Normal doğum yapmış olanlar her aşamasını anlatabilir mi?

Benim sezeryan olacağı belli olduğunda ne videosunu izledim ne de birilerinin anlattıklarını dinledim. Psikolojimi bozmak istemedim. Bence siz de akışına bırakın. Ben normal doğum yapmış olan arkadaşlardan dinlediğim kadarıyla bebek doğuduğu an bir hafifleme bir mutluluk geliyor. Herşeyi unutuyormuşsun. Yani bebek doğduğu an herşey bitiyor. Oysa sezeryanda doğumdan sonra asıl zorluk ve ağrı başlıyor. Ben sezeryan oldum ama bakın aşağıdaki takvime. Yine hamileyim. Herşey oluyor, geçiyor, bitiyor. Çok da şey yapmamak lazım.

Oncelikle hayirli dogumlariniz olsun insallah hic korkmayin bu zaten fizyolojik bisey her kadin dogum yapiyo sizinde kolay olucakdir ben 6 ay once dogum yaptim hic sancim olmadi bi aksam 8 de suyum geldi apar topar gittik dogum baslamis acilma var dendi sabaha karsi 2 de dogum yaptim gayet rahat gecti sanci tabi oluyo ama bu sizin dayanma gucunuzlede alakali ebeyle doktorla orantili

Çok anlamsız bir şey istiyorsunuz, bu konuyla bu kadar ilgilenirseniz kaygı seviyenizi yükseltirsiniz.
Zor da olsa kolay da olsa süreceği birkaç saat, öyle bakın.

Normal doğum yaptım, olursa bir sonrakini de normal doğum isterim, çünkü doğum bittiğinde tüm ağrı-sızı bitiyor.

Edit: Nefes egersisizi çalışın. Sancı başlarken, biterken, doğum başladıktan sonra falan ne şekilde nefes alınacağı bilinirse çok yardımcı oluyormuş.

Canım herkesın agrı esıgı farklı. Herkesın hikayesi farklı o yüzden sana yardımcı olabılırmıyız bılemıyorum ama anlatayım. Ben 2 çocuğumu da normal doğurdum. Biri 15 saat diğeri 12 saat sancı cektim. Ikıncıde hatta sunı sancı da vardı. Dayanılamayacak bısey olsa inanki herkes tek çocukta kalırdı. Millet eskiden tarlada doguruyormus da 5,6 tane doguruyormus. Benım agrı esıgım de iyiymiş mesela. Doğumdan 1.5 saat sonra da makyajımı yapıp misafırlerımı beklıyordum Ben sancım varken odayı susluyordum. Ama sunu kesinlikle söyliyim diretme ılla su seküler dogurucam diye. Bırak vucudun karar versin hamılelık seyrın karar versin. Sonuçta sezeryan dogan çocukta büyüyor normal doğan çocuk ta

Bir ay önce ikinci normal doğumumu yaptım. İlkinde eşim yanımda yoktu ve ben hiç nefes egzersizi filan yapmamıştım. Zor geçti.

İkincisinde zor karar verdim normal Doğuma. Ama iki yerden de dikil olsun istemediğim için epidural Doğum istedim. Eşim de yanındaydı . İnternetten nefes egzersizleri izledim. Eşim ve annem sürekli motive ettiler. Espri yaptılar. Yani acıyla baş etmeye çalıştım.

Son zamanlarda bol bol hurma yedim. Sancı geldiğinde anneme önceden etmek istediğim duaları söylemiştim onları söyledim. Hatta kardeşlerime en lüks Bmw den diye dua ettim:))

Zormuydu benim için zordu ama ilki kadar hiç değil. Sancı geldiğinde hiç bağırmadım sadece okunurken aaah aah diye iki kerecik bağırdım o kadar :)

Herkesin ki farklı oluyor mesela görümcem yarım saat içinde doğurdu.

Bunları kıssadan hisse çıkarın diye anlattım. Özel hastane çok daha rahat, eşin yanında olmalı,nefes egzersizleri çok önemli . Sezeryanın da kendine göre zor ve kolay yanları var. Sen nasıl istiyorsan öyle olsun.

Ben sancılar gelemeye başlayınca kağıda yazmaya başladım . Banyo yaptım. Baktım arası kısalıyor gittim . Ama 2,5 cm miş açıklık:) çok da geç gitmedim ki 4 cm de epidural takılıyor.

Dr. Banu çiftçinin uygulaması var çok güzel. Orda kasılma zamanlayıcı da varmış Doğumdan sonra gördüm.

Sağlıcakla bebeğinizi kucağınıza alın:)))

ayy ben bu konuda konuşabilirim :)
2 ay 11 gün önce ağrı kesicisiz, suni sancısız, epiduralsiz doğurdum.
Hiç bağırmadım.

Sadece açılmayı beklerken son 1 saati çok zordu. Sezeryana mı alınsam epidural taksınlar falan dedim eşime.
Ama gömülü 20 lik diş ameliyatı sonrası hissettiğim ağrılardan daha kolaydı. Çünkü sürekli değildi. Aralarda dinleniyosun
Son 15 dk da falan tam açıklık olduğunda dalgalar ardı ardına geliyor orada eşim destek verdi 50 sn sürüyor her dalga
Beraber saydık
Önce hafif başlıyor sonra yükseliyor tepeye çıkıyor ve inmeye başlıyor. Sonra bitti arada hiç ağrı olmamış gibi.

doğumhaneye gittikten sonra hele çok kolaydı keyifliydi. 3 kere ittirdim 4. De bebek doğmuştu :) ittirme kısmında acıdan çok rahatlama vardı.

Doğumdan önce doğum psikologunun ücretsiz eğitimine gittim 2 saatte nefes tekniklerini ve ağrının beynimizde olduğunu öğrendim. Doğum sırasında nefes egzersizlerinin hepsini yaptım.

İna may in doğuma hazırlık rehberi adlı kitabını okudum. Harika doğum hikayeleri var
Banu çiftçinin normal doğumun aşamalarını anlattığı videoyu izledim
Pilates topunda çalıştım
En önemlisi doğumumun biraz canımı yaksa da çok kolay geçeceğini kendime hep söyledim ve inandım.
Hatta mottom şuydu
Filler doğuruyor ben mi yapamayacağım?

Hastaneye 2 cm açıklıkla saat 9 da gittim, öğlen 14.30 da kızım doğdu :)

Bu kadar korkuyosanız epidural normal doğumu tavsiye ederim . Bazı kişilerde bel ağrısı kalmış ama bende hiç birşey olmadı . İki dikişim vardı . Ama odaya gelince kızım gelene kadar heyecandan oturamadım bile hep ayakta gezdim .Açıkcası benim ağrı eşiğim düşükmüş epidural alınca çok rahattım . Doğum hikayeleri kısmında hikayem var isterseniz ordan okuyabilirsiniz .

Canım 34 gün önce propessle normal doğum yaptim. Her aşamasını yazarım kaç sayfa sürer bilmiyorum, korkun kalmaz rahatlatirim seni. Yazmaya başlıcam. Kızım uyanmazsa bitiririm. Sakın korkma sakin kal

Bir hamilenin okumamasi,dinlememesi ve asla izlememesi gereken bir seyi sormussunuz . Herkesin dogum hikayesi farklidir. Simdi korkuyor olmaniz cok nirmal ancak dogum sirasindan Allah size iyle bir guc kuvbet veriyorki... saglicakla kucaginiza alirsiniz insallah kucagina alinca hepsi geciyor cok takilmayin

Canim hic korkma iki normal doğum yaptim şancı sırasında ölüyorum ne bu acı diyorsun ama bebek çıkınca o kadar rahatliyorsun ki kuş gibi hissediyorsun. Bir de bebisin o ağlama sesi sana ayrı bi sevinç katıyor. Ilk emerken gözlerinin içine bakmak. Allahım dünyanın en güzel şeyi diyeceksin. Doğum sırasında ne kadar sancin olsada ikin bolca ağrı girdikçe ikin ve dua et. Bir saniye bir saat gibi gelcek yorulcaksin ama korkarsan bebegide kendinide kasarsin. Sakin olmaya çalış ve kendini dinle başkasını değil. Sakin milletede bakma. Doğum olunca bebeğini kucağına sağlıkla alacağın anı düşün. Sağlıkla kurtulun inş.

Valla guzelim ben normal dogum yaptim.Evet aci var ama sezeryan bile olsan aci cekiyosun hemde haftalarca .Oyle katlanilmaz bir aci degil oyle olsa bu kadar kadin doguramaz zaten .O aci bile hatira kaliyor insana cok guzel ve ozel anlar seni en cok doguma 15 20 dk kala zorlar bebek vajinaya baski yapar cikmak icin ozaman baya bir zor oluyor birde ikinirken yanma hissediyosun dokturuna rica et bir uyusturucu igne vursun beni cok zorlamisti zaten suyun gelmeden fazla aci cekmessin asil mesele suyun bosaldiktan sonra cektigin sanci eger imkanin varsa sicak suya otur kaslari gevsetir agriyi azda olsa keser bol bol yuru yavasca egil kalk telefonundan kulaklikla sakin rahatlatici bir muzik ac yada kuranda dinleye bilirsin sakin ol panik yapma derin nefesler al ve doktor ikin demeden sakin ikinma .sonra bebek doguyor sanki 10 saniye once aci ceken sen degilmissin gibi kesiliyor acin sonra yawrunu aliyosun kucagina ve ozaman degdigini anliyosun .Fazla avantaji var ben ilk oglumu epidural ile dogurdum hala belimde agri var dogumdan sonra bir ay belim tutmadi tek iyi yani yirtilma ve yanma hissetmedim .Normal dogumda ise odama yururyerek gittim sanki dogumdan cikmamis gibi rabbim hayirlisi ile kucagina almayi nasip etsin kuzum

En onemli sey: sana ikin demeden ikinma..

ya bence öyle bişey yok ya da tam doğru değil
Ben de böyle sandığımdan tuttum kendimi
Beni odada bırakıp gittiler hemşireler
Ama ıkınma hissi gelmişti
Yani sancıyla beraber ıkınma ihtiyacı hissediyordum
Böyle okuduğum için kendimi tutmaya çalıştım. Ebelere söylüyorum boş boş suratıma bakıyolar. Ikınayım mı diyorum cvp yok. Cevap doktoru çağıralım.
En sonunda kendime dedim ki kızım spizella kimseye ihtiyacın yok, ıkınma ihtiyacı geliyosa demek ki gelmesi gerektiğinden
Kocama dedim ben bu bebeği ittiriyorum, ya doktoru getirsinler ya da burda doğurucam.
Doktor geldi dedim ıkınma hissi geliyor tutmaya çalışıyorum. Yoo dedi geliyosa ıkın
Valla kendi iç sesimi dinledim sonra doğumhanede de

Ben tam tersi ikinma geldiginde.. duramiyorum cok ikinma geldi dedim. ikinma diye tuttular beni:)) cunku yanlis zamanda ikindiginda vajina siser diye biliyorum.. bebegin kafasida siser diye biliyorum. Belki senin ikinma hissin geldiginde ikinman gereken zamandir. Sen normal mi dogurdun?

Ben fransada yasiyorum dogum basladigi andan itibaren doktor basinda bekliyor ilki igneli oldu hissetmedim ama ikicide degin gibi aci ve ikinma ihtiyaci gelince ikinmak lazim .Doktorum eliyle konturol etmisti ve 9 cm aciklik var bacaklari ac ve ben soyleyince ikin demistu (acidan kivranirken bacak arama yastik koyup yan yatirmislardi sanci azalsin diye )zaten donunce hissetim oda basini goruyorum artik ikin itebildigin kadar it demisti .

Aynen bence 9 cm acildi bebek gelmisti o yuzden

Kesisiz, epiduralsiz bir normal dogum hayal etmistim. Bir gun suyum gelmeye basladi az az. Sakin bir sekilde dusumu aldim, hastaneye gittim. Muayene ettiler. Aciklik yok. Onceki hafta idrar yolu enfeksiyonu gecirmistim. Bebek de gecirmesin diye suyumu patlattilar ve suni sanci verdiler. Aciklik olmada ve hic sancim olmadan baslayan surecte yaklasik 7 saatte dogurdum. Suni sanci birden gelince dayanamadigim zamanlar oldu. Pilates topunda zipladim ve rahatlatti. Bir ara dayanamadim. Epidural istedim. O sekilde dogurdum. Ve cok rahatti. Dogumdan sonra 1 ay kadar biraz bel agrisi hissettim ama bebegi tasimaktan mi bilmiyorum. Sonra gecti. Dogumdan sonra cok rahattim. Bebegimle esim ve ben kaldik butu .Gece. Sonrasinda da islerimi rahat hallettim. Epidural de bir secenek diye anlatiyorum. Simdi tekrar hamileyim. Ve epiduralsiz denemek istiyorum.

Normal doğum yaptım. Suni sancı ile. 18 saat sürdü ve son 6-4 saatte sancilar artmaya başladı. Çok ayrıntıya girmek istemiyorum. Doğum yaklaştıkça çok ama çok arttı sancılar. Epidural de kullanmadım. Şu kadarını söyleyeyim o kadar sanciya rağmen yine olsa yine yaparım. O kadar abartılacak birşey değil normal süreç. Evet çok ağrıyor ama geçiyor. Doğumdan hemen sonra ayaktaydim. Bana göre normal doğum ağrı sezeryan acı hissini cagristiriyor. Sizin hangisine daha güçlü tahammül edeceginize bagli. Normal yaparsanız evet ağrır surer ama dogumla biter. Sezeryan ile once acımaz ama dogumdan sonra acısı sürer. Bana göre acı insani ağrıdan daha çok engeller. Size kalmış. Sağlıkla kucağınıza alın. Normal doğum yaparsanız epidural dusunebilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…