Nevreste'nin Mutfağı

Nevoş sana bişi sorucam.

Ben elimdeki tarife göre browni yapıyorum. Tadı harika oluyor ama hep görüntü bozuk. Söyle ki, kabarmaması lazım, yoksa sosu iceri cekmiyo, tepeleme bir sey oluyo vs.

Kabarmasın diye kapağı acıyorum, fırından hemen cıkarıyorum ama yokkk nafile ne yaptıysam kabarmasını önleyemiyorum. Annem de kızım senin elin yatkın keke millet keki kabarsın diye dua eder sen de kabarmasın diye ediyosun diyo :KK1:

Acaba kabartma tozu koymasam mı ki napsam?

Nevoş yokken ben cevaplayayım o devam eder:)

Ölçüyü veya kabartma tozunu yarı ölçüde yaparsan daha az kabarır.Ya da sosu iki katına çıkarabilirsin.Veya keki koyduğun kabı biraz daha büyük tutarsan kek ince olur.

Kullandığın kalıpta önemli,şu alüminyum yuvarlak tepsiler varya kek onda güzel oluyor..Onda dene olmazsa,kabarmayan kek olurmu elmik :KK1: illa kabaracak

Aslında annem söylemişti de dinlemedim :KK70: alüminyum mu kaldı demiştim :KK70:

Nevoş yokken ben cevaplayayım o devam eder:)

Ölçüyü veya kabartma tozunu yarı ölçüde yaparsan daha az kabarır.Ya da sosu iki katına çıkarabilirsin.Veya keki koyduğun kabı biraz daha büyük tutarsan kek ince olur.

Kabartmayı yarıya indireyim borcamda yapmıştım onu da büyüteyim bi de öyle deneyeyim. Valla dua ediyoum basında kabarmasın diye :KK1:

Nevoş sana bişi sorucam.

Ben elimdeki tarife göre browni yapıyorum. Tadı harika oluyor ama hep görüntü bozuk. Söyle ki, kabarmaması lazım, yoksa sosu iceri cekmiyo, tepeleme bir sey oluyo vs.

Kabarmasın diye kapağı acıyorum, fırından hemen cıkarıyorum ama yokkk nafile ne yaptıysam kabarmasını önleyemiyorum. Annem de kızım senin elin yatkın keke millet keki kabarsın diye dua eder sen de kabarmasın diye ediyosun diyo :KK1:

Acaba kabartma tozu koymasam mı ki napsam?
Canım öncelikle maşaallah:KK56:Canım kabartma tozu koymazsan hiç kabarmaz içi hamur kalır:KK34:Ama kabartma tozunu yarım kullanabilirsin:KK56:yada kalıbı büyütebilirsin o zaman daha ince olur:44:
Adra ve Hanım ablada yardımcı olurmuşlar:KK16:Netimde sorun var:KK19:Cepten anladığım kadarıyla yazıyorum:KK54:Umarım kekin az kabarır:KK9:Browninin tarifini alabilirmiyiz:KK17:

Teşekkür ederim canım:)Fırında on,on beş dakika.Fırından fırına değişir.Ocakta ise biraz kuruyup çıtırlaşana kadar kavurabilirsin.Kadayıfı biz kiloyla alıyoruz.Onu da küçük küçük parçaladım elimle.Yün diderler ya o şekilde:)Uzun uzun değil yani.Mutfak makasıyla minik minik de kesebilirsin.Dondurucuda dondurdum.:KK34:

Bende teşekür ederim. Bu tarifi mutlaka denemek istiyorum! :)))

Nevresteciiiiim, ben artık sana ustam demek istiyorum:KK53: ustaaaaaam benim be:KK64:
Tariflerin cidden tam tutuyo ya, maşallah! :KK16:

Gecen misafirim gelmişti ve mercimekli çiğ köfte yapmak istedim fakat bu topikde hiç bu tarifi bulamadım:KK43:
Yukarda arkadaşın kadayif tatlisini denemek istedim ama tam anlamamiştim.
Bende gitim, kendimce bir tatlı uydurdum ve Allahin gücüne gitmesin ama okadarmi iyirenc olur?:KK25:
Birde utanmadan misafirlere ikram ettim:21:
Ama dürüst davrani, kim denemek istediyse, önce herkesi uyardim artik çok kötü olduğunu:KK9:

Nevresteciiiiim, ben artık sana ustam demek istiyorum:KK53: ustaaaaaam benim be:KK64:
Tariflerin cidden tam tutuyo ya, maşallah! :KK16:

Gecen misafirim gelmişti ve mercimekli çiğ köfte yapmak istedim fakat bu topikde hiç bu tarifi bulamadım:KK43:
Yukarda arkadaşın kadayif tatlisini denemek istedim ama tam anlamamiştim.
Bende gitim, kendimce bir tatlı uydurdum ve Allahin gücüne gitmesin ama okadarmi iyirenc olur?:KK25:
Birde utanmadan misafirlere ikram ettim:21:
Ama dürüst davrani, kim denemek istediyse, önce herkesi uyardim artik çok kötü olduğunu:KK9:

Canım çok teşekkür ederim utandırıyorsun beni:KK17:Hoşgeldin nerelerdesin hiç görünmüyorsun:KK19:Sen gelip sorsaydın ben senin için bulurdum tarifi :KK34:Yada anlatırdım :KK34:
Neyse hayırlısı olsun öğrenmek için denemek gerekiyor yaptıkça güzel oluyor bazı şeyler:KK56::KK34:

Canım öncelikle maşaallah:KK56:Canım kabartma tozu koymazsan hiç kabarmaz içi hamur kalır:KK34:Ama kabartma tozunu yarım kullanabilirsin:KK56:yada kalıbı büyütebilirsin o zaman daha ince olur:44:
Adra ve Hanım ablada yardımcı olurmuşlar:KK16:Netimde sorun var:KK19:Cepten anladığım kadarıyla yazıyorum:KK54:Umarım kekin az kabarır:KK9:Browninin tarifini alabilirmiyiz:KK17:

Canım teşekkür ederim hepinize, saolsunlar onlar da cok yardımcı oldular.

Ben kalıbı büyütüp bir deneyeyim resimle beraber paylaşırım tarifimi de :)

Canım çok teşekkür ederim utandırıyorsun beni:KK17:Hoşgeldin nerelerdesin hiç görünmüyorsun:KK19:Sen gelip sorsaydın ben senin için bulurdum tarifi :KK34:Yada anlatırdım :KK34:
Neyse hayırlısı olsun öğrenmek için denemek gerekiyor yaptıkça güzel oluyor bazı şeyler:KK56::KK34:

Belki senin için dediklerim az biledir vallah:)
Nevrestecigim haklisin uzun süredir uğramıyorum pek ama yinede senin topigini takip etmeye çalışıyorum canim benim:)
Gelip arada yazarım artik, yada bir işe başlamadan tarif alir yada fikirinizide isterim:KK16:

merhaba nevreste nasılsın....misafire göre mayalı patatesli pogaca tarifin var mı canım verir misin bana?

birde yapılıs resmi olursa pogaca yaparken seklini güzel yapamıyorumda nasıl yapabilirim

Eki Görüntüle 714557 Eki Görüntüle 714558 Eki Görüntüle 714559 Eki Görüntüle 714560 Eki Görüntüle 714561 Eki Görüntüle 714562
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı maden suyu(200ml)
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz(artırabilirsiniz)
1 paket yaş maya
5-6 su bardağı un
Üzeri için 1 adet yumurta sarısı
Haşhaş,susam,çörek otu

Yapılışı:Yoğurma kabına maya ve ılık sütü alıp karıştırın.Üzerine toz şekeri ekleyip 5 dakika köpürene dek bekletin.Maden suyu, sıvıyağ ve tuzu yoğurma kabına alın.
Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edene kadar un ekleyip yoğurun.
Ilık ortamda 1 saat bekletin.Mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın.ve şekildeki gibi şekil verin..Üzerine yumurta sarısı sürüp çörek otu ile süsleyin.175 derecede pişirin..
İçine :2-3 haşlanmış patates-1 su bardağı beyaz peynir-maydanoz-pul biber ve tuz-2 yemek kaşığı tereyağı.
Haşlanmış patates ezilir içine peynir tereyağı mayadonoz,pul biber ve tuz eklenerek karıştırılır..

merhaba nevreste nasılsın....misafire göre mayalı patatesli pogaca tarifin var mı canım verir misin bana?

birde yapılıs resmi olursa pogaca yaparken seklini güzel yapamıyorumda nasıl yapabilirim
İyiyim canım teşekkür ederim sen nasılsın:KK16::KK16:
Canım bu poğaçayı iç malzemesi patatesli yapabilirsin:KK34:Tarifi düzelttim:KK34:

nevreste peki madensuyu koymasamda kabartma tozu koysam olur mu bozulur mu tarif
Yok canım olmaz tarif bozulur:26:Maden suyu koymak istemiyorsan bu tarifi deneyebilirsin:KK34:
Malzemeler

2 su bardağı süt
1 tane yumurta (sarısı dışına beyazı içine)
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket yaşmaya
1 su bardağı sıvıyağ
1 çay kaşığı şeker
ALDIĞI KADAR UN YUMUŞAK BİR HAMUR OLACAK
Şeritli Poğaça tarifi

İlk olarak sütü çok az ılıtalım. Daha sonra bu sütü kabımıza boşaltalım. Sıvıyağ, şeker, tuz ve yumurtayı ekleyip karıştıralım. Yaşmayamızı da ilave ederek karıştırdktan sonra unumuzu da eiçine katalım ve elastik güzel bir hamur elde edelim. Sıcak bir ortamda 15 dakika kadar dinlendirelim…dinlendikten sonra ise hamurdan parçalar alarak uzunlamasına dikdörtgen şeklinde açalım..Kısa taraflardan birine istediğimiz harçdan doldurup yarısına kadar saralım..Yarısından sonra şeritler kesip ayrık bir biçimde saralım.. Yağlanmış olan tepsilere dizelim ve sıcak ortam da en az yarım saat daha dinlendirelim. Daha sonra üzerine yumurta sarısı sürerek 180 derecede ki fırında güzelce pişirelim..

Yok canım olmaz tarif bozulur:26:Maden suyu koymak istemiyorsan bu tarifi deneyebilirsin:KK34:
Malzemeler

2 su bardağı süt
1 tane yumurta (sarısı dışına beyazı içine)
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket yaşmaya
1 su bardağı sıvıyağ
1 çay kaşığı şeker
ALDIĞI KADAR UN YUMUŞAK BİR HAMUR OLACAK
Şeritli Poğaça tarifi

İlk olarak sütü çok az ılıtalım. Daha sonra bu sütü kabımıza boşaltalım. Sıvıyağ, şeker, tuz ve yumurtayı ekleyip karıştıralım. Yaşmayamızı da ilave ederek karıştırdktan sonra unumuzu da eiçine katalım ve elastik güzel bir hamur elde edelim. Sıcak bir ortamda 15 dakika kadar dinlendirelim…dinlendikten sonra ise hamurdan parçalar alarak uzunlamasına dikdörtgen şeklinde açalım..Kısa taraflardan birine istediğimiz harçdan doldurup yarısına kadar saralım..Yarısından sonra şeritler kesip ayrık bir biçimde saralım.. Yağlanmış olan tepsilere dizelim ve sıcak ortam da en az yarım saat daha dinlendirelim. Daha sonra üzerine yumurta sarısı sürerek 180 derecede ki fırında güzelce pişirelim..

tesekkür ederim canım cok saol...

X