlar da kaybetsin istemiyorum
bu yüzden tepki gösteriyorum
kaynak verilmiyor diye personel yok dediğiniz işleri görevi olmamasına rağmen daima yapan birileri olduğu sürece
o kaynak da personel de hiçbir zaman çıkmaz.
içiniz rahat etmiyor olabilir ama insan kendi hakkını da gözetmeli diye düşünüyorum
sebebi olmadığınız sorunlar için sorumlu hissetmeye gerek yok
göreviniz olmayan işleri yapmadığınız zaman sistem size kendinizi suçlu hissettiriyor
vatandaş böyle manipüle edilmiş işte.

şimdi bizim gruba da atılmış mesaj sınıf temsilcisi tarafından
2. çocuğumu okutuyorum bu seneye kadar hiç duymamıştım böyle bir saçmalık!

X