Artık Sakin Kalamıyorum

İşte kızlar sıkıntımız şu ki biz kakasını anlasak da wcye oturmayı reddediyor. Kucaklayıp götürüyorum ya çığlık çığlığa istemiyoooooommm diyip oturmuyor. Ben de zorlamak istemiyorum, zorlayınca da yapmıyor çünkü. Kitap götürdük, oyuncak götürdük ama istemiyor. Öyle olunca kaldırıyorum tuvaletten. 5 dk geçmiyor hop külotta kaka… bir de resmen ayakta kaka yapmayı öğrendi sırf bu yüzden. Görseniz hastanede ayakta kaka yapan teyze videosu gibiyiz resmen 🥲 Öyle koltuk arkasına saklanma, çömelme filan yok. Wcye gitmesin diye profesyonelleşti. Ayakta sıçıyor 😶 WC’de yaşadığımız olumsuz hiçbir şey de yok. kreşte de sordum, onlarda da olumsuz bir durum yaşanmamış. Kreşte 2 kez kaka yapıyorsa 1’i wcye 1’i küloda.
Çocuklar alaturka tuvaletten veya klozetten korkarlar genellikle düşeceğini sanarlar. Siz lazımlık aldınız mı, banyoya koyun uygun bir yere orasının onun tuveleti olduğunu söyleyin. Korkma duygusu ortadan kalkar en azından 🌸

Huniyi taktım geziyorum!

Oğlum 28 aylık. 23 aylıkken filan acayip derecede WC merakı vardı. Üstelik çok fazla pişik oluyordu ve bu sebepten bu merak işimize yaradı. Biz de hazırlık yaptık; süreç içerisinde klozet aparatı, şarkılı lazımlık, basamak, basamaklı klozet aparatı, alıştırma külodu, eğitici kitaplar, portatif lazımlık, dışarıda çiş yapacağı kap filan her bir şeyi aldık ve her gün göreceği şekilde evde bunlara yer verdik. Ne olduklarını anlattık. Neyse, acele etmeyelim dedik ve sonra 25. Ayda kreşe başlattık. Herkes bize “yazı bekleyin, hem kreşe başlama hem bez bırakma olmaz” filan dedi. Hani çocuk birden yeni şeylere alışmakta zorlanmasın diye düşündük.

Nisan-mayıs Kreşe alıştı derken haziranda bez bırakma sürecine girdik. Kreşte Arkadaşları da bez bırakma dönemindeydi. ilk zamanlar tuvaleti geldiğinde söyler ve klozete yapardı. sabahları kuru uyanırdı. Sonra adenovirüse yakalanıp ishal oldu, hastanede yattı ve ishalin de verdiği tutamamayla küloduna kaka yapmaya başladı. Öğretmenleri o dönemde “bez bağlamayın, aklı karışmasın” dedi. Biz de onları dinledik. Burada hata mı yaptık, ishalken beze geri mi dönmeliydik bilmiyorum.

Şu an Yaklaşık 1.5 aydır tuvalet eğitimindeyiz ve oğlum hala küloduna kaka yapıyor. Kakan, çişin var mı diye soruyorum, “yok anne” diyip ardından küloduna yapıyor. (Bu arada şakır şakır konuşuyor. Yani var/yok kavramlarını çok iyi biliyor. Orada bir kavram karmaşası yaşamıyor.) Asla Tuvalete oturmak istemiyor. Altı açıksa Küvete, balkona filan kaka yapıyor.

Artık külot yıkamaktan, külodu çıkartırken kirlendiği için çocuğu yıkamaktan, küvete düşen kakalardan sonra küveti domestoslamaktan bıktım, kaka görmekten nefret ettim. Güzel dille söyledim, olmadı; “bak söylemezsen bez takıcam” dedim, olmadı. Son 2 gündür “söylemezsen bez bağlarım” taktiği işe yarıyordu, bugün o da yalan oldu. Allah var bu süreçte Hiç kızmadım, hiç sesimi yükseltmedim. İlerde bir travma kalmasın diye Hep sabırlı davrandım ama ben de tükendim artık. Gerçekten hayattan soğudum. 2 yaş krizleriyle birlikte Oturup hayatı sorguladığım bir dönemdeyim. Haftaya tatile çıkıcaz ve biliyorum ki ben milyon kere pişman olucam bu olaydan dolayı.

Çocuk hazır mıydı değil miydi kısmını geçtim; Olan oldu artık. şu an asla bez takmıyor. Ben de bu saatten sonra beze dönmem zaten. Çocuğa da bağırmak istemiyorum ama sinirlerim çok bozuldu.

Şu küloda kaka yapma sürecini nasıl yürütebilirim?
instagramda @tuvaleteğitimiakademisi diye bi hesap var, Türkiyenin ilk sertifikalı tuvalet eğitimi koçu.
ben ondan eğitim almıştım kızımın bezini çıkarmadan önce, bize çok faydası oldu.
bi göz atmanızı, gerekirse eğitim almanızı tavsiye ederim.

Huniyi taktım geziyorum!

Oğlum 28 aylık. 23 aylıkken filan acayip derecede WC merakı vardı. Üstelik çok fazla pişik oluyordu ve bu sebepten bu merak işimize yaradı. Biz de hazırlık yaptık; süreç içerisinde klozet aparatı, şarkılı lazımlık, basamak, basamaklı klozet aparatı, alıştırma külodu, eğitici kitaplar, portatif lazımlık, dışarıda çiş yapacağı kap filan her bir şeyi aldık ve her gün göreceği şekilde evde bunlara yer verdik. Ne olduklarını anlattık. Neyse, acele etmeyelim dedik ve sonra 25. Ayda kreşe başlattık. Herkes bize “yazı bekleyin, hem kreşe başlama hem bez bırakma olmaz” filan dedi. Hani çocuk birden yeni şeylere alışmakta zorlanmasın diye düşündük.

Nisan-mayıs Kreşe alıştı derken haziranda bez bırakma sürecine girdik. Kreşte Arkadaşları da bez bırakma dönemindeydi. ilk zamanlar tuvaleti geldiğinde söyler ve klozete yapardı. sabahları kuru uyanırdı. Sonra adenovirüse yakalanıp ishal oldu, hastanede yattı ve ishalin de verdiği tutamamayla küloduna kaka yapmaya başladı. Öğretmenleri o dönemde “bez bağlamayın, aklı karışmasın” dedi. Biz de onları dinledik. Burada hata mı yaptık, ishalken beze geri mi dönmeliydik bilmiyorum.

Şu an Yaklaşık 1.5 aydır tuvalet eğitimindeyiz ve oğlum hala küloduna kaka yapıyor. Kakan, çişin var mı diye soruyorum, “yok anne” diyip ardından küloduna yapıyor. (Bu arada şakır şakır konuşuyor. Yani var/yok kavramlarını çok iyi biliyor. Orada bir kavram karmaşası yaşamıyor.) Asla Tuvalete oturmak istemiyor. Altı açıksa Küvete, balkona filan kaka yapıyor.

Artık külot yıkamaktan, külodu çıkartırken kirlendiği için çocuğu yıkamaktan, küvete düşen kakalardan sonra küveti domestoslamaktan bıktım, kaka görmekten nefret ettim. Güzel dille söyledim, olmadı; “bak söylemezsen bez takıcam” dedim, olmadı. Son 2 gündür “söylemezsen bez bağlarım” taktiği işe yarıyordu, bugün o da yalan oldu. Allah var bu süreçte Hiç kızmadım, hiç sesimi yükseltmedim. İlerde bir travma kalmasın diye Hep sabırlı davrandım ama ben de tükendim artık. Gerçekten hayattan soğudum. 2 yaş krizleriyle birlikte Oturup hayatı sorguladığım bir dönemdeyim. Haftaya tatile çıkıcaz ve biliyorum ki ben milyon kere pişman olucam bu olaydan dolayı.

Çocuk hazır mıydı değil miydi kısmını geçtim; Olan oldu artık. şu an asla bez takmıyor. Ben de bu saatten sonra beze dönmem zaten. Çocuğa da bağırmak istemiyorum ama sinirlerim çok bozuldu.

Merhaba. Oncelikle sabir diliyorum cunku cok yipranmissiniz anladigim kadariyla bu konu yuzunden. Ben yazilan yorumlari da okudum ama memeden kesme wc aliskanligi gb konularda illa su yas olucak gb kati bir kuralla hareket etmenin dogru olmadigini dusunuyorum. Tabiki genel gecer kurallar vardir ama her cocuk kendine ozeldir. Mesela arkadasim kizini 1 yasini gectikten sonra cisini gostermeye basladigi andan itibaren kuvete tutup cis yapmayi ogretti ve kizi 1 bucuk yasinda kendi wc sine cis yapmaya gidiyordu. Ben oglumu 2 yasinda memeden kestim sonrasinda da hemen wc egitimine basladim. Yaklasik bir iki ay kaka yaparken sorun yasiyorduk. Hic altina yapmadi ama wc ye gtmemek icin tutuyordu ve cok karin agrisi yasadi. Sonrasinda onu da hallettik bi sekilde ve o andan itibaren ne uyurken ne ayaktayken hc kacirmadi.
Sizin konunuza gelicek olursak aklima tek bir sey geldi. Lutfen konuyu anlatirken benzetmem icin kusura bakmayin ve yanlis anlamayin. Ne kadar ise yarar bilmiyorum ama denemekte fayda var. Benim suana kadar iki kopegim oldu. İkisi de cok kucuk geldiler bana farkli dobenlerde. Ve ikisini de ilk 3 ay asilari bitene kadar bahceye cikaramadigim icin evde egitim vermek durumunda kaldim. Bir bezleri vardi ve oraya yapmalari gerekiyordu. Bu egitimi nasi vericegimle ilgili cok arastirma yapmistim. Soyleki.. kopegim baska bir yere kaka yapmak icin oturdugu anda her seferinde onu aldim ve bezin ustune koydum. Bir iki uc derken bi baktim kendi oraya yapmaya gidiyor ve sonrasinda hic sorun cikarmadi bana. Dedgm gb ornegim icin k.bakmayin tekrar.. size onerim de oglunuz kiloduna yada baska bir yere kaka yapmak icin harekete gectigi anda onu hemen kucaklayip klozetine oturtmaniz. Hatta kilodunu cikarmaya bile ugrasmayin oldugu gb oturtun. Her seferinde istinasiz oglunuz ustunde kiyafetleriyle yada yetisebiliyorsaniz kiyafetsiz o klozete otursun. Hemen olucak diye bir sey yok ama bir sure sonra ise yaricagini dusunuyorum.. denemek de fayda var
..

Huniyi taktım geziyorum!

Oglunuzun tualeti reddettigini soylemissiniz ve onu uzmek istemediginizi ama ben sizin yerinizde olsam tualetin kapisini kapar oturana kadar ordan cikartmazdim. Ki bunu yaptim da.. soyledigim sey kati gorunuyor olabilir ama her seferinde karsilikli yipranmaktansa cocugun sinirlerini tek bir seferde zorlamak ve inadini kirmak bence daha dogru. Ben de aman uzmym aman aglamasin diye sabrettim fakat baktim gidiyoruz once oturmuyor sonra ikna oluyor ve yapmiyor, ustelik her gun karin agrisi cekiyor.. dedimki bugun o aglicak ven agliycam ama bir seyler degisicek. Bunu her gun yasayamam.. o gun cok agladi yarim saat kalmisizdr tuvalette.. ama donum noktamiz oldu ve o tuvalete bir kere kaka yapti sonra hep yapti :)

Ben 3 yaştan önce açmam. Büyük oğlum 3 yaş 3 aylıktı 1 günde alıştı daha hiç kaçırmadı şu an 6 yaşında.
Ortancam 28 aylık düşünmüyorum yine aynı şekilde 3 yaşında hazırlayacağım.
Erken yapınca çocuk tam algılamıyor bence

Bugün psikiyatrist beni aradı, dün bu konu havada kaldığı için bir kez da sordum ve Sticker önerdi. Ödül-mahrum bırakma şeklinde ilerleyin, tuvalete her kaka yaptığında Sticker yapıştırın 4-5 Stickerda ödül verin dedi. Bu belki 1 ay alırmış ama kesin sonuç olurmuş. Vitamin aldım şeker şeklinde. Bugün denicem bakalım. Sticker da sipariş ettim, görücez 😶 vitaminin tadına baktırdım önce, sonra kakasını tuvalete yaparsa şekerden vereceğimi söyledim. Sanki öyle dememişim, çişini yine balkona yaptı 🤦🏻‍♀️ kakayı da kreşte küloduna yapmış, hafif de cıvıkmış, atmışlar külodu çöpe. Bugün başka kaka yapar mı bilmem. Umarım bu süreç bir an önce biter.

Yorum yazan herkese çok teşekkür ederim. denemeye çalışacağım.

X