oglumun eş seciminde nekadar etkili olmalıyım?

uslu hava

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mart 2008
15
1
benim oglum su anda askerde,ama tezkere alıncak,evlenmesini isterim.
ben nekadar karısmalıyım,yada karışmamalıyım ?

Benim yaptığım yorum ne kadar doğru olur bilmiyorum ama bir iki satır karalamak istedim müsadenizle..
Ben olsam öncelikle evlilik zamanına hiç karışmam,yani kendi planlasın zamanını isterim. Evleneceği kişiyle tanıştıktan sonra da olumlu ve olumsuz yönlerini hep güzellikle anlatırım.Ailemize ters olan tutum ve davranışlarını sezersem,yine inatla saygıyla,güzellikle anlatırım.. Ama unutmamak gerekir ki belli bir yaşın üzerindeki insanlara bir şeyi kabul ettirmek kolay değil.:sm_confused:
Bazen evlatları serbest bırakmak,yaşayarak,tecrübe sahibi olarak hayatı öğrenmesi taraftarıyım.sengözlerimebaksanab
İnsanların hata yapma hakları da olmalı ki gelecekte mutluluğu kendi tırnaklarıyla kazansınlaryerimseniben

BENCE ÇOK FAZLA MÜDAHELE ETMEYiN.
YARIN ÖBÜR GÜN ANLAŞAMASALAR ya da SİZ ANLAŞAMASANIZ.
SEN İSTEDİN, SEN BEĞENDİN GİBİ BİR CEVAPLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRSİNİZ.
TABİİ ÇOCUĞUNUZU SiZ DAHA İYİ TANIRSINIZ.
BENCE AKLINIZDA BİRİ VARSA, OĞLUNUZA BAHSEDİN ve ÇOK FAZLA ÜSTELEMEYİN.
BIRAKIN ONLAR KENDİSİ KARAR VERSiN.

VE SÜREKLİ OLARAK, BEN AİLE OLARAK ELİMDEN GELDİĞİNCE SEVDİĞİN ANLAŞTIĞIN
BİR İNSANLA EVLENMEN KONUSUNDA SANA DESTEK OLURUM...
AMA KARAR SENİN DİYİN.

BİRDE OĞLUNUZ KAÇ YAŞINDA BiLMİYORUM AMA, ÇOK FAZLA EVLİLİKLE İLGİLİ BASKICI OLMAYIN.

ALLAH GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSiN...

Canım, oğlunun görüştüğü bir kız var mı , kızla ilgili tereddütlerin mi var ?Yoksa sen mi evlenmesini istiyorsun Benimde oğlum var seninkine benzer tereddütleri ben de yaşıyorum .Konuyu biraz daha açarsan belki hem benim ,hem de genç arkadaşlarımızın düşünceleri yardımcı olur sevgiler ...a.s.

Bende karışmanızı pek tavsiye etmem..Yani üzerime vazife değil tabiki ama sorduğunuz için kendi fikrimi söylemek istiyorum...Tabi bu oğlunuzun tutumunada bağlı..Eğer evlenmek istiyorsa,bunu size bırakıyorsa tabi istediğinizi yaparsınız..Ama değilse ve evlenmek istemiyorsa hiç üzerine gitmeyin derim..Nasıl olsa zamanı gelince olur :1hug:

Oğlunuzun mutluluğunu istemek ; onun evlilik kararına ve kiminle evleneceğine karışmak demek midir?
Yoksa oğlunuzun evliliğe hazır hissettiği anda mutlu olacağına inandığı kişiyi karşınıza çıkardığında , mutlu olmaları için ikisine de annelik ederek yardım etmek midir?

benım de bır oglum var 1.5 yasında sımdıden dusunmeye basladım annelık ıste:)
ben karısmak ıstemem ama yıne de benım tecrubelerıme guvenmesını ısterım sonucta onu en ıyı tanıyan yıne ben olacagım, oglunun ne ıstedıgını en ıyı anne bılır... kendı kararlarına saygı duyarım gelınımı de fesat ve saygısız olmadıgı surece rahat ettırmek ıcın elımden gelenı yaparım sonucta gelınım benı de sevmek zorunda dıll dımı!
o benım bır parcam, bu onemlı karar da bıraz da olsun etkılı olmak ısterım, zaten suan kayınvalıdemde gorudugum eksıklıkler benım ılerde kendıme cekı-duzen vermeme yardımcı olacak... ama evlendıkten sonra karısmamak ıcın elımden gelenı yaparım:))

bırakın oğlunuz hayırlısıyla askerden dönsün..biraz sivil hayata alışsın..özlemlerini gidersin..işinide eline aldıktan sonra bir anne olarak yol gösterirsiniz ama hayat onun hayatı..bizler anne baba olarak onlara yol gösterir,doğruyu yanlışı öğretir ve destek oluruz..bu konuda fazla sıkışırmayın derim...

sagol,canım,ilgin için.
ben oglumu illede evlenecen demedimde,dememde.
oglumla cok iyi anlasıyoruz,sukur.
o once bir darbe yedi,ve yurtdişina gitmeye karar verdi.
sonra geri dondu,ve askere gitti.
benim sorum sadece,nekadar onu karismalıyım,yada bırakmalıyım.
benmi aramalıyım,yoksa onamı bırakmam lazım.
optum

ben çok karışılmasını doğru bulmuyorum abim 28 yaşında evlendi ve abiciğim benim evlenmeyi düşünmüyorum şimdi diye basbas bağırdı babam bu konuda çok duygu sömürüsü yaptı tabi o da haklı art niyetli değildi tabi neyse sonunda abim evlendi mutlu bizimkiler hiç karışmazlar gelinimizde iyi ama soğuk biraz aramaz sormaz çok, geldiklerinde annesinde kalırlar bizde kalmazlar abimde despot değildir zaten bu gibi durumlardan dolayı, yanlış gördüklerinizi mutlaka söyleyin ama bırakın kendi kararını kendi versin bence

anne olarak fikrini belirtmelisin mutlaka
ailenizi yakişan bir gelin olmasını istemen en doğal hakkın
ama oğlun askerden dönünce kendine uygun bir eş zaten bulacaktır ablaciğim
senin onu yönlendirmene gerek kalmicaktır bence
ama varsa aklında oğluna düşündüğün birisi bunu onu söylemekte bir sakınca yok
sonuçta kısmet işi

yaşınızdan benden çok daha büyük ve dlayısıyla hayat tecribenizde
ama nacizane fikrim hiç karısmamanız kendi fikrinizi söylemeniz ama ısrar etmemenizdir
örnegin gerçekten kötü karakterli biriniz sevdi
siz onları ayırmaya çalıstıkca efsane asıklar moduna gırer evlenmıycegı varsa da evlenır
ama sız ben ek tutmadım dıyıp sonra susarsanız
zamanla o da kötu olan özellıklerı farkederyerimseniben

Benimde iki tane oğlum var.Çocuklarımız bizim canlarımız .Kız yada erkek ne farkederki.Onların mutlu olduklarını görmemiz bizim için son derece önemlidir.Mutluluk ise iki kişinin ancak iyi derecede anlaşabilmesine bağlı bir olaydır.Bence kendileri secçimini yapsınlar konu bizim aşamamıza geldiğinde onay vermede bir sakınca yok ise yola devam etmeleri için gerekeni yapmak kalır bizlere derim.Ama biz tecrübeli anneler bu seçimin doğru olmadığını düşünüyorsak vede emin olmuşsak ,kesinlikle müdahale etmeli ve onu bu yanlış kararından vazgeçirmek için elimizden geleni yapmalıyız bence. Aksi takdirde onların kötü bir evlilik yapmalarından dolayı hem onlar hemde ömrümüz olduğu sürece bizler mutlu olamayız.Kadere inanmadığımdan değil ama kaderin birazda insanın elinde olduğuna inananlardanım ben."ALLAH EVLATLARIMIZIN KIYMETİNİ BİLENLERİ ONLARIN KARŞISINA ÇIKARSIN."İnşalah

Canım ,bana kalırsa bırak önce kendi seçimini yapsın,ama senin düşündüğün bir kız varsa tanışmalarına vesile olabilirsin .Tabiki onun seçeceği kızı tanıyınca ,kız hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerini belirtirsin .Anladığım kadarı ile oğlunun kalbi kırık ,bir gönül macerası olmuş onunla konuş hiç değilse aynı hataları yapmasın..Ama yinede nereye kadar ikaz edebilirsiniz ..Ben oğlum için psikolojik yapısı düzgün,cıvıl cıvıl ,bana hem evlat hem de arkadaş olabilecek bir kız olsun isterim .Ama bir ömür geçirecek onlar ,uyarımı yaparım ama son karar ve seçim oğluma aittir canım.Yani sana tavsiyem oğlun kendi seçimini yapsın,sen fikrini belirt çok olumsuz birşey görmedikten sonra çok fazla karışma derim sevgiler canım...Şeniz

Bence o kararı kendisi vermeli. Zamanını da kendisi ayarlamalı.
Benimde 11 yaşında bir oğlum var şimdiden bazen düşünürüm.
İleride neler olur? nasıl biriyle evlenir? Bize ters düşermi? diye
ama bu onun hayatı sonuçta en doğrusunu yine o bulmalı bence.
Elbette hata yapabilir. Hangimiz zamanında hatalı kararlar almadık ki...
Ama annem hep bana şunu söylemiştir;
Gidilmeyen yol güzel gelir.
Bence hayatının doğrusunu bulmak için yanında olun ama onun önünde değil.....

annecim ben 19 yasinda henuz uc yillik evli bir bayanim
benim esimin ailesi beni kendileri buldular esimde hic itiraz etmedi gormus ve tamam bu kiz olur demis
esim yurt disinda okumus icimde hep bir ukte kalmistir beni severek almadin ailen istedi diye bu kadar okumussun neden ailene biraktin diye herzaman kizarim
ailesinin agzina bakti beni cook sevdigini soyle canindan bile cook ama ben en ufak bir atismamizda onu getiririm dile neyse biz cok sukur iyiyiz
ama esimin akrabasida ayni sekilde anasinin babasinin degdigi ilk kisiyle oldu
ve tr yede dugunleri oldu oglan bi nevi mecbur kaldi
dusunun evlendigi gunun ertesi gunu oglan herseyini hazirlayip biletini alip direk yurtdisina biraktigi tek sey
arkasinda sirf siz istediniz diye evlendim alin gelininizi gule gule buyutun
olan o kizcagiza oldu
yani demek istedigim birakin kendi bulsun tabiiki sizinde onayiniz olsun yada siz bulun isterse olsun istemesse israr etmeyin
saygilarimlaa

[..................................................................................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlısı olmasını dilerima.s.Cok beğendiğim bir yazıdan kesitle cevap vermek istiyorum.Sevgilerimle...

"Anne-babaların en büyük görevi, çocuklarını evliliğin sorumluluklarını taşıyabilecek şekilde donatmak ve onları yaşayacakları çağa hazırlamaktır.

Anne-babalar evliliğin eşiğine getirdiği çocuklarını, tam bir donanımla donatmışlarmıdır? Anne-babalar iş ve eş seçimi konusunda; birikimlerini, tecrübelerini çocuklarıyla paylaşırlar. Ama son kararı, onlara bırakırlar. Bu tutum, hem kendileri lehine, hem de çocukların lehinedir. Çünkü, tercihlerinin içinde olan çocuk, sonuçtan anne ve babasını sorumlu tutamaz. Aksi halde, anne-babalar çocukları tarafından sürekli olarak suçlanır ve gereksiz yere vicdan azabı çekerler.

Çocuklar, tercihlerinde bilgilendirilmeli, eğitilmeli ama son kararı, kendileri vermelidir. Sorumluluk, böylece kendilerinde kalmış olur. Ayrıca çocuklar, hayatın iki önemli aşamasında söz sahibi olamayacaklarsa, isabetli karar vermeyi ne zaman öğreneceklerdir? "

cok tessekur ederim canım benim.
gercekten agır basmak istemiyorum,ondan herkezin fikri benim icin cok onemli.
sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…