Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

Fiyatlar nasil o hastaneden diğer hastene gibi mi yoksa fiyat ucurumu varmi acaba
O hastaneyi dusunmustum ama kagithane derindere hastanesinde dogurdum. Derindereden cok memnun kaldim. Kalabalik bir yer degil. Butun ilgi bebegimin ve benim ustumdeydi. Doktorum özel bir muayenede çalışıyor. Hastaneye sadece dogum icin doktorumla birlikte gittim.

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
C

Canim nasilsin dogmus olmali bebisin nasil dogurdun.ben hamileyim 38 haftalik ayni korkular bende de var.napicam hic bilmiorm

Veee başlıyorum:)
Dusuk tehlikeli, erken doğum riskli bir gebeliğim vardi ki 38 haftaya gelebildik. :) Sancim vardı ama acilmam olmuyordu. Bi kaç defa gittik sanci var diye, hepsinde net de 100 leri gördüm ama açıklığım yoktu. Sana şunu söyleyeyim, diyorsundur nasıl anlicam sancıyı diye ama anlaşılmadan bisey değil. :) bende korkuyordum normalden. Sezaryen istiyordum. Bebeğimin en iyi şekilde emmesi, ona çok iyi bakabilmek için normal olması gerekiyordu. Kendime dedim, alıştırılan korkmicam diye. Ilk önce normal doğumun avantajlarını okudum. Daha sonra da olumlu doğum hikayelerini. Asla olumsuzları okuyup korkutmadım kendimi ve her gün eşime, normal dogurcam ve çok kolay olacak dedim. Motive ettim kendimi. Doktoruma da normal istediğimi söyledim. Zaten doktorumda normalden yanaydı. Neyse sancılarla bekleye bekleye 39+2 olduk. Kontrolümüz vardı. Gittik, doktorum baktı bebeğimiz iyi çok şükür dedi. 24 haftada doğurma diye uğraşırken bu haftalara gelebildik dedi :) baktı sancim var yine açılma yok. Tabii ben tedirginim. Normal doğuramayacak miyim niye acilmam olmuyo dedim. Merak etme sakin ol dedi :) 40 haftaya kadar bekleyelim dedi tamam dedim. Neyse ben üzerimi içeride düzeltirken doktor eşime, propess diye yeni bi yöntem var. Açılmayı sağlığı. Sizi telaşlı telaşlı bekletmeyelim onu yapalım isterseniz demiş, ben o ara duymadım. Eşimde olur demiş, biliyo çünkü bi an önce doğurmak istediğimi:) çıktım baktım doktor hadi doğuruyorum, sancin da var zaten dedi, ben mutluluktan hiçbişi diyemedim. Eşim tuttu kolumdan çıktık kapıdan. Çıkar çıkmaz dedim ki; ben doguruyo muyum yanii:KK68:

Şoktaydim hala :) sanki şaka gibi geliyodu. Hemen eve gittik eşyalarımızı alıp geldik. Yolda ben çok rahatım şaka gibi. Korku, endişe yok. Vardık hastaneye, yatisim yapıldı öğleden sonra. Annemleri aradım. Eşimle yemek yedik sohbet ettik, gülerek eğlenerek bekledik doğumu. Saat 19:00 da propess takıldı. 24 e kadar gayet iyi sakindim. Tek sıkıntı propess canımı yakiyodu. Sancin yavaştan artıyordu. Bende sürekli terliyordum. Annemler yat diyordu hiç yatmadım. Odanın içinde hep yürürüm. Yürüyünce iyi hissediyordum. Sandım giderek artıyordu ama dayanilmicak gibi değildi. Ebem gelince propess canımı yakıyo çıkartamaz miyiz dedim, doktoruma sordu ve çıkardılar. Normalde 3 e kadar kalacaktı ama ben istemedim. Keskin bi acısı vardı. Yarına kalabilir erken çıkardık propess i dediler. Tamam dedim neyse bekliyorum sancim yine artıyo, arada nst cekiliyo. Çok terledim, duş almak istediğimi, sıkıntı olup olmicani sordum. Alabilirsin dediler. Alınca bayagi rahatladım. Saat ilerledikçe sancim arttı, ahlamaya başladım baya. Ebe geldi acikligimi ölçtü, 2. Sonrakinde,4. Dedi sabaha falan kalır diye,gitti. Benim candım hızla artmaya başladı çağırdı annemler yine ebemi, aciklik 8. Ben bu ara baya kıvranmaya başladım. Tuvalet yatak arası gidip geliyorum. En son lavaboya gittim ve suyum geldi :) ben artık bayagi sanci çekiyordum. Geliyodu sanci, eşinin elini sıkıyordum ve geçiyordu. Annemle kv vardı hep biseyler diyorlardı. Bi ara onları bile kovmuşum çıkın gidin diye :) neyse yine dayanamıyorum dedim ve geldi ebe, aciklik 10 ve gidiyoruz dedi. :) hemen dogumhaneye aldılar. Doktorum evdeymiş ona haber verdiler, hazırlığı yaptılar. O ara sancim gelip gidiyordu. Neyse geldi doktorum :) dedim 3 ikinmayla olabilir mi diye :) sen istersen yaparsın dedi. Sandım tam gelince ikin dedi. Daha önceden de nefes egzersizlerini araştırmıştım yardımcı oldu. Geldi sancim ve gücümü ıkınmaya vererek ikindim, aferin çok iyi dedi doktorum. Sonra tekrar geldi sancim ve tekrar ikindim, saçlı bi kızın geliyo dedi ebem :) doktoruma 3 le olacak mı dedim, sen yaparsın dedi. Tüm gücümü toplayıp gelince iyice ikindim ve ılık birşey iniverdi içimden doktorum bak 3. de geldi dedi:) ve kızım, işte o an çıktı :) ne sancim ne agrım kaldi onu görünce:) doktorum kordonunu kesmeden göğsüme koydu :) o mutluluk hele ki o melek kokusu, tarif edilemezz. Şükürler olsun rabbime dedim. :) eşim geldi, fotoğraf çekindik. Kızımı yanımda giydirdiler, o ara plasenta çıkarıldı, dikisim atıldı. Kızım pek ağlamadı, yoğun bakıma kontrol amaclı aldılar. 2 saat sonra kucagimdaydi. Hayatımın en güzel zamanıydı:) iyiki de normal doğum yaptım. Korkulacak hiçbişey yok :) o an için bile yine olsa yine çekerdim aynı sancıyı.

Nasıl yazdım bilmiyorum :) arada kızım mizmizlaniyo şimdi o yüzden dikkat edemedim kusura bakma canım. :KK68:
Başka sormak istediğin ne olursa sor, cevaplarım. Daha da yazardım ama bebeğimle ilgilenmem lazım. :) :anne:

Ne zaman istersen soru sorabilirsin :KK200:

Merhaba. Öncelikle bebeğinizi güzel günlerde sağlıkla büyütünüz. Ben bir şey danışmak istiyordum. Doktorum bana da propess önerdi. Benim açılmam yok, sancım yok, suyum tıkaç filan gelmedi, bebek doğum pozisyonunda ama doğum kanalına girmedi. 39+5 teyim. Acaba sizde mi bu durumdayken kullandınız fitili?

Merhaba. Öncelikle bebeğinizi güzel günlerde sağlıkla büyütünüz. Ben bir şey danışmak istiyordum. Doktorum bana da propess önerdi. Benim açılmam yok, sancım yok, suyum tıkaç filan gelmedi, bebek doğum pozisyonunda ama doğum kanalına girmedi. 39+5 teyim. Acaba sizde mi bu durumdayken kullandınız fitili?
Merhaba. Bende sancı varken acilma olmadigi icin yapildi. Doktorum kendisi yerlestirdi. Ve bebeğim kanala girmisti. Suyum acilma basladiktan bi muddet sonra geldi. 😊 Eger doktorunuza guveniyorsaniz dusunmeyin derim. Ben soru bile sormadim. O kadar guveniyordum.😊
Umarim açıklayıcı olmuştur 🤗

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
Şimdiye kadar dogurmussunuzdur. Sağlıkla büyütün. Sizin nezlinizde tüm hamilelere soyliyeyim. İlk doğumunuz olsa bile zamanı geldiğinde vücudunuz ne yapacağını bilmiyor vücudunuz doğurmayı biliyor bebeğiniz doğmayı biliyor

Merhaba. Bende sancı varken acilma olmadigi icin yapildi. Doktorum kendisi yerlestirdi. Ve bebeğim kanala girmisti. Suyum acilma basladiktan bi muddet sonra geldi. 😊 Eger doktorunuza guveniyorsaniz dusunmeyin derim. Ben soru bile sormadim. O kadar guveniyordum.😊
Umarim açıklayıcı olmuştur 🤗

Yani bebek fitilden sonra kanala girdi anladığım dimi. Doktoruma güveniyorum evet. Sadece hani hiç açılması sancısı olmayan bebeği doğum kanalına girmemiş olan birinde etki eder mi diye bilmek istedim

Ben de 6 ay önce dogum yaptım. Sezaryen istiyorum dedim. Ama doktoruma sorduğumda, adı üstünde normal dogum ve bunu öneririm dedi..Normal dogum tercih ettim. Şuan tekrar olsa yine normal dogum derim. Çünkü ben dogum dan sonra ayaga kalkıp odama yürüyerek geçerken ertesi sabah evime kucagımda bebegim le giderken, sezaryen olan diger 6 arkadaş aglaya sızlaya yürümeye çalışıyorlardı eşleri de yanlarında. Bebeklere de başka yakınları bakıyordu.Ha zorunlu kalırsınız o zaman tamam ama benim gördüklerim normal dogumdan korktukları için o acıya katlanmışlardı.

Açıkçası benim kanama oldu ve sancı olmasa da korkumdan hemen gittim doktora gece 4 gibi. Sabah doktorum baktığında hala sancı yoktu ve 5 cm açılma vardı. 10 cm olana kadar egzersizlerle bekledim. Suni sancı veya agrı kesici almadım, epidural de almadım. 10 cm olunca dogum haneye yürüdüm. Hiç bir agrı olmadan doktorumun sayesinde rahat dikişsiz bir dogum yaptım. Eşimle de evimle de güzel ilgilenebildim sonrasında. Bu yönden büyük kolaylık oldu. Kiloyu da 2 hafta içinde verdim.

Sıkıntı yoksa normal dogum öneririm, varsa da bebeginiz için tabiki sezaryen dogum öneririm. Korkacak birşey yok yalnız rahat olun ve dua edin.

Ayrıca evet nefes egzersizi çok fayda saglıyor, ben Panikatak oldugum halde eşim normal dogum yaptığıma şaşırdı. Bu egzersizin de faydası var
Hangi hastanede hangi doktorda yaptınız doğumu acaba

Ben İstanbul avrupadayım daha doğuma çok var ama henüz güvenilir bir doktor buldum diyemem
İyi araştırın mutlaka vardır orada. Benim doktorum çok iyiydi sagol sun ilçe olmasına ragmen şehirlerden gelenler oldu hep. Onun sayesinde dikş bile atılmadı. Çok rahat oldu dogum. Siz de bulabilirsiniz orada

İyi araştırın mutlaka vardır orada. Benim doktorum çok iyiydi sagol sun ilçe olmasına ragmen şehirlerden gelenler oldu hep. Onun sayesinde dikş bile atılmadı. Çok rahat oldu dogum. Siz de bulabilirsiniz orada
Ne kadar güzel... İstanbul kalabalık, 1doktor günde 30kadın doğurtuyor ,yoruluyor, uğraşmak istemiyorlar.. Atıyorlar kesiği.. Gerçi 3günde geçen yaralar ama.. Bir de şey soracağım, vajina da genişlik kalıyor mu, eski haline dönüyor mu?

Ne kadar güzel... İstanbul kalabalık, 1doktor günde 30kadın doğurtuyor ,yoruluyor, uğraşmak istemiyorlar.. Atıyorlar kesiği.. Gerçi 3günde geçen yaralar ama.. Bir de şey soracağım, vajina da genişlik kalıyor mu, eski haline dönüyor mu?
2 3 ayda eski haline döndü. 40 günde eski haline döndü ama hafif genişlik vardı. 3 ayda tamamen eski haline döndü gün geçtikçe aynı eskisi gibi oldu. Kegel egzersizin hamileyken de cok yapmıştım dpgumda sonra da bunu öneririm

2 3 ayda eski haline döndü. 40 günde eski haline döndü ama hafif genişlik vardı. 3 ayda tamamen eski haline döndü gün geçtikçe aynı eskisi gibi oldu. Kegel egzersizin hamileyken de cok yapmıştım dpgumda sonra da bunu öneririm
Bende yapıyorum canım, zaten normal doğuma da faydası varmış duyduğum kadarıyla

Evet var tabiki. Doktorum bana dedi ki dediklerimi uygularsan dikiş yapmayız diye. Tamam dedim tam yırtılacakken dur dedi bu egzersizleri sayesinde durabildim.bu sebeple dikişsiz atlattım.
Yani nerede dur dedi tam olarak acaba ıkınırkrn mi sancı çekerken mi

Evt dogum sırasında dedi. Bebek cıkarken 3 5 kez ıkın ve sonra dur dedi evire çevire yırtılması ı önledi
İyi doktor demek ki yaa. Ben İstanbul gibi her saniye yüzlerce doğum olan bir yerde, doğurtmaktan bıkmamış bir dr nereden bulacağım 😁 etrafımda normal doğum yapan herkes kesiliyor ama korkutucu bir şey değil bunu biliyorum. Temiz olduğun sürece yaranın çabuk iyileştiğini de biliyorum.. Sadece, kesilmemesi daha iyi :)

X