oğlum üstün zekalı olabilir mi

helin hivda

Guru
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2007
3.074
830
merhaba arkadaşlar 6.5 yaşındaki oğlum için kafam çok karışık.
Oğlum iki yaş civarında tüm renkleri biliyordu. gri lacivert dahil. geometrik tüm şekilleri biliyor kurduğu cümleler yaşıtlarından çok ileriydi. ama bir o kadar meraklı sürekli sorgulayan bir çocuk. hafızası çok güçlü . beş yaşında 48 sayfalık kitabı büyük oğluma okurken o oynuyor koşuşturuyor ilgilenmiyordu ama bilge baykuş ne demiş dediğimde aniden bana bilge değil akıllı baykuştu o dedi.

gizil öğrenme çok güçlü. çok hareketli. dört yaş anaokuluna verdik. öğretmeniyle sorun yaşadı. çabuk sıkılıyordu bazı etkinlikleri yapmak istemiyor daha çok yalnız kendi başına bir köşede takılıyordu. öğretmeninin dediğine göre sadece sanatsal faaliyetler hikaye dinleme de çok iyiydi.

üç dört yaşlarında makası alır direk çizim yokken balina fok aslan resimleri keserdi. resim çizmeye meraklı hayal gücü çok geniş. bir ara bir psikolog arkadaşım dört yaşındaki çizdiği resme bakıp ayrıntıları çok iyi çizmiş her çocuk bu ayrıntıyı çizmez dedi. ben üzerinde çok durmadım herkes çok zeki derken. beş yaşında tekrar anaokuluna gitti öğretmen değiştirdik bu sefer. bu öğretmeni yaşıtlarından ileri yetişkinlerde duyduğumuz kelime deyim atasözlerini çok yerinde kullandığını şarkıyı ezberlemek istemiyor ezberleyemedi sanıyorum ama bir bakıyorum kendi kendine mırıldanıyor çok meraklı bilim adamı gibi sorular soruyor bazen kendisi cevaplıyor merakını diri tutun dedi.

abisiyle arasında bir yaş var. biz abisine okuma yazmayı öğretirken onun da okumayı öğrendiğini farkedip onun yanında ders çalıştırmadık yaşıtlarıyla öğrensin diye. bu yıl birinci sınıfta öğretmeni bizimle görüşmek istedi. oğlumun çok zeki olduğunu çok aykırı farklı ilgileri olduğunu resim çizerken yetişkinin aklına gelmeyecek ayrıntıları çizdiğini hep hareketli dersi dinlemeyen bir çocuk olarak düşündüğüm zamanlarda bile sorduğum soruya kimse cevap veremezken pat diye söylediğini ama bu arada dinlemiyor gibi gözüktüğünü hafızanın çok güçlü olduğunu bir gün karıncalar ot ile beslenir dedim iki saat sonra gelip karıncalar ölü karıncaları yuvalarına taşıyor demek ki et ile de beslenir dediğini bunun gibi bir sürü örnek sayacağını ve farklı bir eğitim alması gerektiğini söyledi.

bilsem sınavlarına yönlendirdi.bu sene grup taramasında bireysel görüşmeyi kazandı ama kafam çok karışık.oğlum uzay astronat uzay gemisinin yanında hayvanlara böceklere bitkilere aşırı düşkün.dinozorlar soyu tükenmiş hayvanlar ve bitkilerle doğayla ve hatta yaratılışla ölümle tanrıyla ilgili sayılar fakirlik kelimelerin anlamı gibi çok farklı alanlarda sürekli sorular soruyor.bitmek bilmeyen bir neden neden gibi sorgulayıcı cümleleri var.ve çok sabırsız aklına o an takıldı mı öğrenene kadar insanın canını çıkartır.böcek taş toplar inceler.uyumadan önce hayal kuruyorum her akşam diyor.kurduğu hayaller ise hep uzaya gitme hayvana dönüşme astronot olma boyunun uzaya kadar olup uzayı inceleme gökkuşağını kendi renkleriyle gökyüzüne çizme zaman makinası yapıp zamanları gezme insanların daha huzurlu olacağı icatlar ve çalışmalar yapma gibi.

ölümü sorar tanrıyı kim yarattı tanrı dünyanın içinde mi dışında mı tanrı neden insanları yarattı ilk bitkiyi kim ekti gibi öğrendiği yeni bir kavramı deyimi hayvan ismini araştırır belgesel izler ve ilaç kutularından tuvalet kağıdı rulosundan bulduğu kartonlardan icatlar yapar.öğretmenine göre 6.5 yaş çocuğuna göre bu farklılıklar fazla.bilim çocuk çalışmak ister.

eve mutlaka alıyoruz iki yaşından beri.büyük ansiklopediler aldık hayvanlar uzay nesli tükenmiş canlıları anlatan.onları araştırır.sürekli resim çizer keser.öğretmeni hayal gücü çok geniş çok güzel hikaye yazıyor dedi. ben bir yer resmi gösterdim ve dikkatimi çekti çok güzel hikaye yazmıştı dedi.ve öğretmeni kesinlikle çok zeki diyor.bilsem bireysel görüşmeyi bekliyoruz.ilk aşama tamam geçti ama bireysel görüşme ne diyecek bilmiyorum.omuzlarıma daha büyük bir yük bindi sanki üstün yetenekli çocuk sahibi olan anneler bu belirtilere ve öğretmen görüşlerine dayanarak sizce de üstün yetenekli olabilir mi.evde sorularına yetişemiyorum inanın .

sürekli deneyler yapmak istiyor.suyun içine taş yaprak atar hangileri batıyor bakar.hep karışımlar yapar hayvan ölüsü bulsa getirip incelemek istiyor.renkli taşlar topluyor.yeni bir şey duyduğumuzda eyvah yine bize yapışacak diyorum.çok uzun oldu kusura bakmayın cevabınız için şimdiden teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun cevabını burda arama canım cünkü zaten cevrendende burdakine benzer yorumlar almışsındır.benim oğlum üç yaşında halen konuşamıyor amagectigimiz ay üstün zeka tanısı kondu önce bi uzman doktor bu durumu farkettiğini söyledi ve bizi pedagoga yönlendirdi sende bunu öğrenmek için acaba mı demek yerine araştırıp testlerini yaptırmalısın benim oğlum küçük olduu için konuşaöadıgı için testleri yapamadılar ama bütün blguları var dediler şimdi konuşma terapisi alıyoruz testleri yapmak için.sende uzman dedtek alarak en iyisini yaparsın ona görede yönlendirirsin cocugunu.

Merrhaba bildiğim kadarıyla 6_7 yaştan önce zeka testi yapılmıyor gelişim testi yapılıyor konuşamadığı için nasıl bir test uygulandı belirtiler nelerdi anaokulundayken de öğretmeni yaptıralım dedi ama uzmanlar yedi yaş öncesi uygun değil dediler

Oğlum konuşamadığı için herhangi bi test yapılamıyooyüzden konuşmasını hızlandırmak için dil terapisi alıyoruz coxuk doktru harektlerinden davranışlarından şüphelenip yönlendirdi ğedagog dogumundan bugune kadar sorular sordu gözlemledi terapi yaptı ve resmi olmamakla beraber üstün zeka durumu oldugınu ama suanda testler yapamayacagnı söyledi istanbul kadıköyde diltsrapisi alıyoruz

Allah çocuğunuzu size bağışlasın bırakmayın peşini Allah evladınıza güzel yazılar yazsın, vatana millete hayırlı bir çocuk olsun. Anlattıklarınıza göre üstün zekalı.Geleceğimiz onlar

çok teşekkürler canım oğluma yetişmek çok zor ben de öğretmenim ama farklı olduğunu ben değil öğretmenleri anlasın onlar da aynı şeyi düşünecekler mi diye bekledim çünkü kargaya yavrusu şahin gözükür ya ama anne denize tuzu kim attı allah bizi niye yarattı çok mu yalnızdı insan yokken bile dünyaya ağacı kim dikti gibi daha bitmek bilmeyen sorular ona yetişemiyorum çünkü 6.5 yaşında ki bir çocuğa bunu anlatmak zor olan bakalım tanısını yaptıracağız ve bir yol haritası çizeceğiz

Son düzenleme:
Çok soruyorum ama hani üstün yetenekle ilgili sorular sormuş pedagog peki belirti ve izlenimler sinyaller nelerdi çocuğunuzda gözlemlenen

Çok soruyorum ama hani üstün yetenekle ilgili sorular sormuş pedagog peki belirti ve izlenimler sinyaller nelerdi çocuğunuzda gözlemlenen
Estagfurullah cok iyi anlıyorum sizi ben sorun istedifiniz gibi:) büyüklerle oyunlar oynamayı yasıtlarından daha cok sever konuşamıyo cümlelerle ama kelimeleri söyleyebiliyo ve kendiliğinden ingilizce sayıları renkleri vs ögrenmiş. Cok iyi bir hafızası var.hergördügnü öğretmeden yapıyo hemen alıcı zekası yüksek cok duyguu düşünceli ve doktorun ilk izlenimi hasta cocuk büyükte olsa doktordan korkar muayenede ilk bana bakmalıydı ama beni es gecip sedyeye oturup agzını actı bekledi ve hareketliliğinden süphelendi.bize ilk dislekside eşlik ediyo üstün zekaya dedi cocuk doktoru ama uzöan pedagog suan dislkesi yok dedi.ama sizi anlıyorum tutupta ha diye ogşum üstün zekalı diyemiyosunuz ama içiniz içinizide yiyo büyük ihtimal ben öyle olmuştum ama bunu cocugada hissettirmemek lazım insanın kafası karısıyo ne yapsam nasıl yön bulsam diye.siz bi pedagoga gittinizmi hiç?

M
Mesela 16aylıkken köyde tatilde tavuk aldı dedesi bir bucuk yıl sonra gittigimizde kümesi sordu nerde tavuklar diye .elinde tel den video izlerken eli yorulunca mesela ayagına yerleştirip izler, ucaklara helikopterlere dinozorlara aşırı ilgili,emekleme sürecine erken gecti ve bir ay sonra yürüdü,konuşamıyo ama ilk kelimeleri 6ayında söyledi.ve baba falan diil aşkısı annesi ilk iki sözcügüydü, renkleri yönleri syıları şekilleri söyleyemesede cok küçükken sorunca gösteriyodu tanıyodu. Pilli oyuncakalrın nerdeyse hepsini sökerek oynar düzeneklerini merak eder cünkü nasıl oldugnu ve asırı öeraklı öyle böyle diil yetişemiyorum onun merakına

Pedagoga hiç gitmedik sanki onu hırpalarmışım gibi geliyordu ama artık zorunluluk oldu benimki de çoook meraklı uzay ilk insan dünya hayvanlar oda oyuncaklarını kırar içini araştırır hafıza mükemmel büyümüşte küçülmüş gibi hep büyüklerle ilginç konulardan sohbet etmek ister aşırı hareketli yerinde durmaz sürekli icat peşinde hep bi şeyler keser biçer yapıştırır icat yapar idealleri büyük mucit olup insanların daha rahat etmelerini sağlayacakmış öğretmeni kesinlikle çok zeki lütfen harcamayın daha önce bir iki rane böyle zeki öğrenciye rastladım diyince artık okulda da sorun yaşayınca uzman görüşüne ihtiyaç duymaya başladık

Masallah canavara. Bende cok dusunurdum nsl yaratildik biz yokken kim vardi vs vs. Solucanlari keser inceler dr olcam ameliyat yapcm fln derdim. Okula gitmeden okumayi ogrendim. Bazen boyle seyler olabiliyo sonradan duzeliyo. Smdi kucuk akli ermiyo brz abi olsun tavirlari duzelir. Benm krdesimde uzaya gitcem fln demis ogretmeni hayalperest bi cocuk demis. Yillarca dlga gctik uzaya gidemedn mi fln meger ileri zekaliliktan kaynaklaniyoms bunu dusunmemistim :) erkek cocklar dha merakli oluyo bencede.

üsütn zekalı olma olasılığınız yüksek o zaman çünkü üstün zeka farkedilmezse zamanla körelip normal zekaya dönüyor kardeşiniz de ileri zekalıysa sizde de olabilir.dün akşam bir kap su istedi verdim.baktım içine önce taş sonra doğranmış domates sonra da kimyon attı.hangileri batıyor hangileri üste çıkıyor onu test ediyor.sonra da diyor anne taş domates sudan ağır ama kimyon hafif.kimyonda eriyip suya karışıyor ama.yani ne demek istiyorsun suyla ilgili dedim.neyi var suyun demekki diyince bir düşünüp su ittirebiliyor demekki dedi.en favori oyuncağı mıknatıs 2 yıldır.öncesinde büyüteç istedi üç yaşında şimdi de mikroskop dürbün teleskop istiyor.öğretmeni çok bastırıyor çocuğa burası yetmiyor diye.çok hareketli sınıfta da sorunlar yaşıyor neyse ki öğretmen bilinçli.öğretmeni zekasını bilmesem tahammül edilmez bir çocuk diyor

benım tek bildiğim geç konuşan çocuklar çok zeki oluyor
benım ablamın kucuk oğluda 4 yaşındafalan konuşmaya başladı , şimdi inanılmaz zeki maşallah ,
aslında değişiyor belirtiler.kimisi de çok erken konuşuyor çok güçlü kelime dağarcığı oluyor.ama bildiğim çok soyut kavramlara küçük yaşta ilgi duyuyorlar.yani evin içinde sürekli soru soran ama hemen bilgiye ulaşmak isteyen sorgulayan bir avukatla yaşıyorsun

Valla anlattiklarinda bizim cocuklugumuzu gordum ama belkide dedign gbidir kimse onemsemedi sdce ailemz cok akilli cocuklarimz var derlerdi o kdr. Mrk etme korelmez hala cin gibi oluyo o zmn oyle olan

Üstün zekalı çocuk sahibi olmak da en az tam tersi kadar zorlu bir süreçtir. Hatta dışardan bakanlar çocuğunuzun ileri zekalı mı eksik zekalı mı olduğunu bile anlayamazlar, bu çocuklar diğerlerine göre anormal olurlar, yani sizin çocuğunuz normalden biraz zeki olabilir ama üstün zekalı olmayabilir. Umarım sadece zekidir.

sizin üstün zekalı çocuğunuz var sanırım.zaten çok ciddi sorunlar yaşamaya başladığımız için artık tanı istiyor olduk.ben çok üzüldüm bu çocuğun neyi var diye.kendimi suçladım sürekli araştırma içindeydim çocuktaki problemi tespit edebilmek için.bi ara kesinlikle dikkat eksikliği öğrenme bozukluğu var dedim.insan diş fırçalamaya gidip ne yapacağını unutur mu?yemeğini yiyip yemediğini unutur mu?hatta ben bazen bu okuma yazma öğrenemez oturup ders çalışamaz yazı yazamaz diyordum.4 yaşını tam doldurmamıştı(46 aylıkken)anaokuluna gitti.öyle sorunlar yaşadık öğretmeni değil üstün zeka hiç bir şeyi beceremeyen öğrenme güçlüğü yaşayan ve istenmeyen çocuk muamelesi yaptı.size nasıl anlatayım oturup ders çalıştırmakta zorlanırım ama sürekli deney yapar icat yapar uzay dergileri yer şekillerinin oluşumunu inceler.iki üç yaşından beri oyuncağı taşlar mıknatıslar büyüteçler.hep neden böyle neden açıklamamı ister.öğretmenine göre bu yaş çocuğuna göre ilgi alanı soruları fazla.çok soyut düşünüyor.inanın çok zor süreç geçiriyoruz onunla.uyum sorunu fazla.yaşıtlarıyla oynasın diye ben zorla onu dışarı çıkarıyorum yoksa benimle kalıp sorular soracak.büyüklerle sohbet eder.ya küçüklerle oynayacak ya yetişkinlerle olacak.o kadar hareketli ki bitmiyor enerji.artık sorunun ne olduğunu bilip ona göre pedegog eşliğinde ona da yardım etmek kendime de yardım etmek istiyorum.öğretmeni aradı dün oğlunuzun yanındayım ondan bi şeyler öğreniyorum dedi.çizdiği resimlere lütfen evde bakın dedi.hayal gücü nasıl geniş mürekkep balığının gözü insan beyninden mi nedir on kat büyükmüş,şahmerdan yılanı varmış boyu on metreymiş onların resmini çizmiş ama bana resmini önüme koysalar bu kadar güzel çizemem dedi.gelince resimlerini inceledim çok güzel çizmiş ama beni hayran bıraktıran şey gölgelendirmeler yapması resmen kara kalem çalışmış.bilemiyorum çok farklı bu. bir oğlum daha var okul birincisi hatta bazen ilçe il birincisi olur okulun favorisi çok çalışmaz ama çok çabuk kavrar öğrenir donanımlıdır.onu da öğretmeni çok zeki diyor.yalnız hani kardeşi başka bi şey.öğretmeni onunki çalışkanlık değil zekilik diyor.dersleri de iyi ama ilgi alanları çok farklı diyor.bakalım bilsem görüşmesi var yarın.

Anladım. Evet sıradan zeki bir çocuk değil, özel bir çocuk oğlunuz. Psikiyatrist ve nörolog doktorlar inceleyip doğru tanıyı rahatlıkla koyar. Biz burda sadece fikir veriyoruz tabi. Şayet üstün zekalılık tanısı konarsa süreç zorlu ama anne baba için gene de gurur verici bir şey :) büyük şehirlerde özel eğitim kurumları var oralardan birine devam etmesi gerekecek.
Şu doktorlar bi testlerini yapsınlar bakalım sonucu paylaşırsınız burdan.
Allah kolaylık versin.

Bu arada internetten araştırma yapmayın doktorlara bizzat danışın çünkü internette bir sürü yanıltıcı iç karartıcı kötü bilgi var.

oğlum bilsem mülakata girdi.sonuçlar 15 temmuzda açıklanacakmış.yerli ve ilk defa bu yıl uygulanan ASİS zeka testi yapıldı.bakalım hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…