Nevreste'nin Mutfağı

EŞİMİN DOĞUM GÜNÜ PASTASI:KK69:
KEK İÇİN
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı yağ
1.5 su bardağı süt
1 paket kabartma tozu
Kakao
2-3 su bardağı un(azar azar ilave edilip bakılır)

YAPILIŞI
Şeker ve yumurta çırpılır.Üzerine süt,yağ eklenir çırpılır..Sonra un ve kabartma tozu karıştırılarak çırpılmaya devam edilir.Sonra yağlanmış kare kalıp içine malzemenin 2/3 ü eklenir.Kalan harca kakao eklenip karıştırılır ve yağlanmış kalp kalıba boşaltılır ve 175 deecede pişirilir..Pişen kekler soğumaya bırakılır ve kalıptan çıkarılır..

$a.jpg $b.jpg $c.jpg $d.jpg

Üzerine:
Çikolata sos ve muz

YAPILIŞI
Kare kek tepsiye ters çevrilip üzerine çikolata sos sürülür orta kısmına muzlar dizilir..Sonra kalp kek üzerine yerleştirilir ve çikolata sos dökülür ..
$e.jpg $f.jpg $g.jpg $j.jpg $k.jpg

Daha sonra kare kekin görünen kısmına 1 paket pasta kreması hazırlanarak sürülür..

$l.jpg

$n.jpg $o.jpg

1 paket bitter çikolata benmari usulü eritilir ve alüminyum folyo üzerinde istenilen şekil verilerek donmaya bırakılır..
$p.jpg $pa.jpg

Pasta kremşanti ile süslenir....
$m.jpg

Kalp pastanın üzerine beyaz kremşanti sonrası pasta şırıngasına kakaolu pasta kremasını doldurunca bu şekilde iki renkli bir şekil oluştu..:KK9:Üzerine antep fıstığı ,damla çikolata ve dondurduğumuz bitter çikolatalar ile süslenir...
$ş.jpg
$t.jpg
$va.jpg
$y.jpg
$z.jpg
$za.jpg
$zb.jpg

Afiyet olsun..:KK56:

Ellerine sağlık nevocum , tam bir aşk pastası olmuş .

Aşkınızda , huzurunuzda daim olsun :KK16:

şu yumurtaları nasıl hemen ısıtıyorsunuz bunun bir püf noktaası var mı buzdolaptan çıkarınca

KEK İÇİN
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı yağ
1.5 su bardağı süt
1 paket kabartma tozu
Kakao

YAPILIŞI
Şeker ve yumurta çırpılır.Üzerine süt,yağ eklenir çırpılır..Sonra un ve kabartma tozu karıştırılarak çırpılmaya devam edilir.Sonra yağlanmış kare kalıp içine malzemenin 2/3 ü eklenir.Kalan harca kakao eklenip karıştırılır ve yağlanmış kalp kalıba boşaltılır ve 175 deecede pişirilir..Pişen kekler soğumaya bırakılır ve kalıptan çıkarılır..

Eki Görüntüle 900537 Eki Görüntüle 900538 Eki Görüntüle 900539 Eki Görüntüle 900540

Üzerine:
Çikolata sos ve muz

YAPILIŞI
Kare kek tepsiye ters çevrilip üzerine çikolata sos sürülür orta kısmına muzlar dizilir..Sonra kalp kek üzerine yerleştirilir ve çikolata sos dökülür ..
Eki Görüntüle 900541 Eki Görüntüle 900542 Eki Görüntüle 900543 Eki Görüntüle 900544 Eki Görüntüle 900545

Daha sonra kare kekin görünen kısmına 1 paket pasta kreması hazırlanarak sürülür..

Eki Görüntüle 900551

Eki Görüntüle 900553 Eki Görüntüle 900554

1 paket bitter çikolata benmari usulü eritilir ve alüminyum folyo üzerinde istenilen şekil verilerek donmaya bırakılır..
Eki Görüntüle 900555 Eki Görüntüle 900556

Eki Görüntüle 900552

Kalp pastanın üzerine beyaz kremşanti sonrası pasta şırıngasına kakaolu pasta kremasını doldurunca bu şekilde iki renkli bir şekil oluştu..:KK9:Üzerine antep fıstığı ,damla çikolata ve dondurduğumuz bitter çikolatalar ile süslenir...
Eki Görüntüle 900557 Eki Görüntüle 900558 Eki Görüntüle 900559 Eki Görüntüle 900560 Eki Görüntüle 900561 Eki Görüntüle 900562 Eki Görüntüle 900563

Yok artık diyorum, ne hatunlar var, eline sağlık, nasıl güzel bir görüntüdür o öyle ..

MERCİMEKLİ KÖFTE
$P1200897.jpg

1su bardağı mercimek

2su bardağı köftelik bulgur

1su bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı domates salçası

1 kuru soğan

Maydanoz

Yeşil soğan

4 bardak su

Dereotu(İSTEĞE BAĞLI)

-Karabiber-Pulbiber-Tuz

YAPILIŞI

Öncelikle mercimek su tencereye konur...Mercimekler iyice pişene kadar pişirilir..
Sonra bulgur yoğurulacak kaba alınır üzerine pişmiş mercimekten kepçe ile iyice ıslatana kadar dökülür(eskiden mercimeğin üzerine bulguru koyardım tutturamazdım böyle daha iyi oluyor)Sonra karıştırılıp kapağı kapatılır..1kuru soğan küçük küçük doğranıp yağ ile tavaya alınır ve kavrulur salçalar da eklenir iyice kavrulur....Yeşillikler doğranır...Sonra Salçalı sos bulgur mercimek bulunan kaba eklenir üzerine baharatlar ve tuz eklenerek yoğrulur...Sonra yeşillikler eklenir iyice karıştırılır ve servis tabağına sıkılır...Afiyet olsun...

$P1200944.jpg
ELMALI FIRDÖNDÜ KURABİYE:nazar: Bu tarifi vitayağ ile denedim çok güzel oldu:KK56:Bunun okulda yerli malı haftası için yaptım okul için borcama koyduklarımı çekmeyi unuttum şekli pek düzgün olmayanlar kaldı :KK17:Ama tadı çok güzel oldu:KK56::KK34:

ANTEP USULÜ SARMA VE DOLMA

$P1200960.jpg
İÇ MALZEMESİ
3 bardak pirinç
1 tatlı kaşığı kimyon
1 yemek kaşığı biber salçası ]
3yemek kaşığı nar ekşisi
1 kuru soğan
1 baş sarmısak
1su bardağı zeytinyağı
500gr salamura yaprak
15 tane patlıcan kurusu
15 tane kırmızı biber kurusu

YAPILIŞI
Yaprak eğer tuzlu ise 1 gün önceden suda bekletilir...Patlıcanlar bir tencereye konur ve biraz kaynatılır ve üzerine biberler sıcak suya atılır kapağı kapalı yumuşayana kadar bekletilir...
İçmalzeme bütün malzemeler çiğden karıştırılır ve yoğrulur sonra yapraklar sarılır..Biber ve patlıcan doldurulur.Yapraklar altta biberler ve patlıcanlar üste olacak şekilde yerleştirilir...Üzerine 3-4 yemek kaşığı zeytin yağı ve 1 yemek kaşığı salça karıştırılarak eklenir.. Üzerine gelecek kadar kaynamış su konur , bir tabak kapatılır (ben dolma taşı koydum) ve iyice pişene kadar pişirilir.Afiyet olsun:)))

$P1200949.jpg $P1200950.jpg $P1200954.jpg

Son düzenleme:
MERCİMEKLİ KÖFTE
Eki Görüntüle 913037

1su bardağı mercimek

2su bardağı köftelik bulgur

1su bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı biber salçası

1 kuru soğan

Maydanoz

Yeşil soğan

4 bardak su

Dereotu(İSTEĞE BAĞLI)

-Karabiber-Pulbiber-Tuz

YAPILIŞI

Öncelikle mercimek su tencereye konur...Mercimekler iyice pişene kadar pişirilir..
Sonra bulgur yoğurulacak kaba alınır üzerine pişmiş mercimekten kepçe ile iyice ıslatana kadar dökülür(eskiden mercimeğin üzerine bulguru koyardım tutturamazdım böyle daha iyi oluyor)Sonra karıştırılıp kapağı kapatılır..1kuru soğan küçük küçük doğranıp yağ ile tavaya alınır ve kavrulur salçalar da eklenir iyice kavrulur....Yeşillikler doğranır...Sonra Salçalı sos bulgur mercimek bulunan kaba eklenir üzerine baharatlar ve tuz eklenerek yoğrulur...Sonra yeşillikler eklenir iyice karıştırılır ve servis tabağına sıkılır...Afiyet olsun...

:KK25: yemeye doyamadığım ,kıvamını tutturamadığım, eşime söz verip de 3 aydır yapamadığım LEZZET; MERCİMEK KÖFTE... ellerine emeğine sağlık nevreste çok hoş görünüyor bayılıyorum buna ama hiç tutturamıyorum. ya cıvık oluyor ya çabuk kuruyor... :106:

:KK25: yemeye doyamadığım ,kıvamını tutturamadığım, eşime söz verip de 3 aydır yapamadığım LEZZET; MERCİMEK KÖFTE... ellerine emeğine sağlık nevreste çok hoş görünüyor bayılıyorum buna ama hiç tutturamıyorum. ya cıvık oluyor ya çabuk kuruyor... :106:

Canım hoşgeldin çok sağol:KK16:
Bu köfteyi tutturamıyorsan tariftede yazdım tencerede yaptığın mercimeğin içine değil yapacağın bulgurun üzerine mercimekten koyarsan tuttturursun:KK34:

KEK İÇİN
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı yağ
1.5 su bardağı süt
1 paket kabartma tozu
Kakao

YAPILIŞI

Eki Görüntüle 900537 Eki Görüntüle 900538 Eki Görüntüle 900539 Eki Görüntüle 900540

Üzerine:
Çikolata sos ve muz

YAPILIŞI
Eki Görüntüle 900541 Eki Görüntüle 900542 Eki Görüntüle 900543 Eki Görüntüle 900544 Eki Görüntüle 900545

Eki Görüntüle 900551

Eki Görüntüle 900552

Eki Görüntüle 900557 Eki Görüntüle 900558 Eki Görüntüle 900559 Eki Görüntüle 900560 Eki Görüntüle 900561 Eki Görüntüle 900562 Eki Görüntüle 900563

Nevretsem ellerine sağlık eşininde doğum günü kutlu olsun nice uzun sağlıklı ve mutlu yıllara beraber girin ... :KK16::KK16::KK16:

aynı kalpli kalıptan bende de var bende eşimin doğum gününde çileklisini yapmıştım :KK17:

:KK16::KK16::KK16:

KEK İÇİN
4 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı yağ
1.5 su bardağı süt
1 paket kabartma tozu
Kakao

YAPILIŞI

Üzerine:
Çikolata sos ve muz

YAPILIŞI

Eki Görüntüle 900551

Eki Görüntüle 900552

ooooooo süper görüntüsü var nevreste tadı kimbilir nasıldır:KK16: ellerine saglık:KK56:

X