Oğlumun kardeş isteği

Evimizin yakinarinda meb e bagli anaokulu yok anasinifi icinde bu sene kayit olmuyo sanirim bu yuzden 4 6 yas kuran kursu bize en cazip geleni sinif mevcudunun dusuk olmasi ile
Benim size tavsiyem 1.sınıfı bitirdikten sonra yazın Kur'an a gondermeniz.
Ben o şekilde yaptım,sonuçtan çok memnunum çok severek ve hızlı ögreniyor.
4 yaş oyun yaşı.
O harfleri anlayamaz,kafası karışır.
Dini eğitimi çok yüzeysel evde verdim ben.
Ve o kadar heves etti ki kendisi gitmek istedi Kur'an kursuna.
Bazı devlet anaokulları 4 yaştan itibaren alıyorlar mutlaka araştırın.

4 yaş oyun yaşı.
Meb bagimsiz anaokullari var orasi aliyo evimize en yakini 3 kilometre uzsklikta

Benim kızımda 3 yaşında aynı şekilde
Ama onlar adı üstüne çocuk
Çocuğun demesiyle çocuk yapılmaz zaten bilinçlisiniz belli yazmanızdan
Ben de düşünmüyorum kardeş, herkes pişman olursun diyor
Ben de Allah hiç bu duyguyu tatmayanlara versin diyorum
burada size daha iyi yönlendirme yapanlar olacaktır ben de konunun takibindeyim
Valla konu baska yerlere gitti cocugumun kardes istegi ve eltimin dogumundan sonraki surecte nasil basa cikcagmi sormustum ama konu baya dagildi

4 yaş oyun yaşı.
Bu bahsettigim bagimsiz anaokullarida devlet anaokulu aslinda ama uzak mesafelerde var
Bildigim kadariyla eger normal anasinifinda bos yer varsa aliyolar onun disinda 5 yas grubuna oncelik veriyolar

Bizim kuzenlerin birer çocugu vardı. Biri ikinciyi doğurdu. Hep birlikte bebek sevdiler falan siz kardeşsinz dediler. Dğeri kucağına alıp benim de kardeşim deyince abla olan hayır demiş o benm kardeşm senin kardeşn yok. Epey içerlemişti çocukok etkilenmiştim

Bizim kuzenlerin birer çocugu vardı. Biri ikinciyi doğurdu. Hep birlikte bebek sevdiler falan siz kardeşsinz dediler. Dğeri kucağına alıp benim de kardeşim deyince abla olan hayır demiş o benm kardeşm senin kardeşn yok. Epey içerlemişti çocukok etkilenmiştim
Buyuk ihtimalle bizde buna benzer olay yasariz ama oncesinde bunun onlemini almam gerekiyo

Valla konu baska yerlere gitti cocugumun kardes istegi ve eltimin dogumundan sonraki surecte nasil basa cikcagmi sormustum ama konu baya dagildi
Çünkü asıl konu onlar değil. Oğlum kardeş istiyor, yapsam mı acaba diye sorulur mu? Çocuğun ihtiyacına kendi bildiğiniz yönde ve alternatifsiz çözüm üretiyorsunuz. Kardeşi şimdi istiyor ama seneye 5 yaşına gelince de isteyecek mi? Okul kreş nereye verirseniz verin, arkadaşları olacak oyunlar oynayacak eve gelince de bebek ağlamasından şikayet edecek. Bugün hamile kalsanız bebek ele avuca gelene kadar oğlunuz 2 yaş büyüyecek, aynı mı düşünecek?

Arabanız varmış, uzak dediğiniz kreşe niye kendiniz götürmüyorsunuz? Dini bilgileri değerleri vs kendiniz niye vermiyorsunuz? Okuma yazma matematik vs evet öğretmen şart ama diğerleri için şart mı?

Yazmadan edemem, İsviçre Almanya gibi ülkelerde o sene Mayıs ayına kadar 4 yaşını doldurmuş çocuk okul çocuğudur. Ailenin isteği rızası falan aranmaz sorulmaz, herkesin evine okul kağıtları gelir. Sınıfı şu, öğretmeni bu vs yazar, otomatik kaydolur çocuk. Dili dini milliyeti zenginliği fakirliği vs hiçbirine bakılmaz, o mahallede kayıtlıysa o mahalledeki okula başlar. Sadece, çocuk yeni 4 yaşında olmuştur çelimsizdir veya kendi başına hareket etmeyi öğrenmemiştir o zaman yarım dönem geç başlar. (kendi giyinip soyunamaz, diş fırçalayamaz, ayakkabı bağlayamaz, bardağını tabağını kaldıramaz vs.) Alfabe harf falan öğretilmez. 2 sene Kindergarten biter ve ilkokul 1'e başlar. Kızımın sınıfında da vardı kronik hasta çocuk. Öğretmeni bilgilendirildiği için o çocuğa ekstra dikkat ederdi. Durumunu iyi görmezse hemen velisini arar eve götürün derdi ama okuldan falan almadılar çocuğu. Diğer çocuklar 5 gün gidiyorsa o çocuk 3 gün gitti okula.

Sizin çocuğunuz siz bilirsiniz ama tecrübeli annelerin fikirlerini de harcamayın. Sizin bildiğiniz en iyisi veya sizin doğrunuz en doğru olmayabiliyor. 15-17 yaşında iki çocuk annesi olarak hayat bana çok defa gösterdi bunu.

Bebek büyüdükçe vazgeçiyorlar😁 oğlum da bir ara acayip kardeş istiyordu. Kuzeninin kardeşleri oldu, çok özendi. Ay minicik severim benim kardeşim olsa vs diyordu. Bebekler büyüdü çocuk isteği kayboldu 🤣. hatta büyüyünce 30 çocuğum olacak diyordu o da kayboldu. Evlenmeyecekmiş🥴

Eltinizin bebeği doğunca çocuklar sizde oynasın. Hem bebekle bsş başa kalır.

Konu nereye gitsin istiyorsunuz? 4 yaş çocuğunun isteği ile aile planlaması mı yapılır? Doğduktan sonra ben bunu istemiyorum derse yine onu mu dinleyeceksiniz? Aradığı şeyin arkadaş olduğu belli. Sosyalleşsin, kardeş isteği azalır.

Ayrıca anaokulu konusunda arkalaşlara katılıyorum, oğlum pandemiye denk geldi. 2 sene gidecekken 1 sene gidebildi. Halen etkileri sürüyor. Yaşıtları ile oynamak istemiyor. Pandemi deki kurallar yaklaşma vs de çok etkili oldu. Ben o dönem evde çalıştığım için oğlum yanımdaydı, giderek çalışan anneler mecbur gönderdi. O çocuklar ile oğlum arasında fark oldu... Mutlaka gitsin. Gerekirse servise verin ama gitsin

Ben koruyucu probiyotik olarak okudum o yüzden onu söyledim sizin cocuğunuzun hastalığı hakkında fikir sahibi olma ihtiyacı hissetmiyorum tek bakış açım var eğitimden geri kalacak olması dünyadaki tek bağışıklığı düşük çocuk sizde değil 4te vermezsiniz 5te anaokuluna verirsiniz bir şekilde o kalabalığa girmeli ilkokula geldiğinde sudan cıkmış balığa döncek hastane okul arasında gevşek gevşek gülerek cevap verilecek birşey söylemedim.
Bu sizin söylediğiniz gibi probiyotikle düzelecek bir durum değil normal çocuklar hastalandıkca bağışıklık kazanırken immün yetmezlik sorunu olan çocuklar hastalanınca bağışıklık antikorlarını azaltır ve 6 yaşına kadar düzelebilir düzelmezse ivig başlanır yani damardan başkalarının antikorları verilir bizde 4 yaşına kadar bu durumu yaşadık hatta dışarı çıkarken maskeyle gezmek zorundaydık doktor bu çocuğu hasta etmeyeceksin demişti kreşe de gidemedi yani sizin dediğiniz gibi bu sene olmazsa seneye mecbur hastalıkla tanışacak gibi bir durum değil

anaokulu (ya da kreş) elbette ki.
anne olarak bir kartal edasıyla çocuğunuzu korumak istemenizi anlıyor ve saygıyla karşılıyorum ama çocuğun fiziksel gelişimi için bu denli çırğınırken mental ve sosyal açıdan geride kalmasını lütfen göz ardı etmeyin. 4 yaş çocuğun kuran kursundan edineceği bilgilerin ihtiyaç olması halen tartışmalı bir konu. onu siz aile içinde tartışırsınız ama anaokulundan alması gerekenler şu an için daha hayati önem taşıdığını düşünüyorum.
Sizin şu yorumunuzu beğenmeyen de full+full yobaz. Ben anlamıyorum benim ailemde bana dini bilgileri öğretti ama 4 yaşında değil. 4 yaşındaki çocuğun kuran kursunda ne işi var ya Allah aşkına. Değer öğretiliyormuş. 4 yaşındaki çocuğun oynamaya arkadaş edinmeye sosyalleşmeye ihtiyacı var değer öğrenmeye değil.

Bu sizin söylediğiniz gibi probiyotikle düzelecek bir durum değil normal çocuklar hastalandıkca bağışıklık kazanırken immün yetmezlik sorunu olan çocuklar hastalanınca bağışıklık antikorlarını azaltır ve 6 yaşına kadar düzelebilir düzelmezse ivig başlanır yani damardan başkalarının antikorları verilir bizde 4 yaşına kadar bu durumu yaşadık hatta dışarı çıkarken maskeyle gezmek zorundaydık doktor bu çocuğu hasta etmeyeceksin demişti kreşe de gidemedi yani sizin dediğiniz gibi bu sene olmazsa seneye mecbur hastalıkla tanışacak gibi bir durum değil
Gercekten ama gercekten sonunda beni anlayan birisi cikti evet ben bu sene yine baslatirim kres anaokulu anasinifi vs neresi olursa ama cocugum zaten ilk 3 ayda kendisini gosteriyo gecen yil 3 yas 4 aylikken krese doktorumuz tavsiyesi ile baslatmistik 2 ay sonra yine doktorumuzun tavsiyesi ile birakmistik surekli ust uste gecirilen enfeksiyonlar oglumun vucudunu cok yormustu.
Suan da hala gecen gildan kalan enfeksiyonlarla bas rtmeye calisiyoruz doktorumuz ne kadar gec okula giderse ne kadar gec hastalanmalara enfeksiyonlarla baslarsak o kadariyi demisti agustos ayinda yine goturucem kontrole orda doktorlardanda fikir alip ona gore okula baslaticam bende istiyorum cocugumun sosyallesmesini hatta en cokben istiyorum. Ama bu hastalik turkiyede cok nadir ve herkes bilmiyo acikcasi bende cok bisi bilmiyorum doktorlarimizdan aldigim bilgi kadari ile ama ilerle nasil bir sorun yaratacgni gecen yil az cok anladim burdaki cevap verenler gercekten ama gercekten ego tatminleri icin geliyolar sizden samimi cevap aldigim icin cok ama cok tesekkur ederim

Ben ogluma elifba ogretmiştim,onun ardından Türkçe okumayı okula gitmeden söktü,normal okuyordu maşallah, genelde olumlu etkıleri olur, harfleri birleştirmekte aynı mantıgı kullanıyorlar, baska hiç bir zorlukta yaşamadık.
Arkadaşımın kızı çok zorlandı türkçe harfleri kabul ettiremiyorduk mesela elif dediğinde hayır o e harfi değil diyordu türkçe kelimeleri arapça yazmaya ve okumaya çalışıyordu. Baya bocaladıı ve sıkılmıştı o dönem çocuk. Her çocuk belkide aynı gelişimi gösteremiyordur ama benim denk geldiğimde hep zorlandıklarını gördüm. Bilimsel tarafını bilemem ama gözlemim bu şekilde. (Yorumum dini karşıtlık vs değil yanlışta anlaşılmasın)

Devlet anaokulu bi arastiriyim o zaman yakinimzda 3 tane devlet okulu var belki birinden biri kayit eder
Evet kuran kursu icin benimde aklimi karistiran nokta burasi ilkokula basladiginda adapte olmada binsikinti yasarmiyiz bunun cevabini herkes farkli veriyo
Bence normal okul düzenine alışmadan farklı bir eğitim sistemine adapte etmeyin derim. Her çocuk farklıdır mesela bir üye benden alıntı yapmış onun çocuğu zorlanmamış ama arkadaşımın kızında baya kriz yaşadık. Risk alma konusu size kalmış ama devlet okulları 4 yaş grubunu alıyor zaten gidip konuşun. Benim oğlum çok sevdi çok iyi geldi

Arkadaşımın kızı çok zorlandı türkçe harfleri kabul ettiremiyorduk mesela elif dediğinde hayır o e harfi değil diyordu türkçe kelimeleri arapça yazmaya ve okumaya çalışıyordu. Baya bocaladıı ve sıkılmıştı o dönem çocuk. Her çocuk belkide aynı gelişimi gösteremiyordur ama benim denk geldiğimde hep zorlandıklarını gördüm. Bilimsel tarafını bilemem ama gözlemim bu şekilde. (Yorumum dini karşıtlık vs değil yanlışta anlaşılmasın)
Bu benim icin gercekten cok onemli bir yorumdu benim aklimi kurcalayanda buydu zaten bagimsiz anaokulu arastirmasina girdim ilkokulda egitimini etkilicekse eger gondermeme taraftaryim

Bence normal okul düzenine alışmadan farklı bir eğitim sistemine adapte etmeyin derim. Her çocuk farklıdır mesela bir üye benden alıntı yapmış onun çocuğu zorlanmamış ama arkadaşımın kızında baya kriz yaşadık. Risk alma konusu size kalmış ama devlet okulları 4 yaş grubunu alıyor zaten gidip konuşun. Benim oğlum çok sevdi çok iyi geldi
Devlet okul mudur yardimcisi biraz tanidik ayak ustu bi ara sordugumda oncelik yasi gelmis olanalr aliniyo eger yer kalirsa 4 yas grubu aliniyo demisti

X