Nevreste'nin Mutfağı

okadar abartmayayım :KK24:bellimi olur gün gelir sana misafirliğe gelirimde bana kurabiye ikram edrsin ozaman yok ben yemmemmi dicem:KK9: hiç sanmıyorum senin ellerinden çıkan kurabiyenin tadına doyum olmaz megimm:KK19::KK56::KK56::125:

oy kuzummmmmmmmmmm:KK19::KK54::KK54::KK54::KK19:

milföyle hiç denememiştim çok pratik canım da elmalı kurabiye istiyordu ha denemek lazımm ama eşim milföyden börek istiyor onu yaparım kurabiyeyi normal hamurdan yaparım.. ellerine sağlık :KK56:

Çok pratik oluyor bu ya canımız börek istedi mi hemencecik yapıveriyorum eşimde seviyor.. Eğer bir aksilik çıkmazsa haftasonu kek börek günüm olacak. eline sağlık canı harika gözüküyorlar ynee :KK16:
Teşekkür ederim tavsiye ederim :KK16:
Kakaolu (şerbetli) Kurabiye

Öncelikle şerbet için şeker ve suyu 2 dk kaynatıp limon suyu ekleyerek soğumaya bırakalım.

*yarım paket margarin
*3 yemek kaşığı kakao
*1 yumurta
*1 çay bardağı sıvıyağ
*1 çay bardağı toz şeker
*1 paket kabartma tozu
*1 paket vanilya
*Aldığı kadar un (3 su bardağından biraz eksik gibi )

Şerbeti için;
1 yemek kaşığı limon suyu
2 çay bardağı su
1 su bardağı şeker

Yumurta, sıvıyağ, toz şeker ve eritilmiş ılık margarini şeker eriyene kadar çırpılır. Kakao eklenir.
En son un-kabartma tozu ve vanilyayı ekleyelim. Yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur olana kadar yoğurup ceviz boyutunda kurabiyeler yapıp yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye yerleştirelim.
180 derece önceden ısıtılmış fırında kurabiyeleri pişirelim ama çok dikkatli olalım çünkü çok çabuk pişiyorlar, üstleri hafif çatlayınca fırından çıkaralım. Ben önceden ısınmış fırında 14-15 dk pişirdim. Fırından çıkan sıcak kurabiyeleri elle tutulur ısıya gelince önceden hazırladığımız şerbete daldırıp çıkarıyoruz (çok hızlı-anlık yapıyoruz bu işlemi) ve kurumadan üstüne süs olarak ne koyacaksak koyuyoruz, kuruyunca yapışmıyorlar çünkü tam olarak.
Biraz serin yerde dinlendirilip servis edilirse süper oluyor.
:KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54:

Not:Tarifi nerden aldığımı hatırlamıyorum ama denedim ve fotoladım..

Ellerine sağlık canım :KK56::KK19:
:KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56: hiçç kurabiye sevmem ben biliyosun değilmi :125::125::125:
ama ellerine sağlık yinede:KK53:
Sevmiyorsundur eminim:KK53:
Nefret edersin kurabiyeden hatta :KK53:
Sağol emoşum :KK19:
Biraz kilo versin ozaman sevdiririz megim:KK1:
nevrestem ellerine sağlık canımmm:KK56::KK56::KK56:

Teşekkürler canım:KK19:

Hoşgeldin canım teşekkürler herzaman beklerim:KK19::KK19:

Hoşbuldum ikizim:KK19:Ne güzel ilk sayfada toplamışsın tüm tarifleri hemen kopyalıyorum pc ye:KK56:Bu arada canım ben hala eski nickinle hitab ediyorum ama alışmışım şimdiki nick değişik geliyor sanki başka biriyle konuşuyormuşum gibi:KK1:
Ama istemezsen nevreste derim:26:

Hoşbuldum ikizim:KK19:Ne güzel ilk sayfada toplamışsın tüm tarifleri hemen kopyalıyorum pc ye:KK56:Bu arada canım ben hala eski nickinle hitab ediyorum ama alışmışım şimdiki nick değişik geliyor sanki başka biriyle konuşuyormuşum gibi:KK1:
Ama istemezsen nevreste derim:26:

Evet canım ilk sayfaya ekliyorum yaptıkları mı ve benden başka ekleyenleri:KK34:Bulması kolay olsun:KK31:Arkadaşlar da öyle bir talep te bulundular fena da olmadı hani:KK9:
Yok canım sorun değil sık karşılaşamıyoruz ya ondan buna alışman zaman alır..:KK1:Senin gibi söyleyenler var:KK34:Ben ikiz denmesini de seviyorum:KK34:Ama nevreste uzun nevoş diyorlar:KK54:

Evet canım ilk sayfaya ekliyorum yaptıkları mı ve benden başka ekleyenleri:KK34:Bulması kolay olsun:KK31:Arkadaşlar da öyle bir talep te bulundular fena da olmadı hani:KK9:
Yok canım sorun değil sık karşılaşamıyoruz ya ondan buna alışman zaman alır..:KK1:Senin gibi söyleyenler var:KK34:Ben ikiz denmesini de seviyorum:KK34:Ama nevreste uzun nevoş diyorlar:KK54:

Evet canım böyle iyi olmuş sayfalarda tarif aramamak adına:13:O zaman bende nevoşum diyebilirim :KK34::KK19:

Malzemeler
1 paket baklava yufkası
100 gr. tereyağı
1 kahve fincanı sıvı yağ

Kek malzemeleri için:
4 yumurta(yumurtanız büyükse 3 yeterli)
3 tepeleme yemek kaşığı şeker
4 tepeleme yemek kaşığı un
1/ 2 paket kabartma tozu
1 su bardağı dövülmüş ceviz veya fındık

Şerbeti için ;
3,5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
yarım limon

Yapılışı : Şerbet hazırlanır ve bir kenarda soğumaya bırakılır.Kek harcı çırpılıp hazırlanır bir kenara alınır , baklavalık yufka paketinden çıkarılıp havalandırılır , fırın 180 derecede ısıtılmaya bırakılır ve fırın tepsisi yağlanır içine süreceğimiz yağ eritilip ılınmaya bırakılır ve birleştirmeye başlanır . Yağlanmış tepsiye bir kat yufka konur ve arasına fırça yardımı ile eritilmiş sıvı yağ tereyağı karışımı sürülür,diğer 10 yufkada ayni şekilde yapılır ve üzerine önceden hazırladığımız kek harcı dökülüp üzeri düzlenir daha sonra yine ayni şekilde yufkalar resimde görüldüğü gibi aralarına yağ sürülerek 10 yufka tamamlanır.

Keskin bir bıçak yardımı ile hafif hareketlerle ve gerekirse ucu her seferinde ıslatarak resimde görüldüğü gibi kesilir kalan yag üzerine gezdirilip önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana dek yaklaşık 35,40 dakika pişirilir, çıkınca kesilmiş dilimlerin üzerinden bıçakla tekrar gidilir ve iki dakika ilk sıcaklığı çıktıktan sonra soğuk şerbeti üzerine gezdirilir iyice dinlenip tamamen soğuduktan sonra servis edilir.dilerseniz üzerine antep fıstığı yada hindistan cevizi de serpilebilir.

$kekli_baklava.jpg

nevrestem bakk ben yaptımm:KK6: demeyi çok isterdim ama kk sağolsun ordan alıntıladım ve yapıştırdım denemek lazım:KK56:

Son düzenleme:
MERCİMEKLİ KÖFTE
1su bardağı mercimek
2su bardağı köftelik bulgur
1patates
1su bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı biber salçası(benim ki acı)
1yemek kaşığı domates salçası
1kuru soğan
Maydanoz
Yeşil soğan
4bardak su
Dereotu(İSTEĞE BAĞLI)
Kimyon-Karabiber-Pulbiber-Tuz
YAPILIŞI
Öncelikle mercimek ,patates ve su tencereye konur...Mercimekler iyice pişene kadar pişirilir..
Sonra bulgur yoğurulacak kaba alınır üzerine pişmiş mercimekten kepçe ile iyice ıslatana kadar dökülür(eskiden mercimeğin üzerine bulguru koyardım tutturamazdım böyle daha iyi oluyor)Sonra karıştırılıp kapağı kapatılır..1kuru soğan küçük küçük doğranıp yağ ile tavaya alınır ve kavrulur salçalar da eklenir iyice kavrulur....Yeşillikler doğranır...Sonra Salçalı sos bulgur mercimek bulunan kaba eklenir üzerine baharatlar ve tuz eklenerek yoğrulur...Sonra yeşillikler eklenir iyice karıştırılır ve servis tabağına sıkılır...Afiyet olsun... $1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg $8.jpg $10.jpg $9.jpg $11.jpg

Malzemeler
1 paket baklava yufkası
100 gr. tereyağı
1 kahve fincanı sıvı yağ

Kek malzemeleri için:
4 yumurta(yumurtanız büyükse 3 yeterli)
3 tepeleme yemek kaşığı şeker
4 tepeleme yemek kaşığı un
1/ 2 paket kabartma tozu
1 su bardağı dövülmüş ceviz veya fındık

Şerbeti için ;
3,5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
yarım limon

Yapılışı : Şerbet hazırlanır ve bir kenarda soğumaya bırakılır.Kek harcı çırpılıp hazırlanır bir kenara alınır , baklavalık yufka paketinden çıkarılıp havalandırılır , fırın 180 derecede ısıtılmaya bırakılır ve fırın tepsisi yağlanır içine süreceğimiz yağ eritilip ılınmaya bırakılır ve birleştirmeye başlanır . Yağlanmış tepsiye bir kat yufka konur ve arasına fırça yardımı ile eritilmiş sıvı yağ tereyağı karışımı sürülür,diğer 10 yufkada ayni şekilde yapılır ve üzerine önceden hazırladığımız kek harcı dökülüp üzeri düzlenir daha sonra yine ayni şekilde yufkalar resimde görüldüğü gibi aralarına yağ sürülerek 10 yufka tamamlanır.

Keskin bir bıçak yardımı ile hafif hareketlerle ve gerekirse ucu her seferinde ıslatarak resimde görüldüğü gibi kesilir kalan yag üzerine gezdirilip önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana dek yaklaşık 35,40 dakika pişirilir, çıkınca kesilmiş dilimlerin üzerinden bıçakla tekrar gidilir ve iki dakika ilk sıcaklığı çıktıktan sonra soğuk şerbeti üzerine gezdirilir iyice dinlenip tamamen soğuduktan sonra servis edilir.dilerseniz üzerine antep fıstığı yada hindistan cevizi de serpilebilir.

Eki Görüntüle 644464

nevrestem bakk ben yaptımm:KK6: demeyi çok isterdim ama kk sağolsun ordan alıntıladım ve yapıştırdım denemek lazım:KK56:

Teşekkürler canım:KK16:

MERCİMEKLİ KÖFTE
1su bardağı mercimek
1patates
1su bardağı sıvı yağ
1kuru soğan
Maydanoz
Yeşil soğan
4bardak su
Dereotu(İSTEĞE BAĞLI)
YAPILIŞI
Öncelikle mercimek ,patates ve su tencereye konur...Mercimekler iyice pişene kadar pişirilir..
Sonra bulgur yoğurulacak kaba alınır üzerine pişmiş mercimekten kepçe ile iyice ıslatana kadar dökülür(eskiden mercimeğin üzerine bulguru koyardım tutturamazdım böyle daha iyi oluyor)Sonra karıştırılıp kapağı kapatılır..1kuru soğan küçük küçük doğranıp yağ ile tavaya alınır ve kavrulur salçalar da eklenir iyice kavrulur....Yeşillikler doğranır...Sonra Salçalı sos bulgur mercimek bulunan kaba eklenir üzerine baharatlar ve tuz eklenerek yoğrulur...Sonra yeşillikler eklenir iyice karıştırılır ve servis tabağına sıkılır...Afiyet olsun...Eki Görüntüle 644484 Eki Görüntüle 644485 Eki Görüntüle 644486 Eki Görüntüle 644487 Eki Görüntüle 644488 Eki Görüntüle 644489 Eki Görüntüle 644490 Eki Görüntüle 644491 Eki Görüntüle 644493 Eki Görüntüle 644492 Eki Görüntüle 644494

beni cann evimin ortasından vurdunnnn:KK43:
ne diyeyim ben sana en çok sevdiğim yemektir mercimekli köfte :KK56:
eşim gıcığına bazen akşama ne var desem mercimek köftesi die cevap verir:KK20:

MERCİMEKLİ KÖFTE
1su bardağı mercimek
1patates
1su bardağı sıvı yağ
1kuru soğan
Maydanoz
Yeşil soğan
4bardak su
Dereotu(İSTEĞE BAĞLI)
YAPILIŞI
Sonra bulgur yoğurulacak kaba alınır üzerine pişmiş mercimekten kepçe ile iyice ıslatana kadar dökülür(eskiden mercimeğin üzerine bulguru koyardım tutturamazdım böyle daha iyi oluyor)Sonra karıştırılıp kapağı kapatılır..1kuru soğan küçük küçük doğranıp yağ ile tavaya alınır ve kavrulur salçalar da eklenir iyice kavrulur....Yeşillikler doğranır...Sonra Salçalı sos bulgur mercimek bulunan kaba eklenir üzerine baharatlar ve tuz eklenerek yoğrulur...Sonra yeşillikler eklenir iyice karıştırılır ve servis tabağına sıkılır...Afiyet olsun...Eki Görüntüle 644484 Eki Görüntüle 644485 Eki Görüntüle 644486 Eki Görüntüle 644487 Eki Görüntüle 644488 Eki Görüntüle 644489 Eki Görüntüle 644490 Eki Görüntüle 644491 Eki Görüntüle 644493 Eki Görüntüle 644492 Eki Görüntüle 644494

elelrine saglık canım bayılırımm çok lezzetli görünüyor:KK56:

X