Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
Normalin sancısını çektim ama doğurmadım. Iki oglumda sezaryen. Ben ayni gün ayaga kalkip agri cekmeyenlerdenim. Ikinci dogumumda sutum gelmedigi icin 4 saat sonra karnima sikilan bir sprey ile dusa girdim. O kadar rahattim. Iki oglum da 7.5 aylik doğdu bu arada.
Bana sorsan 20 lik diş cektirmek sezaryenden daha zor.
Ama herkesin hikayesi farklidir.

• Beğen
Reactions: csi
Normal doğum yapamadım. Zorunlu gerekçelerle sezeryan yapmak Zorunda kaldım ama öyle dedikleri gibi aylarca yada haftalarca falan sürmedi ağrım sancım ertesi gün ayakta ve bebeğimleydim. Dikişleri zaten görmüyosınuz bile yok dikişlerim oturmadı yok doğrulamadım bunlar kişiden kişiye göre değişen kavramlar. Normal doğum yapıp haftlarca oturamayan yada dikişleri iltihaplandığı için ilaç kullanmak zorunda kalan insanlar da tanıyorum. Seçeneğiniz ne olursa olsun gözünüz de büyütmeyin elbette biraz canınız yanacak ama unutmayın canınızdan bir can doğuyor.
Ben de iz bile yok ameliyata dair :KK66: Ve cok rahat gecirdim. Herkesin acı eşiği farkli. Neden benim sezaryenlerim bu kadar rahat bilmiyorum bende :KK66:
Normal dogumda da oturamayanlar var .
Neyse Allah herkesi tek nefeste kurtarsın

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
16 sene önce 36+3'te 48m 2680kg kızımı doğum başlamasına rağmen sezaryenle doğurdum. Bebek zaten doğum pozisyonu almamıştı ama ben en başından beri normal doğum düşünmüyordum. Yani sezaryen gününü beklemeden kendi çıktı geldi cadı. 18:30'da hastanedeydik , 21:25'te kızımız doğmuştu. Yani aslında doğum sancısının çoğunu çektim. Ertesi gün hastanenin cafe'sine (terasa) çıkıp türk kahvesi içmişliğim var. (oda çok kalabalıktı onlardan kaçtım aslında :KK66: ) Evde de lohusa yatağımda neredeyse hiç yatmadım.

Gelinim ve en yakın arkadaşımızın eşi epidural sezaryen yaptırdılar (benim zamanımda çok yeni idi. Dr'umun önermesine rağmen ben cesaret edememiştim). Her ikisinin de yaşı 40+ idi. Her ikisi de "riskli gebelik hekimi" tarafından takip edildi. İkisi de toplasanız 1 hafta yatmamışlardır.

İki eltim normal doğum yaptı. Birininki 18 saat diğerininki 7,5 saat sürdü. İkisi de alttaki dikişleri sebebiyle çok da rahat oturamıyorlardı.

Şu daha iyidir, bu daha kötüdür diyemem. Herkesin yapısı farklı, duygusal ve fiziksel gereksinimleri farklı. Bunların hiç birini düşünmeyin.Her doğum kendine özeldir.

Sağlıkla kucağınıza almanızı temenni ederim. Bol bol dinlenin şimdi. Yakında öyle ya da böyle dinlenmeye vakit bulamayacaksınız :KK66:

Ben de iz bile yok ameliyata dair :KK66: Ve cok rahat gecirdim. Herkesin acı eşiği farkli. Neden benim sezaryenlerim bu kadar rahat bilmiyorum bende :KK66:
Normal dogumda da oturamayanlar var .
Neyse Allah herkesi tek nefeste kurtarsın
Aynen bende de yok. Benim ağrı eşiğim de oldukça düşüktür aslında. Ben sonrasında da sadece antibiyotik kullandım. Ağrı kesici bile almadım diye hatırlıyorum.

Sanırım dr ile alakalı bu durum. Benim etrafımdaki sezaryenliler de hep rahattı (dr'larımız ayrı) normalciler bildiğiniz sürünüyordu. Anlamadım gitti..

Doğumhanede asla 2.yi doğurmayacağım diyordum. 2.yi doğuruyorum, onuda normal istiyorum. Aradanda hepi topu 2.5 yıl geçti, her sancımı saniye saniye hatırlıyorum. Düşünün nasıl bi bağımlılık, sonrası nasıl bir rahatlık ve ne kadar güzel bi his. Çocuğunuzla en yakın olduğunuz son anınız, o dünyaya gelmek için uğraşıyor, siz getirmek için. Çok güzel bi işbirliği. Birde doğar doğmaz belde ki bacakta bütün ağrılarım uçup gitmişti.

Acıların boyutunu anlatamam. Herkesin tecrübes farklı, ben bu acıdan haz alıyorum şahsen. İmkanınız varsa normal doğurun.
Psikopatmisin:KK70:

Bunu söylemek için geç kaldım mı bilmiyorum ama olumsuz doğum hikayelerini okumayın düşünmeyin. Olumlu düşünün her şey olumlu olsun. Sancılar dakika olarak daha sık olduğunda hastaneye gidin. Ben gittiğimde doktorum 5 santim açık var nasıl durdun demişti. Acı eşiğidye bir şey kişiye özel inanın. Hayırlısıyla yavrunuzu kucağınıza alın, sevgiler...

Normal doğumun zorluğu kolaylığı kişilere göredeğişebilir benim için kolaydı o kadar korkunç değildi sancı zor oluyor ama kendi sancınızla doğum yaparsanız zor olmaz bana ilk doğumumda suni sancı verdiler çok kötüydü doğum yaklaşınca 2 3 dakikaya bir sancı giriyor en sık olanı bu aralık Allah kolayca doğurmayı nasip etsin sağlıcakla kucağınıza alırsınız inşaallah

Ben de sezeryanla doğurdum ve ertesi gün den itibaren ayaklandim. Hiç öyle agri sizi olmadı.
İlk dogumumda suni sancı verdiler öyle doğurdum çok Feci ydi. Belki suni sancı etkisi belki ölmüş bebeği doğurmak vs vs gerçekten çok aciliydi.

İki normal doğum yaptım 1 sene arayla.
Ve ikisi de o kadar başka ilerledi ki anlatamam.
Ama şunu söyleyeyim, sancıda bir şey yok korkmayın.
Sunni sancı felaket, Allah ondan esirgesin.
Dolayısıyla benim bile arası bu kadar az doğumlarım bambaşka ise, sizlerin kendinizi diğer kadınlarla kıyaslamanız ya da deneyimleri öğrenmeniz oldukça saçma olacaktır.

Doğumu değil sonrasindaki uykusuz gecelerinizi düşüp (bebek uyudu,uyandi,ağladi,alti kirlendi,banyosu,v.b.,v.b.)şu anin tadini çikarin.
Dinlenin,uyuyun(uyumaya çalişin).

Doğurmak zor olsaydi bütün dişi canlilar dogurmazdi ikinciyi,üçüncüyü,v.b.
Etrafiniza bakin,birsürü çocuk var boy boy.
Demekki hayat devam ediyor.
Haa oyle koltukta otururken bebeği kollarima versinler değil tabiki.
Ama doğal bir olay olduğu icin olup bitiyor,geçiyor.
Sağlikla alin bebeğinizi kucağiniza inş.

Oncelikle Allah bebeginizi saglikla kucaginiza almayi nasip etsin insallah.Ben de 8 ay once 40+3 te normal dogum yaptim.Ayni sizin gibi kafamda bin turlu sorular vardi.Normal dogum istedigim icin nasil olacak nasil baslayacak acaba once suyummu gelecek diye dusunmekten sabahlara kadar gozume uyku girmiyordu.Benim sancim olmadan sabah kalktigimda suyum geldi bir anda.Sakin sakin panik yapmadan hastaneye gittik.Sancilarim ufak ufak 2 saat sonra hastaneye yatinca basladi.Once zaten 5 dakikada bir falan azar azar sanci geliyo.giderek dakikalar sıklasiyor tabi.Şöyle söyliyim.benim adet sancilarim hastanelik olacak kadar cok olurdu.Dogum sancim adet sancisi kadardi diyebilirim.Gozunuzde buyutmeyin.Ben cok buyuttum, cok dusundum ,cok korktum ama o kadar zor gecmedi dogumum.Bol bol dua edin.Allah kolayini verecektir.Bir de ben 37.haftamdan sonra hergun gunde 5-6 tane ramazan hurmalarindan yemistim.Dogumu kolaylastirma etkisi var.

Herkesin dogum sekli farkli olur ama anlatayim gece 2de suyum geldi once az az sonra cogalmaya basladi evde panik halinde olemi boylemi derken hastaneye gece 4de gittim acilmama baktilar 3cm dedi yatis verdi sancinin gelmesini bekle yat dedi sabah 6da karnim agrimaya basladi sabah 9a kadar boyle zaman gecti acilmama baktilar 6cm dedi sancim vardi ama hizlandirmak icin acilmayi suni sanci verdiler 10.30da bekledim agrim artmaya basladi siddetli adet sancisi gibi dusun biraz yatakta kivrandiran tarzda ve tek dusundugum sey birazdan hersey bitecek ve kucagimda olack diye dusundm artik geldigini hissediyodum geldi bebek geliyo diye bagrdim sonra doguma aldilar ve oglen 12de kizima kucagima aldm simdi yine hamileym allah kolay dogum nasip etsin insllah bu arada 38+6da dogdu

2 normal doğum yaptım ama doğuma kadar hiç normal doğum videosu falan izlemedim kimseylede konuşmadım. Milyonlarca kadın yapıyor neden ben yapamıyım dedim ve gittim. Dedikleri gibi her doğum farklıdır ama şunu söyliyim ilk doğumumda ben sancılar başladığında hani filmlerde çığlık çığlığa bağırıp gidiyorlarya hastaneye öyle sancı olmasını bekliyorum ama adet sancısı gibi ağrı olup gidiyor. Hastaneye gittiğimizde ben bugün git yarın gel diyceklerini düşünürken eşim arabayı parkedip gelene kadar 20 dk da doğurdum ben:)) 2. Side neredeyse aynı şekilde oldu. 2. Sinde ne yaşıycağımı bildiğim için biraz korktum elbet ama hep kendimi yarım saat sonra bştecek diye telkin ettim ve başardım. Korkmamanı bir sakıncası yoksa sağlığın açısından normal doğum yapmanı tavsiye ederim. Bence harika bşr duygu.

24 saat sancı çekip doğurdum kızımı ama yine çocuk yapsam yine normal doğum yaparım herşey sadece anlık geçip gidiyor üstelik bende panik atak var ben doğurduysam herkes doğurur

Her vucut bambaska
Kimisi vajinal dogum yapar dikislerinden ceker.
Kimisi sezeryanidan dertlidir.
Ben sezeryan yaptim 4 saat sonra ayaga kaldirdilar zaten sonrada hep ayaktaydim.
Kimi vajinal dogumdan yuruyerek cikar
Bunun aci esiginden cok vucudun toparlama sureciylede alakasi var
Zamani geldiğinde dogum seklinizi doktorunuzla secmeniz en guzeli

Oncelikle Allah bebeginizi saglikla kucaginiza almayi nasip etsin insallah.Ben de 8 ay once 40+3 te normal dogum yaptim.Ayni sizin gibi kafamda bin turlu sorular vardi.Normal dogum istedigim icin nasil olacak nasil baslayacak acaba once suyummu gelecek diye dusunmekten sabahlara kadar gozume uyku girmiyordu.Benim sancim olmadan sabah kalktigimda suyum geldi bir anda.Sakin sakin panik yapmadan hastaneye gittik.Sancilarim ufak ufak 2 saat sonra hastaneye yatinca basladi.Once zaten 5 dakikada bir falan azar azar sanci geliyo.giderek dakikalar sıklasiyor tabi.Şöyle söyliyim.benim adet sancilarim hastanelik olacak kadar cok olurdu.Dogum sancim adet sancisi kadardi diyebilirim.Gozunuzde buyutmeyin.Ben cok buyuttum, cok dusundum ,cok korktum ama o kadar zor gecmedi dogumum.Bol bol dua edin.Allah kolayini verecektir.Bir de ben 37.haftamdan sonra hergun gunde 5-6 tane ramazan hurmalarindan yemistim.Dogumu kolaylastirma etkisi var.

Bu arada eklemeyi unutmusum.5 cm acikliktan sonra epidural yapildi.Epidural yapilir yapilmaz acikligim 9 cm e cikinca hemen doguma alindim.epidural acilmayi hizlandirdi.

X