Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
6 saat sancı sonrası 15 dakikada dünyaya gelen kızıma kavuşma anını anlatacağım :)

Tarih 22 Eylül 2018. Gece 1 gibi uyumaya gittim, sabah saat 05:30'da ben uyurken suyum geldi, uyandım, dedim herhalde altıma kaçırdım istemsizce. Neyse kalktım banyoya koştum, ama dur durak yok, seffaf su ara ara akıyor. Aha zamanı geldi, 28ini bekleyemeyecek prensesimiz dedim. Hemen hastaneyi aradım, dedim suyum geldi, gelirken herhangi bir evrak falan getirmem gerekli mi? Hayır, sadece kimliğinizi alın acile gelin, sizi yönlendirirler dedi. Tamam dedim, duşa girdim, duş sonrası tekrar çantaya göz attım. Derken bu arada saat 6 buçuk oldu. Eşimi uyandırdım, dedim suyum geldi hadi kalk. Eşim tabii bir afalladı, doğum mu başladı dedi. Evet dedim. Panikle yataktan fırladı, arkadaşını aradı apar topar bize geldi. Hadi hadi gidiyoruz dedi eşim. Dedim nereye dur daha kahvaltı yapacağız. Adam bendeki rahatlığa hayran. Bir güzel kahvaltımı yaptım ardından 3-5 tane hurma yedim (açılmada çok faydası oldu), yola çıktık 07:20'de. Devlet Hastanesi'nin yolunu tuttuk. 07:30'da acilin kapısından girdik. Bizi yönlendirdiler, saat 08:00'de giriş yapıldı, forum falan doldurduk, 08:30'da serum verdiler, NST'ye aldılar. Ebe geldi gitti kontrol etti, dedi "Aaaa, sancın çok yükseklerde birşey hissetmiyor musun?", bende tık yok, "yooo" dedim. Kadın şaşırdı. Saat 9 gibi ağrılar biraz daha belirginleşti, adet sancısı gibi ara ara yokluyordu. Doktor açılma var mı diye kontrol etti, dedi 2 santim açılma var. Derken saat 12:00'yi buldu, Ebe geldi baktı, 3 santim açılma var, 4'e yaklaşmış dedi. Dedim herhalde bu gidişle akşam sekiz'i bulur. Derken sancılar hafif hafif arttı, ıkınma hissi geldikçe nefes alıp verişlerim ritmik şekilde devam ediyordu,ıkınmamaya çalıştım Ebe'nin de dediği gibi, kafası yoksa su toplar demişti. Saat 13:00, açılma 4 santim. Saat 14:25, açılma 5 santim. Saat 14:40, açılma 6 santim. Ama hala ıkınmamaya çalışıyorum, sanki tabiri caizse çiş/ kaka yapma hissi oluştu. Saat 15:00 sadece kaka yapma gibi hissi oluştu, bu sefer dayanamadım, herhalde 7 santim olmuştur diye kendi kendime düşünüyorum. Dayanamayıp ıkındım, kimse yok yanımda, o sıra da Ebe son duruma bakmaya gelmişti, derken benim "bebek geliyor" dememin ardından kadın çığlık attı "duuuur durrrr, ıkınma, doğumhaneye yürüyeceğiz, bebeğin kafasını hissettim" dedi bi yandan da kontrol edoyor. "Tamam" deyip doğumhaneye yürüdük. Ebe'nin bir eldiven giyişi vardı görmeliydiniz :)
Ben dayanamadım, Ebe de hazırdı. Saat 15:15, 3 kez ıkınmamla geldi. Benle beraber doğumhaneye girenler yarı baygın, yorgun çıktılar, ben sanki doğuma girmemişim gibi. Aynısını eşim de söyledi. Ebeler eşime, en rahat ve hızlısı sizinki oldu dedi. Bebek dünyaya geldikten 2 dakika sonra da eşi geldi. Ebe döndü baktı, dedi ki "çok şanalısın, ikinci doğumun da çok rahat olacak". Başta 3200 gram denilen minik prensesimiz 48 santim ve 2700 gram ile gözlerini açtı :)

Ben de 6 ay önce dogum yaptım. Sezaryen istiyorum dedim. Ama doktoruma sorduğumda, adı üstünde normal dogum ve bunu öneririm dedi..Normal dogum tercih ettim. Şuan tekrar olsa yine normal dogum derim. Çünkü ben dogum dan sonra ayaga kalkıp odama yürüyerek geçerken ertesi sabah evime kucagımda bebegim le giderken, sezaryen olan diger 6 arkadaş aglaya sızlaya yürümeye çalışıyorlardı eşleri de yanlarında. Bebeklere de başka yakınları bakıyordu.Ha zorunlu kalırsınız o zaman tamam ama benim gördüklerim normal dogumdan korktukları için o acıya katlanmışlardı.

Açıkçası benim kanama oldu ve sancı olmasa da korkumdan hemen gittim doktora gece 4 gibi. Sabah doktorum baktığında hala sancı yoktu ve 5 cm açılma vardı. 10 cm olana kadar egzersizlerle bekledim. Suni sancı veya agrı kesici almadım, epidural de almadım. 10 cm olunca dogum haneye yürüdüm. Hiç bir agrı olmadan doktorumun sayesinde rahat dikişsiz bir dogum yaptım. Eşimle de evimle de güzel ilgilenebildim sonrasında. Bu yönden büyük kolaylık oldu. Kiloyu da 2 hafta içinde verdim.

Sıkıntı yoksa normal dogum öneririm, varsa da bebeginiz için tabiki sezaryen dogum öneririm. Korkacak birşey yok yalnız rahat olun ve dua edin.

Ayrıca evet nefes egzersizi çok fayda saglıyor, ben Panikatak oldugum halde eşim normal dogum yaptığıma şaşırdı. Bu egzersizin de faydası var

Herseyi detayina kadar anlata bilirim ama cok kisa tutiyim :) kafasi ciktigi an bütün agrilar diniyor ... onu kendi vücudundan cikmasini hisediyorsun ve bu hic aci verici degildi benim icin ... dikilmedimde :) slak ediyor cikiyor vallah hahaha sonra ilk is asaga bakiyorsun nasil gözüküyor diye saclari varmi burnu agizi kaslari kime benziyor alleri ayaklari ... ilk bagris ... aman allahim bu bebek benim mi ben mi dogurdum duyorsun ... dogumumdan sonra hemen emzirdim bebegimi muayne ettiler inan o dogumhaneden yürüyerek ciktim kucagimda bebegim ile hic birsey hisetmedim o an cok mutluydum cok mutluyduk :) bence sen dogumdan korkma lohusaliktan kork dogum dedigin ne ki? Öylede böylede atlatican iste :)
Ablam yanimdaydi dogumhanede o fenalasti vallahi ben bütün acilari unutmusdum o fenalik gecirdi hahahaha suni sanci ile dogurdum 29 saat sürdü :) aleyna tilki o sen olsan bari dinledim :) dans ettim ha birde ben dört bacak üstünde ve yan yatarak dogurdum :)

Normal dogum yaptim. Hamileyim yine normal dogum yapmak istiyorum. Ama lütfen bunlari kafaniza takmayin. Milletin dogum hikayelerini dinlemeyin. Her kadin farklidir, herkesin agri esigi farklidir ve ayni kadinin her dogumu da farklidir. Dogum yapmak yaratilisimizda var. Kendinizi sürecin akisina birakin, bebeginizle kavusmaya odaklanin sadece.

Ben çocuk doğurmadım ama bu konularda motivasyonum hayvanlar. O garipler kışın ayazında o sancıyla güvenilir bir yer bulup öylece doguruveriyorlar. Ne bir psikoljik destek ne de güvenli bir ortamları var. Ama yine de annelik o gücü veriyor demekki.

Normal dogum yapinca sanciyi cekeceksiniz dogum olcak ve bitcek ayaga kalkcaksiniz. Sezeryan olcaksiniz dikislerinizden gunlerce haftalarca dogrulamicaksiniz dikis acisini gunlerce cekceksiniz bebeginizi kucaginiza rahatca egilip alamayacaksiniz. İki secenekten biri cok aci verici digerinde sifir aci diye bir sey yok ki.

Genelleme yapmasak daha doğru olur.
Sezaryenliyim ama ilk gün haricinde acı çekmedim hiç. Ikinci gün evimde misafir bile ağırladım hatta.
Sezaryen harikadir demiyorum elbette ama doktorun ve anestezistin tecrübesine göre de kolaylasip zorlaşması mümkün

Genelleme yapmasak daha doğru olur.
Sezaryenliyim ama ilk gün haricinde acı çekmedim hiç. Ikinci gün evimde misafir bile ağırladım hatta.
Sezaryen harikadir demiyorum elbette ama doktorun ve anestezistin tecrübesine göre de kolaylasip zorlaşması mümkün
Ya tabiki oyledir ama genel olarak sezeryanda da bir aci var siz sansli kesimden olabilirsiniz ama cogunluk boyle degil
Ben de sezeryan kotudur demiyorum sadece konu sahibine moral vermeye calisiyorum

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
gece uykusu bende de yok kardeş korkudan dalıp bi anda sıçıyorum . sonra saatlerce dön evin icinde takiiii sabaha kadar ... belki 1 saat dalıyorum sonra
benim zorunlu sezaryan ... Allah yardim etsin hepimize ....

Suni sancıyla, normal doğum yaptım.
Çatım dar ve doğuştan tedavi edilmiş kalça çıkığım olmasına rağmen hem de.
11 saat sürdü,sancının başlamasından oğlumun doğmasına kadar geçen zaman.
3,470 gr doğdu oğlum.
Ne yazık ki tek çocukla kaldık ama tekrar hamile kalsam yine normal doğum yapardım.
Ertesi gün çocuğum kucağımda, güle oynaya çıktım hastaneden ki dikişlerim de vardı.
Bence bu konuda okuyup araştırmayı,başka doğum hikayelerini sorup dinlemeyi bırakın çünkü kaygınızı arttırmaktan başka bir şeye yaramayacak anladığım kadarıyla.
Mümkünse bir doğum hemşiresinden-koçundan destek alın.

Normal dogum yapinca sanciyi cekeceksiniz dogum olcak ve bitcek ayaga kalkcaksiniz. Sezeryan olcaksiniz dikislerinizden gunlerce haftalarca dogrulamicaksiniz dikis acisini gunlerce cekceksiniz bebeginizi kucaginiza rahatca egilip alamayacaksiniz. İki secenekten biri cok aci verici digerinde sifir aci diye bir sey yok ki.
cok.moral verici yazmışsınız teşekkürler :KK54:

Bunu dert edip kendinizi germeyin. Öyle ya da böyle olup bitecek. Ben normal doğumcuyum. Adı üstünde normal. Tıbbi bir zorunluluk yoksa normal olmalı diye düşünüyorum. Benim akşam 17:30 gibi suyum geldi. 21:25 de kızim doğdu. Doğumu beklerken hastane odasında dizi izledim. Sancı hem çok azdı. Hem de beni çok zorlamadı. Ama her insanın anatomik yapısı, agri esigi farklıdır. Siz de bunu yaşayarak öğreneceksiniz ancak. Doğum bir şekilde olup bitecek. Asıl ondan sonrası zor. Bununla ilgili araştırmalar yapıp okuyun. Bol bol da dinlenin.

2 dogumumu da normal yaptım. Biri suni sanciyla biri tamamen doğal. Ortalama başlaması bitmesi 5-7 saat surdu. Son 1 saat biraz zordu. Doğum haneye aldıkları ikindigim kısım hiç zor değildi. Şiddetli adet sancisina benzetiyorum ben. Doğunca herşey bitiyor ne ağrı ne sizi çok enteresan ve guZel. Hayırlı doğumlar diliyorum sağlıkla dogsun önemli olan o şartlar insanın elinde olmuyor. Ama bilin ki sancılı ama çok harika bir duygu

Zaten korkunuz varken ayrıntı istemek akıl karı değil. Ben hamileyken öyle şeyleri araştırmadim yani ayrıntılı olarak, etkilenmemek adına. Hamilelik yeterince stresliyken bunlara gerek yok. Felaket tellalı olmak istemem ama bazen hayat sürprizlerle doludur. Bazı şeyler istediğimiz doğrultuda gitmeyebilir bu yüzden çok sartlanmamak gerek. Ben normal doğum olsun diye her şeyime dikkat ettim. Doktor normal olmaması için sebep yok diyordu. Kısmet sezaryen oldu. Düşüneceğiniz tek şey çocuğunuzla sağ salim hayırlıca doğumu atlatmak olsun. Doğal bir süreç ve evet acı illa ki çekilecek yapacak bir şey yok.

Umarım kolay bir doğum olur ben normal doğum yaptım ama detayları seninle paylaşmayacağım çünkü yi bi dr a denk gelmedim sanırım birde aksilik yaşadım bence sende akışına bırak her Doğum farklıdır

X