Nevreste'nin Mutfağı

günaydın canım bişey sorcam, sen bilirsin
tereyağının gerçek, katkısız olduğunu nasıl anlarsın
:26:

Canım şöyle söyleyeyim gerçek tereyağı dışarda bile hemen küflenmez,bozulmaz ama margarin vaya başka yağ katkılı olanlar hemen bozulur.:KK34:..İkinci fiyatından da anlayabiliriz..3.olarak annem tereyağı ele yapışmaz der :KK1:

nevreste daha iyi bilir ama ben geçen ay aldım
her zaman aldığım yağ gibi değildi
böyle damar damar beyazlık vardı aralarda
ben yağı tuzlarım çok aldığım için yoğururken de elime pütür pütür parçalar geldi
onlarda yağdı ama sanki donmuş gibiydi içinde yani bayağı belliydi bir katakulli olduğu
birde alacağın azaman önce azıcık al evde erit
erirken hakiki yağ hemen kızarıp dibine tuz atmaya başlar
hakiki değilse margarin gibi uzun süre kaynıyo sonra hafif kızarıyo
ordan da anlarsın

Canım şöyle söyleyeyim gerçek tereyağı dışarda bile hemen küflenmez,bozulmaz ama margarin vaya başka yağ katkılı olanlar hemen bozulur.:KK34:..İkinci fiyatından da anlayabiliriz..3.olarak annem tereyağı ele yapışmaz der :KK1:

Sabahda beri bende düşünüyorum :26: ben marketden genelde almıyorum bilirsin canım burda yerli tereyağı satan yerler var orda alırız kahvaltılık olanı ben kendim yaparım harıka bi sütçüm var yoğurtumu kendim yaparım onun kaymaklarını buzlukta biriktirip
Blentırdan iyice çırparım yaklaşık yarım saat çırpınca yağ oluşuyor gercekten çok güzel oluyor :KK34:

Ne hamarat hatunlar var yahu
Bende bugün böyle olacak mıyım acaba :KK1:

Bir de hemşehri olacağız
Azıcık ucundan bile çekmemişim hemşehrilerime

Hayır bir diğer hemşehrim Bade bile hamarat yani :KK53::KK1:
Ellerine sağlık Nevreste :KK3:

nevreste daha iyi bilir ama ben geçen ay aldım
her zaman aldığım yağ gibi değildi
böyle damar damar beyazlık vardı aralarda
ben yağı tuzlarım çok aldığım için yoğururken de elime pütür pütür parçalar geldi
onlarda yağdı ama sanki donmuş gibiydi içinde yani bayağı belliydi bir katakulli olduğu
birde alacağın azaman önce azıcık al evde erit
erirken hakiki yağ hemen kızarıp dibine tuz atmaya başlar
hakiki değilse margarin gibi uzun süre kaynıyo sonra hafif kızarıyo
ordan da anlarsın

Yok canım olur mu yemek yapıyorum diye herşeyde usta olacak halim yok hepiniz az,çok birşeyler bilirsiniz..:KK48:
Evet canım haklısın kokusundanda anlaşılıyor:KK31:Şeklinden de:KK31:Hele birde eriyince daha belli oluyor...Dediğin gibi margarin katkılı olanlar yanmıyor köpük köpük ve beyaz kalıyorhas tereyağı hemen yanıyor ve dibine tuzları çöküyor:KK34:

Sabahda beri bende düşünüyorum :26: ben marketden genelde almıyorum bilirsin canım burda yerli tereyağı satan yerler var orda alırız kahvaltılık olanı ben kendim yaparım harıka bi sütçüm var yoğurtumu kendim yaparım onun kaymaklarını buzlukta biriktirip
Blentırdan iyice çırparım yaklaşık yarım saat çırpınca yağ oluşuyor gercekten çok güzel oluyor :KK34:

Ah canım bizler dediğin gibi gerçek tereyağını bu taraflarda bulabiliyoruz ama batı kısımda ve büyük şehirlerde bulmak zor olabiliyor..:KK31:Dediğin gibi evde yapmak en güzeli :KK56:
...Ben çok kullanıyorum tereyağı arada evde de yapıyorum ama kahvaltıda yemek için:KK56:
Ellerine sağlık hemşom:KK56:

Yok canım olur mu yemek yapıyorum diye herşeyde usta olacak halim yok hepiniz az,çok birşeyler bilirsiniz..:KK48:
Evet canım haklısın kokusundanda anlaşılıyor:KK31:Şeklinden de:KK31:Hele birde eriyince daha belli oluyor...Dediğin gibi margarin katkılı olanlar yanmıyor köpük köpük ve beyaz kalıyorhas tereyağı hemen yanıyor ve dibine tuzları çöküyor:KK34:

:13::13::KK19:

Bir de hemşehri olacağız

:KK1::KK1::KK1::KK6::KK6:

Bir de hemşehri olacağız

Sen de yaparsın elbet :KK34:hatta yapıyorsun biliyorum:KK56:
Kimin hemşerisi:KK19:
Sağol canım:KK16::KK16:

evde yapılan yoğurda hasret kaldım burda
süt bulmak imkansız

MAKLUBE

MALZEMELER
500 gr kuşbaşı et
2tane patlıcan
4 tane patates
2havuç
1 tane kırmızı biber
1 kuru soğan
2 diş sarmısak
1yemek kaşığı domates salçası
2tane defne yaprağı
3su bardağı pirinç
tuz
2 yemek kaşığı Tereyağı
Kızartmak için zeytinyağı
Domates
SALATA
2 tane rendelenmiş havuç,rendelenmiş kara lahana,marul,limon,tuz
YAPILIŞ
Öncelikle etler defne yaprağı ile düdüklü tencerede pişirilir....Ayrı bir tavada soğan sarmısak az yağ ile kavrulur..Üzerine 1 kaşık salça eklenir...Suyunu iyice çeken etin üzerine eklenir...
Sebzeler kızartılır...Ayrı bir tencere de pilav 2 kaşık tereyağı 6 bardak su ile pişirilir...Sonra tencereye sırayla dizilir...5 dakika daha ocakta altı kısılı pişirilir....sonra 10 dakika demlendirilir....ve bir tepsiye veya borcama ters çevrilir...Domates ile süslenir.Tepsiye istenilen salata ve yoğurtla süslenir...

Eki Görüntüle 635186 Eki Görüntüle 635204 Eki Görüntüle 635203 Eki Görüntüle 635202 Eki Görüntüle 635201 Eki Görüntüle 635200 Eki Görüntüle 635199 Eki Görüntüle 635198 Eki Görüntüle 635194 Eki Görüntüle 635193 Eki Görüntüle 635192 Eki Görüntüle 635191 Eki Görüntüle 635190 Eki Görüntüle 635189 Eki Görüntüle 635188 Eki Görüntüle 635187 Eki Görüntüle 635205

Aman Allahım çokkk güzelllllllll bana da yapıp kargolasana nevoş abla:KK56:Bu bunalım halimle bütün hepsini yiebilirim:KK43:

Azcık ucundan yapmaya başladım
O da evlenince oldu yeni yeni :KK1:
Size çekerim inşallah :KK8:

Senin kanında var canım elbet yaparsın:KK23::KK56:
Aman Allahım çokkk güzelllllllll bana da yapıp kargolasana nevoş abla:KK56:Bu bunalım halimle bütün hepsini yiebilirim:KK43:

Olmaz gel ben sana yaparım:KK19:Deneme yaptım zaten senin için:KK9::KK9:
Bunalıma girip çok yeme:KK20::KK17:

Evet ev yoğurdu başka :KK31:Ben de kendim yapıyorum ama süt bulunmazsa yapmak zor:KK31:

ya mahallede sütçü var
güyya mandıradan geliyor süt
yoğurt yapıyosun kıvamlı süt oluyo o derece sulu bir süt
başlarda benmi beceremiyorum yapmayı dedim
baktım komşuların hep öyle
almıyorum artık bi tek sütleç yapıyorum
annemlere gideceğim zaman yoğurt yap diyorum mis gi,bi kaymağı oluyo
öff özledim vallahi:KK31:

ya mahallede sütçü var
güyya mandıradan geliyor süt
yoğurt yapıyosun kıvamlı süt oluyo o derece sulu bir süt
başlarda benmi beceremiyorum yapmayı dedim
baktım komşuların hep öyle
almıyorum artık bi tek sütleç yapıyorum
annemlere gideceğim zaman yoğurt yap diyorum mis gi,bi kaymağı oluyo
öff özledim vallahi:KK31:

Evet canım haklısın güzel olmazsa bir anlamı yok:KK31:Ahhh gurbet:KK14:
Ben de evlendiğimden beri kendim yapıyorum:KK31:Ama dediğin gibi süt olmazsa zor:KK31:Burda da ilk yıl bulamamıştık sonra bir tane bulduk :KK31:

Ahh canım inan bana burda da artık zorlaşıyor bulmak eskiden satan dükanlar bile vardı ama şimdi:KK5:
Şimdi köyden riçayla getiriyoruz :KK5:

Evet canım haklısın güzel olmazsa bir anlamı yok:KK31:Ahhh gurbet:KK14:
Ben de evlendiğimden beri kendim yapıyorum:KK31:Ama dediğin gibi süt olmazsa zor:KK31:Burda da ilk yıl bulamamıştık sonra bir tane bulduk :KK31:

evet annem memlekette peynir alacaktı bana salamura
rica minnet bulduk artık herkes şehire taşınıyo köylerde kimse kalmadı resmen
bizim apt.nın bodrumda inek besliycem mö möö dşiye yeri göğü inletsin:KK9:
süt satar köşeyi dönerim:KK8:

X