Nevreste'nin Mutfağı

BUZLUĞA KOYMAK İÇİN HAZIR YUFKADAN BÖREK
$P1160093.jpg $P1160094.jpg $P1160096.jpg $P1160097.jpg $P1160099.jpg $P1160100.jpg $P1160102.jpg $P1160104.jpg $P1160106.jpg $P1160107.jpg $P1160108.jpg $P1160109.jpg
Çıkartıp hemen yumurta sarısı ve çörekotu ve susamla süsleyerek 175 derecede pişirebilirsiniz:KK56:

Canım böyle piratık şeyleri paylaşman çok güzel bençe böyle buzluğa koyulan yada konserveler hem pratik günümüzdeki yediklerine göre sağlıklı böyle bilgilerimizi yapılışıyla birlikte paylaşmak lazım elerine sağlık:KK16:

Son düzenleme:
Canım böyle piratık şeyleri paylaşman çok güzel bençe böyle buzluğa koyulan yada konserveler hem pratik günümüzdeki yediklerine göre sağlıklı böyle bilgilerimizi yapılışıyla birlikte paylaşmak lazım elerine sağlık:KK16:

Teşekkürler canım:KK16::KK16:Ben hep yapar buzluğa koyarım hazır oluyor:KK56:Çokta güzel olur:KK56:

ETLİ ÇİĞKÖFTE(Eşim yaptı)

*300 gr kıyma

* 7çay bardağı esmer bulgur

* 2 orta boy soğan

* birkaç sarımsak (bazı yörelerde sarımsak konulmuyormuş)

* 2 kaşık biber salçası

*2 kaşık domates salçası

* pulbiber

* 1 paket köfte baharatı

*isot

*3kaşık yoğurt

*3 kaşık zeytinyağı

* maydanoz

*yeşil soğan

*limon suyu

YAPILIŞI

Soğanı ve sarımsağı robottan geçirip incecik doğranmasını sağlayın. kıymanın iyice pişmesini sağlamak için soğan, sarımsak, salça ve pulbiber ,yoğurt ile yoğurun. daha sonra bulguru ekleyip en az 30 dakika yoğurun. köfte baharatını,yağı ekleyin. sonlara doğru çok ince doğranmış maydanozu ve yeşil soğanı ekleyip 5-10 dakika daha yoğurun. yoğurma sırasında elinizi ara ara limonlu su ile ıslatın.

YOĞURTLU HAVUÇ SALATASI

3 tane rendelenmiş havuç(çiğ olarak),1 kase yoğurt,tuz sarmısak üzerine süslemek için nane:KK56:

Eki Görüntüle 633273 Eki Görüntüle 633274 Eki Görüntüle 633275 Eki Görüntüle 633276

ayy yine çok güzelllerrrr acıktımmm :KK56:

Eki Görüntüle 608817 Eki Görüntüle 608816 Eki Görüntüle 608815 Eki Görüntüle 608814 Eki Görüntüle 608813 Eki Görüntüle 608811

BURMA TATLI 3yumurta 1.5 çay bardağı sıvı yağ 1.5çay bardağı süt 3 kaşık yoğurt 1.5 kaşık sirke 1paket kabartma tozu 6 bardak un
YAPILIŞI Hamur yapılır çok sert olmayacak nekadar yumuşak olsa okadar iyi açılır...Ceviz büyüklüğünde 70-80beze alınır..Onlar 5er-6şar küçük servis tabağı kadar nişastayla açılır..üst üste konur sonra büyütülür....Üzerine ceviz serpilir..Ortadan ikiye bölünür....ikiside ayrı ayrı oklavaya sarılıp büzülür,tepsiye dizilirÜzerine 1 paket margarin,1su bardağı sıvıyağ karıştırılıp dökülür..ve 175 derecede pişirilir....üzerine 6 bardak şeker,5 bardak su 1-2 damla limon kaynatılır..ve tatlı soğuk şerbet ılkıkken üzerine dökülür...AFİYET OLSUN...

anılarım canlandı,bizde bu tatlıya öküz ümüğü derler:)))
ananem ve babannem bayramlarda yapardı bu tatlıyı.
hatta komik bir anımız var, hazır yufkalar moda olmaya başladığı zamanlardı,
babannem de tatlı yapacak vakit bulamamış, gitmiş hazır yufka almış arife günü akşam 4 tepsi yapmış.
ertesi gün oldu babanneye gittik elini öptük,tatlı koydu herkese, gelinlerede tavır yapıyor,tek başıma tatlı yaptım kimse yardıma gelmedi diye,
yiyen herkes yüzünü buruşturdu bu nasıl tatlı diyoruz,tuzlu bir tat var,
en sonunda itiraf etti hazır yufkadan yaptım dedi:))) rezillik:))

anılarım canlandı,bizde bu tatlıya öküz ümüğü derler:)))
ananem ve babannem bayramlarda yapardı bu tatlıyı.
hatta komik bir anımız var, hazır yufkalar moda olmaya başladığı zamanlardı,
babannem de tatlı yapacak vakit bulamamış, gitmiş hazır yufka almış arife günü akşam 4 tepsi yapmış.
ertesi gün oldu babanneye gittik elini öptük,tatlı koydu herkese, gelinlerede tavır yapıyor,tek başıma tatlı yaptım kimse yardıma gelmedi diye,
yiyen herkes yüzünü buruşturdu bu nasıl tatlı diyoruz,tuzlu bir tat var,
en sonunda itiraf etti hazır yufkadan yaptım dedi:))) rezillik:))

Çok hoş bir anı:KK9::KK9::KK9:
Ben hiç hazır yufkadan denemedim :KK17:Ama yediklerim dediğin gibi tuzlu gibi :KK31::KK1:
Ne yapsın babaaanne açamamış olmazsa da olmaz bulmuş bir çare:nazar::nazar: Ama bir daha yapmamıştır bence:KK1:

Çok hoş bir anı:KK9::KK9::KK9:
Ben hiç hazır yufkadan denemedim :KK17:Ama yediklerim dediğin gibi tuzlu gibi :KK31::KK1:
Ne yapsın babaaanne açamamış olmazsa da olmaz bulmuş bir çare:nazar::nazar: Ama bir daha yapmamıştır bence:KK1:

aynen öyle, büyüklerimiz için bayramlarda tatlı olmazsa olmazdır,utanırlar.
çarede bulamamış,hazır yufkanın azıcık tuzlu olduğunu da bilmiyor tabiki,kendince çare bulmuş.
rahmetlik gelinlere hava atıcam derken güldürmüştü herkesi:))

Vallahamı yemin ettt :KK52::KK52::KK52:
Ablam sen gel ben sana kendim açarım:KK19:
aynen öyle, büyüklerimiz için bayramlarda tatlı olmazsa olmazdır,utanırlar.
çarede bulamamış,hazır yufkanın azıcık tuzlu olduğunu da bilmiyor tabiki,kendince çare bulmuş.
rahmetlik gelinlere hava atıcam derken güldürmüştü herkesi:))

Evet bizde de tatlı yaparlar:KK56:Olmazsa olmazdır..:KK9:
Olsun bence yine de havasını atmıştır oda bir meziyet:nazar:
Allah rahmet eylesin...:KK16:Mekanı cennet olsun:KK16:

X