Nişanlım ve ben nasıl çıkmaza düştük

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kibariyenin annesi eski damadına:şoförrr şoförrrr kızımın paralarını yedin şoförrrr diyordu.ben de konu sahibine:gelinnn gelinnn milleti birbirine düşürdün gelinn.napolyonu bile geçtin para para para diyerek gelinnn. :KK45:
Ben o kv nin yerinde olsam böyle bir gelin için hiç çıkmam o evden. Çalışsınlar kazansınlar. Cocuklarıda haklarını bugün almak yerine vakti gelince alır.

Kimin hakkını kimden savunuyorsunuz siz, hayırdır ya?
Üvey de olsa bir adam, eşiyle beraber babalık etmiş, gediği eksiği bırakmadan bugünlere getirmiş.
Sanki pavyonda yedi gibi bir imaj, neyin sorgusu bu ne hadsizlik yahu!
Alsaydınız bir köşe takımı ikinci el, olmuyor muydu?
Geceleri başını beklediği insanlara nankörlük etmesini dert etmeyip koltuk almadılar diye aile mi silinir!
Adamın hayatını bitirmiş, yanlış yola sokmuşsunuz.
Sizin aileniz yapıyorsa yapıyor, onların öyle bir mecburiyeti yok.

Üvey baba ev işi yapmış mı. Kadının ev işi yaomasi da ev ekonomisine katkıdır. Aşçı ve temizlikçi hizmeti bir maaştan daha fazlasi
Kadının ev işi yapması da iş bölümü içindedir tabii ki ama ev geçindirmek ayrı şey.
Eve para getiren biri olmasa biz veya erkekler ne kadar ev işi yapsak da geçinemeyiz normal durumda başımızı sokacak evimiz bile olmaz.
Kadın evlenmese şu durumda zaten hali hazırda iki çocuğu olduğu için ev işi ve yemek yapmak zorunda idi zaten.
Üvey babanın vurulacağı bir tespit olduğunu düşünmüyorum bu konuda.

Size ne oluyor pardon? Kim oluyorsunuz tam olarak? 3 buçuk yıldır tanıyormuşsunuz öncesinde hayatlarında mıydınız? Malı mülkü yetim maasının kimin aldığı size mi kaldı? Acayip sinir oldum. Gayet de iyi niyetliler, biz kiraya gidelim siz bu evde oturun demişler. Kalbiniz kirli.

Biz kaç yıl düğün eşya mobilya borcu ödedik. Kimseden destek görmedik ikimiz çalıştık ettik .sizin sorununuz işiniz. Ortada iş yok bence en büyük sorun....kendi işinizi bırakın riske gircek haliniz yok iş bulup ise girin öyle evlenin

Simdi söyle düşünüyorum Allah göstermesin eşimi kaybetsem ev eşimin ustune(ikimizden birinin üstüne olacak tabiki)ileriki yıllarda (iki kızım var)damatlar evde annenin hakkı yok sadece ikinizin dese çok üzülürüm. Çünkü 16 yıllık evliyim 14 yıldır kesintisiz çalışıyorum.Birimizinki evin ihtiyaçlarına biri ev ve araba kredisine gidiyor cebimize 5 kuruş kalmıyor.Ben yıllarca çalışıp emek vericem damatlar gelecek ev çocukların diyecek.Benim çalıştığım emeğim nerde o zaman arkadaş.

Kadının ev işi yapması da iş bölümü içindedir tabii ki ama ev geçindirmek ayrı şey.
Eve para getiren biri olmasa biz veya erkekler ne kadar ev işi yapsak da geçinemeyiz normal durumda başımızı sokacak evimiz bile olmaz.
Kadın evlenmese şu durumda zaten hali hazırda iki çocuğu olduğu için ev işi ve yemek yapmak zorunda idi zaten.
Üvey babanın vurulacağı bir tespit olduğunu düşünmüyorum bu konuda.
Üvey babadan bağımsız şekilde çalışmayan kadının birşey yapmıyor algısından hoşlanmıyorum. Sanki bütün gün kahvede takılıyor çalışmayan kadın.

üvey baba kısmından bakarsak adam büyük bir fedakarlık yaomis değil. O da başka evde yaşasa üstüne kira verecekti. Ev işini de yapacakti. Kadın için ekstra bir time girmemiş. Win win olmuş. Üvey anne olsa bakımını yapmıştır diyeceğim ama üvey babanın ekstra bir kulfete girdiğini düşünmüyorum.

Ay ne bileyim. Bi tane koltuk varmış da babanın gözüne gelecekmiş. 3 kez fe yazmış. Anafikir bu galiba. Onu anlamadığım için konuyu çözemiyorum
oğlun eve benzer bir kız getirip evleneceğim derse sakın kabul etmeee.diren direbildiğin kadar :KK45:

Simdi söyle düşünüyorum Allah göstermesin eşimi kaybetsem ev eşimin ustune(ikimizden birinin üstüne olacak tabiki)ileriki yıllarda (iki kızım var)damatlar evde annenin hakkı yok sadece ikinizin dese çok üzülürüm. Çünkü 16 yıllık evliyim 14 yıldır kesintisiz çalışıyorum.Birimizinki evin ihtiyaçlarına biri ev ve araba kredisine gidiyor cebimize 5 kuruş kalmıyor.Ben yıllarca çalışıp emek vericem damatlar gelecek ev çocukların diyecek.Benim çalıştığım emeğim nerde o zaman arkadaş.
Ee öyle zaten. Burda anne çalışmıyor belli eşi vefat etmese de boşansalardı evin yüzde ellisi annenindi mesela.
Ama konu sahibi anne orda kira vermeden oturmuş yeterince daha ne istiyor kafasında.
Hak,hukuk konusunda da bilgisi yok belli.
Nişanlım çok iyi niyetli vs diye anlatıyor ya onu kullanıyor belli.
Kendi bilmezliğini nişanlısının saflığına katıp almış yürümüş.
Diğer kardeş bile anne ve üvey babasından yana orası da ilginç mesela.
Düşünelim be kadar haksız.
Erkek kardeşinin eş adayı da konu sahibi gibiyse nasıl uzar konu seyreyle cümbüşü

Benim babam öleli 8 yıl olacak hala annem oturuyor biz evlendik çoluk çocuğa karıştık hiç o evde bizimde hakkımız var demedik.Babam getirdiyse annem bölüstürdü yetirdi.Bizim tek kuruşumuz geçmedi o ev yapılırken.Evde resmi olarak hakkım olsada ev benim değil annemle babamın.Annemin kendini çıkartıp beni sokması mantıklı değil.Bizde sülalede 2 büyük birey de ölmeden mal paylaşımı yapılmıyor. Anneannemle dedemde öyleydi dedem önce öldü ev tarla durdu anneannem öldüondan sonra mal paylaşımı oldu.dedem getirdiyse anneannem yetirdi pay etti kahrı o çekti.

Arkadaşlar merhaba biraz uzun anlatacağım ama doldum çare bulamıyorum
27 yaşındayım, nişanlım ile 3 buçuk yıldır birlikteyiz. 1 ay önce nişanlandık. Üniversite bittiğinde son gün tanışmıştık nişanlım ile . Başta çok aşık değildim ama sonra tanıya tanıya sevdim. Neyse konuya gireyim. Biz mezun olduğumuzda pandemi patlak verdi iş bulamadık vs derken biz bi girişim işinde bulunduk. Sonra pandemi bitti zaten tecrübe yok diye kimse işe almadı derken bizde tamam sigortalı iş olmasın, kendi düzenimzde girişim işinde devam edelim dedik. O süre zarfında güzel kazanıyorduk ama henüz 1 yıllık ilişkimiz vardı. Evlenme düşüncesi vardı ama erken diye bir atakta bulunmadık. Neyse her şey çok güzel hidiyor güzel kazanıyoruz vs derken artık işi ciddiyete dökme niyetine girdik. Bu arada biz farklı şehirlerde yaşıyoruz nişanlım ile. 2 ayda bir görüşmüyoruz yani. Ciddiyete dökmeye gelelim derken bizim işimizde aksaklıklar çıkmaya başladı, artık kazanamamaya başladık yavaş yavaş. Neyse bu hep böyle olmaz illaki duzelir dedik aileler tanıştı evlilik teklifi vs. Yapıldı. Biz ailemize yük olmayıp kendimiz herşeyimizi yapıcaz dedik. Bu arada detay girmem gerekiyor nişanlımım babası nişanlım 2 yaşında iken vefat ediyor, anneai 2 küçük çocuk ile kalıyor. 2 3 sene sonra da biriyle evleniyor, nişanlım 13 yaşlarına kadar bu durumu bilmiyor. Neyse bu süreçte ilk tanışma kız isteme nişan vs derken ne babası üveyliği hissettiriyor , ne annesi bir seyi eksik bırakıyor. Ama bizim işlerimizi de olabildiğince kötü duruma gidiyor ve batıyoruz. Nişanımızı ailelerimiz yapıyor. Yani benim ailem yer tuttu 2 bilezik yaptı, çeyiz paketi aldı vs. Onun ailesi de şehir dışından akrabaları getirtti araç tutup nişan bohçası ve 1 tane set yaptılar bana. Neyse nişan oldu 1 ay oldu. Olaylar buradan sonra patlak veriyor. nişanlımın ailesinin oturduğu ev vefat eden babasının parası ile alınmış 30 yıldır bu evde oturuyorlar, ayrıca yetim maaşı mı ne varmış 18 yasina kadar devlet ödüyor bu kart da üvey babasında 18 yil boyunca kalıyor. Neyse iş eşya konusuna geldi. Bizim ailelerimiz pek iletişimde değil bu süre içinde. Neyse nişanlımın annesi diyor ki biz bu evden çıkalım siz oturun, işleriniz kötü gitti vs diye onlar kiraya gidecek 2 yıl kadar bu evde oturun diyor sonra kendi öz kardeşi de evlenince satar bölersiniz 2 ye diyor, ben 20 yıl oturdum hak almicam diyor. Bu arada nişanlım 18 yaşına gelince babasından kalan tarlaları satıp annesine veriyor, annesi de kocasına veriyor yıllar önce bu para yok meydanda artık. Neyse işte kim neyi alacak mevzusunu açmaya çalışıyor anneme ama annem pek konuya girmiyor önce yapayım sonra konuşuruz diye. Bu arada ilk istemeye geldiklerinde nişanlımın ailesi Aralık ayına düğün salonu tutuyor bizimkilere de sorup annemde siz de uygun olursanız tamam diyor. İşte kim neyi alavak mevzusuna gelince ben herşeyin uyhununu seçmeye çalışıyorum nişan setimi bohcami hic biseyimi kendim secmiuyorum siz nasıl isterseniz öyle alın diyorum. Bizimkiler de bem herşeyi yapacağım dediğim için batınca biraz hazırlıksız yakalanıyor o yüzden ne alacağımız kesinleşmeden konuşmak istemiyorlar. Çeyiz paketi almışlardı zaten 30 bine, ailesi de nişanlımı sikistirinca bizimkiler de beyaz eşyaları ve ankastre setini alalım diyor. Bende nişanlıma anlattım bizimkiler bize destek olmak için borçsuz girelim doye böyle bir iyilik yapiyor 2 ay kala düğüne diye. Sizinkiler de mobilyayı alsin düğün paketi şeklinde pahalı bişey olmasın diyorum. Çünkü şuan sigortali işimiz yok borçsuz girelim istiyor ailem. Mryde bu sefer nişanlımın tarafında anlaşmazlık çıkıyor. İlla diyor koltuk takımını sen al '' babanın'' gözüne gelsin diye. 2 haftadır o tarafta nişanlım çok kavga ediyor şuan nasıl yapayım iş arıyorum siz alın taksitle ödeyin bende bilezikleri yapayım diye. Yok kadın anlamıyor ille babanın gözüne helsin diye tuttuyor. Nişanlım ile dün detaylı ilk defa dertleştik bana bu konuları açmıyordu pek. Evden çıkınca kiraya geçecekler masrafimiz olacak siz masraf yapmayın diye biz masraf yapıyoruz diyor annesi . nişanlım öğrenciyken falan hiç destek olmamışlar, cocuk evlendirvekler 1 tane ceyrek kenara koymamislar. Bizimkiler ben yapacağım dediğim halde önlem alıp az çok demeden kenara koydular beyaz esyami da aldılar. Dün dertlesirken zaten yıllardır o evde oturduklarini, tarlalari satinca parayı kocasına verdiğini, yetim maaşını adamın eline verdiğini konuştuk. Dedim ki bak siz yıllarca 2 kardeş farkında olmadan onlara destek olmuşsunuz nasibiniz ile, kira yok bişey yok. Bir de öz kardeşi araba almış o da babasında kalmış alamiyor geri kullanıyor adam. Neyse siz yeterince destek olmuşsunuz sen koltuk borcuna falan girme onlar halletsin dedim. Nişanlım ailesine bu konuyu açınca annesi yine koltuğu sen al babanın gözüne gelsin diyince nişanlım dayanamıyor artık büyük kavga çıkarıyor ( önceden de aynı muhabbet yinr büyük kavgalar ama hiç bu kadar büyük olmamıştı) sayıyor sövüyor vs derken öz kardeşi araya girmeye çalışıyor ( o da bizim peşimize nişanlandı, seneye evlenevek) yine de destek oluyorlar sana, bana hiç olmadılar vs vs. Destek dediği şehir dışına akrabalar için araba tuttu 2 defa isteme ve nişan için bir de set yaptı nişana. Neyse nişanlımın iyice fitilleri atıyor. Evde oturuyorlar, yetim maaşı ellerinde, tarlaların parası yok ortada ne desteği diye. Annesi bağırıyor Allah belanı versin babamdan kalan tarla vardı satar veririm diye. Birde tarlada evde onunda hakkı varmış o akdar sene oturduğu yetmedi sanki. Neyse nişanlım iş arıyordu bu süre içinde kardeşinin şirketine başvuru yaptı haber bekliyordu. Kardeşi de annesigili tutunca bizimkinin tepesi atıyor, ne onlar annem babam, ne de sen kardeşimsin işi de ayarlama istemiyorum hakkımı da hiç birinize helal etmiyorum diyor, kardeşi de bende işi iptal ettirvektim zaten diyor üstüne. Nişanlım o kadsr iyi bir insan ki aslında, anneye babaya saygısızlık yapacak biri değil ama bu zor zamanımızda kösteklik yaptıkları için ne ölü ne diri bırakıp sövüp çıkıyor. Ahh ahh nişanlımı ilk defa böyle çaresiz ve yalnız gördüm. 4 yıla yakın birlikteyiz hiç ağladığını görmedim bugün ilk defa telefonda duydum. Biz hayatimizin en zor döneminden geçiyoruz. Ailesinden alt tarafı mobilyaları almalarını istedik, onlarda çevreden gelen takıları alıp yaparız ama yine de koltuğu siz alın diyip durdu. Biz düğün deki altınları tekrar işimizde kullanmak için istiyorduk onlar mobilyalara kullanmak istiyor. Nişanlım dünya iyisi bir insan, karakterli anlayışlı asil çalışkan. Çok üzüldüm bu durumuna. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum, düğünü ertelesek nişanlım o süre içinde onlarla yaşamak istemiyor hepsini sildim diyor. Ertelemezsek şuan iş yok evde de oturamıcaz kiraya cikıcaz. Yani arkadaşlar ben öyle bi haldeyim ki yatıyorum ağlıyorum kalkıyorum ağlıyorum. Benim ailem sağolsun elletinden gelenin fazlasını yapıyor, ama karşı taraf hep hem ayranım dökülmesin hem .. neyse. Çok uzun oldu biliyorum. Aileme bu kadar detaylı anlatamıyorum benim adıma endişe ederler diye. Ben daraldım. Nişanlım şuan sokakta aç mı tok mu ne halde kim bilir hava alcam dedi ama kavga sabahtan beri var. Kesin açıkmıştır da . Allah'ım bir kapı açsın inşallah, ben ayrılmayı hiç düşünmrk istemiyorum istemem de onu asla bırakmam. Şu işi bi olsaydı brnde düğünden sonra işe girer hallederiz bi şekilde ama şimdi işinde kardeşi iptal ettirecekmiş güya. Bu çocuk ilk defa hakkım varsa haram olsun yetim hakkı allah sorsun dedi. Öyle mükemmel bir insan ki Allah'ım hrp yaninda olur inşallah. Ben olsam da olmasam da hayatında hep çok iyi olsun isterim. O mükemmel bi insan onu çıldırttılar. Okuyan herkese teşekkür ederim
Cok uzun yaziyorsunuz ya su konulari kisa kesin.
Bukadar durum yokken neden evlenmeye kalkmak?Gercekten meraktan soruyorm.

Ee öyle zaten. Burda anne çalışmıyor belli eşi vefat etmese de boşansalardı evin yüzde ellisi annenindi mesela.
Ama konu sahibi anne orda kira vermeden oturmuş yeterince daha ne istiyor kafasında.
Hak,hukuk konusunda da bilgisi yok belli.
Nişanlım çok iyi niyetli vs diye anlatıyor ya onu kullanıyor belli.
Kendi bilmezliğini nişanlısının saflığına katıp almış yürümüş.
Diğer kardeş bile anne ve üvey babasından yana orası da ilginç mesela.
Düşünelim be kadar haksız.
Erkek kardeşinin eş adayı da konu sahibi gibiyse nasıl uzar konu seyreyle cümbüşü
Babam öldüğünde bankada bir miktar parası vardı banka miras oranları miktarında paylaşım yaptı adama o kadar dedimki benim değil annemin hakkı.cunku babam biriktirdiyse annemin tutumu sayesinde oldu.Banka biz bisey yapamayız dedi gönderdi bende o parayı anneme havale yaptım.cunku o parada tek kuruş katkım yoktu annemin hakkıydı.

Üvey babadan bağımsız şekilde çalışmayan kadının birşey yapmıyor algısından hoşlanmıyorum. Sanki bütün gün kahvede takılıyor çalışmayan kadın.

üvey baba kısmından bakarsak adam büyük bir fedakarlık yaomis değil. O da başka evde yaşasa üstüne kira verecekti. Ev işini de yapacakti. Kadın için ekstra bir time girmemiş. Win win olmuş. Üvey anne olsa bakımını yapmıştır diyeceğim ama üvey babanın ekstra bir kulfete girdiğini düşünmüyorum.
Ee üvey baba hiç yokluğunu hissettirmeden babalık yapmış ya çocuklara konu sahibi kendi diyor.
Nasıl külfete girmemiş nasıl win win.
Şimdi çalışmayan kadın veya çalışan kadın durumuna girmeyeceğim. Ama buraya uymuyor bence dediğiniz dedim.
Adam belki evlenmese ailesi ile yaşayıp gidecekti en az sene ne bileyim orasını.
Ya da kendi ev işini de yapardı.
Bekar erkek veya kadının hem çalışıp hem ev işi yapması çok çok olağan durum.
Milyondan fazla insan var o durumda zor bir şey değil yani.
Dediğiniz konuya ya da üvey babaya laf söylemeye uymuyor bence dedim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X