Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

dar çatılı kişileri kırt diye kestiklerini biliyorum.acımasız gelmesin, sormuşsunuz söylüyorum.
ben de tokofobi var mesela, belli ki sizde de var ama buna rağmen hamile kalmanız ilginç olmuş.

İlk bebeğimi normal ikinciyi bebegimin kilosundan dolayı zorunlu sezaryan oldum her ikisininde kendine has sıkıntıları var tabı. Ama benim normal doğum dikişlerimde sıkıntı olmuştu bir türlü düşmedi uzun süre üzerime oturamamıştım bacaklarımı kısa kısa yürüyorrum doktorm normal yürümeye izin vermiyordu bebeğimle aylarca ilgilenemedim üzerime oturup emziremiyordum bile üstelik 4 dikişim vardı sadece ama bir türlü düşmedi kaynaşmadı. yani anleyecğınz cok zorlandım ama normal doğum yapıp 2 gün sonra ayağa kalkanda var. Kimseyle kıyaslamayın kendinizi. Çok ilginctir ki Sezaryandan sonra bebeğimle dahe iyi ilgilenebildim ben 1 hafta sonra eski halime dönmüştüm

Merhaba. Size bir vajinusmus geçmişi biri olaraktan bikaç öneride bulunucam. 1.5 yıl eşimle ilişki olmadı kendimi kasmaktan yani vajinusmus rahatsızlığım vardı hemde ileri derecede muayene asla olamıyodum. Bu hastalığı kendim yendim. 4 ay sonrada hamile kaldım. Son haftalar geldi çattı ve ben sizin gibi sürekli özellikle olumlu hikayeler okuyodum. Asla normal doğurumam ben diyodum çünkü daha muyane bile olamıyodum. Ve o gün geldi çattı. Değişik bi sancı geldi yani anlıyosun farklı olduğunu. Doktora gittim. Doktor secimi önemli. O kadar naziktiki ilk defa muayene olabildim ve 3 cm açılmam vardı doğum başlamış. Doktorumda çatımın çok müsait olduğunu normal dogum yapmam için ısrar etti tabiki geçmişte yaşadığım rahatsızlığı biliyodu. Bi cesaret geldi ve kabul ettim.epidural uygulama olcaktı . Yatışım oldu sürekli yürüdüm hiç yatmadım. Sancılarım arttı fakat şiddekli adet sancısı gibiydi.5 cm açılmam olunca belimden epidural iğne takıldı ve artık uyuştum hiçbir acı hissetmiyodum. Doğum zamanı geldi uyuşturucu dozunu dahada arttırdılar.bacaklarımı açtım ıkındım tabi hiçbir şey hissetmiyorum ıkınıyorum ama nefesimi tutup kendimi sıkıyorum.10 15 dk sürdü böyle doktor sancı gelince ıkın diyo çünkü hissetmiyodum. Aa bi anda bi çıkardı önüme koyou bebeğimi şok oldum nasıl ya ne ara çıktı e ben hissetmdim dedim güldük geçti dikiş atıldı 5 tane. Doğumum çok kolay oldu. Asıl önemli olan doğumdan sonra dikişlerin acısı ve lohusa stayla :olamaz: kendinize güvenin gerçekten herşeye değerler bi daha olsa yine normal doğum yaparım. Bebeğinizi sağsağlim kucağınıza alın inşallah
:KK36:

Kesisiz, epiduralsiz bir normal dogum hayal etmistim. Bir gun suyum gelmeye basladi az az. Sakin bir sekilde dusumu aldim, hastaneye gittim. Muayene ettiler. Aciklik yok. Onceki hafta idrar yolu enfeksiyonu gecirmistim. Bebek de gecirmesin diye suyumu patlattilar ve suni sanci verdiler. Aciklik olmada ve hic sancim olmadan baslayan surecte yaklasik 7 saatte dogurdum. Suni sanci birden gelince dayanamadigim zamanlar oldu. Pilates topunda zipladim ve rahatlatti. Bir ara dayanamadim. Epidural istedim. O sekilde dogurdum. Ve cok rahatti. Dogumdan sonra 1 ay kadar biraz bel agrisi hissettim ama bebegi tasimaktan mi bilmiyorum. Sonra gecti. Dogumdan sonra cok rahattim. Bebegimle esim ve ben kaldik butu .Gece. Sonrasinda da islerimi rahat hallettim. Epidural de bir secenek diye anlatiyorum. Simdi tekrar hamileyim. Ve epiduralsiz denemek istiyorum.
epiduralsiz normal doğum yapan biri olarak söylüyorum önce sancıyı bir süre çekecek sonra epidural isteyeceksiniz diye düşünüyorum. Çünkü ilkinde epiduralin rahatlığını tatmissiniz :) sağlıkla kucağınıza alın insallah.

Nasıl ki bir mucizeyle karnınızda bebek oluştuysa, bir mucizeylede sizin bedeninizden ayrılacak... Matematiksel olarak imkansız görünmesi sizi ürkütmesin herşey Allahın takdiriyle olacak teslimiyet içinde kavuşacağınız anın güzelliğini düşünün

Aynen 9 cm den once yasak diye biliyorum

Hayir, 4 cnm olunca gayet epidural yapilir ve hatta anne rahatladigi icin acilma inanilmaz hizlanir.
Iki kere epiduralle normal dogum yaptim, epiduralimi esim takti hatta cunku onun uzmanlik alani.
9 cm acilmadan sonra epidurali yapmazlar zaten, buyuk ihtimal anestezi uzmani mesgul ya da isteksiz oyuzden 9 cm e kadar bekletilme olmus.
Normal sartlarda bu imkansiz.
4 cm iken epidural aldim, yarim saat sonra acilmam 10 cm olmustu, doktor bu hizi gevsememe baglamisti.

1 sezo, 1 normal, 1 tane tekrar sezo var.
Catı darlıgı ve esneme problemı var, ebe hayatımda bu kadar esnemeyenıne ılk defa denk gelıyorum demıstı.
Ben bısı dıyemem ama o bebek oraya gırmıs oyle ya da boyle cıkacak. Ilk sezoda cok rahat olmustu, ama 2.sezo beni cok sasırttı. Dıkıs yerime hala el surmus degılım 14 aylık bebek, ıcım gıcıklanıyor. Dıkısı cok takma onu bır hata olarak gorup yok sayabılırsın ben gıbı

Ben iki cocuk annesiyim ikisindede normal dogum yaptım ve üçüncüye hamleyim Allah izin verirse bununda normal olmasını ıstiyorum bebeğinizi kucagınza alınca bütün acıyı sızıyı unutursunuz kızlar merak etmeyin

Doğum sanki bebeğin içeride kalmak için direndiği, annenin hep kan ter içinde kaldığı ve dünyada sayılı kadının başardığı bir şeymiş gibi gösteriliyor. Hz Havva’dan beri kimbilir kaç trilyon kadın doğurdu. Hiçbiri özel bir görev için seçilmiş değildi :) Doğumun başlaması demek bebeğin çıkış yolunda harekete geçmesi demek zaten. O da içerden çıkmaya çalışacak, süreç o şekilde ilerleyecek. Böyle olumlu düşünüp motivasyon sağlayıp bolbol yürüyüş yaparsanız hazırlanmış olursunuz. Hazır olma psikolojisi tamamı olmasa da Doğumun yarısıdır.

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.

Iki kere suni sanci+ epidural normal dogum yaptim.
Nasil diyim simsek cakmasi gok gurultusu gibi bisey normal dogum.
Sanci ani epidural alana kadar cok keskindi, suni sanci normal sanciya gore oldukca can yakiyor derler, hic kendi sancim olmadigi icin kiyaslayamiyorum tabi.
ilk dogum zor oldu ama dogum bittiginde odaya cikip bebegimi rahatca kucagima aldim,tasidim gezdirdim.
Ikinci dogumda elhamdulillah yuruyerek dogum haneden cikip odama gittim.
Bebek ve anne iyi olsun da Allah hayirli dogum nasip etsin.
Normalin sezeryanin stresine girmeyin.

Her aşamasını anlatamam :) ayıp kaçar :KK53:

Yalnız şunu söyleyebilirim ki, buralarda konu açarak anksiyeteni arttırıyor olabilirsin. Ne güzel sağlıklı bir gebelik geçiriyormuşsun. Araştırma yapmayı, düşünmeyi, elalemin tecrübelerini iyisiyle kötüsüyle dinlemeyi bırak. O telefonu kaldır ortadan :)

Kadınlar milyarlarca yıldır doğum yapıyor. Saniyede dört bebek doğuyor ya. Ben bunları yazana kadar hepsi kıçına şaplak yedi. Öyle veya böyle doğacak bu bebe. Telaş yok :)

Normal doğum yaptım. Öyküm baştan aşağı pozitif. Hem doğum anımı, hem iyileşme sürecini rahat geçirdim. Ben yaptıysam, doktorun da onaylıyorsa, sen de yaparsın. Sağlıkla kavuşmanız dileğiyle.. sezaryen veya normal doğum, her türlüsü kabulümüz :KK36:

6 saat sancı sonrası 15 dakikada dünyaya gelen kızıma kavuşma anını anlatacağım :)

Tarih 22 Eylül 2018. Gece 1 gibi uyumaya gittim, sabah saat 05:30'da ben uyurken suyum geldi, uyandım, dedim herhalde altıma kaçırdım istemsizce. Neyse kalktım banyoya koştum, ama dur durak yok, seffaf su ara ara akıyor. Aha zamanı geldi, 28ini bekleyemeyecek prensesimiz dedim. Hemen hastaneyi aradım, dedim suyum geldi, gelirken herhangi bir evrak falan getirmem gerekli mi? Hayır, sadece kimliğinizi alın acile gelin, sizi yönlendirirler dedi. Tamam dedim, duşa girdim, duş sonrası tekrar çantaya göz attım. Derken bu arada saat 6 buçuk oldu. Eşimi uyandırdım, dedim suyum geldi hadi kalk. Eşim tabii bir afalladı, doğum mu başladı dedi. Evet dedim. Panikle yataktan fırladı, arkadaşını aradı apar topar bize geldi. Hadi hadi gidiyoruz dedi eşim. Dedim nereye dur daha kahvaltı yapacağız. Adam bendeki rahatlığa hayran. Bir güzel kahvaltımı yaptım ardından 3-5 tane hurma yedim (açılmada çok faydası oldu), yola çıktık 07:20'de. Devlet Hastanesi'nin yolunu tuttuk. 07:30'da acilin kapısından girdik. Bizi yönlendirdiler, saat 08:00'de giriş yapıldı, forum falan doldurduk, 08:30'da serum verdiler, NST'ye aldılar. Ebe geldi gitti kontrol etti, dedi "Aaaa, sancın çok yükseklerde birşey hissetmiyor musun?", bende tık yok, "yooo" dedim. Kadın şaşırdı. Saat 9 gibi ağrılar biraz daha belirginleşti, adet sancısı gibi ara ara yokluyordu. Doktor açılma var mı diye kontrol etti, dedi 2 santim açılma var. Derken saat 12:00'yi buldu, Ebe geldi baktı, 3 santim açılma var, 4'e yaklaşmış dedi. Dedim herhalde bu gidişle akşam sekiz'i bulur. Derken sancılar hafif hafif arttı, ıkınma hissi geldikçe nefes alıp verişlerim ritmik şekilde devam ediyordu,ıkınmamaya çalıştım Ebe'nin de dediği gibi, kafası yoksa su toplar demişti. Saat 13:00, açılma 4 santim. Saat 14:25, açılma 5 santim. Saat 14:40, açılma 6 santim. Ama hala ıkınmamaya çalışıyorum, sanki tabiri caizse çiş/ kaka yapma hissi oluştu. Saat 15:00 sadece kaka yapma gibi hissi oluştu, bu sefer dayanamadım, herhalde 7 santim olmuştur diye kendi kendime düşünüyorum. Dayanamayıp ıkındım, kimse yok yanımda, o sıra da Ebe son duruma bakmaya gelmişti, derken benim "bebek geliyor" dememin ardından kadın çığlık attı "duuuur durrrr, ıkınma, doğumhaneye yürüyeceğiz, bebeğin kafasını hissettim" dedi bi yandan da kontrol edoyor. "Tamam" deyip doğumhaneye yürüdük. Ebe'nin bir eldiven giyişi vardı görmeliydiniz :)
Ben dayanamadım, Ebe de hazırdı. Saat 15:15, 3 kez ıkınmamla geldi. Benle beraber doğumhaneye girenler yarı baygın, yorgun çıktılar, ben sanki doğuma girmemişim gibi. Aynısını eşim de söyledi. Ebeler eşime, en rahat ve hızlısı sizinki oldu dedi. Bebek dünyaya geldikten 2 dakika sonra da eşi geldi. Ebe döndü baktı, dedi ki "çok şanalısın, ikinci doğumun da çok rahat olacak". Başta 3200 gram denilen minik prensesimiz 48 santim ve 2700 gram ile gözlerini açtı :)
Peki dikis falan atilmadi mi
Ilk.dogum ya ??

Doğumdan korkup detaylarını sormak hiç de iyi bir şey değil her doğum kendine özgüdür. Herkesin doğum süreci ilerleyişi doğum şekli başkadır. Kimseyle karşılaştırmayın. Burda öğrendiklerinizle illaki benimki de böyle olur mu gibisinden düşünceler kuracaksınız. Önemli olan sağlıkla kurtulmanız ikimizinde. Doktorunuza güvenin bunları düşünmeyin kendinizi bir şekilde şartlamayın. İkisisinin de hem zor hem kolay tarafları var bu sizin vucudunuza acı eşiğinize doğuma nasıl bir düşünce ve duyguyla girdiğinize ve bebeğinize bağlı. Yani genel geçer bir kural yok.

İlk olarak şunu soyliyim sanci geldiginde anlamaman mumkun degil cunku yatsan da kalksan da gercek sanci gecmez, devam eder. Kendi sancin gayet cekilebilir bir sey, nefes almayi ogretmisti ebe.

Şu şekilde oluyor: cicek koklar gibi burnundan cok derin 1 nefes al, hatta elinde cicek tutuyormus kokluyormus gibi yapabilirsin. O nefesi agzindan hu hu huuuuuuuu diye kisa kisa ve sonuncusu uzun olacak sekilde vereceksin.

Bu sekilde nefes alinca cok kolaylasiyor. Ben 17 saat dogum sancisi cektim, 9 saati kendi sancim, kalan sure suni sanciydi. Dayaniliyor zaten 1 kerelik bir sey ama dogum ilerlemedi ve zaten epiduralliydim o sekilde belden asagim uyusarak sezaryene girdim.

Dikiste de bir sey yok. Ameliyatini oluyorsun, bir 8 saat sonra gelip ayaga kaldiriyorlar. Kalcadan agri kesici vuruluyor, dikis acisini aliyor. Sonra da voltaren hap agri kesici gunde 1 tane alabiliyorsun dikis agrisi icin.

Komsum var evde sancisini cekip, hastaneye gidip, dogurup geldi 3 cocugunu da. Yani ne yasayacagini bilemeyiz. Cok da takilma.

Sezaryen de dunyanin sonu degil, dogum sancisi da. Saglik olsun da.

35 haftalık hamileyim. Doğum korkusundan psikolojim bozuldu geceleri uyuyamıyorum bile. Normal doğumun sancısından korkuyorum, sezeryanın dikişinden. Çok şükür gebeliğimde bir sorunum yok. Ancak doktor henüz çatı muayenesi yapmadı. Normal istersen doğurabilirsin dedi. Ama çok korkuyorum. Karnıma kasıklarıma bir sancı girse hemen doğum başladı sanıp pimpirikleniyorum. Normal doğum yapan arkadaşlar en ince ayrıntısına kadar anlatabilir misiniz? Birde yine olsa yine normal mi yaparsınız? Sancılar sanırım ilk başta çok kuvvetli olmuyormuş dayanılmayacak kadar sancı hangi aşamada oluyor ve neye benziyor sancılar nasıl başlıyor? Çok soru sordum ama çok merak ediyorum. Konum lütfen rica ediyorum taşınmasın benim derdim de bu.
Veee başlıyorum:)
Dusuk tehlikeli, erken doğum riskli bir gebeliğim vardi ki 38 haftaya gelebildik. :) Sancim vardı ama acilmam olmuyordu. Bi kaç defa gittik sanci var diye, hepsinde net de 100 leri gördüm ama açıklığım yoktu. Sana şunu söyleyeyim, diyorsundur nasıl anlicam sancıyı diye ama anlaşılmadan bisey değil. :) bende korkuyordum normalden. Sezaryen istiyordum. Bebeğimin en iyi şekilde emmesi, ona çok iyi bakabilmek için normal olması gerekiyordu. Kendime dedim, alıştırılan korkmicam diye. Ilk önce normal doğumun avantajlarını okudum. Daha sonra da olumlu doğum hikayelerini. Asla olumsuzları okuyup korkutmadım kendimi ve her gün eşime, normal dogurcam ve çok kolay olacak dedim. Motive ettim kendimi. Doktoruma da normal istediğimi söyledim. Zaten doktorumda normalden yanaydı. Neyse sancılarla bekleye bekleye 39+2 olduk. Kontrolümüz vardı. Gittik, doktorum baktı bebeğimiz iyi çok şükür dedi. 24 haftada doğurma diye uğraşırken bu haftalara gelebildik dedi :) baktı sancim var yine açılma yok. Tabii ben tedirginim. Normal doğuramayacak miyim niye acilmam olmuyo dedim. Merak etme sakin ol dedi :) 40 haftaya kadar bekleyelim dedi tamam dedim. Neyse ben üzerimi içeride düzeltirken doktor eşime, propess diye yeni bi yöntem var. Açılmayı sağlığı. Sizi telaşlı telaşlı bekletmeyelim onu yapalım isterseniz demiş, ben o ara duymadım. Eşimde olur demiş, biliyo çünkü bi an önce doğurmak istediğimi:) çıktım baktım doktor hadi doğuruyorum, sancin da var zaten dedi, ben mutluluktan hiçbişi diyemedim. Eşim tuttu kolumdan çıktık kapıdan. Çıkar çıkmaz dedim ki; ben doguruyo muyum yanii:KK68:

Şoktaydim hala :) sanki şaka gibi geliyodu. Hemen eve gittik eşyalarımızı alıp geldik. Yolda ben çok rahatım şaka gibi. Korku, endişe yok. Vardık hastaneye, yatisim yapıldı öğleden sonra. Annemleri aradım. Eşimle yemek yedik sohbet ettik, gülerek eğlenerek bekledik doğumu. Saat 19:00 da propess takıldı. 24 e kadar gayet iyi sakindim. Tek sıkıntı propess canımı yakiyodu. Sancin yavaştan artıyordu. Bende sürekli terliyordum. Annemler yat diyordu hiç yatmadım. Odanın içinde hep yürürüm. Yürüyünce iyi hissediyordum. Sandım giderek artıyordu ama dayanilmicak gibi değildi. Ebem gelince propess canımı yakıyo çıkartamaz miyiz dedim, doktoruma sordu ve çıkardılar. Normalde 3 e kadar kalacaktı ama ben istemedim. Keskin bi acısı vardı. Yarına kalabilir erken çıkardık propess i dediler. Tamam dedim neyse bekliyorum sancim yine artıyo, arada nst cekiliyo. Çok terledim, duş almak istediğimi, sıkıntı olup olmicani sordum. Alabilirsin dediler. Alınca bayagi rahatladım. Saat ilerledikçe sancim arttı, ahlamaya başladım baya. Ebe geldi acikligimi ölçtü, 2. Sonrakinde,4. Dedi sabaha falan kalır diye,gitti. Benim candım hızla artmaya başladı çağırdı annemler yine ebemi, aciklik 8. Ben bu ara baya kıvranmaya başladım. Tuvalet yatak arası gidip geliyorum. En son lavaboya gittim ve suyum geldi :) ben artık bayagi sanci çekiyordum. Geliyodu sanci, eşinin elini sıkıyordum ve geçiyordu. Annemle kv vardı hep biseyler diyorlardı. Bi ara onları bile kovmuşum çıkın gidin diye :) neyse yine dayanamıyorum dedim ve geldi ebe, aciklik 10 ve gidiyoruz dedi. :) hemen dogumhaneye aldılar. Doktorum evdeymiş ona haber verdiler, hazırlığı yaptılar. O ara sancim gelip gidiyordu. Neyse geldi doktorum :) dedim 3 ikinmayla olabilir mi diye :) sen istersen yaparsın dedi. Sandım tam gelince ikin dedi. Daha önceden de nefes egzersizlerini araştırmıştım yardımcı oldu. Geldi sancim ve gücümü ıkınmaya vererek ikindim, aferin çok iyi dedi doktorum. Sonra tekrar geldi sancim ve tekrar ikindim, saçlı bi kızın geliyo dedi ebem :) doktoruma 3 le olacak mı dedim, sen yaparsın dedi. Tüm gücümü toplayıp gelince iyice ikindim ve ılık birşey iniverdi içimden doktorum bak 3. de geldi dedi:) ve kızım, işte o an çıktı :) ne sancim ne agrım kaldi onu görünce:) doktorum kordonunu kesmeden göğsüme koydu :) o mutluluk hele ki o melek kokusu, tarif edilemezz. Şükürler olsun rabbime dedim. :) eşim geldi, fotoğraf çekindik. Kızımı yanımda giydirdiler, o ara plasenta çıkarıldı, dikisim atıldı. Kızım pek ağlamadı, yoğun bakıma kontrol amaclı aldılar. 2 saat sonra kucagimdaydi. Hayatımın en güzel zamanıydı:) iyiki de normal doğum yaptım. Korkulacak hiçbişey yok :) o an için bile yine olsa yine çekerdim aynı sancıyı.

Nasıl yazdım bilmiyorum :) arada kızım mizmizlaniyo şimdi o yüzden dikkat edemedim kusura bakma canım. :KK68:
Başka sormak istediğin ne olursa sor, cevaplarım. Daha da yazardım ama bebeğimle ilgilenmem lazım. :) :anne:

Ne zaman istersen soru sorabilirsin :KK200:

Canım çok rahat bir normal doğum geçirdim, epidural almıştım ama bir daha dogurursam almam.
Üstelik de suni sancı verilmiş olmasına rağmen.

X