Tuvalet Eğitimi Oğlum kakasını beze yapmak istiyor

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

urazinannesi

Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2016
33
4
36
Selam arkadaslar,
Oğlum 39 aylık olacak ay sonu.2. Haftaya girdik tuvalet eğitiminde ilk gün 1 kere çişini küloduna yaptı ondan sonra çok şükür hep tuvalet aparatıyla çişini sorunsuz yaptık geceleride kuru bir şekilde uyanıyor sabaha kadar bezi çıkardık tamamen sorun yok.sorunumuz kaka , kakası gelince bez tak diye söyleniyor her yerde bez arıyor bezin bittiğini artık kendisine küçük geldiğini anlattım tuvalete yapması gerektiğini söyledim onun dilinden anlattım kakanın arkadaslarını yanına gitmesi gerektiğini 2-3 kere sonuna kadar bekledim bez vermedim evin içinde dolandı mızmızlandı sonunda zorla tuvalete yaptı sifonu çektik el salladık ama korktugunu istemediğini söyledi çok dik döktüm ama istemiyor tutuyor sonuna kadar rahatsız oluyor ağlıyor huysuzlanıyor bende dünden beri bez verdim kakasını beze yapıyor tuvalete atalım diyor ama nasıl düzelecek napmalıyım gerçekten bende cok yoruldum saatlerce dik döküp ugrasmaktan ve üzülüyorum . Bu durumları yasamıs olanlar ve bilgisi olanlar neler yaptınız yardımcı olabilirmisiniz
Bu arada kakasını yaptıgında hediyeler aldık alkıslar tebrik hepsini yaptık çişini yapınca yıldızlar tablosu boyuyor kakası içinde sticker hazırladım ama bir sonuc alamadım

Son düzenleme:
Ben bu konuda genel gecer seyin tersini soyleyecegim
Benim oglum da cisi cabuk birakti ama kakayla vedalasamadi
Ve ben ne zaman istese bez taktim ve kakasini beze yapti
Acikcasi bu tuvalet egitimi altinda coxuklara baski yapilmasini benim kafam almiyor
Birakin nasil rahatsa oyle yapsin
Birkac ay sonra birakiyor zaten

Bırakın istediği zaman yapsın. Önemli olan kakasının farkında olması, ne zaman yaptığının bilmesi. Bir süre sonra beze yapmak rahatsız edeceği için kendi isteyecek zaten.

Bende suan öyle karar verdim bezleri çıkardım ve dünden beri istediğinde vermeye basladım birazcık rafa kaldırayım konuyu diye ama yinede bugünde sordum tuvalete yapmak istermisin diye istemiyorum dedi.
Peki siz nasıl davrandınız yani bez verip hiç tuvalete yapalımmı diye sormadınız mı ve nasıl tuvalete yapmaya geçti sonrasında?

Ayni sorunu kizimda yasamistim.. Zamanla birakiyor kendiliginden baski yapma.. Herzaman hayirlat ama kuzarak degil.ben boyle atlattim.cocuklar sandigimizdan daha zeki...anlayisli ol annesi..benim ki ay surmustu...sabir

Ya bende 2 gündür çıkarıyorum bezini 2.5 yasında ama bezle vedalaşamıyor bir türlü. İki tuvalet yöntemini de denedim oturuyor ama yapmıyor sürekli altına yapıyor nasıl yapıcam bilmiyorum napmam lazım. Biri akıl versin

Allah yardimcin olsun insallah tez vakitde ögrenir. Benim oglumda zorlandi tuvalete kakasini yapmaya ama birden bire kendisi de istedi tuvalete yapmak. Seninki gene iyi en azindan beze yapiyor benim oglum bez takdirmiyordu kakasini donuna yapti bir kac defa

Ayni sorunu kizimda yasamistim.. Zamanla birakiyor kendiliginden baski yapma.. Herzaman hayirlat ama kuzarak degil.ben boyle atlattim.cocuklar sandigimizdan daha zeki...anlayisli ol annesi..benim ki ay surmustu...sabir
Saolun yorum için bende kızmıyorum hiçbirşekilde ona belli etmiyorum kendi kendime sabrın tükeniyor gibi hissediyordum bende böyle devam edicem o zaman bez veriririm istediğinde hatırlatmayada devam tşkler

Tesekkürler cocuk yetiştirmek gerçekten her dönemde zor . Hahahh benimki çok titiz donum kirlenmesin diyor bende bez yok bezden vazgeçsin diye donuna yap istersen ya da tuvalete dedim donuna yapmayacağını tahmin ettiğimden ama yok tutuyor o zamanda

Demekki daha tam hazir degil bence israrci olmayin. Cunku tuvalet egitiminde israr edilen cocuklarda ilerde biriktirme hastaligi oluyormus. Su ceri copu atmaya kiyamayip biriktirenler var ya onlardan.

Benimkide titizdir aslında eline oynarken toprak değse yıkatır. Ama bu konuda öyle degildi daha dogrusu çişini tuvalete yapmayı öğrenince bez takmaktan rahatsız oldu takamadık o yüzden donuna yapti :)

Bikaç ay önce ben de başlamıştım. Çok hırçındı, tuvalete oturuyodu ama yapmıyodu. Bi süre sonra stres olduğunu farkedip vazgeçtim bezi geri taktım. Şimdi yine başladım. O kadar kolay oldu ki.şimdi 3 yaşını yeni geçti. Bence biraz daha bekleyebilirsiniz. Bu arada kakasını bi kere küloduna bi kere de küçûk bi parça tuvalete yaptı. Bidahakine ne yapar bilmiyorum. Ama çişte hiç sorun yok. Ve tuvaletten korkmuyo. 4. Gün bugün. inşllh inşllh sizinki de kolay olur biz de kakayı hallederiz kolaylıkla.

Ben her istediginde bez bagladim , istedigin zaman klozete oturup yapabilirsin dedim
Yani cocugu bildiginiz rahat biraktim :)
Birkac ay sonra ben buyudum artil bez istemiyorum deyip kendisi tuvalete gitmeyr basladi

Bence bi süre böyle devam edin tuvalete yapması gerektiğini hatırlatarak. Kendisi normalin bu olmadığını farkedecektir zaten. Korkuyo annesi. Bilerek yapmıyo. Siz de korkularında yanında olun tuvalete yapmak istediğinde size güvensin. Zorlamayacağınızı bilsin. Naçizane fikrim. Bu arada benim ikizler var biri 33 aylıkken bıraktı diğeri 37 aylık yenice çişi öğrendi kakanın da eli kulağında. Her çocuk özeldir :)

bence oluruna bırakım. ben de 3 yaşında başlatmıştım öğretmeye. çişini öğrendi büyüğünü tutuyodu. doktor bana kızdı. bırak nsl isterse öyle yapsın dedi. nsl olsa bırakacak. oğlan çocukalrında oluyor genelde. kime sorsan aynı şeyi söyler. genel olarak sağlıklı olsunda. bunu da zamanla öğrenir. kendinizi yıpratmayın.

Tek tek cevap veremediğim herkese teşekkür ederim saolun herkes serbest bırakmamı tavsiye etmiş bende öyle düşünüyordum ama doğrumu yapıyorum karar veremiyodum bu drumu yasayanları duymak ve tecrübelerinizi paylasmanız rahatlattı beni teşekkürler

aynısını yaşadık biz de; baya tutmaya falan başlamıştı hatta kızım sırf lazımlığa drğil beze yapabilmek için.
kakayı kendi bedenlerinin bir parçası olarak gördükleri ve klozette bir bilinmeyene yolladıkları için sorun olabiliyormuş. klozette ayaklarına destek var mı peki? bezle çok rahat bir şekilde çömelme pozisyonunda yapabiliyorlar ama klozette ayaklar sarkık kaldığı için daha çok zorlanıyorlar ya bu da tercih etmeme sebebi oluyor.

zorlamayıp ara ara teklif edin, illa ki zamanı geldiğinde ayrılacak bezden

Bizimkide ciste sorun yoktu fakat kakayi yapmamak icin 9 gun tutuyordu icinde
Bezi cok teklif ettim onuda istemiyordu yapmiyirdu bir hafta filan. Sonra tuvalette zaman gecirdi kendi oynadi bildiğin. Su döktü masrafayla oyalandi falan. Tuvaleti sevince kakayida sorunsuz yapar oldu. Tuvaletten korkmus bizimki. Her kaka yapisi bizim icin bayramdine gunlerdi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…