oğlum üstün zekalı olabilir mi

Ma
Maşallah gorumcemın ıkı cocugu var ikisi de uyanık kaldıkları her an cizgi film izlerlerdi öyle seyler biliyorlardı ki sasırıyordum aynı anlattığınız gıbı. Şimdi benım de bebegım var 1 yasında ekrandan sakınmaya calısıyorum uzmanlar onermıyor dıye ama bir yanımda bunun dogru olmadiginı soyluyor cunku arada bir izlediği bir çizgi filmden bile hemen bir şeyler kapıyor. Demek ki olumlu etkileri de var diye dusunup ikilemde kalıyorum. Tesekkur ederım cevabınız için

Merhaba oncelikle allah cocuklarinizin yolunu acik etsin benim de 3 yasinda bir oglum var erken yurume erken konusma olmadi 13 aylik yurudu 2 yas civarinda da konusmaya basladi ama daha konusamiyorken her seyi merak eder sorardi su anda hala devem ediyor meraki 2 yas civarinda sekilleri renkleri ogrendi 10 a kadar saymasini ogrendi konusamiyorken ona okudugum kitaplarin sayfa numaralarini sorardi simdi plakalari soruyor sayilara asiri merakli surekli kitap okutturuyor gece uykusundan uyanip kitap okumami istiyor oyun oynarken okuyoruz bazi yerleri atliyorum uyariyor beni o tamamliyor kitaplarinin hepsinin adini biliyor dogaya karsi asiri ilgisi var ruzgar gunes ay vb. Isiklar donen cisimler (vantilator klima)yuvarlak nesneler para pul cd yuvarla piller yuruyn merdivenler asansorler parkta buldugu agac dallarindan yapraklardan asansor yaptim yuruyen merdiven yaptim diyor makinelerin nasil calistiklarini maerak ediyor saatler cok ilgisini cekiyor nasil calistiklarini inceliyor zaman zaman takintilari oluyor son zamanlarda sabun ve televizyon antenine takti muzik dinlemeyi cok seviyor muzik aletlerini biliyor soruyor ne caliyor diye renklere cok ilgili bazen cok sevdigi seylere karsi korku gelistirebiliyor ruzgarin yapraklari kipirtatmasindan korkabiliyor gokyuzunu inceliyor yildizlari bulutlari cok inatci merak ettigi seyi ogrenmeden pesini birakmaz inceler mutlaka herseyi asitlri yasiyor merak ettigi seyi ogrenmesini engellersen cok tepki veriyor misafirlikte cok zor durumlar yasiyoruz yasitlariyla oynamiyor kesinlikle yanliz oynar parka gittigimizde toprakla oynar etrafi inceler aklima gelenler bunlar cocuk psikiyatristine goturecegim cok zorlaniyoruz artik takintilari yuzunden

oğlunuz üstün zekalı olabilir ama tespit için çok erken.benim küçük oğluma benzettim bazı yönlerini.o da çok kaygılı takıntılı.hatta ilerde depresyon tehlikesi dedi psikolog çok aşırı sorgulaması her şeye çok üzülmesinden dolayı.dilenciye ağlar hayvanlara ağlar aşırı vicdanlı.daha küçük gözlemleyin zeka için test en az 6 yaşında yapılıyor öncesinde gelişim yapılabilir.merakını giderici etkinlikler yapın.ona eğitim setleri makinelerle ilgili yaşına uygun resimli kitaplar alın.kesme boyama yapıştırma yapın.bol bol kitap okuyun.eşleştirme puzzle oynayın.hem zeka gelişimine katkıda bulunursunuz hem de öğrenme merakını giderirsiniz.bol çok çocuklu ortam.oyun parkları kır gezileri ve yavaş yavaş çocuk tiyatroları.

Tesekkur ederim cevabiniz ve onerileriniz icin bazen takintili oldugu konularda cok israrci oluyor son gunlerde sabunlara takmis durumda elinde gezdiriyor ayirmiyor hic yanindan canak antenlere takmis durumda evin icinde canak anten getirdik kullanilmayan bu isteklerini karsilamak mi iyi anlayamadim bundan once de saatlere takmisti daha bir suru sey eger karsilamazsan cok asiri tepki veriyor baska cocuklar oyuncak ister bizimki saat pil anten sabun yuvarlak cisimler vida vb.cevremden de tepki aliyorum cok inatci cocuk surekli aglayan soruyorlar tabi haliyle elinde bunlarla gezen cocuk gorduklerinde bazen zor durumda kaliyorum

Herkese merhaba. Alanda eğitimli biri olarak ben de 15 aylık bebeğimde üstün zeka belirtileri gözlemliyorum. Yine de bir anne olarak bebeğime tarafsız yaklasamayacagimi düşünerek üstün çocuklarla çalışan kurumlardan farklı alanda uzmanlardan görüş aldım ve bebegimin ilk erken belirtileri gosterdigini söylediler. Fakat bu kadar erken donemde uygulanabilecek bir zeka testi yok bildiğiniz gibi.

Merak ettiğim çocuklarınızın 2 yasa kadar sizinle iletişimi nasildi? Her çocuk evet farklı alanda üstün gelişim gösterebilir ama yine de belli başlı ortak noktalar yaşıyor olabiliriz diye tahmin ediyorum. Örneğin benim bebeğim hiçbir oyuncakla vakit gecirmiyor. Sadece bir şeyler hakkında onunla konuşayım, koklaşalım ve tüm gün kitap okuyalim istiyor. Bagimsiz zaman geçirme gibi bir durum söz konusu değil. Benden aktif ilgi bekliyor, kitap seçip oku diye geliyor gözünü açar açmaz. Biraz oyalayıp kendi okumasi için bırakmaya calistigimda oku diye peşimde ağlıyor. Kitap okumazsak oynasıyoruz, tabureye çıkıp yemek yapmami izliyor, yemek yiyoruz, nadiren uyuyor ve sonrası yine sadece kitap okuyoruz. Tahmin etmissinizdir kendime asla zaman ayiramiyorum ve bu durum beni çok yıpratıyor. Bebeğimin bir de alerjik durumu olduğu için anlayamadigim ağrıları oluyordur eminim. Gün içinde bana bu kadar yapışık olmasi acaba diyorum fiziksel rahatsızlığı var ondan mı yoksa üstün bir bebek olduğu için mi? Bunun cevabini ogrendigimde problemler evet çözulmeyecek ama aklımdaki bir sorudan kurtuldugum için bari rahatlayacagim sanirim.

Merhaba. İstanbul'da bir doktor onerebileceginizi yazmissiniz ama tam anlayamadim psikiyatrist mi kastediyorsunuz yoksa çocuk gelişim uzmanı mı? 15 aylik bebeğim ilk erken belirtileri gosteriyor ve ben elimde şekillenen bu mucizeye yanlış yaklaşmak istemiyorum. Bizzat üstün cocujlarla calismis bir uzmandan yakın destek almayi çok isterim. Biraz bahsedebilir misiniz, 2.5 yaşındaki bir bebek için nasıl yönlendirildiniz?

Merhaba beni de bilgilendirirmisiniz. Kızım su an 1 yasında ama neredeyse 10 aylıktan beri eslestırme kartlarıyla eslestırme yapıyor ıkı paraları yapbozları karıstırıyorum parcalarını birleştiriyor. Butun komutları anlıyor. Renkleri ve sekıllerı bılıyor. Bir gordugu seyı asla unutmuyor. Kitaplarda gordugu seyleri parmagını uzatıp bu? diye soruyor. Bildiğim kadarıyla erken oturması norolojık yasının onde oldugunu gosterıyor doktordan duymustum. Kızım 4 aylıkken desteksiz oturuyordu. Emeklemeye 6 aylıkken basladı ama bu bir gosterge degılmıs.Dun kalem gordu babasının elinde alıp babasının yazdıklarını taklit etmeye calıstı sok olduk.Kendine guveni çok iyi kendi kendine odadan cıkıp gıdıyor oyuncaklarıyla vakit gecırıyor. Oyun cadırının demırlerını baglantı yerinden sokup gerı takmaya calısıyor.Evımız 3.katta bızden ogrenmıs sanırım asansörle ıneceksek 0 a eve geldıgımızde 3 e basıyor.Bır yasında su an acaba bunlar bir belirti mı.İlk cocugum oldugu ıcın 1 yasında cocuk bunları yapar mı normalde. Nörolojik yası önde demek ustun yetenekli demek mi

Merhaba. Bebeğiniz ilk erken belirtileri gösteriyor fakat bu kadar küçükken uygulanabilecek bir zeka testi olmadigi için size üstün zekalı olduğunu kimse söyleyemez. Ama biliyorum bir uzmandan görüş olup kafanizdaki belirsizlikten kurtulmak istiyorsunuz. Cok isterseniz bebeğinize gelişim testi yaptirabilirsiniz. Bebeğinizin örneğin 10 aylıkken 18 ay gelisimi gostermesi ustun zekali oldugu anlamina gelmez ama üstün zekalı olabilecegine işaret eder.

İstanbul'da yaşıyorsanız üstün yetenekliler derneği ni ziyaret edip görüş alabilirsiniz ya da telefonla da yardım alabilirsiniz, çok ilgililer. Onun dışında psikolojik danışma merkezlerinde gelişim testi uygulayabilecek sertifikalı bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Fakat testlerin sonucu ne olursa olsun kimse cocugunuz için şöyle bir eğitim seçeneği var, sizin için şöyle bir kılavuz var demeyecek. Yani testler bittiginde eee şimdi ne yapacagim ben diyeceksiniz. Ben hiç üstün çocuklarla calismadim, bu çocuklarla ilgili bir çalışmada da bulunmadım ama kendi bebeğimi gozlemledigimde 2 yaşındaki çocukların bile gidebileceği kreşlerin olduğu bir çağda üstün çocuklara özel eğitim programlarına başlamak için 4 yaşın beklenmesini büyük hata olarak nitelendiriyorum. Hele hele üstün çocukların ebeveynlerine yönelik bir çalışma olmaması büyük eksiklik.

Benim size tavsiyem belirti takip etmekle enerjinizi harcamayin, üstün cocuklarla ilgili kendi kendinize okumalar yapın, cok ilgiliyseniz halka açık universite kütüphanelerinde okuma yapabilirsiniz. Bebeğinizin özellikle ilgilendigi alanları keşfedin, her alana ilgili olmamasi, her alanda önde gelişim gostermemesi normal, üstün zeka yerine üstün yetenek kavraminin kullanılması bu yüzden. Bebeğinizi gozlemleyin, ilgisinin yöneldiği nesnelerle ilgili konusun, konuşurken ilgilendiği kelimeyi bile farkedebilirsiniz. Küçük ip uclariyla sevdiği alanı keşfedip o alanda zengin materyal içeren bir ortam oluşturup zaman geçirin bebeginizle. öğretme odaklı bir hayat yaşamayin, bebeğinizle karsilikli paylaşım yapmaya dikkat edin, yüz ifadeleri ve duygularla çalışabilirsiniz. Daha cok insan gormesini saglayin, imkaniniz varsa doga yurusu yapin hayvanlardan bahsedin. Üstün bir çocuğunun sosyal yönünün zayıf olması büyük problem olusturabilir gelecekte, o yüzden eğitim odaklı yaklaşmamaya gayret edin.

Benim de uc yasina girecek bir oglum var kiziniz gibi kitaplara cok ilgili 1.5 yasindan beri kitap okuyoruz devamli kendisi secer kitaplarini iki yas civarinda konusmaya basladi ama konusamiyorken herseyi iiii diye sorardi cok merakliydi hala oyle buyudukce daha farkli ozellikler cikiyor benim oglum oyuncaklarla oynamaz genelde parklara goturuyorum cocuklarla oynasin bir arada olsun diye yasitlari ile oynamaz onun ilgi duydugu seylere ilgilerinin olmadigini gorunce kendini cekiyor etrafi inceler karincalari agaclari ben de oglumun ustun zekali oldugunu dusunuyorum hatta ogretmen arkadaslar farkli bir zeka durumu olabilir dediler ama devletin kurumlari ilgilenmiyor goturdum cocuk psikiyatristine cocuktur merak eder dedi

Su ana kadar en yogun ilgisinin hayvanlara oldugunu gozlemledım hayvanlarla ilgili bir çok kitap oyuncak aldık ilgisi korelmesın dıye ama bu aralar kalemlere de yonelmeye basladı. O kadar dikkatli bir çocuk ki beni çok şaşırtıyor cok tesekkur ederım verdıgınız bilgilerden oturu. Peki sizce merakını diri tutmak için ilgisini cekebılecek cizgi film belgesel vs izletmek dogru olur mu

Beni de birkaç ogretmen arkadas uyardı cocuk ta boyle bır durum olabılır merakını dırı tutmaya calıs dedıler. Cunku cidden bariz bir sekilde bilinçli hareketleri var. Ben kitap okumaya agırlık verip merakını canlı tutmaya calısıyorum. Ama bazen belgesel cizgi film izletsem mi diye de dusunuyorum

Rica ederim. Öğretme odaklı olmayın derken kastım tam da buydu. Çocuğunuzun ne öğrendiği ne kadar ogrendigi değil nasıl öğrendiği önemli olan. Anne babası, doğal sosyal ortam ve doganin kendisi varken karşılıklı etkileşimin sıfır olduğu televizyon öğrenmeye kaynaklik etmemeli. Cocugunuzun etkulesimli ogrenmesini desteklemelisiniz, dokunmali, duymali, koklamali, hissetmeli, tepki verdiginde karşılık alabilmeli. Yine de çok aklınızda kalıyorsa ailecek haftada bir kez belgesel izleyebilirsiniz. 10 dakika, şiddet içermeyen bir belgeseli bebeginizle fiziksel temasta bulunarak izleyin. Bitince belgesel hakkında konusun. Ama ben biraz daha büyümeden bu kadarini bile tavsiye etmiyirum. Çünkü evde sikildiginda televizyonun içindeki görüntüleri hatirlayip televizyon izlemek isteyebilir. Siz farketmeden izleme sıklığı artabilir ve bu cocukları istedikleri şeyden vazgeçirmek çok kolay olmayabilir.

Onceki mesajınızı da okudum, suphelenmekte haklı olabilirsiniz. Psikiyatristle ne kadar zaman gecirdiniz bilemiyorum ama benim hem mesleki hem ozel hayatimdaki gözlemlerim annelerin cogunlukla çocuklarını çok akıllı zehir gibi şeklinde abartılı algıladıkları yönünde. Muhtemelen bir çocuk psikiyatristi de benzer çok anneyle karşılaşmıştır. Eğer muayene sırasında kendinizi yeterince ifade etme şansı bulamadıysaniz belki biraz da doktor gecistirdiyse bahsettiğim anneler gibi algılanmış olabilirsiniz. Elinizde bir veri olmasini istiyorsanız sertifikali bir yerde denver gelişim testi yaptırabilirsiniz, zeka olcmez ama fikir verebilir.

Haklısınız su an zaten her seyın otesınde tek amacım guzel vakit gecırmesını mutlu hissetmesini saglamak bu bana yeter:)

Gercekten abartmak degil ben de bu konuda az cok egitimliyim nacizane egitim fakultesi mezunuyum ogluma objektif yaklasmaya calisiyorum sadece suphe benimkisi bir de cok zorlaniyorum oglum konusunda ne yapacagimi bilemiyorum bazen psikiyatristle 1 dk anca vakit gecirebildik iceriye girer girmez oglum bilgisayarin klavyesine yoneldi ve doktor oglumu direk uzaklastirdi konusmaya calismadan bir doktor bunu yapiyorsa artik ben de durumdan pek bahsetmedim soyledigim bazi seylere cocuk merakli olur dedi gecti

Ben iki yasina kadar tv izletmedim yani basina oturup saatlerce izlemedi cok nadir zaten kendisi izlemiyordu simdi de izlemez disariya cikip gezmeyi ve kitaplari tv ye tercih ediyor bazen muzige ve muzik aletlerine cok duskun oldugu icin klip izliyor ama belgesel de faydali biraz buyuyunce izletilebilir

Anlattığınıza göre siz gerçek bir uzman görüşü almamışsınız aslında. Evet cozum umularak ayağına gidilmiş bir doktorun umursamaz tavrı beni de küstürebilirdi ama bu başka bir uzmana basvurmaniza engel olmasın. Önceki mesajlarda yazmistim İstanbul'da üstün yetenekliler derneği var ÜYDER, internet sitesinden telefonlarına ulaşabilirsiniz, gerçekten ilgililer. Belki imkan bulursanız bizzat kurumu ziyaret edersiniz. 4 yaşında tanılama yaptıklarını söylemişlerdi, sizin için faydalı olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…