oğlum üstün zekalı olabilir mi

Bir solukta okudum. Okudum tüm yazdıklarınızı . Her ne kadar zor olsa da insan içten içe oğlunun böyle olmasını istiyor. Benim oğlum 15 aylık. Sınıf öğretmenligi mezunuyum. Ve kendi çocuğum da üstün zekalı olsun isterdim açıkçası. Ara ara gözlemliyoruz fakat ilginç bir belirti göremiyorum. Sadece şuan 7-8 kelime kullanıyor ve bu yaşına göre çok iyi bir kelime dağarcığı. Bir de 4 aylıkken sürekli götürdüğumuz sağlık ocağına aşısı için tekrar gittiğimizde hemşireyı ve sedyeyi tanimisti. Hatta hemşire şok olup inanmıyorum tanıdı sanırım demişti. Bunun dışında bi ilginclik yok henüz. Fakat İlk 1. Siniflarimi okuttugumda sizin çocugunuzun davranışlarına benzer davranış sergileyen bir öğrencim vardı. Fakir bir ailesi vardı
Annesi okuma yazma bilmiyordu. Türkçeyi zor konuşuyordu. Babaanne dede amca hala ve cekirdek aileleri bir evde yaşıyordu. 6 yaşına kadar sayısız ameliyat geçirmişti çocuk . Buzlukta ki şişeyi çıkarmaya çalışırken şişe kırılmış camlar gözüne girmişti Furkan 'ı da biz beden eğitimi dersine çıkınca ağaçların altından toplardim. Ilginc bocekler arardi.Öyle inanılmaz resim yapardı ki görenler hayretle bakarlardi. Mesela bir antilopu tüm özellikleriyle çizerdi. Astronot olmak istiyordu. Bir gün çok konuştuğu içn en arka sıraya oturttum. Baktım ki duvardaki derin çivi izine eliyle ilginç hareketler yapıyor. Napiyosun diye hayretle sordum. Öğretmenim örümcek ağı atıyorum dedi. İlginçti yani kısacası. Fakat derslerinde sınıfımizin en iyisi değildi. Denemelerde bizim sınıf zaten çok iyiydi . Furkan in da genelde 5 ten aşağı yanlışı olurdu. Yine de üstün zekalı diye düşünmedim. Gençlik iste. Daha 23 yaşındaydım o donemler.İnşallah çocuğun zekasını koreltmemisimdir. sizin çocugunuza gelicek olursak . Üstün zekalı mi bilmiyorum. Furkan da bilemediğim gibi. Fakat bilsem harika olmuş. Umarım çok güzel olur herşey yavrunuz icun. Bu arada sonuçtan bizi haberdar etmeyi de unutmayın lütfen :)

Sonuçlar on beş temmuzda açıklanacak.ben diyarbakırda görev yapıyorum ama şimdi adanada annemlerdeyim.şu aralar benden dürbün teleskop istiyor.sürekli karton kağıt ip kutularla icatlar yapıp duruyor.annem karıncalar için bahçe giriş kapılarına ilaç dökmüş diye benimle kavga etti.karıncaların da yaşamaya hakkı varmış hamamböceklerinde.süpürüp dışarı atabilirmişiz diye.ama o kadar hareketli o kadar enerjikki ve bu bizi çok yoruyor.tanılansa da terapistle veya bu çocuklarla çalışan çocuk psikologla görüşmeyi düşünüyorum

Oğlumun üstün zekalı olduğu tanılandı.bilim sanat merkezi sınavını kazandı

Oğlumun üstün zekalı olduğu tanılanfı.şimdi ise bir pedogogla görüşmek ve yardım almak istiyorum.adana veya diyarbakırda önerebileceğiniz kimseler var mı.yaz tatilinde adanadayım eylülde diyarbakırdayım

Hayırlı olsun. İnşallah eğitimlerden umduğunuzu bulursunuz. İstanbul olsaydı size yardımcı olacak bir dr önerebilirdin. 2,5 yaşından beri kızım için gidiyoruz. zeka yaşının ileride olduğunu belirtti bizde tedirginiz çocuğa yetmiyoruz gibi geliyor. şu an 4,5 yaşında dediğiniz gibi ilk insanı falan merak ediyor. uzay sistemi gezegenler, resim ve müzik konusunda başarılı çok iyi ezberci, duyduğu yabancı şarkıyı ezberliyor kelimeleri tutturamadığı için uyduruyor ama müzik kulağı çok iyi, Maddi açıdan özel okullara gönderme imkanımız yok bizde çocuk gelişim uzmanımızın yönlendirmeleri ile şekillendiriyoruz. Keşke bu çocuklar için daha çok imkan olsaydı.

Merhaba benim oğlumda 13aylık. 10.ayından itibaren evdeki eşyaların adını söylediğimizde yerini gösteriyor. 6aylıkken baba anne demeye başladı. Erken yürüdü. Şimdi söylediğimiz kelimeleri tekrar ediyor. Bir öğretmen arkadaşım üstün zekalı olabilir deyince bizde düşünmeye başladık. 9aylıkken doktoru ağzına bakmak isteyince aaa yap oğlum deyince ağzını açtı. Evde oyun oynamak için yapıyorduk. Doktordan korkmasın diye. Doktoru gelişimi önde görünüyor demişti ama biz fazla sorgulamadık. Bu aylarda bu durumu testlerle anlamak mümkün değil galiba. Nasıl bir yol izlesek acaba.

Bir de sunu sormak istiyorum. Oglunuzda daha da kucuk ken mesela 2 yas in altindayken farkliliklar seziyor muydunuz? Varsa nelerdi bu farkliliklar; )
merhaba yazınızı yeni gördüm.ne zamandır girmiyordum.iki yaş altında çok hızlı dil gelişimi ve hızlı öğrenme vardı.bir yaşındaydı.yeni yeni yürüyordu.balkonun kapısına boyu yetişmiyordu.bir baktım mutfaktan tencereyi aldı kapının önüne götürdü ters çevirdi üzerine çıkıp kapıyı açtı.hani belki bu çok belirgin bir şey değil.aslında en iyi biraz büyüdüklerinde fark ediyorsunuz.ama iki yaşında tüm ara ana renk şekiller kavramlar sayılar hayvanlar (jaguar hipopotoma kadar hayvanlar) çok ilgisini çekiyordu evde aldığımız kitapları elinden düşürmüyordu ve hepsini tanıyordu.dil gelişimi çok iyi idi.kelime dağarcığı yaşıtlarının üstündeydi. ve çok güçlü hafıza vardı çabuk öğreniyordu.dediğim gibi en iyi ben üç üç buçuk yaşında emin olmaya başladım ama tanılatmadım. 4 yaş anaokulu ilk söyledi.daha sonra birinci sınıf öğretmeni tanılatmamı istedi böylece bilim sanata yönlendirdi.

Mrb çocuğunuzda üstün zeka ile ilgili ne gibi bulgular vardı ? Bahsedermisiniz lütfen

Çocuğa BİLSEM 2.asamada bir zeka testi uygulanacak zaten .Kayıt hakkı kazanırsa Üstün yetenekli olarak tanilanmis da olacak.Biz de 2.asamayi bekliyoruz ,hayirlisi

Bir yıl olmuş bu konuyu açtığım.küçük oğlum için açmıştım konuyu.bu yıl da küçüğümden bir yaş büyük oğlum bilsem iikinci aşamaya girdi yani zeka testine ve onunda üstün zekalı olma ihtamali var.yine aynı heyecanı yaşıyoruz.

Size en iyi cevabı bir psikolog veya bir pedagog verir. Çeşitli IQ testleriyle çocuğunuzun zekasını ölçüp ona göre çocuğunuzun zekasına göre yapılması gereken şeyler belirtilir. Eğer çocuğunuz üstün zekalıysa onun üstün zekasının körelmemesi için mutlaka gidin derim

merhabalar.konuyu açalı bayağı olmuş.küçük oğlum için açmıştım.şu an ise iki oğlumun da üstün zekalı tanısı var.Bilseme gidiyorlar ama omuzlarımda hep yetemediğim hissi var rehber öğretmen olmama rağmen.

Merhaba bir şey sormak istiyorum cocuklarınıza televizyon cizgi film belgesel vb. Yani ekran gosterır izletirmiydiniz. Özellikle bebeklik doneminde

çizgi film izlerlerdi.zaen çalışan anneyim babaanne bol bol tv izletiyordu.biraz büyüdükçe belgeseller izlemeye başladılar.belgeseller daha fazla ilgilerini çekiyorlardı.onların tercihi oldu yoksa belgesel izletme gayretim olmadı.zaten araştırmayı çok seviyorlardı.hala da severler araştırmayı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…